9 brukowanych ulic z Targówka trafiło do ewidencji zabytków

11
Share

A jednak! Miejski konserwator zabytków objął ochroną przedwojenne warszawskie bruki – także na Targówku. Sprawdźcie, które „kocie łby” trafiły do ewidencji.

 

O pomyśle wpisania do ewidencji zabytków pozostałości starego, przedwojennego bruku w Warszawie pisaliśmy w styczniu 2017 roku. Akcję zapoczątkował działający na Facebooku profil „Portal Warszawski”, który zaapelował do stołecznych urzędników o prawną ochronę starych kamiennych nawierzchni w całej Warszawie – i dość nieoczekiwanie poparli go miejski konserwator zabytków oraz naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej.

Sami na targowek.info już wcześniej smuciliśmy się planami władz Targówka, które wymyśliły, żeby usunąć przedwojenne kocie łby z ulicy Lusińskiej i zastąpić je betonową kostką – więc akcja od razu nam się spodobała.iną

Minął blisko rok – i mamy wymierny efekt. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poinformowało wczoraj o włączeniu do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy kilkudziesięciu historycznych nawierzchni w całym mieście. W tym dziewięciu z Bródna, Targówka „Mieszkaniowego” i Targówka Fabrycznego.

Od teraz chroniony jest stary bruk na tych ulicach:
* Biruty
* Chyrowska
* Józefowska
* Krzywińska
* Księżnej Anny
* Lusińska
* Łąkocińska
* Rogowska
* Rybieńska

Na tej liście nie ma zabytkowego bruku ze starej ulicy Wysockiego – ponieważ (o czym mało kto wie) ten odcinek, razem z fragmentem szyn tramwajowych i trakcji, jest już chroniony od 2012 roku.

Ujęcie w gminnej ewidencji zabytków nie oznacza, że wymienonych wyżej ulic nie będzie można w ogóle remontować. Ale wszystkie prace będą musiały uwzględniać wartość tych zabytkowych elementów, które tworzą historyczny wyraz ulicy – oraz podlegać uzgodnieniom konserwatorskim.

 

Zabytkowy bruk na ul. Wysockiego / fot. archiwum targowek.info

Ul. Lusińska, którą urzędnicy chcieli zastąpić betonem /fot. archiwum targowek.info

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx