A jednak! Miejski konserwator zabytków objął ochroną przedwojenne warszawskie bruki – także na Targówku. Sprawdźcie, które „kocie łby” trafiły do ewidencji.
O pomyśle wpisania do ewidencji zabytków pozostałości starego, przedwojennego bruku w Warszawie pisaliśmy w styczniu 2017 roku. Akcję zapoczątkował działający na Facebooku profil „Portal Warszawski”, który zaapelował do stołecznych urzędników o prawną ochronę starych kamiennych nawierzchni w całej Warszawie – i dość nieoczekiwanie poparli go miejski konserwator zabytków oraz naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej.
Sami na targowek.info już wcześniej smuciliśmy się planami władz Targówka, które wymyśliły, żeby usunąć przedwojenne kocie łby z ulicy Lusińskiej i zastąpić je betonową kostką – więc akcja od razu nam się spodobała.iną
Minął blisko rok – i mamy wymierny efekt. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poinformowało wczoraj o włączeniu do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy kilkudziesięciu historycznych nawierzchni w całym mieście. W tym dziewięciu z Bródna, Targówka „Mieszkaniowego” i Targówka Fabrycznego.
Od teraz chroniony jest stary bruk na tych ulicach:
* Biruty
* Chyrowska
* Józefowska
* Krzywińska
* Księżnej Anny
* Lusińska
* Łąkocińska
* Rogowska
* Rybieńska
Na tej liście nie ma zabytkowego bruku ze starej ulicy Wysockiego – ponieważ (o czym mało kto wie) ten odcinek, razem z fragmentem szyn tramwajowych i trakcji, jest już chroniony od 2012 roku.
Ujęcie w gminnej ewidencji zabytków nie oznacza, że wymienonych wyżej ulic nie będzie można w ogóle remontować. Ale wszystkie prace będą musiały uwzględniać wartość tych zabytkowych elementów, które tworzą historyczny wyraz ulicy – oraz podlegać uzgodnieniom konserwatorskim.
Bardzo dobra decyzja!
Nawierzchnie tych ulic trzeba doprowadzić do właściwego stanu, usunąć i uzupełnić fragmenty wypełnione asfaltem i innymi obcymi materiałami.
Ulice brukowane mają bardzo słabą podbudowę, były przeznaczone do transportu konnego, konieczne jest wprowadzenie ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych.
Troche off-topic:
Czy ktos z czytelnikow zna jakas strone na ktorej mozna sledzic postepy prac remontowych na targowku? (np. Remont Lodygowej, sciezka rowerowa wzdluz Radzyminskiej, itp.)
Idealnie gdyby byly zdjeciami :-)
Z gory dziekuje!
@EM http://www.skyscrapercity.com szukaj tam
JUHU!! CZYLI JESZCZE LEPIEJ :) NA LUSINSKIEJ JAK BYŁO CIASNO TAK BĘDZIE :) JAK BYŁY KORKI I ZAPARKOWANE PO OBU STRONACH AUTA TAK BĘDZIE ICH WIĘCEJ, A WYJAZD NA HANDLOWĄ TO PO PROSTU CUDEŃKO :) I TA SŁUPKI NIE WIEM PO CO I DLA KOGO
do piswon: tak szczegolnie przejazd gdy po obu stronach sa zaparkowane auta.
Proponuję wszystkie drogi w Polsce objąć taką ustawą to nie będzie potrzeby ich remontów, żeby tych zabytków nie naruszyć !
Z drugiej strony dobrze: nie będzie nowego banku M jak Mini-Ratka-Dobrodziej, nowej sieciówki Ladybug oraz parkingów dla nuworyszów Warszawiaków w VW Passeratti r.prod. 2002 ;-) Będzie po staremu.
To jakaś komedia! Mieszkam przy Chyrowskiej i trudno mi uwierzyć w to co czytam w tym artykule! Ulica po obu stronach zabudowana nowym chodnikiem , w jednej czwartej pozalewana asfaltem, początek wyłożony kostką brukową! Ludzie! Jaka ochrona? ?? Żadnych odpływów, woda stoi… dziury takie,że auto trzeszczy jak przejeżdża… Jeśli ma to być zabytek to zapraszam do odrestaurowania ulicy !
ja to bym chciał, żeby wszędzie była kostka, tony betonu zbrojonego, żadnej zieleni na cholere ona komu, ulice jednokierunkowe ze szlabanami, żeby jak się ktoś pomyli nie mógł zawrócić. Na miejscu Cm. Bródnowskiego widzę oczmi wyobraźni piękne osiedle. Parkan już jest. Budki wartownicze też. I na każdym skrzyżowaniu Lidl żeby był i Biedronka. I pokasować miejsca do parkowania i chodniki…
Tak być może będzie w przyszłości wyglądać Kondratowicza
hipokryzja, rok temu zalano asfaltem ulicę Lewinowską na Zaciszu
Zawsze można wrócić na wieś.