Jest plan połączenia Obwodnicy Śródmieścia z rondem Żaba | targowek.info

Jest plan połączenia Obwodnicy Śródmieścia z rondem Żaba

„Gazeta Wyborcza” dotarła do koncepcji domknięcia obwodnicy na Targówku. Plan jest niezły, choć do jego realizacji jeszcze droga daleka.

 

Czuć, że do wyborów samorządowych został już tylko rok: dopiero co ogłoszono konsultacje w sprawie budowy obwodnicy Śródmiejskiej od Grochowa do ul. Radzymińskiej, a już Targówek ma kolejny prezent: pojawił się plan dalszego przedłużenia tej trasy – od Radzymińskiej do Ronda Żaba.

To newralgiczny fragment całej obwodnicy, bez którego arteria na Targówku niemal na pewno będzie ciągle zakorkowana. Jednak połączenie wielkiej trasy w „węzłem gordyjskim”, jakim jest rondo Żaba (8 kilkupasmowych jezdni, 3 torowiska tramwajowe, 2 tunele pod wiaduktem i torami kolejowymi – oraz piesi…), to naprawdę trudne zadanie, nad którym miejscy planiści myśleli całe lata. Ale, jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w końcu wymyślili.

Wg informacji „Gazety” patent jest genialny w swej prostocie: przed wjazdem na rondo Żaba obwodnica po prostu podzieli się na dwie „nitki”, rozdzielając ruch samochodów i zmniejszając ryzyko paraliżu ronda i jego okolicy.

Po pierwsze, samochody jadące od strony Radzymińskiej pojadą prosto do Żaby, gdzie będą mogły skręcić w św. Wincentego lub pojechać po nowych wiaduktach w stronę ul. Odrowąża.

Lecz kierowcy będą też mieli do wyboru drugi wariant: jeszcze przed rondem będzie odnoga obwodnicy, która przejdzie w tunelu przez nasyp kolejowy na Pragę i po praskiej stronie nowymi wiaduktami nad ul. 11 Listopada połączy się z ul. Starzyńskiego.

Przy takim rozwiązniu drogowcy przewidują w nowym węźle przy rondzie Żaba łącznie 320 m nowych tuneli oraz 720 m estakad.

Nie obędzie się jednak bez sporych kosztów: gazeta podaje, że aby zbudować trasę w takim „rozdwojonym” wariancie, trzeba będzie nie tylko zburzyć kilkanaście budynków (w tym kilka w ewidencji zabytków), ale także zbudowany niecałe 20 lat temu wiadukt prowadzący bezkolizyjnie z ul. Szwedzkiej w stronę Starzyńskiego (więc kierowcy jadący od strony Szwedzkiej będą tylko mogli, tak jak kiedyś, skręcić jedynie w ul. 11 Listopada).

Przypomnijmy jednak, że to na razie tylko wstępny plan, do tego jeszcze nie podany oficjalnie, i do jego realizacji droga jest jeszcze daleka. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, termin przebudowy „węzła Żaba” będzie można określić dopiero po przetargu na budowę poprzedniego odcinka obwodnicy Wiatraczna – Radzymińska. A tam na razie trwają konsultacje, które wzbudzają spore kontrowersje, więc wcale nie jest pewne, kiedy to nastąpi.

 

Rondo Żaba w całej okazałości: samochody, autobusy, tramwaje, Pendolino… fot. targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Jest plan połączenia Obwodnicy Śródmieścia z rondem Żaba

 • 13 listopada 2017 o godz. 09:35

  Obwodnica śródmieścia jest niezbędna do zrównoważonego rozwoju miasta. Nitka pocieszenia (metro) to jednak trochę za mało….

 • 13 listopada 2017 o godz. 09:52

  kilkanaście budynków (w tym kilka w ewidencji budynków)??????

 • 13 listopada 2017 o godz. 11:04

  Im szybciej tym lepiej!
  Dobrze że w ogóle trwają w związku z tym węzłem jakieś rozważania…

  PS Co oznacza ‚burzenie kilku ewidencji budynków’?

 • 13 listopada 2017 o godz. 11:54

  niech CHlOPKI nie decyduja o stolicy – bedzie cacy to nie wiocha i jakis zaplesnialy skrot / popatrz z kad jestes i potem koment BURAKU ĆWIKŁOWY

 • 13 listopada 2017 o godz. 11:58

  No i stacja kolejowa przy Żabie!

 • 13 listopada 2017 o godz. 12:24

  i duża hawajska dla każdego

 • 13 listopada 2017 o godz. 15:14

  @warszawiak w 7 pokoleniu- precz imigracji: pisze się „skąd” a nie ” z kąd”.. jak widać i 10 pokoleń w Warszawie samo z siebie nie ma żadnego znaczenia..

 • 13 listopada 2017 o godz. 15:41

  ekstra ale najpilniejsze jest przedłużenie budowlanej do jagiellońskiej a potem do wisłostrady bo wysockiego i odrowąża stoją na amen w godzinach szczytu i nie tylko

 • 13 listopada 2017 o godz. 23:40

  Uuu… znowu plany, rozważania. A gawiedź się emocjonuje. Dajecie się omamić tymi bredniami? Ja, gdy będę startował w wyborach, zaproponuję wyciąg krzesełkowy na księżyc. Równie realne.

 • 14 listopada 2017 o godz. 09:59

  JEST PLAN? A CO TO OZNACZA ZE JEST PLAN? PRZECIEZ TO NIC NIE ZNACZY .
  PLANY TO SĄ I NOWOTROCKIEJ ITD….

  CO Z SW. WINCENTEGO?! CZEMU JEST JEDEN PAS DO RONDA ŻABY … PÓŁ TARGÓWKA STOI

 • 14 listopada 2017 o godz. 11:36

  1. „aby zbudować trasę (…), trzeba będzie nie tylko ZBURZYĆ kilkanaście budynków (w tym kilka w ewidencji zabytków)”- w jakim my państwie żyjemy? Jak można pozwalać, by rządzili dzielnicą durnie, którzy nie wiedzą, co w niej zostało wartościowego kulturowo i architektonicznie? Jak można płacić tępym słoikom z biur planistycznych, którzy gryzmolą trasy przez obiekty zabytkowe? Czy Targówek ma wyglądać jak miasto sowieckie, które składa się z bloków, arterii i klombów?
  2. TE PLANY WISZĄ W INTERNETACH OD KILKU LAT. Pisano o nich przy różnych okazjach, np. oktogonu na Oszmiańskiej czy podstacji tramwajowej. Ktoś więc powinien wziąć proszki, a na pewno redakcja z Czerskiej, znajdująca się w agonii mimo zastrzyku obrzydliwego starca Sorosa.

 • 14 listopada 2017 o godz. 12:28

  a na to wszystko zasmażka!

 • 29 listopada 2017 o godz. 12:31

  A ja się pytam:
  Co z Trasą Matki Teresy z Kalkuty i mostem (zwanym niepotrzebnie Krasińskiego)?
  Wiemy, ze Hajka lekką ręką go skreśliła po wyborach, za namową naczelnego słoika z Raciborza (udającego jezykoznawcę na Żoliborzu, a dawniej kulturalnego burmistrza na Targówku).
  Jeśli słoiki z Żoliboru boją się mieszkańców Targówka, to przecież po wybudowaniu mostu, można zamknąć wjazdy i zjazdy z Krasińskiego tak na nowy most jak i na Wisłostradę!!!! Będą mieli wtedy ciszę i spokój na swojej ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.