Nie ma już ulic Fersta, Strenhela, Kokoszków. Wojewoda zmienił ich nazwy | targowek.info

Nie ma już ulic Fersta, Strenhela, Kokoszków. Wojewoda zmienił ich nazwy

Samorząd nie chciał tego zrobić – więc zrobił to wojewoda. Trzy ulice w naszej dzielnicy zostały dziś „przymusowo” zdekomunizowane.

 

Dekomunizację kilkudziesięciu ulic w całej Warszawie wymusiła przyjęta przez rząd PiS ustawa – jednak zdominowny przez PO stołeczny samorząd niechętnie podszedł do sprawy. Pod koniec sierpnia 2017 r. Rada Warszawy zmieniła nazwy tylko kilku ulicom – w tym zaciszańskiej uliczce Gustawa Reichera, którego zastąpił… Michał Reicher (kim oni byli i dllaczego tak się stało pisaliśmy tutaj).

To jednak nie była jedyna ulica na Zaciszu, która czekała na zmianę nazwy. Od lat mówiło się też o dekomunizacji m.in. ul. Mieczysława Fersta (proponowano nazwy: ul. Św. Pallottiego, Władysława Raczkiewicza lub po prostu Szmaragdowa) oraz ul. Jadwigi i Witolda Kokoszków (np. na ul. Jerzego Szaniawskiego lub, bardziej dowcipnie, na ulicę komiksowego Kokosza).

Ponieważ w ustawowym terminie samorząd nie zmienił innych nazw, ostateczną decyzję podjął dzisiaj wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. 10 listopada 2017 roku zadecydował on o zmianie nazw aż 47 różnych ulic. Wszystkie dotyczą nas, jako warszawiaków – np. zmiana Alei Armii Ludowej na aleję Lecha Kaczyńskiego – lecz bezpośrednio dzielnicy Targówek dotyczą trzy zmiany.

Od dziś na Zaciszu nie ma już ulic Fersta, Kokoszków i Strenhela. Decyzją wojewody komunistycznych patronów zastąpili patroni mocno prawicowi:

 • zamiast ulicy Mieczysława Fersta – ul. Ks. Władysława Gurgacza
 • zamiast ulicy Jadwigi i Witolda Kokoszków – ul. Zbigniewa Stypulkowskiego
 • zamiast ulicy Henryka Sternhela – ul. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”

Kim są nowi patroni ulic na Zaciszu?

Ksiądz Władysław Gurgacz (ur. 1914 r. w Jabłonicy Polskiej, zm. 1949 r. w Krakowie) – był jezuitą i uczestnikiem podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej oraz kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN). W 1949 roku został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym skazany na karę śmierci i rozstrzelany.

Zbigniew Stypułkowski (ur. 1904 r. w Warszawie, zm. 1979 r. w Londynie) – to polski polityk, adwokat, poseł na Sejm w II Rzeczpospolitej. Związany był z tworzonym przez Romana Dmowskiego Obozem Wielkiej Polski. Sądzony w pokazowym procesie szesnastu w Moskwie w 1945 r. został skazany na cztery miesiące więzienia, a zaraz po wyjściu na wolność uciekł za granicę, ścigany przez UB.

Marian Bernaciak, ps. „Orlik” (ur. 1917 r. w Zalesiu k. Ryk, zm. 1946 r. we wsi Piotrówek) – był członkiem ZWZ-AK, dowódcą oddziału partyzanckiego AK, a po wojnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie. W latach 1945-1947 plutony podporządkowane MArianowi Bernaciakowi przeprowadziły najwięcej akcji dywersyjnych na całej Lubelszczyźnie. Ostatecznie „Orlik” zginął w walce z oddziałami LWP.

Dla mieszkańców Targówka bardzo ważna jest też zmiana jednej ulicy na Pradze–Północ: zamiast ul. Dąbrowszczaków, na której znajduje się Urząd Skarbowy Warszawa–Targówek, ma być teraz ulica Borysa Sawinkowa.

Jak zapewnia w oficjalnym komunikacie wojewoda Zdzisław Sipera: Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

 

zdjęcie na górze: wojewoda Sipera ogłasza zmiany nazw ulic w Warszawie, w tym na Zaciszu / fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

PRZECZYTAJ TEŻ:

32 komentarzy na temat “Nie ma już ulic Fersta, Strenhela, Kokoszków. Wojewoda zmienił ich nazwy

 • 10 listopada 2017 o godz. 17:47

  Czas zmienić władzę. Wolę już złodziei z PO niż chorych psychicznie z PiS.

 • 10 listopada 2017 o godz. 17:58

  Wreszcie przewietrzą ten różowo- czerwony smród! Czas na patriotów, żegnamy zdrajców, konfidentów i kolaborantów.

 • 10 listopada 2017 o godz. 18:17

  Wpadamy z jednej skrajności w drugą! Jak już zmieniać to nie można było na nazwę utworzoną od rzeczownika lub przymiotnika? Np. Ulica Śmietankowa czy Jogurtowa…

 • 10 listopada 2017 o godz. 19:42

  Super! Nareszcie ! 28 lat temu to powinno było się stać.

 • 10 listopada 2017 o godz. 20:19

  @Nikao, @zac

  Zdrajcami to wy jesteście, pisowskie marionetki. Śmierdzące nieroby, żyjące z socjalu.

 • 10 listopada 2017 o godz. 20:25

  Xyz, skąd wiesz z czego żyję? Co to za poziom? I wytłumacz mi proszę, i piszę to na serio, wytłumacz mi proszę dlaczego jestem zdrajcą? Pachnący robie!

 • 10 listopada 2017 o godz. 23:24

  Nie kłućcie się, nie ma sensu.
  Co kilka lat i tak zmieniają podręczniki…
  Zmieni się władza to odwołają kilka nazw.

 • 10 listopada 2017 o godz. 23:32

  Tak się cieszę!

 • 11 listopada 2017 o godz. 00:23

  17 stycznia. To lepiej, żeby dalej była Generalna Gubernia ?

 • 11 listopada 2017 o godz. 11:04

  ALEJA ARMII LUDOWEJ TO BEDZIE AL. L.KACZYNSKIEGO!! TO PRZECIEZ JEST KRYMINAŁ!!!1 A ŚWIĘTOKRZYSKA NAZWIJMY ŚWIĘTEGO MACIEREWICZA…
  KTO ZAPŁACI ZA TE ZMIANY!!!

 • 11 listopada 2017 o godz. 11:23

  CHCĘ SPOWROTEM SWÓJ ADRES MAM GO 30LAT I NASTĘPNE TEŻ CHCE MIEĆ.
  BEZ ZNACZENIA KOGO SYMBOLIZUJE. ZAMIESZKAŁAM POD NIM I TAK POWINNO ZOSTAĆ.

 • 11 listopada 2017 o godz. 11:27

  Henryk Sternhel pseud. Gustaw (ur. 1910, zm. we wrześniu 1943) – lekarz, działacz komunistyczny, dowódca Okręgu GL Warszawa-Miasto.
  Pochodził z rodziny żydowskiej. W latach 30. działał w KPP, a 1937-1939 walczył w wojnie domowej w Hiszpanii. 9 lutego 1939 wraz z innymi członkami Brygad Międzynarodowych został internowany we Francji. Latem 1942 przedostał się do kraju i wstąpił do PPR i GL. Pracował w Sztabie Głównym GL, a od października 1942 był członkiem (a następnie dowódcą) grupy specjalnej Sztabu Głównego i uczestniczył w akcjach bojowych. W maju 1943 objął funkcję dowódcy GL na Warszawę-Miasto. Z jego inicjatywy i pod jego przywództwem warszawskie grupy bojowe GL przeprowadziły wiele udanych akcji, m.in. 23 kwietnia 1943 dowodzona przez niego grupa obrzuciła na ul. Freta niemiecki samochód ciężarowy; zginęło 5 Niemców, samochód został spalony. 15 lipca 1943 u zbiegu Alej Ujazdowskich i ul. Wilczej jego oddział obrzucał wiązką granatów kolumnę SA maszerującą Alejami Ujazdowskimi, wracającą z pogrzebu zabitego wcześniej w zamachu esesmana; zginęło 4 hitlerowców, a ok. 20 zostało rannych. W pościgu Niemcy schwytali jednego z zamachowców, z którego wydobyli zeznania, na podstawie których gestapo aresztowało na początku września kilku działaczy PPR i GL, w tym „Gustawa”, zamordowanego później w więzieniu gestapo przy al. Szucha.
  19 lipca 1945 Henryk Sternhel został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.

 • 11 listopada 2017 o godz. 12:36

  Brawo!!! Dosyc juz tego lewactwa!!! Ci zdrajcy z po juz dawno powinni wisiec!!

 • 11 listopada 2017 o godz. 13:11

  debilizm, zobaczcie na życiorysy tych co teraz są patronami ulic. też maja na rękach krew niewinnych ludzi, może sami nie mordowali, ala wspierali morderców

 • 11 listopada 2017 o godz. 22:00

  A PYTAŁ KTOŚ SUWERENA Z TYCH ULIC O ZDANIE ?

 • 12 listopada 2017 o godz. 05:07

  zwykle dranstwo- zmieniaja nazwy bohaterow na jakis przestepcow czy zdrajcow. ludzi ktorzy wyzwolili Polske z nazizmu wyrzucaja a zastepuje prezydendem ktory podpisal traktat lisbonski.

 • 12 listopada 2017 o godz. 08:15

  zamiast alei Lecha Kaczyńskiego można alei Generała Stanisława Skalskiego nie daleko mieszkał

 • 12 listopada 2017 o godz. 12:01

  Brawo wy!
  Zmiana nazwy ul. Dąbrowszczaków pokazuje głupotę i niedouczenie obecnej wadzy!
  Może od razu trzeba było zmienić ją na Aleję Legionu Condor?

 • 12 listopada 2017 o godz. 12:02

  XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego (potocznie: Dąbrowszczacy) – ochotnicze oddziały wojskowe, tworzone głównie przez Polaków, w tym emigrantów, a także inne osoby posiadające obywatelstwo II RP, uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 i walczące w składzie Brygad Międzynarodowych po stronie wojsk republikańskich przeciwko zbuntowanym oddziałom nacjonalistycznym dowodzonym przez gen. Francisco Franco, wspieranym przez nazistowski rząd III Rzeszy i faszystowski rząd Włoch.

 • 12 listopada 2017 o godz. 12:03

  Może od razu zmienicie też ulice nazwane na cześć Jarosława Dąbrowskiego?
  Jarosław Dąbrowski przydomek Żądło, ps. „Łokietek” (ur. 13 listopada 1836 w Żytomierzu, zm. 23 maja 1871 w Paryżu) – polski działacz niepodległościowy, sztabskapitan Armii Imperium Rosyjskiego, generał i naczelny dowódca wojsk Komuny Paryskiej (1871)

 • 12 listopada 2017 o godz. 21:24

  Zatem ponownie musi polać się nasza krew, żebyśmy zmądrzeli ?????

 • 13 listopada 2017 o godz. 02:27

  A gdzie będą ulice Łupaszki, Ognia,,igły i wielu innych morderców działających i mordujących pod nazwą żołnierzy wykłętych proponuję zgrupować ich pomniki w nowo budowanym osiedlu po dawnym PGR Bródno a ul sw. Wincentego przemianowac na Stiepana Bandery to bEDZIE TO mily wojewodo.

 • 13 listopada 2017 o godz. 10:40

  Do Mario piszesz i brzmisz jak PiSowski troll za 15 brutto. Ciebie to chyba ojciec pasem po głowie tłukł, stąd ten uraz i defekt umyslowy!

 • 13 listopada 2017 o godz. 14:06

  A co z Uranowem, Łodygowem, Blokowem, tym komunistycznym padliństwem?

 • 13 listopada 2017 o godz. 16:48

  @Młot na PO
  Tak jest. Powinni NATYCHMIAST zmienić nazwy poniższych ulic, wywodzące się od nazwisk komunistycznych dygnitarzy:
  Agatowa
  Ametystowa
  Balkonowa
  Beczkowa
  Blokowa
  Deszczowa
  Diamentowa
  Fioletowa
  Handlowa
  Hebanowa
  Jesiotrowa
  Kaktusowa
  Kanałowa
  Karminowa
  Klamrowa
  Kołowa
  Koniczynowa
  Łodygowa
  Łojewska
  Majowa
  Malachitowa
  Nefrytowa
  Obwodowa
  Osiedlowa
  Perłowa
  Plantowa
  Pożarowa
  Regatowa
  Remontowa
  Seledynowa
  Skrzypcowa
  Szmaragdowa
  Topazowa
  Wojskowa
  Wyspowa
  Zamkowa
  Zastępowa

 • 14 listopada 2017 o godz. 10:00

  DO aNONIM: ZMIENY NAZWĄ DZIELNICE! KOJARZY SIĘ Z TARGOWICĄ!

 • 14 listopada 2017 o godz. 11:25

  do @anonim: to pozamiatałeś :)

 • 15 listopada 2017 o godz. 09:06

  A ja i cała nasza podstawowa organizacja partyjna, którą przed państwem reprezentuje, domagamy się nazwania ulicy imieniem Błogosławionego Łona Zrodziwszego Andrzeja D.!

 • 15 listopada 2017 o godz. 21:49

  A ten orlik to budowniczy stadionów???

  I jeszcze prosze o NATYCHMIASTOWĄ zmiane nazwy ul. Toruńskiej. Kojarzy się z procesem toruńskim, a proces kojarzy sie z SB.

  Możemy ją nazwać Aleją Bohatera Timermansa lub Aleją Bohaterów Francji Asterixa i Obelixa – bo Francja tylko takich bohaterów miała.

 • 21 listopada 2017 o godz. 12:05

  Brednie wypisujecie ludziska, brednie

 • 28 listopada 2017 o godz. 11:42

  >>Czas na patriotów, żegnamy zdrajców, konfidentów i kolaborantów.

  Głupoty gadasz. Część z tych ‚zdrajców’ zginęła umęczona przez gestapo lub z bronią w ręku walcząc z zaborcą. Ale Ty o tym nie wiesz, bo nie ma tego na demotywatorach, a przecież tam uczysz się o historii i tępieniu lewaków. Wiem że jesteś 16-letnim pryszczatym trollem, ale miej trochę szacunku dla ludzi którzy ginęli walcząc o ten kraj. Oddali dla niego dużo więcej niż taki niedouczony, internetowy wojownik jak Ty.

  Rada po przyjacielsku, przestań dawać sobą manipulować i zacznij myśleć samodzielnie.

 • 29 listopada 2017 o godz. 12:09

  gdyby władze z ratusza zmieniły Aleje AL na Marszałka Piłsudskiego, to nie musiały by teraz przypinać tablicy Prezydenta Kaczyńskiego…. No ale spadkobiercy KPP i dzieci brystygierowej i humera wolały utrzymać nazwę AL….

  @xyx i reszta peofili – spadajcie do moskwy skąd wasi rodziciele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.