Nie ma już ulic Fersta, Strenhela, Kokoszków. Wojewoda zmienił ich nazwy

32
Share

Samorząd nie chciał tego zrobić – więc zrobił to wojewoda. Trzy ulice w naszej dzielnicy zostały dziś „przymusowo” zdekomunizowane.

 

Dekomunizację kilkudziesięciu ulic w całej Warszawie wymusiła przyjęta przez rząd PiS ustawa – jednak zdominowny przez PO stołeczny samorząd niechętnie podszedł do sprawy. Pod koniec sierpnia 2017 r. Rada Warszawy zmieniła nazwy tylko kilku ulicom – w tym zaciszańskiej uliczce Gustawa Reichera, którego zastąpił… Michał Reicher (kim oni byli i dllaczego tak się stało pisaliśmy tutaj).

To jednak nie była jedyna ulica na Zaciszu, która czekała na zmianę nazwy. Od lat mówiło się też o dekomunizacji m.in. ul. Mieczysława Fersta (proponowano nazwy: ul. Św. Pallottiego, Władysława Raczkiewicza lub po prostu Szmaragdowa) oraz ul. Jadwigi i Witolda Kokoszków (np. na ul. Jerzego Szaniawskiego lub, bardziej dowcipnie, na ulicę komiksowego Kokosza).

Ponieważ w ustawowym terminie samorząd nie zmienił innych nazw, ostateczną decyzję podjął dzisiaj wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. 10 listopada 2017 roku zadecydował on o zmianie nazw aż 47 różnych ulic. Wszystkie dotyczą nas, jako warszawiaków – np. zmiana Alei Armii Ludowej na aleję Lecha Kaczyńskiego – lecz bezpośrednio dzielnicy Targówek dotyczą trzy zmiany.

Od dziś na Zaciszu nie ma już ulic Fersta, Kokoszków i Strenhela. Decyzją wojewody komunistycznych patronów zastąpili patroni mocno prawicowi:

  • zamiast ulicy Mieczysława Fersta – ul. Ks. Władysława Gurgacza
  • zamiast ulicy Jadwigi i Witolda Kokoszków – ul. Zbigniewa Stypulkowskiego
  • zamiast ulicy Henryka Sternhela – ul. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”

Kim są nowi patroni ulic na Zaciszu?

Ksiądz Władysław Gurgacz (ur. 1914 r. w Jabłonicy Polskiej, zm. 1949 r. w Krakowie) – był jezuitą i uczestnikiem podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej oraz kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN). W 1949 roku został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym skazany na karę śmierci i rozstrzelany.

Zbigniew Stypułkowski (ur. 1904 r. w Warszawie, zm. 1979 r. w Londynie) – to polski polityk, adwokat, poseł na Sejm w II Rzeczpospolitej. Związany był z tworzonym przez Romana Dmowskiego Obozem Wielkiej Polski. Sądzony w pokazowym procesie szesnastu w Moskwie w 1945 r. został skazany na cztery miesiące więzienia, a zaraz po wyjściu na wolność uciekł za granicę, ścigany przez UB.

Marian Bernaciak, ps. „Orlik” (ur. 1917 r. w Zalesiu k. Ryk, zm. 1946 r. we wsi Piotrówek) – był członkiem ZWZ-AK, dowódcą oddziału partyzanckiego AK, a po wojnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie. W latach 1945-1947 plutony podporządkowane MArianowi Bernaciakowi przeprowadziły najwięcej akcji dywersyjnych na całej Lubelszczyźnie. Ostatecznie „Orlik” zginął w walce z oddziałami LWP.

Dla mieszkańców Targówka bardzo ważna jest też zmiana jednej ulicy na Pradze–Północ: zamiast ul. Dąbrowszczaków, na której znajduje się Urząd Skarbowy Warszawa–Targówek, ma być teraz ulica Borysa Sawinkowa.

Jak zapewnia w oficjalnym komunikacie wojewoda Zdzisław Sipera: Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

 

zdjęcie na górze: wojewoda Sipera ogłasza zmiany nazw ulic w Warszawie, w tym na Zaciszu / fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

32
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx