Rozpoczął się odstrzał dzików [MAPA] | targowek.info

Rozpoczął się odstrzał dzików [MAPA]

Jeśli usłyszycie strzały na Bródnie – nie dziwcie się. To myśliwi strzelają do dzików. Zobaczcie na mapie, gdzie dokładnie będą polować.

 

Mamy mieszane uczucia. Z jednej strony ciągle wychodzące z lasu i włóczące się po połowie Bródna i Targówka dziki stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi (choć nie odnotowaliśmy przypadków ataków), jak i dla ruchu drogowego (wypadki z ich udziałem już były). Z drugiej strony – dziki były tu wcześniej, nim ludzie zaczęli zabudowywać ich tereny. I choć powodują szkody, to budzą też sporą sympatię.

Jakby nie było – po wielu miesiącach zwierzęcych wędrówek Wojewoda Mazowiecki podjął decyzję o sanitarnym odstrzale dzików. Odstrzał jest prowadzony od 2 listopada do 15 grudnia 2017 r. na terenie Warszawy oraz okolicznych powiatów. Łącznie ma zostać zastrzelonych 240 dzików, w tym na terenie Warszawy 50 sztuk.

Jak podaje urząd, odstrzał dzików na terenie Warszawy będzie prowadzony w wyznaczonych rejonach na terenie dzielnic: Ursynów, Włochy, Wilanów, Wawer, Targówek, Mokotów, Rembertów, Wesoła, Bielany, Bemowo oraz Białołęka.

Gdzie dokładnie będzie prowadzony odstrzał w naszej dzielnicy pokazuje poniższa mapka:

Rejon odstrzału dzików na Bródnie /mat. UM Warszawa

 

W skrócie: polowania będą się odbywać w Lasku Bródnowskim, na wschód od ulic Głębockiej i Przy Grodzisku oraz na północ od Kondratowicza i Bystrej. Więc np. spacerujący w okolicach ulicy Skierskiego mogą się na myśliwych natknąć.

Kiedy nastąpi odstrzał dzików w naszej dzielnicy? Oprócz ramowych dat (2.11-15.12) dokładnie nie wiadomo. Osoby prowadzące odstrzał są jednak zobowiązane przed przystąpieniem do prowadzenia odstrzału powiadomić telefonicznie Komendę Stołeczną Policji, Straż Miejską oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, o planowanej godzinie rozpoczęcia odstrzału oraz obszarze, na którym będzie on prowadzony. Myśliwi zobowiązani zostali także do poinformowania wymienionych służb o godzinie zakończenia odstrzału wraz z podaniem informacji o ilości zabitych dzików.

 

Dziki na ulicy Kondratowicza /fot. Instagram/rainy_darkness

 

zdjęcie na górze: UM Warszawa

PRZECZYTAJ TEŻ:

29 komentarzy na temat “Rozpoczął się odstrzał dzików [MAPA]

 • 3 listopada 2017 o godz. 17:51

  Odstrzał – według mapki – ma być też na terenach ogrodów działkowych.

 • 3 listopada 2017 o godz. 23:38

  na te dziki to pewnie beda poloc jelenie z wiejskiej Bo tylko tacy dostaja pozwolenie na zabijanie I sa bezkarni

 • 4 listopada 2017 o godz. 01:20

  „Z drugiej strony – dziki były tu wcześniej, nim ludzie zaczęli zabudowywać ich tereny.”

  Co było pierwsze? Kura czy jajo? ;-)

  Jedno ze źródeł podaje:

  „Samo grodzisko powstało około IX wieku i jego pozostałości są jedynym śladem po najstarszej osadzie na terenie Warszawy. Spalone w XI wieku nigdy nie zostało odbudowane, dopiero w 1947 roku miejscem tym zainteresowali się archeologowie. Jego okolica to twór stosunkowo młody – w XIX wieku wykarczowano tu puszczę, robiąc miejsce dla łąk należących później do wsi Bródno Stare. Po II wojnie światowej rozpoczęto sztuczne nasadzenia drzew i krzewów – tak właśnie powstał Lasek Bródnowski, jedno z ulubionych miejsc na spacer, przejażdżkę rowerową, partyjkę badmingtona czy zwykłe leniuchowanie. Okolice samego grodziska przystosowano zresztą do wypoczynku – jest tu drewniany plac zabaw, ławki i wiaty. „

 • 4 listopada 2017 o godz. 12:22

  To z niewaga dla Jelni porównywać je z Wiejską

 • 4 listopada 2017 o godz. 17:36

  A nie można odłowić i wywieźć, np. do Kampinosu??? Taka akcja (ta z odstrzałem) kosztuje niemało. Musi być policja, straż miejska, może i żandarmeria. Trzeba teren obstawić, zabezpieczyć, aby nikt z mieszkańców nie chodził po lesie, w czasie odstrzału. Wyłożyć zanętę, nastawić pułapki z kamerami, złapie się towarzystwo, to wywozić.

 • 4 listopada 2017 o godz. 19:57

  Ewelina, a nie dostrzegasz, że w lasach miejskich najzwyczajniej w świecie nie ma równowagi ekologicznej? Dzików jest za dużo, jest to oczywiste. Z kolei odłownie nie są skuteczne, a przemieszczanie dzików w inne miejsce nie rozwiąże problemu, a może ich jedynie tam przysporzyć.

 • 4 listopada 2017 o godz. 21:12

  Biedne dzikuski:-((( Ale skoro w tym kraju minister środowiska to myśliwy i zwolennik wycinki puszczy bialowieskiej to już nic zdziwić nie może. Podła zmiana dorwala się do koryta.

 • 5 listopada 2017 o godz. 08:27

  W tym roku na Targówku Mieszkaniowym dziki też były normą.

 • 5 listopada 2017 o godz. 10:17

  w przyrodzie, obok zwierzyny łownej (np DZIK), występuje drapieżnik i to jest właściwe, bo on reguluje równowagę. w przypadku braku równowagi dochodzi do zaburzeń i katastrof (brak pożywienia dla dzików i ich spacery do zamieszkanych osiedli oraz następstwa „wizyt”)
  MYŚLIWY = DRAPIEŻNIK

 • 5 listopada 2017 o godz. 14:03

  jakie jeszcze stworzenia beda przeszkadzac szyszce wycinane sa lasy wiec gdzie te stworzenia maja sie podziac wypieprzyc tego idiote z rzadu a moze innaczej niech zaczna odstrzal od siebie bo juz sie niedobrze robi jak sie otym wszystkim slucha

 • 5 listopada 2017 o godz. 14:14

  do ech, zadałe’aś pytanie „co było pierwsze, kura czy jajko?’, takie pytanie świadczy o tym że nie znasz pisma świętego bo jakbyś czytał biblie to byś wiedział że pierwszy był kogut. nie ładnie w katolickim kraju. a jeśli chodzi o dziki to rok temu wracałem rowerem z marek i jechałem tym deptakiem, przy tej smródce, przy lasku bródnowskim w którym równolegle ze mną biegł dzik, kombinował czy mnie nie zaatakować, bałem sie, myślałem że uciekne do tego rowu do tej wody ale dzik sobie odpuścił a ja zwiałem do domu i 2 dni nie wychodziłemi

 • 5 listopada 2017 o godz. 16:12

  Rok temu bieglem sobie z Marek deptakiem przy smrodce. Obok mnie caly czas jechal gościu na rowerze i kombinowal czy mnie na kiełbasę nie przerobić. W końcu ucieklem do domu i dwa dni z legowiska nie wychodzilem.

 • 5 listopada 2017 o godz. 20:50

  czas najwyższy te cholerne dziki pogonić…

 • 6 listopada 2017 o godz. 09:12

  Aby zachować równowagę ekosystemu trzeba wypuścić drapieżniki. Dzikie koty moga się rzucać do gardeł tych dzików, będzie jatka! Muchy tez się pożywią. ?

 • 6 listopada 2017 o godz. 11:39

  a kiedy odstrzał kaczek ?

 • 6 listopada 2017 o godz. 12:48

  ALE PO CO ZABIJAĆ?

  NIE LEPIEJ KSZTAŁCIĆ?

 • 7 listopada 2017 o godz. 09:53

  Mieszkam na Bródnie od urodzenia i dziki były od zawsze, i nikomu nie przeszkadzały, problem w tym że człowiek zaczął zagarniać ich tereny i musiały się ruszyć. Tak to jest z ludźmi najpierw ukradną teren zwierzętom a potem powiedzą że jest ich za dużo i je pozabijają.

 • 7 listopada 2017 o godz. 12:17

  Byłoby zabawnie gdyby ktoś wpakował kilka kulek w myśliwego :D

  Jakby się tak ludzie skrzykneli i zrobili Battlefielda w terenie :D
  – Kto wy, zielone ludziki? Masz k****! Straz Obywatelska
  I kula bach, w sosnę, tuż nad głową myśliwego.
  – Bang-Bang, Lucy Luke…
  – Zamknij się Marek.
  – Bang…
  – Ciszej, k* – celuję.
  _ …Lucky…
  – Marek, zaraz nam ucieknie…

  A potem by się rodzinka niedorobionego popaprańca zebrałą nad grobem, i by jęczeli jaki to był dobry chłopina…

 • 7 listopada 2017 o godz. 12:31

  – zamknął się w stacji benzysnowej.
  – to granatem go.
  – szturmujemy!!!!

 • 7 listopada 2017 o godz. 13:57

  Śmieszą mnie komentarze o zabieraniu dzikom przestrzeni. Wg danych GUS w ciągu ostatnich 16 lat populacja dzika w Polsce wzrosła ze 118 tyś. do 264 tyś. (dane na rok 2016). Odławianie i wywożenie nie jest skuteczne bo dzik głupi nie jest i zawsze przyjdzie tam gdzie ma pod dostatkiem jedzenia czyli bardzo często do miasta. Pamiętajcie też o przyroście naturalnym dzików, który wynosi 100-200% rocznie. Bez efektywnej i sprawnej redukcji ich liczby staniemy przed efektem kuli śnieżnej.

 • 7 listopada 2017 o godz. 15:38

  @PAWEŁ. Edukować nie można, bo się jeszcze okażą bardziej inteligentne od włodarzy miasta

 • 8 listopada 2017 o godz. 10:51

  @JazzMan
  Mnie zaś śmieszy propaganda poparta wyrywkowo przywoływanymi danymi; 16 lat temu żyło w Warszawie niecały 1600 tys ludzi, teraz 1754 tyś. Podajesz dane dla obszaru Polski, gdzie wzrost populacji jest spowodowany, miedzy innymi, za sprawą myśliwych dokarmiających zwierzęta. Odstrzał dzików w Warszawie jest częścią działań szyszki w myśl których praktycznie dziki mają zostać wybite na terenie Polski. Pewnie się to nie uda, szyszce do Mao trochę brakuje, ale z całą pewnością pogorszy jakość populacji.
  Wolałbym o tak delikatnej materii jak ewentualna redukcja populacji, decydowali ludzie o jakimś minimum kompetencji w tym zakresie, a nie szyszko nie mający od dawna wiele wspólnego z nauką, za to będący kościelnym politrukiem starszy pan, w dodatku dość wyraźnych rysach psychopatii.

 • 8 listopada 2017 o godz. 19:10

  PRZEBADAĆ DZICZYZNE I ZROBIĆ Z NIEJ JEDZENIE NA PIKNIK DLA MIESZKAŃCÓW!!!

 • 9 listopada 2017 o godz. 10:40

  1) Nie będzie odstrzału na TGK, będzie na innych obrzeżach stolicy, info od kompetentnego pracownika LM.
  2) Potomkom chłoporobotników, którzy nie znają ustalonych od dziesiątek lat nazw cieków wodnych, mówimy: NIE! Smródka to jest stan, gdy stanie się 50 cm od was, zwłaszcza gdy myślicie.
  3) Czas na odholowanie „dzikich” i podkorodowanych, zawalających pobocza dróg wokół nowych osiedli. W dzielnicy powstaje nowe rozporządzenie w tym zakresie.

 • 9 listopada 2017 o godz. 10:44

  „dziki stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi (choć nie odnotowaliśmy przypadków ataków)”- piszecie jak rasowi komsomolcy albo Fakt, bez składu i składu, byle wywołać zamęt.

 • 9 listopada 2017 o godz. 13:04

  problem z dzikami jest złożony i wypadałoby podejść do niego holistycznie:
  1 nie dokarmiać dzików np. paluszkami
  2 chociaż część populacji dzika odłowić
  3 porozrzucać w lasku bródnowskim anty koncepcję póki jeszcze prawica nie sprawuje władzy w naszej gminie
  4 najlepiej w nocy przy pomocy muzyki z mocnym bitem i przy pomocy gazu przepłoszyć dzika na białołęke gdy będzie wiało z południa

 • 10 listopada 2017 o godz. 12:06

  nareszcie zrobią z tym porządek, a jak eko terrory dostaną przy okazji od policji to dobry uczynek,

 • 15 listopada 2017 o godz. 09:13

  @ixlax
  PO to takie same kołtuny jak PiS, co do zasady, mają tylko lepszy PR. Może jednak antykoncepcja przejdzie, bo przecież prezerwatywy to zlo nie mniejsze, a i szyszko jakoś woli postrzelać do ptaków w klatce.

 • 29 lipca 2019 o godz. 16:24

  Po ,co Od razu zabijac…Moze Trzeba wywiesc Do wiekszego lasu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.