Obwodnica Marek wreszcie otwarta | targowek.info

Obwodnica Marek wreszcie otwarta

W momencie pisania tego artykułu stopniowo otwierana jest obwodnica Marek. Czekaliśmy na nią długie lata, ale jej otwarcie to dla Bródna dobra i zła wiadomość jednocześnie. 

 

Miała być otwarta wiosną, potem w wakacje, we wrześniu, później było jeszcze kilka terminów. Uda się zapewne w nocy z piątku na sobotę. Pierwszy odcinek już nawet był przejezdny o godz. 20.

Wcześnie GDDKiA poinformowała, że stopniowe oddawanie trasy do użytku zacznie się o godz. 20. Chodzi o tymczasową organizację ruchu na ponad 15 kilometrowej trasie pomiędzy Bródnem a Radzyminem. Na razie kierowcy będą mieli do dyspozycji trasę główną, czyli dwie jezdnie po 3 pasy ruchu oraz węzły: Zielonka i Radzymin Południe.

Węzeł Kobyłka jest zamknięty i nie ma możliwości zjazdu. Wykonawca prowadzi tam jeszcze prace. Na węźle Marki Wykonawca będzie rozbierał istniejącą łącznicę prowadzącą ruch z Trasy Toruńskiej (S8) na DK8 do Marek, co umożliwi mu wykonanie zjazdu z obwodnicy (jadąc od Białegostoku) na DK8 do Marek.

Do dokończenia są jeszcze prace poza ciągiem głównym. Firma Salini Polska – wykonawca odcinka I (odc. Marki-Kobyłka) zapowiedział zakończenie robót w II kwartale 2018 r.

Natomiast na węźle Radzymin Południe Wykonawca odcinka 2 (Astaldi. odc. Kobyłka-Radzymin) będzie kończył roboty przez ok. 3 tygodnie, które są możliwe do zrealizowania po przełożeniu ruchu (po otwarciu ciągu głównego obwodnicy Marek).

Zmiany w organizacji ruchu po otwarciu obwodnicy Marek

Po otwarciu obwodnicy Marek, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej od istniejącego węzła Marki do włączenia w istniejący przebieg drogi S8 za węzłem Radzymin Południe.

 

Na razie wyłączone z użytkowania pozostaną dwa węzły drogowe Kobyłka (z ul. Szkolną) oraz węzeł Wołomin (z docelowym przebiegiem DW635). A węzeł Marki w pierwszym okresie użytkowania będzie o niepełnych relacjach – będzie trwać budowa łącznicy relacji Białystok – Warszawa Targówek (ul. Radzymińska)/Marki.

Co się zmieni na Bródnie?

O tym, że otwarcie obwodnicy Marek jest ważne dla Bródna, nikogo nie trzeba przekonywać. Po pierwszy łatwiejszy będzie wyjazd na wschód – głównie do Białegostoku, skąd przecież pochodzi wielu mieszkańców naszej dzielnicy. W wakacje będzie też można szybciej dojechać na Suwalszczyznę czy Mazury.

Z drugiej strony łatwiejszy dojazd do Trasy Toruńskiej zapewne oznacza jeszcze większą nawałnicę aut wjeżdżających tędy do miasta. Kierowcy z Zielonki, Kobyłki itp. do tej pory jadący Żołnierską do Marsa, teraz mogą czuć się zachęceni do jechania Trasa Toruńską przez Bródno na most Grota-Roweckiego. A to i tak już najbardziej oblegana trasa w Polsce.

 

Na głównym zdjęciu obwodnica Marek na zdjęciu Miasta Marki na FB

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Obwodnica Marek wreszcie otwarta

 • 22 grudnia 2017 o godz. 21:21

  nareszcie, a teraz czekamy na przedłużenie ul budowlanej chociaż do jagiellońskiej

 • 22 grudnia 2017 o godz. 23:43

  „Z drugiej strony łatwiejszy dojazd do Trasy Toruńskiej zapewne oznacza jeszcze większą nawałnicę aut wjeżdżających tędy do miasta.”

  Proste rozwiązanie: masz rejestrację trzyliterową (np. WWL) nie wjeżdżasz do m.st. Warszawy w godz. 6.00 – 11.00 (godziny szczytu), gdy nie spełniasz pewnych warunków. Oto one: zarejestrowane auto w Warszawie lub wykupiony obowiązkowy bilet na dowolny płatny parking lub okazanie abonamentu na parkowanie w strefie płatnego parkowania w dowolnym miejscu w Stolicy. Wtedy wjeżdżasz.

  W przypadku jakiejkolwiek kontroli płacisz 2000 zł. Za każdym razem. Jeśli Cię stać, to OK ;-)

 • 22 grudnia 2017 o godz. 23:52

  No i jeszcze jeden warunek! Aby kierowca miał majtki w paski! A nie w kratkę. powagi! Obrzygatelu!

 • 23 grudnia 2017 o godz. 00:28

  Kierowcy Zielonki czy Kobyłki będą mogli czuć się zachęceni ale życie szybko to zweryfikuje. W pierwszym okresie nawałnica aut rzeczywiście może wzrosnąć bo kierowcy będą testować nowe połączenie ale gdy okaże się że dla wielu wydłuży to jednak podróż szybko wróconą na swoje sprawdzone trasy. Tak, że po pewnym czasie znowu się to równomiernie rozłoży i korki będą na podobnym poziomie jak wcześniej.

 • 23 grudnia 2017 o godz. 01:21

  chwała racjonalizatorom
  Śmieszny jesteś i trochę mi cię szkoda… albo i wcale

 • 23 grudnia 2017 o godz. 06:40

  I vice versa masz rejestrację dwuliterową to nie możesz wyjeżdżać z warszawy. Sprawa korków w innych miastach załatwiona.

 • 23 grudnia 2017 o godz. 11:02

  dlaczego nie ma ślimaka zjazdowego za radzymińską w prawo w dół aby bezkolizyjnie pod wiaduktem wjechać do marek ? teraz muszę stać w korku na dole przed radzymińską i w lewo na światłach skręcać do marek

 • 23 grudnia 2017 o godz. 14:54

  A TERAZ CZEKAMY NA BUSPAS OD URZĘDU DO DW. GDAŃSKIEGO!!!!

  ŚW. WINCENTEGO 2 PASY I BUSPAS!!! ALBO TUNEL DLA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ DO KTÓREJ TAK NAMAWIACIE!!

 • 25 grudnia 2017 o godz. 13:06

  Bus pas wzdłuż Św Wincentego marzenie.

 • 26 grudnia 2017 o godz. 01:03

  A gdzie niby ten bus pas na św. Wincentego? Był robiony projekt na dwie jezdnie od Ronda Żaba, ale chyba sprawa jest już nieaktualna. Teraz miasto idzie w kierunku uspokajania ruchu.

 • 2 stycznia 2018 o godz. 19:03

  Zgadza się, Św. Wincentego pozostanie już drogą jednojezdniową. Zrezygnowano z rozbudowy bo to nie miejsce na drogę szybkiego ruchu. Droga pomiędzy osiedlami Bródna i Targówka ma służyć głównie mieszkańcom tych osiedli a nie jako droga tranzytowa dla Białołęki, czy innych okolicznych wiosek powodując korki. Zachęcanie do tranzytu tutaj byłoby dużym błędem, a jak z drogi będą korzystać tylko mieszkańcy z dzielnicy Targówek to taka jezdnia jak najbardziej wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.