Obwodnica Marek wreszcie otwarta

11
Share

W momencie pisania tego artykułu stopniowo otwierana jest obwodnica Marek. Czekaliśmy na nią długie lata, ale jej otwarcie to dla Bródna dobra i zła wiadomość jednocześnie. 

 

Miała być otwarta wiosną, potem w wakacje, we wrześniu, później było jeszcze kilka terminów. Uda się zapewne w nocy z piątku na sobotę. Pierwszy odcinek już nawet był przejezdny o godz. 20.

Wcześnie GDDKiA poinformowała, że stopniowe oddawanie trasy do użytku zacznie się o godz. 20. Chodzi o tymczasową organizację ruchu na ponad 15 kilometrowej trasie pomiędzy Bródnem a Radzyminem. Na razie kierowcy będą mieli do dyspozycji trasę główną, czyli dwie jezdnie po 3 pasy ruchu oraz węzły: Zielonka i Radzymin Południe.

Węzeł Kobyłka jest zamknięty i nie ma możliwości zjazdu. Wykonawca prowadzi tam jeszcze prace. Na węźle Marki Wykonawca będzie rozbierał istniejącą łącznicę prowadzącą ruch z Trasy Toruńskiej (S8) na DK8 do Marek, co umożliwi mu wykonanie zjazdu z obwodnicy (jadąc od Białegostoku) na DK8 do Marek.

Do dokończenia są jeszcze prace poza ciągiem głównym. Firma Salini Polska – wykonawca odcinka I (odc. Marki-Kobyłka) zapowiedział zakończenie robót w II kwartale 2018 r.

Natomiast na węźle Radzymin Południe Wykonawca odcinka 2 (Astaldi. odc. Kobyłka-Radzymin) będzie kończył roboty przez ok. 3 tygodnie, które są możliwe do zrealizowania po przełożeniu ruchu (po otwarciu ciągu głównego obwodnicy Marek).

Zmiany w organizacji ruchu po otwarciu obwodnicy Marek

Po otwarciu obwodnicy Marek, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej od istniejącego węzła Marki do włączenia w istniejący przebieg drogi S8 za węzłem Radzymin Południe.

 

Na razie wyłączone z użytkowania pozostaną dwa węzły drogowe Kobyłka (z ul. Szkolną) oraz węzeł Wołomin (z docelowym przebiegiem DW635). A węzeł Marki w pierwszym okresie użytkowania będzie o niepełnych relacjach – będzie trwać budowa łącznicy relacji Białystok – Warszawa Targówek (ul. Radzymińska)/Marki.

Co się zmieni na Bródnie?

O tym, że otwarcie obwodnicy Marek jest ważne dla Bródna, nikogo nie trzeba przekonywać. Po pierwszy łatwiejszy będzie wyjazd na wschód – głównie do Białegostoku, skąd przecież pochodzi wielu mieszkańców naszej dzielnicy. W wakacje będzie też można szybciej dojechać na Suwalszczyznę czy Mazury.

Z drugiej strony łatwiejszy dojazd do Trasy Toruńskiej zapewne oznacza jeszcze większą nawałnicę aut wjeżdżających tędy do miasta. Kierowcy z Zielonki, Kobyłki itp. do tej pory jadący Żołnierską do Marsa, teraz mogą czuć się zachęceni do jechania Trasa Toruńską przez Bródno na most Grota-Roweckiego. A to i tak już najbardziej oblegana trasa w Polsce.

 

Na głównym zdjęciu obwodnica Marek na zdjęciu Miasta Marki na FB

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx