Złoty Anioł Stróż zniknął z parku | targowek.info

Złoty Anioł Stróż zniknął z parku

Rzeźba wreszcie poszła do renowacji – kiedy wróci?

 

Odsłonięta we wrześniu 2013 roku 3-metrowa pozłacana rzeźba Anioła Stróża z wielkimi skrzydłami, autorstwa Romana Stańczaka, jest chyba najbardziej lubianym przez mieszkańców dzielnicy elementem Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim.

A raczej była – bo kilka dni temu złoty Anioł zniknął z parku. Pozostał po nim tylko pusty drewniany słup.

Co się stało? Uspokajamy, że na szczęście Anioł Stróż nie został skradziony – ani też zmuszony do usunięcia przez urzędników (co przydarzyło się niestety lubianemu Ufoludkowi). Złota rzeźba została zdjęta do renowacji.

Dlaczego raptem cztery lata po odsłonięciu rzeźba musi być odnowiona? Otóż tak naprawdę figura Anioła Stróża nie jest ze złota, a „tylko” wyrzeźbiona w drewnie i pokryta na wierzchu cienkimi złotymi płatkami.

Już ponad rok temu alarmowaliśmy na targowek.info, że w wyniku oddziaływania przez różne warunki atmosferyczne – słońce, burze, wichury, mrozy – fragmenty złocenia popękały i zaczęły odpadać od rzeźby. Spod niego wystawało niechronione, i chyba miejscami też uszkodzone, drewno. Najlepiej było to widać na głowie, ramionach i brzuchu Anioła.

W ostatnich miesiącach stan figury jeszcze się pogorszył. Dlatego konserwacja była niezbędna. Kiedy złoty Anioł Stróż wróci do parku Bródnowskiego? Zarządzające Parkiem Rzeźby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie podaje dokładnej daty – ogólnie informuje, że renowacja potrwa „kilka zimowych miesięcy”. Złoty Anioł powinien więc wrócić na Bródno najpewniej wiosną, w okolicach marca-kwietnia 2018 roku.

 

zdjęcie: obdrapany Anioł z Parku Bródnowskim / fot. archiwum targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Złoty Anioł Stróż zniknął z parku

 • 12 grudnia 2017 o godz. 07:49

  Bo Anioł nie idzie z duchem czasu. A pelerynkę – biało-czerwoną – nie łaska włożyć? Jak się nie dostosuje, to po wyborach samorządowych zastąpi go też Anioł, ale Stanisław. Taki Stanisław Anioł będzie miał swoją wizję. Z kuli zrobi więzienie za kratami, posadzi tam Sylwię za sianie zgorszenia. W ramach wstawania z kolan każe też przebudować napis Bródno na Czysto, a może nawet ma Czysto Polska.

 • 12 grudnia 2017 o godz. 08:01

  Czy jest możliwy jakikolwiek temat który by lemingom nie kojarzył się z polityką? Tak by nie zasmiecali swoimi wypocinami internetu?

 • 12 grudnia 2017 o godz. 09:25

  – Powiedz mi po co jest ten anioł?
  – Właśnie, po co?
  – Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten anioł? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest anioł na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym aniołem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest anioł społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
  – Protokół zniszczenia…

 • 12 grudnia 2017 o godz. 09:28

  A na wuj mnie ten Aniol? Szkaradek, ze zlota? Troche skromnosci i pokory. .

 • 12 grudnia 2017 o godz. 09:53

  PO i postkomuna rządzi, to kradną.

 • 12 grudnia 2017 o godz. 12:00

  A KIEDY PAN ALTHAMAJER ZNIKNIE?
  PRZECIEZ TE JEGO POMYSŁY TO JAK POMYSŁY MIESZKAŃCA MONARU

 • 12 grudnia 2017 o godz. 12:28

  Nie ma – i dobrze. Jednej „sztuki” mniej.
  Niech nie wraca.
  A co do Remigiusza Bąka, ufoludka – on nie był w parku. To że kazali go rozebrać to jedna z niewielu rzeczy, którą zrobiono dobre na Bródnie.

 • 12 grudnia 2017 o godz. 13:36

  I dobrze, że nie ma tej tandety

 • 13 grudnia 2017 o godz. 12:46

  szkoda, fajnie było seksić pod złotym aniołem…

 • 14 grudnia 2017 o godz. 09:38

  rzadamy powrotu Ufoldka!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.