Baobab w Parku Bródnowskim – to pomysł z budżetu partycypacyjnego!

29
Share

Najdroższe drzewo w Polsce może wyrosnąć w naszej dzielnicy. Co wy na to?

 

Zbieranie pomysłów do piątej edycji budżetu partycypacyjnego (głosowanie w 2018 roku, realizacja w 2019) jeszcze trwa, ale już chyba mamy zwycięzcę w kategorii „najbardziej odjechany projekt roku”.

Wśród dotychczas zgłoszonych projektów znalazła się propozycja zasadzenia w Parku Bródnowskim… baobabu. Tak, chodzi o słynne wielkie drzewo rosnące w tropikalnej i subtropikalnej Afryce, osiągające wysokość do 18 metrów i obwód pnia do 30 m. W takim baobabie np. mieszkali Staś i Nel z „Pustyni i w puszczy”.

Konkretnie chodzi o sadzonkę Baobabu Afrykańskiego (Adansonia Digitata). Jak łatwo się domyślić, to drzewo niedostosowane do naszego klimatu. W lecie powinno być mu w Warszawie dobrze, ale zimy (nawet tak marne jak teraz) będą dla niego zabójcze. Autor projektu to jednak przewiduje – i ma gotowe, choć nietanie, rozwiązanie:

– Baobab nie może być w Polsce uprawiany na wolnym powietrzu ponieważ jest bardzo wrażliwy na spadki temperatury. Musi to być miejsce, w którym temperatura nigdy nie spada poniżej +13 stopni Celsjusza (temperatura niższa zabija roślinę). Aby drzewo mogło rosnąć potrzebne będzie stworzenie specjalnej konstrukcji (szklarni, namiotu, etc.). Konstrukcja ochraniająca drzewa może być zdejmowana w okresie wiosna-lato

– czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dlatego wstępny kosztorys szacuje koszt posadzenia baobaba na Bródnie i budowy „konstrukcji ochraniającej” na 135 000 złotych. Potem utrzymanie drzewa kosztowałoby około 5 tys. zł rocznie.

– Realizacja projektu zwiększy atrakcyjność turystyczną dzielnicy – będzie to pierwszy boabab rosnący na powietrzu w Polsce.Wokół drzewa zostanie stworzone miejsce do spotkań dla mieszkańców dzielnicy. W przyszłości drzewo będzie mogło stać się symbolem, przez który będzie kojarzone Bródno

– argumentuje autor projektu i, co by nie mówić, trudno się z nim nie zgodzić.

Do posadzenia baobaba na Bródnie jest jeszcze jednak daleka droga: wpierw musi przejść weryfikację przez urzędników, a potem wygrać w głosowaniu…

 

Baobab afrykański. Słoń nie wchodzi w skład projektu (przynajmniej w tym głosowaniu) / zdjęcie: UM Warszawa/Budżet partycypacyjny

 

W budżecie partycypacyjnym 2018/2019 jest do wydania w dzielnicy Targówek ponad trzy miliony złotych (dokładnie: 3 130 000 zł) – z tym, że na projekty ogólnodzielnicowe przewidziano 1 130 000 zł, zaś na każdy z pięciu rejonów dzielnicy (Obszar 1: Bródno, 2: Bródno-Podgrodzie, 3: Targówek Mieszkaniowy, 4: Targówek Fabryczny, Elsnerów, Utrata, 5: Zacisze) po 400 000 zł.

Harmonogram aktualnej edycji budżetu partycypacyjnego:
* zgłaszanie pomysłów – od 1 grudnia 2017 r. do 22 stycznia 2018 r.
* weryfikacja pomysłów – od 23 stycznia do 8 maja 2018 r.
* dyskusje o pomysłach – od 26 lutego do 18 marca 2018 r.
* głosowanie mieszkańców – od 15 do 30 czerwca 2018 r.
* wyniki głosowania – do 13 lipca 2018 r.

Już w najbliższą sobotę 13 stycznia odbędą się „maratony” pisania wniosków do budżetu partycypacyjnego na Targówku. Spotkania mają na celu ułatwienie mieszkańcom pisania własnych projektów. Uczestniczyć w nich będą urzędnicy, którzy doradzą, jak odpowiednio opisać i wycenić projekt:
* w godzinach 11.00 – 15.00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza, w sali 321 (III piętro),
* w godzinach 15.00 – 18.00 w nowym Miejscu Aktywności Lokalnej mieszczącym się w Domu Kultury „Świt” na ul. Wysockiego.

 

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx