Fundacja „Perspektywy” opublikowała ranking szkół średnich w Warszawie – który w tym roku przyniósł klęskę liceum im. Lisa-Kuli z ul. Oszmiańskiej.
Ranking „Perspektyw” uwzględnia 90 warszawskich szkół ogólnokształcących, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów – wzięto pod sukcesy w olimpiadach (30%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25%) i wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45%).
W 2018 roku „Perspektywy” najlepszym stołecznym licum ogłosiły – dokładnie tak jak w poprzednich latach – XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica z Ochoty (łącznie aż 92.18 pkt na 100 możliwych).
Na liście „Top 90” liceów w Warszawie znalazły się 4 szkoły z naszej dzielnicy. Niestety, co nie jest zaskoczeniem, wszystkie są w dolnej połowie stawki.
W skali Targówka rywalizację liceów wygrało, uwaga, Polonijne LO Niepubliczne „Klasyk”. Co to za szkoła? Pisaliśmy o niej szerzej dwa lata temu, gdy „Klasyk” po raz pierwszy pojawił się w rankingu.
„Klasyk” mieści się na ul. Matuszewskiej na Targówku Fabrycznym, właściwie już na Utracie. To niepubliczne liceum które prowadzi fundacja „Międzynarodowy Instytut Edukacji”, mająca na celu kształcenie młodzieży z polskimi korzeniami urodzonej i mieszkającej na stałe poza granicami Polski – przede wszystkim za naszą wschodnią granicą. Uczniowe-cudzoziemcy mieszkają na miejscu, w bursie „Inter” położonej tuż obok liceum. Więcej o tej szkole przeczytacie tutaj.
Być może jednak bardziej spektakularny od dobrego wyniku „Klasyka” jest klęska liceum im. Lisa-Kuli z ulicy Oszmiańskiej, które zajęło najgorsze miejsce w całej historii rankingów. Szkoła długo nazywająca się „najlepszym liceum na Targówku” i przed laty bijąca się o drugą dziesiątkę rankingu w skali Warszawy, w 2018 roku spadła aż na 66. miejsce w mieście i dopiero 3. w dzielnicy.
O tym, że bardzo źle się dzieje w liceum Lisa-Kuli, szepce się na Targówku od dawna (i nie chodzi tylko o przedłużający się remont) – a teraz potwierdza to ranking „Perspektyw”…
Najlepsze licea ogólnokształcące w rankingu „Perspektyw” 2018:
46 miejsce w Warszawie, 1 na Targówku: Polonijne LO Niepubliczne „Klasyk” – 45.43 pkt
60 miejsce w Warszawie, 2 na Targówku: CXXXVII LO z Oddz. Dwujęzycznymi – 39.15 pkt
66 miejsce w Warszawie, 3 na Targówku: XIII LO z Oddz. Dwujęz. im. płk. L. Lisa-Kuli – 35.19 pkt
82 miejsce w Warszawie, 4 na Targówku: XLVI LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Czarnieckiego – 29.80 pkt
CII LO im. Józefa Woźniaka oraz CXIII LO im. Piotra Wysockiego znalazły się poza pierwszą setką najlepszych liceów w Warszawie.
Cały ranking znajduje sie tutaj.
zdjęcie na górze: LO im. Lisa-Kuli przy ul. Oszmiańskiej (ciągle w remoncie) / fot. archiwum targowek.info
Dziwne. Liceum L. Kuli zostało ostatnio ekstra dofinansowane i spadło z rankingu? Czy to dowód na to, że zwiększanie dofinansowania państwowych instytucji niekoniecznie idzie w parze ze wzrostem ich efektywności?
Jak finansuje to jakaś fundacja, to pewnie wychowanie w duchu liberalnym, otwartości na multikulti, kulcie bandery. Oby nie daj Boże nie wyrośli patrioci.
Szkoła ma uczyć i nie zależy to od pieniędzy (choć one się przydają) tylko od nastawienia kadry i uczniów. Widać to po szkołach poza metropoliami, które potrafią wspiąć się na górę rankingu ogólnopolskiego bez takich zastrzyków finansowych jakie mogą przekazać zamożni rodzice lub samorządy.
Czyli – czynnik ludzki.
Lisa – Kuli dźwignie się z kolan. Już jest nowa Dyrekcja i dużo się zmienia na lepsze.
Nic dziwnego, to było do przewidzenia jeśli nowa dyrekcja (chyba poprzednia) pozwalała bardzo dobrych nauczycieli albo sami się pozwalniali (przez okropna atmosferę tworzona przez dyrekcja) i zostali zatrudnieni w !Lepszych! Liceach (jak można dopuścić do odejścia wartościowych nauczycieli). Tak to jest jak Ant*nik wybiera dyrektora nie patrząc na „odpowiednie” kryteria. Wstyd! Mam nadzieję że to się zmieni i szybko noekompetentne ciało albo weźmie się za robotę (chodź miałem z nimi doczynienia i to wątpię) albo wróci znów dobry skład pokoju nauczycielskiego z AMBITNYMI nauczycielami. Jeszce raz wstyd dla dyrekcji a szczególnie 'pingwina’ KWTW
No cóż. W dzisiejszych czasach przeważnie wygrywają te licea, które są nakierowane na wyścig szczurów albo odwrotnie, na skrajny liberalizm gdzie np. wymaga się od uczniów wysiłku tylko w wybranych przedmiotach.
licea to bezsensowne przedłużenie podstawówki czyli strata czasu, liczą się od zawsze tylko technika
cóż… poprzednia dyrektorka zostawiła POGORZELISKO :-))))) obecna próbuje wskrzesić feniksa z popiołów. Powinna dać radę, bo sensowna kobieta
Atmosfera stworzona przez dyrekcję nie sprzyjała atmosferze dobrej „pracy/nauki”. L.O. to nic innego jak przedsiębiorstwo. Dobrze zarządzane odnosi sukcesy, słabo – porażki, co ewidentnie widać na załączonym obrazku. Oby było lepiej.
det 11 stycznia 2018 o godz. 19:45 „No cóż. W dzisiejszych czasach przeważnie wygrywają te licea, które są nakierowane na wyścig szczurów albo odwrotnie, na skrajny liberalizm gdzie np. wymaga się od uczniów wysiłku tylko w wybranych przedmiotach.” warszawiak Wypowiedź może nie do końca zrozumiała. Może warto zauważyć, że jednak w społeczeństwie nastawionym na produktywność czy też produkcję, biznesową kreatywność i konsumpcjonizm jednak trzeba dzieciaki kształcić w wybranych przedmiotach w zależności od ich predyspozycji, ustalonych już w wieku przedszkolnym. Dziś ogólniaczków-omnibusków raczej nie potrzeba. 11 stycznia 2018 o godz. 20:54 „licea to bezsensowne przedłużenie podstawówki czyli strata czasu, liczą się… Czytaj więcej »
Ta pani dyrektor oszukala mnie na $$$$$
Obecna dyrektor podniesie poziom nauczania w tej szkole. Co do nauczycieli żegnam serdecznie panią Figiel. Atmosfera w szkole nie jest zła, pomijając wyjątki (wyżej wymieniona nauczycielka :’))
Poprzednia pani dyrektor, pani Kotarska-Pogorzelska!!!!! NAROBIŁA PANI GÓWNO W TEJ SZKOLE.
Wow, upadek. Rzeczywiście… Że poprzednia dyr to było dno i wodorosty, to wiedziała każda babcia handlująca pietruszką na naszej dzielni. „O tym, że bardzo źle się dzieje w liceum Lisa-Kuli, szepce się na Targówku od dawna”. To o czym? Kto szepce? Od kiedy? Jedno zdanie, trzy insynuacje. A sam artykuł choć nie zawiera informacji nieprawdziwych, pełen jest półprawd. Ilu jest uczniów na Żuromińskiej i Oszmiańskiej? Ilu maturzystów wypuścił 'klasyk’ i 'schumann’ w ubiegłym roku? Jasne, czarny PR i darmową reklamę można robić – ale inteligentniej… Jakiś stażysta za dnia piszący paski w tvpINFO chyba nocą ten 'artykuł’ spłodził.
Liceum z oddziałami dwujęzycznymi na ul.Olgierda to dopiero musi być dno. Mają tylko 2 klasy czyli około 60 uczniów i taki marny wynik!!! Po co taka szkoła? Te klasy z liceum przenieść do najbliższego LO a nasze podatki przeznaczyć na coś sensownego a nie na utrzymanie szkoły w której nie ma uczniów.
Pani Figiel odeszla? Jak mnie uczyla to miala juz z 75 lat :p
Za mało zapłacili, nie od dziś wiadomo, że miejsca zależą od wykupienia reklam i innych usług. Na wyniki należy mimo wszystko patrzeć przez palce.
Ciekawe jakie liceum kończył autor artykułu pisząc „znajduje się na ulicy”. PRZY ULICY !!!!!!!!!!!
Moja córka kończy w tym roku to Liceum, dzisiaj wiem nigdy w życiu więcej nie posłałabym jej do tej szkoły. Jest to wielkie nieporozumienie. Nauka gównie odbywa się na zajęciach pozaszkolnych ponieważ w szkole mamy taki a nie inny poziom, przykre
To klęska!!! Gdzie jest Bogdan Ś?????
XIII LO miało i nadal ma pecha do kadry kierowniczej :(