Stanęły budowy domów komunalnych na Bródnie i Targówku

20
Share

Dwie różne inwestycje w dwóch różnych częściach dzielnicy, ale obie stoją tak samo puste.

 

Budowy domów komunalnych na ul. Odrowąża na Bródnie oraz ul. Korzona na Targówku Mieszkaniowym rozpoczęły się w 2017 roku. Pisaliśmy o tym więcej na targowek.info TUTAJ oraz TUTAJ.

W pierwszym przypadku prace są mocno zaawansowane – zza płotu widać już kilka pięter żelbetonowej konstrukcji budynku. Na drugiej inwestycji wykonawca zdołał zrobić tylko głęboki wykop w ziemi. Jednak i tu i tu jesienią 2017 roku robotnicy zeszli z placu budowy i do dziś nie powrócili. Rozgrzebane inwestycje stoją puste. Co się dzieje?

Chociaż mamy do czynienia z dwiema różymi budowami, przyczyna zastoju jest tak naprawdę ta sama: firma Dorbud z Kielc.

Kieleckie przedsiębiorstwo budowlane działało z sukcesami od 25 lat, ale na przełomie 2016 i 2017 roku znalazło się w wielkich kłopotach finansowych. Mimo to warszawski samorząd powierzył chwiejącej się firmie dwie inwestycje: Urząd Dzielnicy Targówek budowę domu na ul. Odrowąża, zaś Urząd Miasta Warszawa – poprzez TBS Północ – budowę na ul. Korzona.

Kwiecień 2017 r.: podpisanie umowy ws. budowy mieszkań na ul. Korzona / fot. UM Warszawa

 

Do jesieni 2017 r. Dorbud jeszcze jakoś zipał, ale na początku października do sądu w Kielcach trafił wniosek o upadłość firmy. W tym samym czasie budowy na Bródnie i Targówku całkowicie zamarły.

Co będzie dalej? Nie wiadomo. Urząd dzielnicy prowadzi obecnie przetarg na dokończenie budowy budynku komunalnego przy ul. Odrowąża – ale chodzi tylko o dokończenie konstrukcji żelbetowej, a nie całej inwestycji.

Równocześnie kilka dni temu sąd w Kielcach dał szansę Dorbudowi i zamiast ogłoszenia jego upadłości otworzył postępowanie sanacyjne – dzięki czemu firma ma szansę przetrwać. A może nawet wrócić na budowy na Bródnie i Targówku, chociaż oddanie do użytku obu domów komunalnych zapewne będzie droższe i z pewnością się opóźni.

***

Co powstanie na ulicy Odrowąża?

W siedmiopiętrowym budynku komunalnym na ul. Odrowąża, pomiędzy Pożarową i Budowlaną, znajdzie się 156 niedużych mieszkań komunalnych, w których zgodnie z planem zamieszka łącznie ponad 400 osób. W budynku w kształcie wielkiej litery L zmieści się także nowe publiczne przedszkole oraz przeniesiona z sąsiedztwa poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Planowany termin zakończenia budowy: listopad 2019 r.

Wizualizacja budynku przy ul. Odrowąża / mat. UD Targówek

 

Co powstanie na ulicy Korzona?

Budynek na ul. Korzona, z dostępem także od strony ulicy Chyrowskiej, będzie miał trzy piętra i podziemny garaż. 56 z 64 mieszkań będzie bardzo małych – jedno i dwupokojowe. Najmniejsze z nich będą miały 27 m kw., największe sięgnie 75 m kw (4 pokoje z kuchnią). Wszystkie mieszkania na parterze będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Planowany termin zakończenia budowy: październik 2018 r.

Wizualizacja budynku przy ul. Korzona / mat. TBS Warszawa Północ

 

Uwaga: budynek przy Korzona bywa czasem nieprezycyjnie nazywany jest TBS-em. To dlatego, że na zlecenie Urzędu Miasta Warszawy funkcję inwestora pełni w nim Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ. De facto to jednak „eksperymentalny” budynek komunalny, w którym 45 mieszkań miasto Warszawa przeznaczy dla mieszkańców, którzy nieznacznie (do 10%) przekraczają kryterium dochodowe, aby otrzymać „standardowe” mieszkanie komunalne. Pozostałe 19 lokali TBS Warszawa Północ wynajmie osobom wskazanym przez stołeczny ratusz zgodnie z założeniami programu Mieszkania2030 (osoby przekraczające kryterium dochodowe do otrzymania mieszkania komunalnego o 10%-40%).

 

zdjęcie na górze: opuszczona budowa domu komunalnego na Odrowąża z perspektywy Cmentarza Bródnowskiego / fot. targowek.info

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx