Zmiany tras bródnowskich autobusów – i chyba wam się one nie spodobają

32
Share

ZTM szykuje zmiany tras autobusów 500 i 176. Obie są mocno kontrowersyjne, a ta druga jest przy okazji wyjaśnieniem jednokierunkowej Julianowskiej.

 

Nadchodzące zmiany są jeszcze nieoficjalne, lecz wiemy o nich z raczej dobrych źródeł. Choć zapewne wolelibyście, żeby te źródła jednak się myliły.

O nadchodzącej zmianie trasy linii 500 napisał dobrze obeznany w warszawskiej komunikacji blog „Autobus czerwony„. W 2018 roku trasa popularnej pięćsetki ma zostać przedłużona – zamiast kończyć trasę przy rondzie Radosława (eks-Babka), autobusy mają jechać 2 kilometery dalej, do okolic parkingu przy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, obok stacji Orlenu.

Wydłużone 500 ma dzięki temu obsługiwać mieszkańców nowych osiedli pobudowanych na Żoliborzu wzdłuż ul. Powązkowskiej. Żoliborz się cieszy, a co będzie to oznaczało dla mieszkańców Bródna? Są dwie możliwości: albo „tylko” jeszcze mniejszą puktualność 500-tki (w godzinach szczytu na Powązkowskiej są zawsze korki), albo mniejszą punktualność plus zmniejszenie częstotliwości kursowania (jeśli wydłużoną trasę będzie obsługiwać tyle samo autobusów, co do tej pory).

Druga nadchodząca zmiana, to krótsze kursy linii 176. Napisała o tym na naszym profilu na Facebooku targówkowska radna Katarzyna Górska-Manczenko. Urzędnicy już kilka razy próbowali mieszać przy tej linii i po protestach mieszkańców zawsze w końcu się cofali. Jak będzie teraz?

Najnowszy pomysł to wariantowe kursy linii 176, które mają ułatwić dojazd z/do tramwaju dla mieszkańców Białołęki. Czyli niektóre autobusy 176 pojadą po staremu z Choszczówki przez Wysockiego i Odrowąża do pl. Hallera, ale niektóre będą zawracać już na Bródnie – prawdopodobnie po jednokierunkowej „pętli” Bartnicza (lub Matki Teresy)-Rembielińska-Julianowska-Ogińskiego.

Takie rozwiązanie tłumaczy zaskakujące wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Julianowskiej, które oburzyło wielu mieszkańców, oraz zakazów parkowana na ul. Ogińskiego, co wkurzyło kolejną grupę.

W przypadku zmiany trasy 176 też mamy dwie opcje: do obsługi tych skróconych wariantowych kursów zostaną uruchomione dodatkowe składy (co sugeruje pani radna), lub też po prostu krócej pojedzie część autobusów dziś dojeżdżających do pl. Hallera (co sugeruje nasze doświadczenie z urzędnikami). W tym drugim przypadku mieszkańcy Nowego Bródna stracą część połączeń z Pragą. W obu przypadkach bródnowskie tramwaje zostaną „dopchane” setkami dodatkowych pasażerów z Białołęki.

Jeszcze raz podkreślmy, że powyższe zmiany tras autobusów 500 oraz 176 mają wejść w życie „gdzieś w 2018 roku” i jeszcze nie zostały oficjalnie ogłoszone przez ZTM. Ale wkrótce zapewne będą.

 

zdjęcie ilustracyjne: autobus na Bródnie / fot. archiwum targowek.info

 

32
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx