Babcia mówi pa, pa w teatrze Rampa - dziecięcy spektakl nie dla małych dzieci | targowek.info

Babcia mówi pa, pa w teatrze Rampa – dziecięcy spektakl nie dla małych dzieci

Jaskrawe przedstawienie na poważne tematy? Teraz zobaczycie je w teatrze na Targówku.

 

„Babcia mówi pa, pa” Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej to nowy autorski spektakl familijny w teatrze Rampa (jego premiera odbyła się 3 lutego), który w niebanalny i zabawny sposób oswaja dzieci z poważnymi tematami, takimi jak odejście bliskiej osoby, przemijanie czy dorastanie.

„Gdzie jest babcia?” – takie pytanie zadaje mały Krzyś (Michał Karwowski) pewnego sobotniego ranka. Babcia to osoba, która poświęcała mu najwięcej czasu, bawiła się z nim w Indian i komandosów, oraz wymyślała różne zabawne historie, które zapisywała w swoim notesie. Ta najważniejsza w jego życiu osoba po prostu zniknęła. Rodzice unikają odpowiedzi na uporczywe pytania chłopca, więc postanawia wyruszyć w podróż wyobraźni, by samodzielnie odnaleźć babcię. Gdzie jej szukać, jak nie w jej zeszycie z historiami? I kto mógłby być lepszym współpodróżnikiem, jeśli nie Komandos (Konrad Marszałek) – zabawka, podarowana niegdyś przez babcię? Właśnie Komandos najbardziej przypada do gustu młodym widzom w teatrze Rampa – jest zabawny, oraz najlepiej obcuje z widownią.

Krzyś zapisuje resztę zeszytu nowymi, własnymi historiami. Tym razem są to przygody związane z poszukiwaniem babci. W tej podróży Krzyś i Komandos trafiają do krainy zgubionych zabawek – w tej części spektaklu aktorom udało się stworzyć świetne kreacje porzuconych zabawek. Kolorowe, nieco awangardowe kostiumy, stworzone przez Bożenę Zarębę, są świetnie dopasowane do postaci i podkreślają ich charakter i osobowość. Szczególnie barwni bohaterowie to Pierot (Mateusz Trzmiel) oraz Lalka (Kamila Boruta). Podróżnicy spotykają też m.in. rozpieszczone rodzeństwo, Pegazy, które lubią grać w szachy, a w końcu także… samą zaginioną Babcię. Podczas tej wędrówki Krzyś dorasta i zaczyna patrzeć na wiele rzeczy inaczej.

 

 

W spektaklu „Babcia mówi pa, pa” zaskakują nie tylko aktorzy, ale też scenografia. Chłopca okrążają literki, stworzone przez Centrum Edukacji i Zabawy Klockownia, które tworzą słowo „babcia”, układające się w drogowskaz prowadzący małego podróżnika do celu.

Ważne i fajne: po raz pierwszy w teatrze Rampa podczas spektaklu familijnego jest grana muzyka na żywo. Trio muzyków, wraz z wokalistą Wojciechem Stolorzem, występuje w roli narratora. Anioł Stróż (Stolorz) tak jak Komandos, towarzyszy Krzysiowi przez cały spektakl. Dla chłopca jest głosem, który prowadzi go przez przygody, dla widzów – to futurystyczny rockowy śpiewak, w pierwszej części nawiązujący swoim wyglądem do Davida Bowiego, w drugiej bardziej przypominający trolla.

Uwaga, rockowa muzyka do spektaklu, napisana przez Piotra Klimka, jest cięższa i głośniejsza, niż zazwyczaj spotykana w spektaklach dziecięcych. Dla małych dzieci może okazać się nawet straszna. Dlatego rodzice maluchów, zanim zdecydują się na przyjście z dzieckiem do Rampy, powinni jeszcze raz zastanowić się i dokładnie wczytać się w opis spektaklu, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym tzn. 7-12 lat.

To ważna i słuszna informacja. Dzieci młodsze niż 7 lat i tak spektaklu nie zrozumieją, a do tego wystraszą się głośnej rockowej muzyki!

 

„Babcia mówi pa, pa” – teatr Rampa na Targówku, ul. Kołowa 20

Reżyseria: Agata Biziuk
Muzyka, kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek
Scenografia, kostiumy: Marika Wojciechowska
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Animacje: Patryk Bychowski
Światło: Monika Sidor

OBSADA:
Kamila Boruta – LALKA, JEDNOROŻEC, CZAS, PEGAZ
Michalina Brudnowska – ZUZA, PEGAZ
Joanna Górniak – BABCIA,
Brygida Turowska – MAMA, POZYTYWKA,PEGAZ
Agnieszka Makowska (gościnnie) – OWCA, PEGAZ, CHOMIK 1
Zuzanna Zazulin – Janik (gościnnie) – SUPERBABCIA, PEGAZ
Piotr Furman – TATA, ROBERCIK
Michał Karwowski (gościnnie) – KRZYŚ
Konrad Marszałek – KOMANDOS
Mieczysław Morański – MIŚ, PRZEWODNIK
Wojciech Stolorz (gościnnie) – ANIOŁ STRÓŻ
Mateusz Trzmiel (gościnnie) – PIERROT, CHOMIK 2, PEGAZ

zdjęcia: Kinga Karpati /Teatr Rampa

PRZECZYTAJ TEŻ:

4 komentarzy na temat “Babcia mówi pa, pa w teatrze Rampa – dziecięcy spektakl nie dla małych dzieci

 • 15 lutego 2018 o godz. 11:38

  żenada, powinni zagnać ich do uczciwej roboty

 • 15 lutego 2018 o godz. 13:46

  I bardzo dobrze, widać że od dłuższego czasu że Rampa stawia na przestawienia muzyczne, wygląda na to, że znaleźli swoją niszę, oby wyszło im na dobre.

 • 15 lutego 2018 o godz. 14:13

  Bardzo dobry spektakl z przesłaniem,ale żeby go właściwie odebrać , trzeba mieć choć trochę inteligencji.

 • 18 listopada 2018 o godz. 18:51

  Niestety nie wszyscy mogą obejrzeć przedstawienie w Teatrze Rampa. Byłoby znakomicie, gdyby Teatr ten dotrzymywał danego publicznie słowa. Na swojej stronie internetowej Teatr podaje, że jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, co nie jest prawdą. Ostatnio byłam świadkiem jak osoba niepełnosprawna nie mogła skorzystać ze swojego biletu i obejrzeć przedstawienia „Twist & Shout”, bo nie działała winda, a wejście na widownię jest tylko z pierwszego lub drugiego piętra. Ta osoba wraz z opiekującą się nią rodziną musiała wrócić do domu. Na stronie Teatru było oczywiście zapewnienie o dostępności dla niepełnosprawnych i ani słowa o uszkodzonej windzie. Na miejscu uśmiechnięci pracownicy informują, że „winda zepsuła się właśnie ostatnio”. Druga sprawa – Teatr deklaruje na swojej stronie www również, że osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą korzystać z obniżonych cen biletów, co też nie jest prawdą. Przy zgłoszeniu w kasie, że bilety kupuje opiekun takiej osoby dla niej i dla siebie – jej opiekuna, kasjerka odpowiada, że taki zakup trzeba zgłaszać wcześniej (kiedy ‚wcześniej” – oczywiście nie wiadomo). Na stronie Teatru Rampa nie ma na ten temat słowa, jest za to zapewnienie, że Teatr wychodzi naprzeciw takim pokrzywdzonym przez los osobom. Wygląda to na okrutny żart albo celowe wprowadzanie w błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.