Babcia mówi pa, pa w teatrze Rampa – dziecięcy spektakl nie dla małych dzieci

4
Share

Jaskrawe przedstawienie na poważne tematy? Teraz zobaczycie je w teatrze na Targówku.

 

„Babcia mówi pa, pa” Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej to nowy autorski spektakl familijny w teatrze Rampa (jego premiera odbyła się 3 lutego), który w niebanalny i zabawny sposób oswaja dzieci z poważnymi tematami, takimi jak odejście bliskiej osoby, przemijanie czy dorastanie.

„Gdzie jest babcia?” – takie pytanie zadaje mały Krzyś (Michał Karwowski) pewnego sobotniego ranka. Babcia to osoba, która poświęcała mu najwięcej czasu, bawiła się z nim w Indian i komandosów, oraz wymyślała różne zabawne historie, które zapisywała w swoim notesie. Ta najważniejsza w jego życiu osoba po prostu zniknęła. Rodzice unikają odpowiedzi na uporczywe pytania chłopca, więc postanawia wyruszyć w podróż wyobraźni, by samodzielnie odnaleźć babcię. Gdzie jej szukać, jak nie w jej zeszycie z historiami? I kto mógłby być lepszym współpodróżnikiem, jeśli nie Komandos (Konrad Marszałek) – zabawka, podarowana niegdyś przez babcię? Właśnie Komandos najbardziej przypada do gustu młodym widzom w teatrze Rampa – jest zabawny, oraz najlepiej obcuje z widownią.

Krzyś zapisuje resztę zeszytu nowymi, własnymi historiami. Tym razem są to przygody związane z poszukiwaniem babci. W tej podróży Krzyś i Komandos trafiają do krainy zgubionych zabawek – w tej części spektaklu aktorom udało się stworzyć świetne kreacje porzuconych zabawek. Kolorowe, nieco awangardowe kostiumy, stworzone przez Bożenę Zarębę, są świetnie dopasowane do postaci i podkreślają ich charakter i osobowość. Szczególnie barwni bohaterowie to Pierot (Mateusz Trzmiel) oraz Lalka (Kamila Boruta). Podróżnicy spotykają też m.in. rozpieszczone rodzeństwo, Pegazy, które lubią grać w szachy, a w końcu także… samą zaginioną Babcię. Podczas tej wędrówki Krzyś dorasta i zaczyna patrzeć na wiele rzeczy inaczej.

 

 

W spektaklu „Babcia mówi pa, pa” zaskakują nie tylko aktorzy, ale też scenografia. Chłopca okrążają literki, stworzone przez Centrum Edukacji i Zabawy Klockownia, które tworzą słowo „babcia”, układające się w drogowskaz prowadzący małego podróżnika do celu.

Ważne i fajne: po raz pierwszy w teatrze Rampa podczas spektaklu familijnego jest grana muzyka na żywo. Trio muzyków, wraz z wokalistą Wojciechem Stolorzem, występuje w roli narratora. Anioł Stróż (Stolorz) tak jak Komandos, towarzyszy Krzysiowi przez cały spektakl. Dla chłopca jest głosem, który prowadzi go przez przygody, dla widzów – to futurystyczny rockowy śpiewak, w pierwszej części nawiązujący swoim wyglądem do Davida Bowiego, w drugiej bardziej przypominający trolla.

Uwaga, rockowa muzyka do spektaklu, napisana przez Piotra Klimka, jest cięższa i głośniejsza, niż zazwyczaj spotykana w spektaklach dziecięcych. Dla małych dzieci może okazać się nawet straszna. Dlatego rodzice maluchów, zanim zdecydują się na przyjście z dzieckiem do Rampy, powinni jeszcze raz zastanowić się i dokładnie wczytać się w opis spektaklu, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym tzn. 7-12 lat.

To ważna i słuszna informacja. Dzieci młodsze niż 7 lat i tak spektaklu nie zrozumieją, a do tego wystraszą się głośnej rockowej muzyki!

 

„Babcia mówi pa, pa” – teatr Rampa na Targówku, ul. Kołowa 20

Reżyseria: Agata Biziuk
Muzyka, kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek
Scenografia, kostiumy: Marika Wojciechowska
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Animacje: Patryk Bychowski
Światło: Monika Sidor

OBSADA:
Kamila Boruta – LALKA, JEDNOROŻEC, CZAS, PEGAZ
Michalina Brudnowska – ZUZA, PEGAZ
Joanna Górniak – BABCIA,
Brygida Turowska – MAMA, POZYTYWKA,PEGAZ
Agnieszka Makowska (gościnnie) – OWCA, PEGAZ, CHOMIK 1
Zuzanna Zazulin – Janik (gościnnie) – SUPERBABCIA, PEGAZ
Piotr Furman – TATA, ROBERCIK
Michał Karwowski (gościnnie) – KRZYŚ
Konrad Marszałek – KOMANDOS
Mieczysław Morański – MIŚ, PRZEWODNIK
Wojciech Stolorz (gościnnie) – ANIOŁ STRÓŻ
Mateusz Trzmiel (gościnnie) – PIERROT, CHOMIK 2, PEGAZ

zdjęcia: Kinga Karpati /Teatr Rampa

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx