Od dziś w nowym pawilonie pierwsza wystawa, od marca łatwe wejście dla wszystkich.
Renowacja drugiej największej nekropolii Targówka dobiega końca. Dzisiaj o godz. 12 nastąpi oficjalne otwarcie pierwszej ekspozycji w nowych pawilonach, zbudowanych tuż obok odnowionej głównej bramy Cmentarza Żydowskiego przy ul. św. Wincentego 15 w Warszawie.
Wystawa pt. „Bejt Almin – Dom Wieczności” poświęcona jest tematyce śmierci w tradycji żydowskiej oraz historii praskich Żydów i samej bródnowskiej nekropolii. To ekspozycja stała – jej najbardziej charakterystycznym elementem są stojące na środku głównej sali szklane macewy.
To jednak nie wszystkie nowości. Jak informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, już od 1 marca 2018 r. Cmentarz Żydowski na Bródnie zostanie w pełni otwarty dla turystów – będzie można kupić bilet w kasie w wejściu cmentarza i bez problemu (oraz bez uprzedniego umawiania, jak do tej pory) zwiedzić zarówno wystawę w pawilonie, jak i samą nekropolię, zdewastowaną podczas II wojny światowej oraz w pierwszych latach powojennych.
Koszt biletu od 1 marca będzie wynosił 10 zł.
Cmentarz jest otwarty od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-16, w piątki w godz. 10-14, zaś w niedziele w godz. 10-16 (choć być może w marcu 2018 w niedziele będzie jeszcze nieczynny). Natomiast w soboty oraz w święta żydowskie i polskie (katolickie oraz państwowe) Cmentarz Żydowski na Bródnie będzie zamykany.
Jeszcze w lutym wszyscy mieszkańcy Bródna i Targówka będą mogli zwiedzić cmentarz oraz wystawę całkowicie bezpłatnie – już w niedzielę 18 lutego 2018 r. o godz. 12:00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. św. Wincentego zostanie zorganizowany „dzień otwarty”.
Cmentarz Żydowski na Bródnie na zdjęciach targowek.info:
no to znaczy że jest potrzeba „eksploatacji”. A podobno tak mało ich.
a kogo obchodzą wasze cmentarze, zrobić tam ogólnodostępny park, i tak zaraz napiszecie, że to Polacy mordowali albo działał tam polski obóz zagłady!
Kto za to zapłacił ?
Wawa nie martw się, z Twoich podatków nie poszło. Zapłaciła gmina Żydowska.
Z innej beczki- za gnoja chodziłem tam na wagary pić tanie wino na kirkucie i nie trzeba było płacić za wstęp :P
w czasach liceum chodzilismy na tne cmentarz na piwko po liceum :)
To chyba tam spoczywają ofiary „polskiego terroru” z czasów II wojny światowej? Niech mnie jakiś Mosze, który teraz nosi imię Michał oświeci.
A ten cmentarz to nie jest na Targówku? Nawet na tabliczce z numerem ulicy jest napisane.
tam właśnie leci granica wejście jest od strony Targówka ale sam cmentarz to już Bródno. choć dla mnie najlepsze że żydowski cmentarz jest przy ulicy chrześcijańskiego świętego xD
100 mln dotacji poszło ustawowo na renowację cmentarza. Jeżeli ktoś z Polaków będzie chciał odwiedzić to miejsce i poznać historię ludzi to i tak już zapłacił w podatkach. Po co te opłaty. Niech się cieszą, że inni chcą poznać historię tego miejsca.
Bilet na cmentarz. Ciekawe.
@ewelina. 100mln poszło na renowację cmentarza, ale tego na Okopowej.
Za renowację tego cmentarza w całości zapłaciła Gmina Żydowska w Warszawie. Dla mieszkańców Targówka jest dzień otwarty 18 lutego. Takich dni otwartych na tym cmentarzu było już kilka. Od kilku lat bezpłatnie razem z przewodnikiem można zwiedzać 1 listopada. Bilety nie tylko na cmentarz, ale i na wystawę są z myślą o turystach za wstęp na zabytkowe cmentarze różnych wyznań w zarówno w Europie jak i na świecie pobierane są opłaty. Podobnie ze zwiedzaniem świątyń i kościołów. Przykro jest mi czytać te komentarze. To byli mieszkańcy Pragi zwykli ludzie tacy jak my. Mieszkali tu, budowali to miasto. Jak już wypominacie… Czytaj więcej »
Aha to trzeba sprzedawać bilety na cmentarz bródnowski tam też są byli zwykli mieszkańcy i pewnie nie jeden walczył ramię w ramię.
Zdewastowane przez wojne i po tylu latach nic nie zrobione??? Zdewastowane tez przez młodzież i pijaczkow. Kto mieszkał na Targówku ten wie gdzie się chodziło pić. Bilety po 10 zł? ?? Przecież dam nic nie ma. To co jest to właśnie na zdjęciach. Wyremontuja, żeby zamknąć na klucz tak jak na Woli . I już nie można wejść i uczcić pamięć tych ,którzy walczyli za Polskę. Co za jakas paranoja
Byłem tam kiedyś, zwalone na kupę macewy robią potworne wrażenie. Warto odwiedzić to miejsce, a przy okazji zobaczyć wystawę i poznać trochę wspólną historię Polaków i Żydów. Jak czytam te komentarze, to odnoszę wrażenie, że co poniektórym rodakom lekcja historii nie zaszkodzi.
@Ewelina
„Przykro jest mi czytać te komentarze. To byli mieszkańcy Pragi zwykli ludzie tacy jak my. Mieszkali tu, budowali to miasto.”
Zwykli ludzie tacy jak my. Mieszkali tu, budowali to miasto. Może tak, może nie. To miasto mieliśmy budować razem, ale jakoś działo się to oddzielnie. I tu przykład – pytanie:
Dlaczego te dwa cmentarze są oddzielone ogrodzeniami? Bródnowski Rzymsko-katolicki grubym murem, Żydowski – nowym ogrodzeniem, które powstało niedawno? Co się stało WTEDY i DZIŚ, że jednak oddzielnie?
Od trudnej historii nie uciekniemy. Lepiej teraz wyjaśnić pewne kwestie.
Przepraszam, ludzki błąd. Adresatem mojej wypowiedzi jest @Wika. Dalsze erraty wkrótce :-)
A można było wspaniałe osiedle zbudować…a tak wejście do lasu za 10 PLN… ale czemu mnie to nie dziwi w końcu nacja zobowiązuje…
”
A ten cmentarz to nie jest na Targówku? Nawet na tabliczce z numerem ulicy jest napisane.
z Praskiej
6 lutego 2018 o godz. 17:56
tam właśnie leci granica wejście jest od strony Targówka ale sam cmentarz to już Bródno. choć dla mnie najlepsze że żydowski cmentarz jest przy ulicy chrześcijańskiego świętego xD
”
Obaj piszecie bzdury – administracyjnie to jest rejon MSI Targowek Mieszkaniowy, de facto i zwyczajowo Bródno, równolegle funkcjonuje nazwa Kirkut Praski.
Dla mnie to zawsze był Targówek, Bródno zaczyna się ZA Żabą jak jedzie się tramwajem… a wejście, okolice i teren to bardziej Targówek, niż Bródno.
Kirkut został założony oficjalnie na terenie dawnego Targówka (w jego skład wchodziła także dzisiejsza Szmulowizna i Nowa Praga). O ile Bródno to dla mnie Bródno a nie Targówek to kirkut należy do Targówka.
Wstyd mi za rodaków. Bezmyślność, chamstwo, zawiść, kompleksy, strach przed obcymi, nieznajomość historii. Żal patrzeć na te komentarze. Cóż, lata zaniedbań w edukacji, infrastrukturze, kulturze nie są do przeskoczenia w jeden dzień. Mam nadzieję, że wasze wnuki będą mądrzejsze i bardziej empatyczne, dzieci już chyba niestety nie. Głosujcie dalej na ten swój PiS, Kukiza, ONR, Korwina i innych prawdziwych Polaków, a nigdy z tej intelektualnej ruiny się nie podniesiemy.