Cmentarz Żydowski na Bródnie otwarty dla zwiedzających

22
Share

Od dziś w nowym pawilonie pierwsza wystawa, od marca łatwe wejście dla wszystkich.

 

Renowacja drugiej największej nekropolii Targówka dobiega końca. Dzisiaj o godz. 12 nastąpi oficjalne otwarcie pierwszej ekspozycji w nowych pawilonach, zbudowanych tuż obok odnowionej głównej bramy Cmentarza Żydowskiego przy ul. św. Wincentego 15 w Warszawie.

Wystawa pt. „Bejt Almin – Dom Wieczności” poświęcona jest tematyce śmierci w tradycji żydowskiej oraz historii praskich Żydów i samej bródnowskiej nekropolii. To ekspozycja stała – jej najbardziej charakterystycznym elementem są stojące na środku głównej sali szklane macewy.

To jednak nie wszystkie nowości. Jak informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, już od 1 marca 2018 r. Cmentarz Żydowski na Bródnie zostanie w pełni otwarty dla turystów – będzie można kupić bilet w kasie w wejściu cmentarza i bez problemu (oraz bez uprzedniego umawiania, jak do tej pory) zwiedzić zarówno wystawę w pawilonie, jak i samą nekropolię, zdewastowaną podczas II wojny światowej oraz w pierwszych latach powojennych.

Koszt biletu od 1 marca będzie wynosił 10 zł.

Cmentarz jest otwarty od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-16, w piątki w godz. 10-14, zaś w niedziele w godz. 10-16 (choć być może w marcu 2018 w niedziele będzie jeszcze nieczynny). Natomiast w soboty oraz w święta żydowskie i polskie (katolickie oraz państwowe) Cmentarz Żydowski na Bródnie będzie zamykany.

Jeszcze w lutym wszyscy mieszkańcy Bródna i Targówka będą mogli zwiedzić cmentarz oraz wystawę całkowicie bezpłatnie – już w niedzielę 18 lutego 2018 r. o godz. 12:00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. św. Wincentego zostanie zorganizowany „dzień otwarty”.

 

Cmentarz Żydowski na Bródnie na zdjęciach targowek.info:

Szklane macewy na wystawie w pawilonie na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie / fot. mat. organizatorów

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx