Co z tą mediateką? Urząd wyjaśnia | targowek.info

Co z tą mediateką? Urząd wyjaśnia

Trwa burza wokół projektu rewitalizacji Parku Bródnowskiego. W ramach uspokajania sytuacji urzędnicy z Targówka podali więcej szczegółów na temat tzw. mediateki. Oto one.

 

O szczegółach konsultacji na temat planowanej przebudowy Parku Bródnowskiego, pisaliśmy na targowek.info w styczniu (kliknij tutaj). O protestach, które spowodowała przedstawiona przez urząd dzielnicy koncepcja, pisaliśmy kilka dni temu (kliknij tutaj).

Wczoraj poznaliśmy trochę więcej informacji o największym budynku, który ma zostać zbudowany w ramach planowanej rewitalizacji, położonym na skraju parku przy skrzyżowaniu Kondratowicza z Łabiszyńską. W zamierzeniu umiejscowiona tam mediateka miałaby się stać swego rodzaju bramą do parku Bródnowskiego – ale „na dobry początek” stanęłaby na części obecnie istniejącego parkingu dla mieszkańców sąsiednich bloków.

Co to dokładnie jest ta „mediateka”, co się stanie z miejscami parkingowymi i czy to w ogóle jest element przebudowy parku – przeczytajcie, jak to obecnie wyjaśnia Urząd Dzielnicy Targówek:

Mediateka w założeniu mogłaby powstać jako wielofunkcyjny obiekt o pow. około 1 tys. – 1,5 tys. m2. Łączyłaby funkcje biblioteki z elementami programu domu kultury, ewentualnie miejsca aktywności lokalnej, czyli miejsca gdzie odbywałyby się zajęcia, warsztaty, wystawy lub projekcje a przede wszystkim spotkania mieszkańców. W mediatece mieściłaby się również kawiarnia, toaleta oraz sala wystawowo –widowiskowa z otwarciem na park. Koncepcja zakłada również budowę garażu wielopoziomowego w celu odtworzenia obecnej liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców.

1. Budynek mediateki we wstępnej koncepcji zagospodarowania umiejscowiony jest poza granicą parku.
2. Obecny parking zlokalizowany w tym miejscu, mieści około 117 nienormatywnych miejsc parkingowych. Projekt parkingu wielopoziomowego zakłada odtworzenie, w zależności od liczby kondygnacji, do 240 miejsc parkingowych dla mieszkańców okolicznych bloków. Jak widać na wizualizacji w koncepcji pozostawiony jest również drugi parking naziemny.
3. Mediateka w połączeniu z parkingiem wielopoziomowym stanowi odrębne od modernizacji Parku Bródnowskiego zadanie inwestycyjne i jego szczegóły (kształt bryły, układ, elewacja) zostaną ustalone na etapie projektowania, jeżeli zapadnie decyzja o wprowadzeniu inwestycji do budżetu m. st. Warszawy.

 

Dwa rozważane warianty Mediateki, która miałaby stać się „bramą” do Parku Bródnowskiego / mat. UD Targówek

 

Po wpływem protestów, urzędnicy zmieniają też część innych założeń przebudowy parku. Jak to wygląda wg najnowszych oficjalnych informacji? Znów cytujemy urząd dzielnicy:

Zarząd przekaże architektom, celem korekty wstępnej koncepcji, następujące ustalenia:
1. Przeniesienie toru rolkarskiego poza granice parku – propozycja w tym zakresie zostanie przekazana do ZDM, celem ujęcia w projekcie modernizacji ul. Kondratowicza
2. Pozostawienie jednego pawilonu w miejscu obecnego Przystanku Gofrowo
3. Pozostawienie małego obiektu z toaletą od strony skrzyżowania ul. Kondratowicza i ul. Chodeckiej
4. Uzupełnienie nasadzeń drzew, szczególnie w rejonie skrzyżowania ul. Kondratowicza i ul. Chodeckiej
5. Rezygnacja z umieszczania w koncepcji nowej siłowni plenerowej
6. Lokalizacja miasteczka rowerowego poza granicami parku
W odniesieniu do pozostałych elementów decyzje jeszcze nie zapadły i będą one podlegały dalszym analizom.

 

Proponowane umiejscowienie Mediateki, trzech pawilonów i innych głównych atrkacji „nowego” Parku Bródnowskiego / mat. UD Targówek

źródło: Facebook/Urząd Dzielnicy Targówek

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Co z tą mediateką? Urząd wyjaśnia

 • 9 lutego 2018 o godz. 10:03

  Może ja się czepiam, ale ja widzę „dyskretne” zmienianie granic parku, tj. delikatne przesuwanie je wewnątrz. Czy tylko ja?

  Czy tylko ja również widzę teraz drzewa i trawnik a także przestrzeń tam gdzie miałaby stanąć mediateka? Właśnie o zabudowanie przestrzeni chodzi!. Czy wyliczono już ile kondygnacji miałby parking na tej powierzchni na 240 miejsc??? POZA GRANICAMI oznacza tak naprawdę przesunięcie granic parku!

  Proponuję tę inwestycję – przenieść na drugą stronę ulicy!

 • 9 lutego 2018 o godz. 11:25

  To nie jest plan tylko grafika poglądowa. Ostatecznie (zgodnie z tym, co oświadczył Urząd) wszystko powinno się zmieścić poza obszarem parku, czyli jak rozumiem na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego Bródno I (m.in. teren zielony z pawilonem handlowym, dwa parkingi i paz zieleni między nimi).

  Co do parkingu, to wszystko zależy od ostatecznego planu. Obecnie na parkingu jest miejsce dla ok. 100 pojazdów. Na 240 pojazdów potrzeba by było, zatem trzech kondygnacji odliczając powierzchnię zajmowaną przez ok. 20 pojazdów na kondygnacji na potrzeby ramp. Mając na uwadze, że część działki zajmie Mediateka, ostatecznie pewnie udałoby się zmieścić ok 150 – 200 miejsc, ale to i tak więcej niż na obecnym pseudo-parkingu. Co istotne część miejsc byłaby pod dachem.

  Żeby sprawdzić w szczegółach, trzeba by było poczekać na ostateczny plan, pilnując przy okazji prac nad planem zagospodarowania przestrzennego Bródno II, który obejmować ma właśnie teren obecnego parku. Ten plan jest bardzo ważny, bo ostatecznie stworzy realną ochronę przed zakusami w zakresie ewentualnej zabudowy.

 • 9 lutego 2018 o godz. 11:39

  Dlaczego Dzielnica ma budować parking dla prywatnych samochodów???? W takim razie ja też poproszę o zwrot kosztów na miejsce w garażu, za które zapłaciłem ze swoich pieniędzy. Niech mieszkańcy okolicznych bloków zamienią swój biedaparking osiedlowy w wielopoziomowy z własnych pieniędzy!!!

 • 9 lutego 2018 o godz. 11:50

  A kto buduje np. parkingi park and ride?

 • 9 lutego 2018 o godz. 14:20

  kiedy ma powstać ten parking dwu czy trzympoziomowy ? czy jest jakiś konkretny termin? czy będzie budowany równocześnie z mediateką? czy tylko „ma powstać” – czyli tak jak most Krasinskiego ? na św. nigdy?

 • 9 lutego 2018 o godz. 14:32

  Nie od dziś wiadomo, że Mediateka to oczko w głowie burmistrza Gadeckiego. Swoją drogą dla czego akurat Mediateka a nie np. Dom Wsparcia Dziennego, Dom Seniora, Świetlica Środowiskowa, Centrum Kreatywności, Dom Kultury, Miejsce Aktywności Lokalnej, Młodzieżowy Dom Kultury, Filia Muzeum Warszawy, Filia Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Biblioteka, Ognisko Artystyczne, Ogród Jordanowski, Teatr,itd?

  Czy ktoś zrobił porządną analizę? Czy może Mediateka to taki pomysł w rodzaju.. „nie ważne co ale ładnie brzmi, tak trochę nowocześnie..”

 • 9 lutego 2018 o godz. 15:23

  Witam.na Brodnie mamy już kilka domów kultury.które stoją i odbywają się tam wielkie nic.czy potrzebny jest tu kolejny takiobiekt???lepiej dosadzić więcej zieleni.to starsza pani pojdzie na spacerek. .bibloteka?jest po drogiej stronie kondrata…parking?jak Metro powstanie.Marki i Białołęka bedzie mieć gdzie perkowac.pozdrawiam

 • 9 lutego 2018 o godz. 20:30

  Żeby paru bezrobotnym magistrom po teologii z rodzin urzędników żyło się lepiej- mediateka!!! :))))))))))

 • 10 lutego 2018 o godz. 17:04

  Właśnie mieszkańcy bloku przy Kondratowicza 4 i sąsiednich bloków przedstawili SWOJĄ WIZJĘ ZABUDOWY PARKU. Jest to wizja mało spójna i do tego ukierunkowana na ZAWŁASZCZENIE PARKU.

  Według przedstawionego planu poglądowego, wszelkie nowe nasadzenia drzew skoncentrowane mają być w części parku sąsiadującej z wymienionymi blokami. ZERO propozycji dla wschodniej części parku od strony ul. Chodeckiej, gdzie dziś na części obszaru i nie ma nawet pojedynczych drzew osłaniających park od ulicy.

  Mieszkańcy przyciągnęli też na swoją stronę parku całoroczną kawiarenkę, która proponowana była dotychczas wzdłuż centralnej promenady parku w miejscu obecnego, działającego sezonowo Gofrowa.

  Na koniec postanowili wyłączyć część parku z możliwości swobodnego użytkowania przez osoby dziećmi w wózkach, osoby na wózkach, osoby starsze czy dzieci na rolkach i hulajnogach, postulując POKRYCIE ALEJEK BRUKIEM!

  Ta skrajnie egocentryczna wizja jest promowana pod nośnymi hasłami „ratujmy park” czy „nie dla zabudowy parku”.

  Nie ładnie sąsiedzi!

 • 10 lutego 2018 o godz. 21:00

  Czyli prośby o większą dostępność dla ludzi z psami znowu olali. Po co robią te konsultacje, skoro i tak odgórnie decyduje jakiś Janusz czy inny Sławomir z ratusza?

 • 10 lutego 2018 o godz. 21:43

  najpierw niech właściciele psów nauczą się po nich sprzątać, wszystkie kosze na śmieci w parku też obsikane, a dopiero potem mogą mieć jakieś roszczenia ! .
  mieszkańcy z ul. Chodeckiej tez mogą zgłosić swoje uwagi, zamiast wytykać „nieładnie” tym, którzy angażują się w sprawę.

 • 10 lutego 2018 o godz. 22:54

  Precz z kupos**ami z parku!!!!

 • 10 lutego 2018 o godz. 23:07

  Tak, najpierw wyegzekwować od właścicieli psów nawyk sprzątania po nich, a dopiero potem myśleć o udogodnienia ch dla piesków i ich właścicieli.A wielbicielom bruków polecam spacer po Porcie Czerniakowskim, czy chociażby po Marszałkowskiej w kierunku Placu Konstytucj i!!!
  Może wtedy będą przynajmniej wiedzieli o czym mówią.

 • 11 lutego 2018 o godz. 00:02

  Park tworzys się dla wszystkich a nie dla tych mieszkających po jego jednej czy drugiej stronie. Konsultowana koncepcja była na to ukierunkowana ale jakś grupa z Kondratowicza 4 która chce zbić kapitał polityczny postanowiła mieć więcej dla siebie.

 • 11 lutego 2018 o godz. 08:40

  mamy dość pogryzień i zagryzień na śmierć szczególnie dzieci przez psy, musi być przepis że pies wyłącznie na swojej ogrodzonej posesji z atestem ogrodzenia i niech tam sika i robi kupy, dość już wiejskich zwyczajów w mieście

 • 12 lutego 2018 o godz. 21:15

  A mi kiedy parking wybudują?

 • 19 lutego 2018 o godz. 00:55

  Najnowsze info: mediateka i parking wyje..nie w kosmos z planu. Mieszkańcom Kondratowicza 4-4C gratulujemy wyboru 15 piętrowego bloku osłaniającego ich od gwaru z parku zamiast niskiej Mediateki. Ale teraz przynajmniej scenę można zabudować, bo hałas nie będzie przeszkadzać :)

 • 20 lutego 2018 o godz. 19:44

  Czytając te wszystkie uwagi, chętnie zamknął bym was wszystkich ( od mieszkańców, społeczników z okolicznych bloków, buntowników/ naganiaczy – pseudo społeczników , projektantów , urzędników i pozostałych chętnych do wypowiedzi i tych pseudo znawców od planowania ) w jednym dużym pomieszczeniu i nie wypuścił dokąd byście się wszyscy nie dogadali. Ps. Zamknął i nie dostarczał jedzenia. Szybciej by poszło. :).

 • 20 lutego 2018 o godz. 20:12

  Po pierwsze nie wyjaśniono koncepcji a jest już podobno po konsultacjach. Czyli zapewne zrobią jak zechcą i tyle te konsultacje są warte – gdzie jest np. jak głosował konkretny radny w konkretnych głosowaniach? Po drugie to nie jest parking dla lokalnych mieszkańców tylko dla wszystkich – znowu chcą go zamknąć? Gdzie będzie parking dla tego parku? Są lokalne domy kultury, baa są nawet hale na Targówku tylko, że np. hale są pozamykane dla mieszkańców. Tak żeby nie było jeśli naprawdę chcą pokryć alejki brukiem czyli zapewne kostką Bauma to kolejny beznadziejny pomysł. Alejki powinny być pozostawione jak są, dlaczego miały by być zmieniane? Już było parę fatalnych pomysłów zrealizowanych i wygląda to okropnie, zwłaszcza jak wyłożono to tą kostką…

 • 21 lutego 2018 o godz. 01:00

  Do Warsz.: gratuluję orientacji w czasoprzestrzeni. Konsultacje zaczęły się w listopadzie i wtedy mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje i potrzeby. Na ich podstawie architekci opracowali wstępną koncepcję, która zaprezentowana została podczas spotkania z mieszkańcami oraz na stronie urzędu i na forach internetowych dzielnicy. Wszystko było prezentowane, wyjaśniane przez blisko miesiąc. Na podstawie zebranych uwag przedstawiono zmodyfikowaną koncepcję, która ponownie omówiona została na spotkaniu z mieszkańcami w połowie lutego. Ostateczna wersja koncepcji zaprezentowana zostanie 24 lutego (zajrzyj na stronę urzędu to znajdziesz zaproszenie). Dowiesz się między innymi, że parkingu nikt nie rusza oraz z czego będą alejki.

 • 9 sierpnia 2019 o godz. 17:49

  W parku powinny być toalety (po kilka z każdej strony parku), źródełka wody pitnej i piękna natryskowa fontanna z urządzeniami dotleniającymi i oczyszczającymi wodę. W czasie wakacji można rozstawić namioty, w których instruktorzy z domów kultury mogliby prowadzić zajęcia dla dzieci. Pozwoliłbym także sprzedawać kanapki, napoje , lody z wózka, tak jak było za czasów mego dzieciństwa. Poza tym sensoryczny plac zabaw dla dzieci i koniecznie coś dla nastolatków- może stoliki do gry w szachy warcaby, mini park linowy nawet płatny symbolicznie tak, by wystarczyło na konserwację urządzeń.

 • 9 sierpnia 2019 o godz. 17:56

  A może wzorując się na Szczęśliwicach urzędnicy usypaliby górkę ze stokiem przystosowanym do zjazdów na nartach i sankach cały rok. Pod stokiem mogłyby być pomieszczenia na inne zajęcia np.: sportowe lub rozwijające pasje i zainteresowania modelarskie, malarskie, informatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.