Czas petycji (1): mieszkańcy chcą tramwaju przez Targówek do Ząbek

26
Share

Mieszkańcy Ząbek rozpoczęli walkę o budowę tramwaju z ich miasta do Warszawy. Zyskać na tym może Targówek Fabryczny i osiedle Wilno.

 

Pomysł połączenia Warszawy i Ząbek linią tramwajową nie jest nowy – o przedłużeniu torów z ulicy Kijowskiej, przez już zbudowaną Trasę Świętokrzyską i wzdłuż ul. Ziemowita na Targówku Fabrycznym  mówi się co najmniej od dekady. Na razie jednak budowa torów pozostaje w strefie dalekich, nieskonkretyzowanych planów.

Mieszkańcy Ząbek postanowili zawalczyć o ich przyspieszenie i rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją adresowaną do Prezydenta i Rady Warszawy oraz Wojewody Mazowieckiego, popierającą budowę trasy tramwajowej od Dworca Warszawa Wschodnia przez Pragę i Targówek do Ząbek.

Praga Północ, Targówek, Zacisze, Osiedle Wilno, Ząbki i Osiedle budowane na granicy Rembertowa i Ząbek to południowo-wschodnia część Warszawy. Szacuje się, że mieszka tutaj ponad 80 tys. osób. Zdecydowana większość z nich to ludzie młodzi, dojeżdżający do pracy w inne rejony Miasta Stołecznego Warszawy – to ludzie, którzy pracując w Warszawie wypracowują pieniądze, które zasilają budżet miasta Warszawa. Ludzie, którzy kupili mieszkania w tej części Warszawy i tuż poza jej granicami zapewne ze względu na atrakcyjną cenę i zmuszeni są codziennie pokonywać drogę do pracy stojąc w ogromnych korkach. Ulice Warszawy nie są w stanie przyjąć i rozprowadzić ruchu, który jest generowany z tej strony miasta, a jednocześnie nie ma zapewnionego alternatywnego środka transportu dla ludzi jadących z tej strony.

– czytamy w uzasadnieniu petycji, której autorzy podkreślają, że tramwaj jadący z Ząbek do Centrum Warszawy to nie marzenie, ale konieczność.

Petycja umieszczona jest w serwisie petycjeonline.com i już podpisało ją ponad 1300 osób. Podpisywać się mogą wszyscy, nie tylko mieszkańcy Ząbek. Można to zrobić tutaj (kliknij).

 

Pełna treść petycji „Popieram budowę trasy Tramwajowej od Dworca Warszawa Wschodnia przez Pragę i Targówek do Ząbek”:

My niżej podpisani popieramy plan budowy Trasy Tramwajowej od Dworca PKP Warszawa Wschodnia przez Pragę i Targówek do Ząbek oraz apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie przygotowania oraz realizację tej inwestycji.

Tramwaj przez Pragę Północ, Targówek, Zacisze, Wilno do Ząbek to jedna z tych inwestycji, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy, dlatego też oczekujemy jak najszybszego przygotowania i realizacji inwestycji trasy tramwajowej, dla której wstępna dokumentacja została przygotowana ponad 10 lat temu. O tej inwestycji od lat bardzo pozytywnie wypowiada się Prezes Tramwajów Warszawskich. Specjaliści i znawcy tematu transportu są pewni, że tej inwestycji nie można już odkładać.

Apelujemy do adresatów niniejszej petycji o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów i powołanie zespołu ds. zaplanowania, przygotowania i realizacji Trasy Tramwajowej od Dworca PKP Warszawa Wschodnia przy ul. Kijowskiej w Warszawie do Ząbek przy ul. Księdza Ignacego Skorupki.

 

Mapa z 2013 roku pokazująca planowany przebieg nowych linii tramwajowych. Zaznaczono na niej m.in. linię do Ząbek / rys. materiały UM

 

zdjęcie na górze: ZTM/archiwum

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx