Czas petycji (1): mieszkańcy chcą tramwaju przez Targówek do Ząbek | targowek.info

Czas petycji (1): mieszkańcy chcą tramwaju przez Targówek do Ząbek

Mieszkańcy Ząbek rozpoczęli walkę o budowę tramwaju z ich miasta do Warszawy. Zyskać na tym może Targówek Fabryczny i osiedle Wilno.

 

Pomysł połączenia Warszawy i Ząbek linią tramwajową nie jest nowy – o przedłużeniu torów z ulicy Kijowskiej, przez już zbudowaną Trasę Świętokrzyską i wzdłuż ul. Ziemowita na Targówku Fabrycznym  mówi się co najmniej od dekady. Na razie jednak budowa torów pozostaje w strefie dalekich, nieskonkretyzowanych planów.

Mieszkańcy Ząbek postanowili zawalczyć o ich przyspieszenie i rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją adresowaną do Prezydenta i Rady Warszawy oraz Wojewody Mazowieckiego, popierającą budowę trasy tramwajowej od Dworca Warszawa Wschodnia przez Pragę i Targówek do Ząbek.

Praga Północ, Targówek, Zacisze, Osiedle Wilno, Ząbki i Osiedle budowane na granicy Rembertowa i Ząbek to południowo-wschodnia część Warszawy. Szacuje się, że mieszka tutaj ponad 80 tys. osób. Zdecydowana większość z nich to ludzie młodzi, dojeżdżający do pracy w inne rejony Miasta Stołecznego Warszawy – to ludzie, którzy pracując w Warszawie wypracowują pieniądze, które zasilają budżet miasta Warszawa. Ludzie, którzy kupili mieszkania w tej części Warszawy i tuż poza jej granicami zapewne ze względu na atrakcyjną cenę i zmuszeni są codziennie pokonywać drogę do pracy stojąc w ogromnych korkach. Ulice Warszawy nie są w stanie przyjąć i rozprowadzić ruchu, który jest generowany z tej strony miasta, a jednocześnie nie ma zapewnionego alternatywnego środka transportu dla ludzi jadących z tej strony.

– czytamy w uzasadnieniu petycji, której autorzy podkreślają, że tramwaj jadący z Ząbek do Centrum Warszawy to nie marzenie, ale konieczność.

Petycja umieszczona jest w serwisie petycjeonline.com i już podpisało ją ponad 1300 osób. Podpisywać się mogą wszyscy, nie tylko mieszkańcy Ząbek. Można to zrobić tutaj (kliknij).

 

Pełna treść petycji „Popieram budowę trasy Tramwajowej od Dworca Warszawa Wschodnia przez Pragę i Targówek do Ząbek”:

My niżej podpisani popieramy plan budowy Trasy Tramwajowej od Dworca PKP Warszawa Wschodnia przez Pragę i Targówek do Ząbek oraz apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie przygotowania oraz realizację tej inwestycji.

Tramwaj przez Pragę Północ, Targówek, Zacisze, Wilno do Ząbek to jedna z tych inwestycji, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy, dlatego też oczekujemy jak najszybszego przygotowania i realizacji inwestycji trasy tramwajowej, dla której wstępna dokumentacja została przygotowana ponad 10 lat temu. O tej inwestycji od lat bardzo pozytywnie wypowiada się Prezes Tramwajów Warszawskich. Specjaliści i znawcy tematu transportu są pewni, że tej inwestycji nie można już odkładać.

Apelujemy do adresatów niniejszej petycji o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów i powołanie zespołu ds. zaplanowania, przygotowania i realizacji Trasy Tramwajowej od Dworca PKP Warszawa Wschodnia przy ul. Kijowskiej w Warszawie do Ząbek przy ul. Księdza Ignacego Skorupki.

 

Mapa z 2013 roku pokazująca planowany przebieg nowych linii tramwajowych. Zaznaczono na niej m.in. linię do Ząbek / rys. materiały UM

 

zdjęcie na górze: ZTM/archiwum

PRZECZYTAJ TEŻ:

26 komentarzy na temat “Czas petycji (1): mieszkańcy chcą tramwaju przez Targówek do Ząbek

 • 5 lutego 2018 o godz. 07:36

  Bardzo ładny pomysł, tylko na początek Ząbki muszą być przyłączone do Warszawy, a pomysł taki został spartaczony przez „Sasinogród”.

 • 5 lutego 2018 o godz. 08:13

  Mamy po drugiej stronie Wisły kolejkę WKD która ma pociągi pracujące na tym samym zasilaniu co reszta trakcji kolejowej. Ciekawe czy nie taniej byłoby stworzyć linię WKD na nowych torach które za stacją Wilno skręcałyby w kierunku proponowanym dla tramwaju. Podejrzewam że oszczędności powstałe w wyniku rezygnacji z budowy tramwaju przez Targówek Fabryczny pozwoliły umieścić część torowiska w wykopie a nawet może i częściowo go przykryć a czas przejazdu z Ząbek do W-wy Wileńskiej byłby na pewno dużo bardziej atrakcyjny niż ten do Kijowskiej

 • 5 lutego 2018 o godz. 10:05

  To byłby niezły prezent dla Zabek.
  Osobiście wolałbym tramwaj od ronda Żaba ulicą Wincentego.

 • 5 lutego 2018 o godz. 11:40

  odnośnie PKP to niestety dworzec Wileński ma ograniczoną przepustowośc i nie da sie zwiększyc ilości składów

 • 5 lutego 2018 o godz. 14:38

  tramwaj na wieś ? a po co to ?

 • 5 lutego 2018 o godz. 14:41

  To jest wręcz kluczowa sprawa nie tylko dla Ząbek, ale i dla Targówka oraz miejscowości podwarszawskich, a także dla zakorkowanego Placu Wileńskiego, czyli dla mieszkańców Pragi Północ.
  Pierwszy etap tej inwestycji powinien sięgać ronda na Targówku Fabrycznym. Wobec istnienia przepustów pod torami kolejowymi i pasa niezabudowanej ziemi na Targówku Fabrycznym może to być wykonane w miarę szybko i nie takim wielkim kosztem.
  Do tego trzeba by wybudować drugą nitkę wiaduktu nad torami od Radzymińskiej do ronda na TF i dwupoziomowe skrzyżowanie z Radzymińską. Wtedy wokół ronda na TF można by urządzić parking przesiadkowy na komunikacje tramwajową o rzeczywistym realnym znaczeniu dla odciążenia Radzymińskiej i Placu Wileńskiego oraz zatrzymania ruchu samochodowego do centrum. Również jakaś część mieszkańców Targówka Mieszkalnego i Bródna by wybrała taki wariant. Miejsca jest tam dosyć.
  Zobaczmy: w optymalnych warunkach tramwaj linii 7 jedzie od Smyka do pętli na Kawęczyńskiej 14 minut (sprawdzałem kilka razy w niedziele). Gdyby pojechał od Dworca Wschodniego prosto z jednym przystankiem na Zabranieckiej i drugim bardzo długim do ronda to przejazd nie byłby dłuższy. Dociągnięcie Nowo Kijowskiej (niby Trasa Świętokrzyska) do ronda umozoliłoby przekształcenie Ziemowita w ulice lokalną bez ruchu tranzytowego z dramatycznym polepszeniem warunków życia na Targówku Fabrycznym.
  To stosunkowo tania inwestycja w kolosalnym przełożeniem na warunki życia mieszkańców i rzeczywistym zmniejszeniem ruchu samochodowego do dzielnic centralnych o co tak krzykliwie walczą aktywiści. Korzystało by z tego zapewne dziesiątki a może i setki tysięcy ludzi.
  Drugi etap oczywiści do Ząbek.

 • 5 lutego 2018 o godz. 14:48

  Czy nie lepiej dociągnąć linię wołomińską pod Wisłą aż do metra na bankowym? Odciąży to dw. Wileński i przesunie pasażerów tam, gdzie oni naprawdę chcą dotrzeć – nie tylko ci z Ząbek, ale i Wołomina i dalszych miejscowości. Chyba, ze tramwaj wybudujemy i do Wołomina ;-)
  Choć tramwaj do Ząbek może być dobrym pomysłem, to na tak długiej trasie będzie i tak mało konkurencyjny w porównaniu z samochodem. No i poza osiedlem Wilno nie będzie prawie obsługiwał ruchu lokalnego.

 • 5 lutego 2018 o godz. 21:04

  Wolę most Krasińskiego, Nowotrocką, czy odnowioną Wincentego. I każdą z nich z tramwajem.

 • 5 lutego 2018 o godz. 22:57

  Tak naprawdę tramwaje to jedyny ratunek dla Białołeki.

  Tory do Ząbek to pomysł niezły.
  Dogeszczenie zabudowy na terenie Targowka Fabrycznego zagwarantowalony ze nie beda wozic powietrza. Robic. Tylko robic.

 • 5 lutego 2018 o godz. 23:06

  Ta pozioma linia – tramwaj z Zerania na Lewandow – to przyklad jak mozna uratowac ten chaos jaki tam sie buduje… Co z tego ze mieszkania tam sa taniuchne skoro trzeba jechac 2 godziny w te i nazad?

 • 6 lutego 2018 o godz. 08:22

  Jak ktoś chce mieć tramwaj pod nosem to niech kupi mieszkanie z tramwajem pod nosem a nie na wsi.

 • 6 lutego 2018 o godz. 10:54

  Nie będzie tramwaju na Głębockiej, wieśniaki do domu, nie niszczyć nam miasta, naszego lasu!!!!

 • 6 lutego 2018 o godz. 19:34

  super ale trasa trolejbusowa jest 100 razy tańsza w budowie i eksploatacji, oraz zakup trolejbusów też, no ale bogate te ząbki

 • 8 lutego 2018 o godz. 02:15

  Rozumię, że Ząbki z ochotą wyłożą te kilkaset milionów złotych na budowę linii i dalszą coroczną jej eksploatację?

 • 10 lutego 2018 o godz. 21:13

  Tramwaje są zbyt ciężkie aby mogły jeździć ulicą Ks. Ziemowita. TIR’y od dłuższego czasu już tędy jeździć nie mogą. Dopuszczone są tylko do ruchu autobusy i samochody osobowe.

 • 16 lutego 2018 o godz. 20:22

  Coś Ząbki przycichły, jak poruszyłem temat sfinansowania inwestycji !
  Czyli co? Temat nieaktualny??? ;o)))

 • 17 lutego 2018 o godz. 17:31

  budowa i eksploatacja trasy tramwajowej jest wiele razy droższa od trolejbusowej, no ale kto bogatemu zabroni

 • 3 marca 2018 o godz. 17:56

  Pomysl dobry ale na ten moment niewykonalny poniewaz brakuje przede wszystkim aspektu ekonomicznego. Linia do Zabek musiala by byc baaardzo dluga zeby to mialo sens natomiast w perspektywie nastepnych 20 lat wydaje mi sie ze bedzie niezbedny. Zabki rozwijaja sie w zastraszajacym tempie a i targowek fabryczny predzej czy pozniej rowniez zostanie zabudowany. Jest to kepsza perspektywa niz dogeszczanie osiedli na targowku mieszkaniowym lub Brodnie. A jak wiadomo lepiej zeby wiecej osob dojezdzalo komunikacja niz autem. Pozdrawiam

 • 21 marca 2018 o godz. 10:00

  popieram tramwaj od ronda Żaba ulicą Wincentego !

 • 11 kwietnia 2018 o godz. 15:44

  @zp,
  może zamiast tramwaju na Wincentego sprawdził by sie lepiej tańszy buspas.
  Tramwaj dałbym z Ząbek do Pl Wilsona, ulicami Nowotrocką, Matki Teresy, Budowlaną i Krasińskiego. :)

 • 19 kwietnia 2018 o godz. 13:18

  Ząbki już w tej chwili mają 2x więcej ludzi niż wynika z meldunku. Budować i tyle. To samo na Radzymińskiej w stronę Marek. Zawęzić do maks 2 pasów, usunąć większość autobusów, a w zamian dać tramwaj z priorytetem na światłach.

 • 26 kwietnia 2018 o godz. 13:44

  Fryzura a`la tramwaj w ząbek czesany….
  Petycje nic nie dają. Trzeba zorganizować strajk okupacyjny w siedzibie partii rządzącej miastem – to tylko pomaga.

 • 13 maja 2018 o godz. 12:48

  Zamknac bukowiecka zacisze I wilno ogrodzic izorganizowac dwa getta przy kolei wilenskiej brawo have I caly zarzad warszawy wspolnie z PKp

 • 15 maja 2018 o godz. 17:56

  Siedziba partii, która rządzi Warszawą to Wiejska 12a :) Ja nie zamierzam jednak pikietować przed siedzibą Platformy, która ma prezydenta i większosć w radzie miejskiej, ale po prostu sensownie zagłosować.

 • 4 sierpnia 2018 o godz. 16:04

  nie widzialam tramwaju pod miastem

 • 4 października 2018 o godz. 01:51

  Alex55 – pierwszy do łaźni i kominem out…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.