Jednokierunkowa Julianowska zostanie na stałe

14
Share

….chociaż nową organizację ruchu wprowadzono z powodu autobusów, które ostatecznie tą ulicą nie pojechały.

Niespodziewana zmiana organizacji ruchu na ulicy Julianowskiej spowodowała na początku roku 2018 niemałe kontrowersje. Na całkiem szerokiej i ruchliwej ulicy urzędnicy z Targówka postanowili prowadzić ruch jednokierunkowy – tylko od ul. Rembielińskiej w kierunku Ogińskiego.

Szybko poznaliśmy powód tej nieprzyjemnej dla wielu mieszkańców i handlowców z bazarku zmiany: otóż ZTM wymyślił skrócone kursy linii 176, mające ułatwić dojazd z/do tramwaju dla mieszkańców Białołęki. Autobusy miały zawracać właśnie na Julianowskiej – i, w przeciwieństwie do samochodów osobowych, już się na dwukierunkowej ulicy nie mieściły.

Żeby umożliwić przejazd pojazdom z nowej linii, wprowadzono więc jeden kierunek ruchu na Julianowskiej – ale przeciwko autobusom skutecznie zaprotestowali okoliczni mieszkańcy i ostatecznie urzędnicy skierowali wydzieloną ze 176 linię 376 na szerszą ulicę Bartniczą.

Zastanawialiśmy się na targowek.info, czy w związku z puszczeniem autobusu inną trasą, Julianowska znów stanie się, jak dawniej, dwukierunkowa? Teraz znamy odpowiedź: na ulicy Julianowskiej pozostanie tylko jeden kierunek ruchu.

Informację taką przekazał oficjalnie burmistrz Sławomir Antonik w odpowiedzi na interpelację dzielnicowego radnego Bartosza Szajkowskiego. Jak podkreśla burmistrz, spowodowane jest to przede wszystkim względami bezpeczeństwa ruchu na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Julianowskiej z Rembielińską. Samochody jadące tylko w jednym kierunku mają zmniejszyć ryzyko zderzeń z przecinającymi ulicę tramwajami.

…My przy tej okazji przypomnijmy, że skrzyżowanie Julianowskiej i Rembielińskiej było całkiem bezpiecznie do czasu niesławnego remontu linii tramwajowej na Bródnie w 2015 roku, kiedy tramwajarze zlikwidowali przystanek przy Julianowskiej – co spowodowało zwiększenie prędkości tramwajów i zwiększenie liczby wypadków z ich udziałem…

Z odpowiedzi na interpelację radnego Szajkowskiego dowiadujemy się przy okazji, że urzędnicy rozważają z to wycofanie się z innej noworocznej zmiany w tej okolicy: z powodu planowanego autobusu na Julianowskiej prowadzono też znaki zakazu zatrzymywania samochodów na sąsiedniej ulicy Ogińskiego. Skoro autobusy pojechały inną trasą, urzędnicy rozważają możliwość usunięcia tego zakazu.

zdjęcie na górze: jednokierunkowa ulica Julianowska / fot. targowek.info

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx