Rusza przetarg na budowę metra na Bródno. Kiedy początek budowy? Kiedy otwarcie? | targowek.info

Rusza przetarg na budowę metra na Bródno. Kiedy początek budowy? Kiedy otwarcie?

Może to mały krok dla ludzkości, ale wielki dla naszej dzielnicy.

 

Władze Warszawy poinformowały, że wczoraj do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej zostało skierowane ogłoszenie o rozpoczęciu przetargu na budowę odcinka II linii metra na Zaciszu i Bródnie. Chodzi o budowę trzech ostatnich stacji w naszej dzielnicy: C19 Zacisze, C20 Kondratowicza, oraz C21 Bródno, a także tuneli pomiędzy nimi i wielkiej podziemnej komory do zawracania pociągów na końcu.

 

Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

 

Lada dzień oficjalne informacje i dokumenty zostaną opublikowane w Suplemencie Unii Europejskiej i to będzie formalne ogłoszenie przetargu. Procedura rozpoczyna się w UE, ponieważ Zjednoczona Europa sfinansuje ponad połowę gigantycznych kosztów naszej budowy – konkretnie pokryje ok. 1,9 miliarda zł w inwestycji kosztującej ok. 3,5 miliarda złotych.

 

Zobacz, jak będą wyglądały stacje metra na Bródnie (i Zaciszu)

 

To będzie nie tylko zakończenie drugiej linii metra w prawobrzeżnej Warszawie, ale też początek wielkiej przebudowy ulicy Kondratowicza, pod którą będzie biegł tunel metra. Od kilku dni trwa przetarg na dokumentację przebudowy tej ulicy po budowie metra. Koncepcja zakłada przekształcenie Kondratowicza w miejską aleję, będącą osią Bródna, wygodną i przyjazną dla wszystkich mieszkańców.

 

Zobacz, jak będzie wyglądała Kondratowicza po przebudowie

 

Kiedy będzie początek budowy metra na Bródnie, a kiedy otwarcie podziemnej kolejki? Przy „pomyślnych wiatrach” rozpoczęty właśnie przetarg może zostać rostrzygnięty w drugiej połowie 2018 roku. Wtedy wielka budowa powinna zacząć się na początku roku 2019 i trwać około trzech lat. Jeśli więc wszystko przebiegnie bez przeszkód, metro na Bródno pojedzie w 2022 roku. Choć w tej chwili nie można jeszcze w tej kwestii wykluczyć opóźnień.

 

Zobacz raport z obecnej budowy metra na Targówku

 

zdjęcie na górze: gotowy tunel metra na Targówku – zdjęcie sprzed kilku dni.
Podobny tunel na Bródnie powstanie za kilka lat / fot. Metro Warszawskie

PRZECZYTAJ TEŻ:

62 komentarzy na temat “Rusza przetarg na budowę metra na Bródno. Kiedy początek budowy? Kiedy otwarcie?

 • 1 lutego 2018 o godz. 08:59

  metro z najbardziej bezsensowną stacją Zacisze. Po co ta stacja? Tam są tylko domki, nie ma jak wcisnąć i infrastruktury stacji, zaparkować nie ma gdzie, ani wybudował parkingów. A, nie sorry – wywłaszczają sąsiadkę, żeby zbudować P+R dla 1000 rowerów. Serio!

 • 1 lutego 2018 o godz. 09:07

  Jola błagam, czy to że są domki nie oznacza że ktoś tam właśnie mieszka i też potrzebuje dojazdu? Poza tym metro nie jest tylko dla pasażerów dojeżdżających samochodami. Wieczne narzekania kierowców na parkingi i wąskie ulice. Może zamiast kupować wielkiego SUVa do leczenia kompleksów, a potem drugi i kolejny samochód watro pomyśleć o karcie miejskiej? W Warszawie jest ponad 800 samochodów na 1000 mieszkańców, w pozostałych miastach Europy połowę miej. Przyjdzie taki czas, że nawet 100 piętrowe parkingi nic nie pomogą…

 • 1 lutego 2018 o godz. 09:28

  @Zombie
  Większości Polakom, zwłaszcza pochodzenia wiejskiego, nie wytłumaczysz, że w mieście samochód nie jest rozwiązaniem.

 • 1 lutego 2018 o godz. 09:32

  Ja tam mieszkam i uwierz mi i ja, i wszyscy sąsiedzi chętnie chodzilibyśmy do stacji Kondratowicza lub do Trockiej. Stacja tam (a nie metro) nie jest potrzebna i nie ma na nią miejsca. A ma być dwupoziomowa z galerią handlową :))) Oba wejścia (bo tylko dwa się planuje, więcej nie da rady, mniej nie może być ze względów bezpieczeństwa, będa w ogródkach domków :)))
  Wiesz jak wyglądają zaciszańskie uliczki w tym miejscu? Sa wąskie i naprawdę trudno mi wyobrazić sobie potoki ludzi tam rano lub/i wieczorem. I 1000 rowerów. I galerię. Może stacje Zacisze należało zrobić (jeśli konieczna) na miejscu dawnej pętli 512?

 • 1 lutego 2018 o godz. 10:44

  Zombie/Racjonalizatorom Chwala – dokladnie tak!!!
  Jola – ty sie wez ogarnij, raz ze tam jest BRD, dwa ze czegos takiego nie ma na Bielanach i nikogo glowa nie boli.

 • 1 lutego 2018 o godz. 10:59

  @s ???

 • 1 lutego 2018 o godz. 11:58

  Jola ja też tam mieszkam i wierz mi ,że dojście do metra na Kondratowicza lub Trockiej jest dla mnie nieosiągalne.
  Ty też będziesz z powodu wieku lub zdrowia, w sytuacji , gdy dłuższy marsz nie będzie możliwy. Dzisiaj jeżdżę samochodem , a wolałabym komunikacją miejską. Społeczeństwo się starzeje . Dzisiejsi mieszkańcy starego Zacisza już niedługo będą mniej sprawni. Metro dla Zacisza to logiczne rozwiązanie.
  Samochody? Na pewno w przypadku metra nie będzie ich znacząco więcej. W przypadku dobrego skomunikowania Zacisza z resztą miasta, będzie ich mniej, zaś zastawianie uliczek przez przyjezdnych, można w naprawdę prosty sposób ograniczyć ;-)
  Obecnie nierzadko na jedną rodzinę przypadają dwa, lub więcej auta ( z powodu słabej komunikacji miejskiej w tym rejonie, posiadanie samochodu jest wprost niezbędne). Możliwość bezproblemowego dojazdu na Bródno , do linii tramwajowej lub Śródmieścia, to olbrzymia szansa na zmniejszenie ilości pojazdów, posiadanych przez mieszkańców starego Zacisza.

 • 1 lutego 2018 o godz. 12:02

  @Zombie
  Proponuję wycieczkę do „innych miast Europy”, choćby do najbliższego Berlina (o Paryżu czy Londynie nie zapominając) i porównanie tamtejszej komunikacji miejskiej (U-bahn i S-bahn) z analogicznymi środkami komunikacji miejskiej w Warszawie.
  Radzę też zwrócić uwagę na szerokość ulic w Berlinie.
  Może wtedy zrozumiesz, że w Warszawie jeszcze długo komunikacja miejska nie będzie jedynym, najdoskonalszym i najpowszechniejszym środkiem transportu.

 • 1 lutego 2018 o godz. 12:15

  @ Zombie
  W Berlinie bywam bardzo często i na osiedlu domków jednorodzinnych (tylko!) wciśniętej dwupoziomowej stacji z galerią handlową pomiędzy te domki jednorodzinne z ogródkami nie widziałam :) z wyjściem w jednym z przydomowych ogródków.
  @ mamonka
  Dlatego pisze, że jeżeli stacja Zacisze jest niezbędna, może lepiej byłoby ulokować ją w miejscu dawnej pętli – więcej miejsca i dojazd minimalnie, ale lepszy niż na Figara. Chociaż sensowna trasa 512 i tez byłoby dobrze :)

 • 1 lutego 2018 o godz. 12:50

  @anonim, Dla ścisłości – komunikacja miejska w Warszawie JEST DOMINUJĄCYM środkiem transportu i stanowi 56% ogółu. Kolejne 22% to podróże piesze, 5% to rowery. Ruch samochodowy to jedynie 17% ogółu ruchu w mieście, za to odpowiadający w 80% za korki i w 60% za zanieczyszczenie powietrza.

 • 1 lutego 2018 o godz. 12:55

  Lokalizacja stacji „Zacisze” jest bardzo dobra!
  Jola bądź pewna że też się zestarzejesz i docenisz metro obok domu. Domki, segmenty zlokalizowane w pobliżu i nieco dalej projektowanej stacji zostały wybudowane z odpadów wielkie płyty w latach 70-tych ubiegłego wieku, już przekroczyły znacznie przewidywany czas ich eksploatacji. Osiedle Zacisze II i stare domki kolejarskie za chwilę będą jedynie wspomnieniem, to cenne tereny pod przyszłą zabudowę wielorodzinną. Gdy rozpocznie się budowa kolejnego odcinka metra przedsiębiorcy budowlani z pewnością zainteresują się tym obszarem.
  Sobie i moim sąsiadom życzę aby doczekali uruchomienia metra na Zaciszu i wygodnej podróży na Pragę i do Warszawy.

 • 1 lutego 2018 o godz. 13:02

  @piswon
  Ale dlaczego na dawnej pętli nie byłoby lepiej? Tak samo blisko do domków z l. 70.
  I nie do końca masz rację z budową domów wielorodzinnych na tym terenie. Jeśli pod spodem będzie metro, a nitka przebiega pod domkami to nie bardzo da się zbudować coś o głębokich fundamentach, a takie są konieczne w zabudowie wielorodzinnej. Wyobraź sobie, że nawet będą wydłubywać położoną 6 m w gruncie kanalizację zbiorczą i kłaść nową płycej :)

 • 1 lutego 2018 o godz. 13:03

  Segmenty z tych okolic (Rolanda, Lecha, Rafaela, Irminy, etc.) nie są z prefabrykatów.

 • 1 lutego 2018 o godz. 14:18

  oby to się nie udało, nikt normalny nie chce metra na Bródnie, dalej jazda na wiochę białołęcką!!!!

 • 1 lutego 2018 o godz. 15:52

  Jola dlatego, że nie na dawnej pętli bo tamtędy nie przebiega metro. Ma ono od dawna zaplanowaną trasę gdzie przez Zacisze ma przebiegać. Od stacji Zacisze linia będzie przebiegać pod ul. Blokową tak aby biegła pod jak najmniejszą liczbą budynków, tylko tam gdzie to konieczne. Wykręcanie jej i pakowanie jej pod kolejne budynki byłoby całkowicie nieuzasadnione.
  Zresztą obecnie stawianie pytań dlaczego stacja tu a nie tam nie ma sensu bo trasa jest już ostatecznie ustalona i budowa zacznie się w przyszłym roku.

 • 1 lutego 2018 o godz. 17:35

  Czekamy na metro na Brodnie jest mega potrzebe….!!!!

 • 1 lutego 2018 o godz. 18:13

  @ jola: wielka- przyjezdna- zaciszanka znad kanałku z lat 90. Dom większy niż działka- pewnie po to, by w nim siedzieć przed kompem i tworzyć komentarze świadczące o swej wyższości i mądrości. Nawet nie wiesz, jak biegną pozostałe ulice na tym większym niż ci się zdaje osiedlu, ile to jest z okolic szkoły do metra na Trocką czy Wincentego.

 • 1 lutego 2018 o godz. 18:47

  Wyższość? Pogięło Cię?

 • 1 lutego 2018 o godz. 18:47

  stacja zacisze jest trochę bez sensu, małe zagęszczenie. ale jeszcze głupszy jest pomysł z metrem do Rembielińskiej. stacja ratusz i dalej kierunek Białołęka, czy inne Kąty Grodziskie.

 • 1 lutego 2018 o godz. 22:28

  Mozecie sobie posnic o metrze na wies bialoleke. Ciecie sie ze tramwaje sa.
  Klity za 4500zl/m2 i metra sie zachciewa

 • 2 lutego 2018 o godz. 07:33

  ma rację mariola – metro tylko dla bogatych – będzie luzniej ; ale od jakiego dochodu można bedzie jeździć?

 • 2 lutego 2018 o godz. 09:25

  Metro ma być dla mieszkańców Warszawy inaczej się zapach. dlatego stacje metra muszą być lokalizowane zdala od potoków sloikow.

 • 2 lutego 2018 o godz. 11:25

  @Jola:
  „Ja tam mieszkam i uwierz mi i ja, i wszyscy sąsiedzi chętnie chodzilibyśmy do stacji Kondratowicza lub do Trockiej.”
  Ja też tam mieszkam i niechętnie chodziłbym do w/w stacji, więc bądź łaskawa nie wypowiadać się za mnie.
  „Stacja tam (a nie metro) nie jest potrzebna i nie ma na nią miejsca.”
  Stacja tam jest potrzebna i jest na nią miejsce. Dodatkowo przebudowanie ciągu Codzienna-Figara-Łokietka (które ma nastąpić po wybudowaniu stacji) poprawi układ drogowy w tej części Zacisza.
  Tworzenie zbyt dużych przerw pomiędzy stacjami nie wpływa korzystnie na generowanie potoków pasażerskich, takt jazdy pociągów itp. Pozorne oszczędności szybko się mszczą. Na 1. linii z powodów oszczędnościowych nie wybudowano stacji A12 Plac Konstytucji i teraz trudno jest się dostać metrem do Śródmieścia południowego. Dalej: z dwóch planowanych stacji A15 Ratusz i A16 Muranów zbudowano jedną, mniej więcej pośrodku tych planowanych. Efekt jest taki, że utracono możliwość stworzenia dobrego punktu przesiadkowego na Placu Bankowym, a z północnych wyjść stacji Ratusz Arsenał prawie nikt nie korzysta.
  „A ma być dwupoziomowa z galerią handlową :)))”
  Czy możesz podać źródło tej informacji? Jak dotąd wiem, że przy tej stacji ma powstać zadaszony parking na rowery, o galerii handlowej nigdzie nie czytałem – wręcz przeciwnie, o ile dobrze pamiętam to ta stacja została zaplanowana jako mały, lokalny przystanek pomiędzy dużymi stacjami: Trocką i Kondratowicza.
  „Oba wejścia (bo tylko dwa się planuje, więcej nie da rady, mniej nie może być ze względów bezpieczeństwa, będa w ogródkach domków :)))”
  Jedno z wejść będzie się znajdować na terenie skrajnego segmentu przy Rolanda, który (o ile mi wiadomo) należy do gminy, znajduje się tam przychodnia stomatologiczna i ogródkiem nie jest.
  „Wiesz jak wyglądają zaciszańskie uliczki w tym miejscu? Sa wąskie i naprawdę trudno mi wyobrazić sobie potoki ludzi tam rano lub/i wieczorem. I 1000 rowerów. I galerię. Może stacje Zacisze należało zrobić (jeśli konieczna) na miejscu dawnej pętli 512?”
  Techniczne uwarunkowania geometrii tunelu już wcześniej opisał Borys.

 • 2 lutego 2018 o godz. 11:29

  @otrembu
  odnoszę wrażenie, że pracownicy ratusza pilnie odrabiają zajęcia z kontaktów za pomocą mediów społecznościowych..

 • 2 lutego 2018 o godz. 11:40

  Widocznie mieszkasz nieco dalej od planowanej budowy i nie dotkną Cię skutki trzyletniego rozgardiaszu i hałasu, oraz na tyle dlatego, żeby nie odczuć negatywnych skutków funkcjonowania stacji tam właśnie. Więc moim sąsiadem nie jesteś. Powtarzam moi sąsiedzi, których negatywne skutki dotkną bardzo – stację tam uważają za zły pomysł.
  Cóż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
  Miejsce na stacje jest do tego stopnia, że należało dokonać wywłaszczeń pod nie :))), a pewien starszy pan, który przeczytał decyzję (nie wiem, czy dotyczyło go wywłaszczenie, czy ograniczenie użytkowania) wylądował w szpitalu podobno.
  Przebudowanie ciągu ulic nie poprawi układu drogowego, a zwiększy ruch. Proszę czytać i analizować treść, a nie tylko ślepo wierzyć w powtarzane przez urząd komunały.
  Galeria handlowa – po prostu wiem, że stacja ma być dwupoziomowa, a na tych poziomach – sklepy :) w głębi. Tak to na chwilę obecną wygląda. Parking na rowery też będzie. Na terenie ogródka sąsiadki, która na ten cel (parkingu) wywłaszczają.
  Proponuję spacer i zobaczenie co jest obok przychodni stom. Moim zdaniem to ogródek. Drugie wyjście też – 100% w ogródku domu.

 • 2 lutego 2018 o godz. 11:57

  @Joanna
  Twoje wrażenie jest całkowicie błędne. Mieszkam w tym rejonie i zależy mi na tym, aby ta stacja powstała, stąd moja aktywność na tym forum.
  Rozwiń proszę swą teorię, dlaczego pracownikom ratusza miałoby zależeć na uzasadnianiu budowy lokalnej stacji metra w lokalnym serwisie informacyjnym?

 • 2 lutego 2018 o godz. 12:51

  „Widocznie mieszkasz nieco dalej od planowanej budowy i nie dotkną Cię skutki trzyletniego rozgardiaszu i hałasu, oraz na tyle dlatego, żeby nie odczuć negatywnych skutków funkcjonowania stacji tam właśnie. Więc moim sąsiadem nie jesteś. Powtarzam moi sąsiedzi, których negatywne skutki dotkną bardzo – stację tam uważają za zły pomysł.”
  Mieszkam na tyle blisko, że odczuję hałas i wibracje powstałe przy budowie ścian szczelinowych, tak samo jak odczuję (prawdopodobne) zamknięcie skrzyżowania Rolanda/ Codzienna/ Spójni/ Figara. Mimo powyższych utrudnień poczekam, wytrzymam.
  „Cóż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.”
  Trudno się nie zgodzić – Twoi sąsiedzi docenią bliskość stacji metra za kilka lat. W ostateczności będą mogli sprzedać swoje nieruchomości i na pewno na tym nie stracą.
  „Miejsce na stacje jest do tego stopnia, że należało dokonać wywłaszczeń pod nie :))), a pewien starszy pan, który przeczytał decyzję (nie wiem, czy dotyczyło go wywłaszczenie, czy ograniczenie użytkowania) wylądował w szpitalu podobno.”
  Podobno, ktoś, gdzieś. Jakieś wywłaszczenia w tak gęstej zabudowie zawsze są konieczne. Tak samo należałoby wywłaszczyć właścicieli działki po pętli przy Codziennej w Twoim wariancie stacji (czyżbyś tym samym próbowała podrzucić kłopot swoim nie-sąsiadom?).
  „Przebudowanie ciągu ulic nie poprawi układu drogowego, a zwiększy ruch. Proszę czytać i analizować treść, a nie tylko ślepo wierzyć w powtarzane przez urząd komunały.”
  Czytam, analizuję i decyduję sam, czy jakieś rozwiązania są dla mnie korzystne. Często odwiedzam SP52 przy Samarytanki, więc powstanie ciągu ulic Codzienna-Figara-Łokietka jest dla mnie korzystne.
  „Galeria handlowa – po prostu wiem, że stacja ma być dwupoziomowa, a na tych poziomach – sklepy :) w głębi. Tak to na chwilę obecną wygląda. Parking na rowery też będzie. Na terenie ogródka sąsiadki, która na ten cel (parkingu) wywłaszczają.”
  Dzięki za link do planów stacji. Po prostu wiesz, że będzie tam galeria handlowa. Serio? Galeria handlowa w miejscu o gęstości zaludnienia porównywalnej z Wawrem, czyli poniżej 1000 osób/km.kw.? Komu by się to opłacało? Chyba że galerią handlową nazywasz kiosk z gazetami i biletami, który – być może – tam powstanie.
  Podobnie z parkingiem na 1000 rowerów, o którym wspomniałaś w pierwszym poście. Skąd ta liczba?
  Tutaj jest link do artykułu, który mówi o parkingu na 150 rowerów.
  http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/stacja-metra-na-zaciszu-zintegrowana-z-rowerami-pierwsza-w-warszawie-51444.html
  „Proponuję spacer i zobaczenie co jest obok przychodni stom. Moim zdaniem to ogródek. Drugie wyjście też – 100% w ogródku domu.”
  Chadzam tam dość często. Trawnik z miejscami postojowymi – niech będzie, że to ogródek.

 • 2 lutego 2018 o godz. 14:38

  „Twoi sąsiedzi docenią bliskość stacji metra za kilka lat”. O ile dożyją, bo to w znacznej mierze starsi ludzie.
  „Podobno, ktoś, gdzieś. Jakieś wywłaszczenia w tak gęstej zabudowie zawsze są konieczne. Tak samo należałoby wywłaszczyć właścicieli działki po pętli przy Codziennej w Twoim wariancie stacji (czyżbyś tym samym próbowała podrzucić kłopot swoim nie-sąsiadom?).” Nie oczekiwałeś chyba personaliów? „podrzucić kłopot” – a więc jednak kłopot, cieszę się, że to przyznałeś. Tyle, że w takim ustawieniu stacji jak obecne nie dotyczy on Ciebie. I dlatego na stację czekasz z utęsknieniem. A minusy i uciążliwości są ok, dopóki inni mają je ponosić. Teraz rozumiem :)
  „Czytam, analizuję i decyduję sam, czy jakieś rozwiązania są dla mnie korzystne.” – dla mnie – słowo klucz!
  „galeria handlowa. Serio? Galeria handlowa w miejscu o gęstości zaludnienia porównywalnej z Wawrem, czyli poniżej 1000 osób/km.kw.?” – dokładnie tak :)
  „Tutaj jest link do artykułu, który mówi o parkingu na 150 rowerów.” zamiast mediów polecam rozmowę w urzędzie :)

 • 2 lutego 2018 o godz. 15:30

  Ja popieram calkowicie Jolę stacja Zacisze to bzdura, powinna być w lepszym punkcie przesiadkowym z lepszą komunikacją

 • 2 lutego 2018 o godz. 15:37

  dokładnie, ani to punkt przesiadkowy, ani jakoś skomunikowany
  Można odnieść wrażenie (jeśli się wierzy w teorie spiskowe :))), że komuś zależało, żeby miał stację metra tak w odległości 100-150 m od domu (nie za daleko i nie za blisko) i miał jakąś moc decyzyjną.
  Wtedy stacja Zacisze nabiera sensu :)))

 • 2 lutego 2018 o godz. 15:39

  @Jola
  Powtórzę jeszcze raz: mieszkam na tyle blisko przyszłego placu budowy, że odczuję uciążliwości z nią związane, choć nie będę mieć schodów do stacji w ogródku (z których pewnie bym się ucieszył). Gdyby stacja powstawała na miejscu pętli przy Codziennej byłoby to dla mnie o wiele mniej uciążliwe, więc Twoja wycieczka personalna nie udała się.
  Zarzucasz mi egoizm, a sama prezentujesz typową postawę NIMBY: Not In My Back Yard – nie w moim ogródku (tutaj dosłownie). Jeśli stacja powstanie, to kosztem niedogodności kilku Twoich sąsiadów (zrekompensowanych odszkodowaniami) skorzysta na tym kilkaset (kilka tysięcy?) osób mieszkających w pobliżu, za to Ty wolałabyś, aby nic się nie zmieniło dla Ciebie i kilku sąsiadów, nawet jeśli miałoby na tym skorzystać kilkaset osób z okolicy. Czyj egoizm jest większy?
  O kształcie stacji nie ma co dalej dyskutować, ponieważ ja „czytam media”, a Ty rozpowszechniasz niczym nie poparte informacje. Będą plany, podyskutujemy dalej. Pozdrawiam.

 • 2 lutego 2018 o godz. 15:51

  Plany już są – widziałeś ULLK? Ja tak. To dokument, nie media. Polecam wizytę w urzędzie.
  Stacja nie będzie w moim ogródku – pudło.
  Ja nie porywam się na mierzenie egoizmów. Od początku pisałam, że stacja tam gdzie jest, co więcej na Zaciszu, nie ma uzasadnienia ekonomicznego i zniszczy tą spokojną teraz enklawę. Mam na myśli nie tylko potoki ludzi 24h, ale i samochody, hałas, itp.
  Jeśli ktoś ma idylliczne wyobrażenie, jak to mu się poprawi, bo będzie miał w miarę blisko cichy i efektywny środek komunikacji, to się bardzo myli.

 • 3 lutego 2018 o godz. 00:31

  Tak naprawdę to wszyscy docenią sobie wygodę metra dopiero wtedy gdy zostanie uruchomione, oczywiście w czasie budowy będą narzekania na wszystkie niedogodności i głosów takich jak Jola będzie dużo, że stacja niepotrzebna bo Zacisze rozkopane i nie można przejechać. Ale już po uruchomieniu metra gdy zaczną korzystać z niego to docenią jego zalety i szczególnie bliskość stacji, bo zalet tego rozwiązania będzie znacznie więcej niż wad.
  Przebieg metra przez Zacisze nie został ustalony celowo dla obsługi tego osiedla, przebiega ono tędy przy okazji łącząc dwa duże osiedla Targówek i Bródno, ale skoro już tutaj linia ta przebiega to byłoby wielkim błędem nie zbudowanie tej stacji. Metro buduje się na lata, gdyby nie zbudowano tej stacji zapewne po jakimś czasie wszyscy zaczęliby żałować tej decyzji. Na pewno jest to inwestycja na przyszłość.

 • 3 lutego 2018 o godz. 01:41

  Komentarze pisane przez użytkownika o nicku „Jola” są bardzo zabawne.Czy mogę liczyć na więcej tych wypocin ?

 • 3 lutego 2018 o godz. 10:18

  Ale po co miasto buduje metro? Przecież pasażerowie żądają linii autobusowych przyspieszonych do samego centrum, tak samo jak za młodu jeździli PKSami ze swoich wioch, do centrum większych miejscowości ! Należy wybudować więcej ulic, poszerzyć stare, chodniki i trawniki przeznaczyć na parkingi dla samochodów! A tu wydają bezsensowne pieniądze na jakieś metro.

 • 3 lutego 2018 o godz. 12:39

  Mozecie sie spinac i wypisywac brednie ale klamka zapadła i stacje będą tam gdzie przewiduje projekt.Bardzo dobrze sie stało ze metro będzie do Rembielińskiej a nie na Białołęke bo metro na Bródno było w planach już 30lat temu.Białołęce spokojnie wystarczy tramwaj choć mieszkańcy chcieliby lotnisko.Nic i nikt już nie zmieni decyzji o umiejscowieniu stacji metra bo projekty gotowe i finansowanie projektu zagwarantowane.

 • 3 lutego 2018 o godz. 17:32

  Super wiadomość :) wreszcie jest szansa na zmniejszenie ruchu na ulicach i przeniesienie pasażerów z zatłoczonych rano autobusów do pojemniejszych i wagonów metra. Obecna trasa, nie jest najlepszym rozwiązaniem, stacja na zaciszu jest jak miasto Radom po drodze z Warszawy do Krakowa, potrzebne tylko żeby się załatwić, a mieszkańcom Bródna szybko zniknie radość z twarzy jak poznają ‘’korzyści” mieszkania przy końcowej stacji, bez infrastruktury dla przyjezdnych.
  Osobiście uważam że metro powinno pójść w kierunku ul. Radzymińskiej, w okolicach Młodzieńczej skręcać w kierunku ratusza na Bródnie, naturalnie, na tym dużym węźle przesiadkowym powinny znajdować się parkingi dla pozostawiających samochody, a już przy ratuszu skręcać w kierunku Białołęki, gdzie przy trasie też można wybudować duże parkingi dla chcących pozostawić tam samochody. Bródno jest dobrze skomunikowane, metro powinno w moim przekonaniu wchłonąć część przyjeżdżających do miasta, a nie tylko zastępować istniejącą już sieć połączeń. No ale, dostaniemy co chcieliśmy, chociaż mogłoby być lepiej. Pozdrawiam

 • 3 lutego 2018 o godz. 19:46

  metro na bialoleke jest zbedne-prosze zobaczyc jak luzne sa autobusy jadace na bialoleke a jak zapchane na brodnie

 • 3 lutego 2018 o godz. 22:35

  Infrastruktura dla przyjezdnych będzie. Czytałem o planach budowy P&R gdzieś w okolicach Toruńskiej i stamtąd dowozówka do metra. Tylko ciekawe czy zrealizują to przed oddaniem metra.
  Parkingi dla dojeżdżających na pewno gdzieś będą, póki co teraz ma powstać przy Trockiej bo niedługo tam będzie stacja końcowa, ciekawe czy zdążą. A przy Rembielińskiej też by miejsce się znalazło, choćby dawny parking strzeżony koło kościoła wykorzystywany teraz jako drugi parking dla bazarku.

 • 4 lutego 2018 o godz. 10:54

  Ja bardzo cieszę sie z metra na Bródnie, ale bądźmy realistami. Wciśnięcie końcowej stacji miedzy bloki nie spowoduje ze będziemy mogli zjeżdżać windą z pod drzwi mieszkania prosto na peron kolejki, ale spowoduje ze ogrom samochodów wiedzie w uliczki dzielnicy i je zakorkuje. Nawet jeśli powstanie kiedyś ta mityczna infrastruktura pod masę aut która przyjedzie, one bedą musiały do niej przejechać pod naszymi oknami. Chęć przesunięcia końcowej stacji kolejki w okolice trasy S8 nie jest powodowane miłością do Białołęki albo błędnymi kalkulacjami ilości pasażerów z tamtej dzielnicy, ale zwyczajnie niechęcią do smrodu z rur starych tedeików pod oknem i przesunięcia tego co dla nas bedzie kłopotem tam, gdzie inni bedą sie nawet z tego cieszyć :)

 • 4 lutego 2018 o godz. 11:16

  Ja bardzo cieszę sie z metra na Bródnie, ale bądźmy realistami. Wciśnięcie końcowej stacji miedzy bloki nie spowoduje ze będziemy mogli zjeżdżać windą z pod drzwi mieszkania prosto na peron kolejki, ale spowoduje ze ogrom samochodów wiedzie w uliczki dzielnicy i je zakorkuje. Nawet jeśli powstanie kiedyś ta mityczna infrastruktura pod tą masę aut która przyjedzie, one bedą musiały do niej przejechać pod naszymi oknami. Wypchnięcie końcowej stacji kolejki w okolice trasy

 • 4 lutego 2018 o godz. 12:52

  Wszystkich, którzy uważają budowę stacji Zacisze za ekonomicznie nieuzasadnioną proszę o spojrzenie na tę mapkę:
  https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/26805379_896222013891243_5151666750449116637_n.jpg?oh=d863b5982bb4eb96b1fcfe5988d7fe5d&oe=5AE3D10D
  Najprostsza i najszybsza trasa metra na Bródno prowadziłaby od Dw. Wileńskiego prosto na północ pod torami kolejowymi ze skrętem na wschód pod ulicę Kondratowicza, jednak taka trasa przyciągałaby niewielu pasażerów i omijała duże osiedle na Targówku. Oczywistym jest, że każda stacja metra przyciąga pasażerów w promieniu ok. 1 kilometra (~10 minut spaceru), większa odległość sprawia, że metro przestaje być atrakcyjne dla pasażera komunikacji miejskiej. Skoro trasa metra powinna połączyć dwa duże osiedla Targówek i Bródno – a metro buduje się po to, aby woziło pasażerów, nie powietrze – to logicznym jest, że należy stworzyć po drodze dodatkową stację, która zbierałaby pasażerów z obszaru, z którego do stacji Trocka lub Kondratowicza jest za daleko. Bez stacji Zacisze powstałaby zbyt duża przerwa pomiędzy w/w stacjami. Oczywiście można by dyskutować, czy stacja powinna być w obecnie wyznaczonym miejscu, na miejscu dawnej pętli przy Codziennej (to raptem 200 metrów dalej), czy jeszcze gdzieś indziej, jednak w obecnym wariancie tunel łączy w miarę najkrótszą i najmniej skomplikowaną konstrukcyjnie trasą stacje Trocka i Kondratowicza.
  Nie demonizujmy tej stacji, że zniszczy klimat spokojnej enklawy. Potoki ludzkie 24h/7? Po pierwsze metro nie jeździ w nocy, po drugie wysiądą tu i tak tylko ci, którzy tu mieszkają. Hałas? Metro spod ziemi nie hałasuje, a samochodów wiele nie przybędzie, ponieważ i tak nie będą miały gdzie zaparkować. Mieszkańcy Marek będą raczej jechać do stacji Trocka (gdzie ma powstać P&R), mieszkańcy Białołęki z kolei będą dojeżdżać do stacji Kondratowicza. Jedyne, co nam grozi, to najazd tysięcy rowerów z tymi strasznymi dzwonkami ;)
  Prawdopodobnie po otwarciu tej stacji okolica ulegnie w jakimś stopniu gentryfikacji, ale jeśli z tego powodu znikną kopcące w zimie ruderki to wszyscy odetchną z ulgą.

 • 4 lutego 2018 o godz. 17:29

  NIE DLA METRA NA BRÓDNO!!!!!

 • 4 lutego 2018 o godz. 18:01

  Metro jeździ w nocy :)

 • 4 lutego 2018 o godz. 23:20

  @an: tak, metro jeździ w nocy, ale tylko do północy ;), nie 24h, jak wspomniała przedpiśczyni.

 • 5 lutego 2018 o godz. 00:07

  Dzień dobry Helenko,
  Metro na Brodnie to fakt wiec po kiego grzyba się wysilasz.

 • 5 lutego 2018 o godz. 10:37

  Metro kursuje pn – czw 5.00 – 0.10, a czw – nd 5.00-3.00, czyli – odpowiednio- 20hi 50 min i 22 h. Wielka mi ulga w stosunku do 24 h:)))

 • 5 lutego 2018 o godz. 12:20

  Elo ja pisałem o infrastrukturze dla aut właśnie w okolicy S8, są plany zbudowania takiego parkingu z dowozówką do metra. Tym samym auta nie wjadą w Bródno, zresztą pchanie się autami w rejon Kondratowicza gdzie nie będzie miejsc parkingowych będzie pozbawione sensu. W rejonie ulicy Malborskiej jedyne rozsądne miejsce do zaparkowania to będzie parking pod ratuszem, który nie jest zbyt pojemny. Jeżeli auta tu wjadą ale najbliższe wolne miejsce do zaparkowania będzie kilometr od stacji to kierowcy szybko zrezygnują z takiego udogodnienia. Ale jak w okolicy S8 powstanie P&R z szybką dowozówką do metra to chętnie z niego będą korzystać.

 • 7 lutego 2018 o godz. 12:21

  TAK dla metra na Bródno! :-)

 • 7 lutego 2018 o godz. 17:14

  Nie dla stacji Zacisze.

 • 8 lutego 2018 o godz. 02:05

  No to doleję oliwy (ale tak delikatnie)!!!
  A po co teraz w Warszawie takie hektary pojedynczej zabudowy, jak na Zaciszu? Przecież na tym obszarze może w przyszłości zamieszkać i 50 razy więcej ludzi, ale w wysokiej zabudowie. I co wtedy z komunikacją? Spójrzcie na Targówek Mieszkaniowy. Jeszcze 45 lat temu był podobny do Zacisza, a teraz to same bloki i kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców i to bez metra. Za 15-25 lat pewnie to samo stanie się z Zaciszem. Teraz kłócicie się o wyjście z metra u kogoś w ogródku, ale za jakiś czas za ten ogródek ktoś kupi sobie mieszkanie. Ceny gruntów już idą w górę, a metro dopiero w zamiarach.

 • 11 lutego 2018 o godz. 13:40

  Czy ktoś wie jakie fragmenty ulic będą zamknięte w związku z budową metra przy Urzędzie Targówek ? Jak będą jeździły autobusy ? Jak będzie można dojechać do centrum handlowego i na Białołękę?

 • 13 lutego 2018 o godz. 22:09

  Co by nie powiedzieć to tym przebiegiem metra powinna zająć się prokuratura.
  Metro najpierw idzie przez tereny domków jednorodzinnych tak by kilka „bosów” miało blisko do metra, potem idzie w zmienionej lokalizacji bardzo płytko pod osiedlem Technika, w brew przepisom, tak by odsunąć się od dziwnie wybudowanemu wbrew wszelkiemu ładowi planistycznemu budynkowi ATM, po to tylko, by wejść w głąb Broadway, wbrew jakiejkolwiek logice, zamiast w kierunku białomęki wschodniej, po to tylko by włodziarze spółdzielczy, dzierżący od lat wadze jako listek figowy, zaspokoili swoje nie wiadomo co i po co. Tym czasem, należało zaprojektować i wybudować najpierw metro przez pola Skarbu Państwa przylegające do Św. Wincentego, wybudować nad tym ulicę zamiast nowotrockiej, której i tak nie będzie, połączyć to z węzłem Trasy Mostu Krasińskiego i pójść dalej pod Wincentego do węzła z Trasą Toruńską i Trasą Olszynki Grochowskiej.
  Po drodze te wszystkie tereny zielone, które od kilku lat podlegają intensywnemu zagettowaniu, stanowiące wcześniej własność SP lub JST przy tak przygotowanej infrastrukturze, można było dopiero opylić na chwałę przyszłych pokoleń, i z korzyścią dla Skarbu. A tak, to tylko patrząc obiektywnie z dala, można się zastanawiać, kto ile wziął i kiedy!

 • 13 lutego 2018 o godz. 22:13

  Racja Obserwatorze.

 • 14 lutego 2018 o godz. 00:15

  Obserwatorze !!!
  Rzucasz poważne oskarżenia, a czy masz dowody? Bo jeśli nie masz, to równie prawdziwe byłoby stwierdzenie, że to Ty wziąłeś. A jeśli masz to czemu je ukrywasz? Sam widzisz, jak można nad tym się „zastanawiać”.
  A teraz na poważnie. Patrzysz na to wszystko dzisiaj. Ale spójrz nieco w przyszłość i zobacz, jak to będzie wtedy współgrało.

  Tymek, Ty też masz coś na sumieniu??? ;o))))))

 • 14 lutego 2018 o godz. 11:17

  Nie, po prostu wyciągam logiczne wnioski z tego, co widzę i czytam. Trasa jest zdeczko bez sensu, a przystanki dopasowane do infrastruktury z l.80 XX w, z nieuzasadnionym ekonomicznie Zaciszem.

 • 15 lutego 2018 o godz. 20:24

  Cóż, czy ktoś jeszcze pamięta , kto w czasach PRL dostawał za darmochę domki na Zaciszu ?

 • 18 lutego 2018 o godz. 12:41

  Ta trasa była już od bardzo dawna w planach, a to że ludzie tak chętnie kupowali tanie mieszkania na Białołęce nie oznacza, że teraz miasto miało zmienić plany, bo ludzie wiedzieli z jaką infrastrukturą kupują mieszkania, które miały odzwierciedlenie w cenach. Teraz już taka dyskusja nie ma sensu, wiadomo na jakiej trasie zostanie wybudowane metro i wszystkim teraz zależy żeby te metro powstało jak najszybciej bo i tak wszyscy na tym skorzystają, mieszkańcy Białołęki również bo będą jeździć autobusem już tylko na Bródno a nie na Wieleński czy do Ratusza, a niedługo nawet tramwajem.
  A mówienie o nieekonomiczności stacji Zacisze jest mijaniem się z prawdą, bo jaka byłaby wówczas przerwa między stacjami, właśnie to byłoby nieekonomiczne bo metro nie idzie tu specjalnie tylko po drodze, a buduje się je na lata, później wszyscy by żałowali że ta stacja nie powstała tak jak te na 1 linii. Dzisiaj pewnie niedużo będzie z niej korzystać, ale szybko to się zmieni, bo dzięki takiej stacji okolica się rozwija i z czasem będzie na pewno miała dobre wykorzystanie, parę przykładów z 1 linii jest gdy wydawało się, że dana stacja będzie miała słabe wykorzystanie. Zatem na pewno nie należy patrzeć na to z perspektywy dnia dzisiejszego.

 • 19 lutego 2018 o godz. 15:50

  Przerwa byłaby taka, jak te, które są teraz na Ursynowie, na przykład.

 • 19 lutego 2018 o godz. 15:51

  @borys
  Nie ma co patrzeć z perspektywy dani dzisiejszego. Historyczna perspektywa lat osiemdziesiątych jest lepsza :)

 • 23 lutego 2018 o godz. 12:37

  And, właśnie jak będzie ta stacja to odległości będą takie jak na Ursynowie. Jakby nie patrzeć na przyszłość warto zbudować tą stację, a nie omijać całe osiedle pod którą akurat przebiega linia metra.
  A historyczna perspektywa też nam dużo powie jak się rozwinęła Warszawa przez tyle lat, zatem biorąc to pod uwagę możemy również patrzeć z perspektywą w przyszłość.

 • 24 lutego 2018 o godz. 20:00

  Ładnie mówicie towarzyszu borys, ale racji nie macie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.