Rusza przetarg na budowę metra na Bródno. Kiedy początek budowy? Kiedy otwarcie?

62
Share

Może to mały krok dla ludzkości, ale wielki dla naszej dzielnicy.

 

Władze Warszawy poinformowały, że wczoraj do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej zostało skierowane ogłoszenie o rozpoczęciu przetargu na budowę odcinka II linii metra na Zaciszu i Bródnie. Chodzi o budowę trzech ostatnich stacji w naszej dzielnicy: C19 Zacisze, C20 Kondratowicza, oraz C21 Bródno, a także tuneli pomiędzy nimi i wielkiej podziemnej komory do zawracania pociągów na końcu.

 

Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

 

Lada dzień oficjalne informacje i dokumenty zostaną opublikowane w Suplemencie Unii Europejskiej i to będzie formalne ogłoszenie przetargu. Procedura rozpoczyna się w UE, ponieważ Zjednoczona Europa sfinansuje ponad połowę gigantycznych kosztów naszej budowy – konkretnie pokryje ok. 1,9 miliarda zł w inwestycji kosztującej ok. 3,5 miliarda złotych.

 

Zobacz, jak będą wyglądały stacje metra na Bródnie (i Zaciszu)

 

To będzie nie tylko zakończenie drugiej linii metra w prawobrzeżnej Warszawie, ale też początek wielkiej przebudowy ulicy Kondratowicza, pod którą będzie biegł tunel metra. Od kilku dni trwa przetarg na dokumentację przebudowy tej ulicy po budowie metra. Koncepcja zakłada przekształcenie Kondratowicza w miejską aleję, będącą osią Bródna, wygodną i przyjazną dla wszystkich mieszkańców.

 

Zobacz, jak będzie wyglądała Kondratowicza po przebudowie

 

Kiedy będzie początek budowy metra na Bródnie, a kiedy otwarcie podziemnej kolejki? Przy „pomyślnych wiatrach” rozpoczęty właśnie przetarg może zostać rostrzygnięty w drugiej połowie 2018 roku. Wtedy wielka budowa powinna zacząć się na początku roku 2019 i trwać około trzech lat. Jeśli więc wszystko przebiegnie bez przeszkód, metro na Bródno pojedzie w 2022 roku. Choć w tej chwili nie można jeszcze w tej kwestii wykluczyć opóźnień.

 

Zobacz raport z obecnej budowy metra na Targówku

 

zdjęcie na górze: gotowy tunel metra na Targówku – zdjęcie sprzed kilku dni.
Podobny tunel na Bródnie powstanie za kilka lat / fot. Metro Warszawskie

62
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx