Wicemarszałek Sejmu interweniuje w sprawie spalarni na Targówku! | targowek.info

Wicemarszałek Sejmu interweniuje w sprawie spalarni na Targówku

Tego się nie spodziewaliśmy. Choć w roku wyborczym wszystko jest możliwe.

 

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu RP z ramienia Kukiz’15, zwrócił się do warszawskiego ratusza z interwencją poselską dotyczącą modernizacji i rozbudowy spalarni śmieci położonej na Targówku Fabrycznym.

O zawirowaniach i problemach związanych z tą wielką inwestycją wielokrotnie pisaliśmy na targowek.info (czytaj tutaj). Trwa właśnie przetarg na wykonawcę rozbudowy – kilka dni temu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania podało, że do przeprowadzenia modernizacji spalarni jest trójka chętnych: konsorcja z Włoch, Francji oraz Chin.

Jak poinformowało nas biuro poselskie Stanisława Tyszki, sygnałem do podjęcia interwencji przez pana wicemarszałka były alarmujące informacje docierające do niego od mieszkańców Targówka oraz sąsiadujących dzielnic (zwłaszcza Rembertowa i Pragi-Północ), którzy wskazują, że rozbudowa tej infrastruktury odbywa się bez należytych konsultacji.

Pierwsze konsultacje społeczne dotyczące rozbudowy spalarni na Targówku zakończyły się w 2009 r. Mimo powołania Rady Społecznej ds. rozbudowy spalarni, która ma mieć charakter doradczy i konsultacyjny mieszkańcy dzielnicy wciąż mają wiele wątpliwości związanych z rozbudową Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.

Według informacji mieszkańców Targówka działania Rady mają charakter pozorowany. Jej skład jest zdominowany przez osoby zatrudnione w warszawskim ratuszu, bądź jednostkach mu podległych. Mieszkańcy czują się ignorowani i niedoinformowani, Rada zaś nie przedstawia sprawozdań ze swej działalności mieszkańcom Targówka

– czytamy w interwencji podpisanej przez Stanisława Tyszkę.

Na końcu swego pisma wicemarszałek Sejmu zadaje stołecznym urzędnikom kilka pytań m.in. na temat aktualnego etapu inwestycji (napisaliśmy o tym na początku tego artykułu) oraz czy powstały analizy dotyczące wzrostu natężenia ruchu wokół spalarni śmieci po jej rozbudowie (odpowiadamy: powstały, my pisaliśmy o tym tutaj). Warszawski ratusz ma na oficjalną odpowiedź 14 dni.

 

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (fot. Twitter/@styszka)

 

Według nieoficjalnych, ale często powtarzanych opinii, Stanisław Tyszka niemal na pewno będzie kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych, które odbędą się w listopadzie 2018 r. Kampanię wyborczą możemy chyba uznać za rozpoczętą.

 

 

zdjęcie na górze: wizualizacja spalarni na Targówku/mat. MPO,
wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka /fot.Twitter/@styszka (montaż)

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Wicemarszałek Sejmu interweniuje w sprawie spalarni na Targówku

 • 2 lutego 2018 o godz. 19:44

  Jeden z niewielu ludzi władzy i polityki, który coś chce robić. Może kiedyś popędzi z Polski złodziejskie koncerny, zmuszając je do płacenia podatków na miejscu.

 • 2 lutego 2018 o godz. 23:06

  Fajnie, czyli Tyszka ma jakieś cudowne pomysły na rozwiązanie problemu śmieciowego Warszawy? Jak nie spalarnia to co? Rakietami w kosmos czy śmieci do Wisły? Kolejny cwaniak który udaje że o coś dba a nie rozwiązuje żadnego problemu

 • 2 lutego 2018 o godz. 23:11

  Człowiek guma, powie wszystko, bo to tylko słowa, słowa, słowa… Choćby konstytucja. Cały czas: wszystkiemu winna mest obecna konstytucja, jesteśmy za za jej zmianą. Panie Tyszka, prosimy o projekt tej mitycznej konstytucji, która ma nas uszczęśliwić. Wjechał pan do sejmu na haśle zmiany ustawy zasadniczej i co przez cztery lata będziesz pan jechał na pustosłowiu. Na razie jedynym udanym projektem pana ugrypowania jest hańbiące wprowadzenie do sejmu narodowców.

 • 3 lutego 2018 o godz. 17:39

  A ja bardzo Panu Tyszce kibicuje! Nowe pokolenie nowe twarze i dobre pomysły – tego trzeba na Targówku zwłaszcza!! Z tą spalarnią obecnie władze moim zdaniem robią wałek – zabiorą na lewo tyle kasy ile się da

 • 3 lutego 2018 o godz. 23:32

  Cytuję znalezione-nic dodać w temacie:
  „Spalarni nie budują tylko ci którzy już je mają. Spalarnie nie zastąpią recyklingu i odwrotnie. I spalarnia i odzysk to niezbędne elementy gospodarki śmieciami”
  i „Tylko we Francji działa 128 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech jest ich 66, a w malutkiej Szwajcarii 30. Łącznie w Europie działa ponad 400 spalarni odpadów komunalnych, które odpowiadają za utylizację blisko 25 proc. odpadów. W Skandynawii spaleniu poddawanych jest ponad 50 proc. odpadów”

 • 4 lutego 2018 o godz. 13:40

  @pwilk
  Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
  Pytania: CO i w jakich ILOŚCIACH na 1000 mieszkańców spala się w tych krajach?
  Jaki jest tam odzysk w sortowniach (co i w jakich ilościach podlega recyklingowi)?
  Jaki jest tam odzysk w postaci CIEPŁEJ WODY i ENERGII ELEKTRYCZNEJ (litry, kWh)?

  Nam nie wolno spalać węgla a tam wolno i trzeba spalać śmieci choćby najnowocześniejszymi technologiami?

  Poza tym ta nasza spalarnia blado wypada jeśli chodzi właśnie o produkcję energii elektrycznej ze spalania. Są to jakieś symboliczne liczby.

 • 5 lutego 2018 o godz. 08:59

  Ja jestem za spalarnią po prawej stronie Wisły.

 • 5 lutego 2018 o godz. 08:59

  Ops miało być po leewj ;P

 • 5 lutego 2018 o godz. 10:59

  Sprostujmy – Rada Społeczna ds rozbudowy spalarni nie ma charakteru konsultacyjnego tylko obserwacyjny. Nie reprezentuje także mieszkańców w znaczeniu, że nie ma mandatu mieszkańców. Została powołana przez Zarząd MPO. W jej skład wchodzą osoby zainteresowane inwestycją – technologią budowy, bezpieczeństwem i szeroko rozumianym wpływem na okolicę. Chodzi o to żeby mieć pewność że inwestycja będzie bezpieczna dla mieszkańców. Jeśli mieszkańcy czują się niedoinformowani jest to wina niewłaciwie przeprowadzonej akcji promocyjnej (odpowiada za nią firma Partner of Promotions która na ten cel została powołana i otrzymała na to niezbędne fundusze)
  Wielkim błędem jest nieuwzględnienie w działaniach PR obecności w mediach społecznościowych i wyjściu z dyskusją do użytkowników internetu, a także stworzenie wrażenia że jest coś „do ukrycia” zmieniając we wszystkich protokołach nazwę ze spalarni na „obiekt termicznego przekształcania odpadów”.

 • 8 lutego 2018 o godz. 20:44

  Rozbudowa spalarni w mieście jest koniecznością – oczywiście powinna zostać zaangażowana poleska myśl techniczna, ponieważ po coś w kraju mamy wyższe uczelnie techniczne…

  Problemem jest zły system gospodarowania odpadami w Warszawie, wspieranie prywatnych firm kosztem miejskiej spółki, żeby przejęć rynek przez wybrane spółki.

 • 10 lutego 2018 o godz. 00:19

  Rozumiem że Pan Tyszka ma lepsze rozwiązanie dla pozbycia się śmieci których już nie da się przerobić, odzyskać, zrecyklingować itd. niż nowoczesna spalarnia? To niech głośno pochwali się. Cała UE chętnie zlikwiduje setki swoich spalarni skoro Pan Tyszka ma lepsze rozwiązanie

 • 10 lutego 2018 o godz. 12:09

  @chwała racjonalizatorom
  Jeśli diabeł tkwi w szczegółach to może się zainteresuj szczegółami zamiast insynuacje snuć.
  Spalarnia produkuje ponad 200% energii elektrycznej i cieplnej w stosunku do założeń z lat 90tych. Wynika to z bardzo dużego wzrostu kaloryczności śmieci. Jest w nich więcej plastiku który się dobrze pali.
  Spalarnia utylizuje około 4% odpadów Warszawy i dostarcza około 4% energii do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Czyli gdybyśmy palili wszystkie śmieci w Warszawie można by zlikwidować elektrociepłownie i zamknąć kopalnie. Do tego prąd wtedy jest lepiej niż darmowy bo spalarnia nie płaci za paliwo tak jak elektrociepłownia tylko dostaje kasę za utylizację odpadów.
  Oczywiście jest to nie w smak koncernom energetycznym więc będą straszyć.

 • 10 lutego 2018 o godz. 12:09

  @chwała racjonalizatorom
  „nasza spalarnia blado wypada jeśli chodzi właśnie o produkcję energii elektrycznej ze spalania. Są to jakieś symboliczne liczby” – wyprodukowanie przy okazji energii elektrycznej i ogrzewania dla kilkunastu tysięcy mieszkań to nie są symboliczne liczby

 • 10 lutego 2018 o godz. 12:15

  Żeby bardziej poudawać że dba się o mieszkańców może niech Tyszka zaproponuje likwidację ulic w Warszawie bo samochody są głośne no i spaliny, tramwaje też głośne to też zlikwidować, zamknąć Okęcie itd itp. Miasto nie będzie mogło funkcjonować ale to Tyszce nie przeszkadza

 • 25 kwietnia 2018 o godz. 10:56

  Brawo Tyszka! Czas pogonić słojów z PO i PiS do /Gdańska i Krakówka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.