Holenderskie ulice i place na polu PGR | targowek.info

Holenderskie ulice i place na polu PGR

Obok ulic kojarzących się z polską wsią, na dawnym polu PGR powstają ulice nawiązujące do wielkich holenderskich malarzy. Chce tego deweloper.

 

Wśród bloków budowanych na polu pomiędzy ulicami św. Wincentego, Samarytanka i Gilarską zarysowuje się już kształt przyszłych nowych ulic i placów. A radni głosują, jak te przyszłe ulice nazwać.

Już pisaliśmy o tym, że trzy nowe ulice bliżej św. Wincentego (powstaje przy nich osiedle Nowy Targówek) otrzymały nazwy kojarzące się z wsią – Miedza, Niwa i Płosa. Radni Warszawy zdecydowali o tym pomimo sprzeciwu naszych lokalnych radnych z Targówka.

Teraz nadszedł czas na nazwanie kolejnych powstających ulic, tym razem bliżej ulicy Samarytanka.

To rejon, w którym budowane jest Osiedle Amsterdam – i jego deweloper, firma Dom Development, konskwentnie tworzy dla przyszłych mieszkańców iluzję prawdziwej Holandii. Do „holenderskich” murali, które powstaną na blokach, mają więc dojść miejsca nawiązujące do najsłynniejszych niderlandzkich malarzy: ulice Rembrandta, Jana Vermeera oraz Pieta Mondriana, a także place Słoneczników i Tulipanów. (Plac Słoneczników ewidentnie zastępuje brakującego van Gogha, który ma już swoją ulicę na Tarchominie).

Nazwy nowych ulic zaznaczyliśmy na mapce:

 

Holenderskie nazwy na osiedlu Amsterdam uzyskały już pozytywną opinię Zespołu Nazewnictwa Miejskiego oraz Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego rady m.st. Warszawy. Dziś głosować nad nimi będą radni Targówka – których opinia, jak wiadomo, i tak się nie liczy – a za jakiś czas ostateczną decyzję podejmą radni całej Warszawy, i niemal na 100 procent będzie ona pozytywna.

A jak wam się podobają holenderskie ulice na naszym Targówku?

 

zdjęcie na górze: wizualizacja Osiedla Amsterdam / mat. inwestora

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

47 komentarzy na temat “Holenderskie ulice i place na polu PGR

 • 14 marca 2018 o godz. 09:04

  Przy takich odległościach pomiędzy budynkami lepiej by się sprawdziły fototapety albo nawet lustra. Byłoby chociaż wrażenie przestrzeni.

 • 14 marca 2018 o godz. 09:43

  Zastanawia mnie u Państwa ta wieczna ironia w stosunku do Osiedla Amsterdam „deweloper, firma Dom Development, konsekwentnie tworzy dla przyszłych mieszkańców iluzję prawdziwej Holandii”. Czy aż tak boli, że na miejscu pola powstało osiedle? Dom Development jest cenionym deweloperem, który dba nie tylko o jakość budynków, ale i o przestrzeń miejską i zieleń (proszę zerknąć na osiedle Artystyczny Żoliborz). Może nie tworzy „Iluzji” prawdziwej Holandii, ale pięknie nawiązuje do kultury tego kraju i tworzy ŁADNE osiedle na tle okolicznych blokowisk.

 • 14 marca 2018 o godz. 10:01

  Może chodzi o to Marto, że olbrzymia większość mieszkańców Targówka jako zieleń rozumie trawę, drzewa, przestrzeń , czyli dokładnie to co w tym miejscu było przez dziesiątki lat – zanim zaczęła się budowa tego blokowiska z pudrowanymi trawniczkami. Ale pewności oczywiście nie mam

 • 14 marca 2018 o godz. 10:07

  Okoliczne blokowiska są ŁADNIEJSZE niż te nowo budowane, a to dlatego,że przestrzeń miedzy blokami nie jest tak klaustofobiczna .
  Piękno to nie tylko nowe budynki i ładnie nazwane uliczki, to także infrastruktura, zieleń i PRZESTRZEŃ, która w porównaniu ze starym osiedlem jest po prostu mizerna.
  Jak ktoś lubi mieszkać w mrowisku to będzie się w nim czuł doskonale ale to nie znaczy że inni będą też odczuwać komfort.
  No cóż, obecnie w mieszkaniach głównie się sypia .Sypialnia nie potrzebuje przestrzeni do codziennego życia.

 • 14 marca 2018 o godz. 10:12

  Zgadzam się z komentarzem wyżej. Tak, wiem – na polu miał być pierwotnie park, władze miasta zdecydowały inaczej, co na pewno nie ucieszyło obecnych mieszkańców. Jednak spora grupa ludzi – w tym ja – wybrała właśnie Targówek jako nowe miejsce do życia nie po to żeby utrudnić byt rdzennym mieszkańcom. Weźcie pod uwagę, że nowe osiedla = więcej ludzi i donośniejszy głos mieszkańców w walce o to, czego brakuje w dzielnicy. To nie będzie grupa studentów wynajmujących mieszkania bez przywiązania do miejsca, tylko ludzie, którzy będą działać na rzecz rozwoju miejsca, jakie wybrali sobie do życie w dłuższej perspektywie. Dlatego do obecnych mieszkańców dzielnicy – nie traktujcie nas z góry jak intruzów :).

 • 14 marca 2018 o godz. 10:19

  Przy takiej bliskości cmentarza powinny być raczej ulice: Granitowa, Lastrykowa, Grabarzy, Zasiłku Pogrzebowego, Aleja Co Łaska, plac Konsolacji…

 • 14 marca 2018 o godz. 10:29

  Czy z Bródna da się wyjechać? Nowe wielkie osiedla i wąska Wincentego……

 • 14 marca 2018 o godz. 10:31

  Pomysł jest pretensjonalny. No może jednak Kanałek Bródnowski nawiąże to „klimatu” i wyleje.

  Klimaty holenderskie to trzeba było zostawić dla ulic w okolicach Wisły np. na Białołęce. Do wojny mieliśmy tam osadnictwo Olendrów, po których zostały do dziś zapomniane cmentarze.

  A zamiast placu Słoneczników i Tulipanów proponuję Plac Drzewa Wyciętego Na Życzenie Dewelopera. Ku wiecznej pamiątce, jak to deweloper dba o zieleń.

 • 14 marca 2018 o godz. 10:40

  LUDZIE! CZY WY WIDZICIE CO ONI ZROBILI Z NASZYM POLEM PGR? JESZCZE ROK TEMU MOZNA BYŁO POJSC NA SKWEREK, PRZESTRZEŃ, POJEZDZIC NA ROLKACH A TERAZ? STOJĄ MOLOCHY.. ZASŁANIAJĄ ŚWIATŁO SŁONECZNE, JEST NIJAK PO PROSTU.
  WSZEDZIE BLOKI I OSIEDLA A CZY KTOS PRZEWIDZIAL, ŻE TEN JEDEN CHODNIK DLA TYCH WSZYSTKICH CO SIĘ WPROWADZĄ TO BĘDZIE ZA MAŁO?

  NAWET NIE MÓWIĘ O ŚW. WINCENTEGO BO TA JEZDNIA JUŻ TERAZ JEST NIEPRZEJEZDNA A JESZCZE NIKT SIĘ NIE WPROWADZIŁ DO GETTA NA POLU PGR.

 • 14 marca 2018 o godz. 10:42

  NAJBARDZIEJ MNIE BAWI TEN NAPIS NA MAPCE:

  „NOWOTROCKA – PROJEKTOWANA” haAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

  TO TAK JAK NA RONDZIE ŻABA MIAŁA IŚĆ TRASA SZYBKIEGO RUCHU :SSSSDDDDDD

 • 14 marca 2018 o godz. 10:42

  jeśli chodzi o nazwy ulic holenderskich malarzy to do 17-wiecznych czyli vermerra i rembrandta nic nie mam, bo wtedy nie było trucizny komunizmu, natomiast jeśli należy się przyjrzeć dokładnie mordianowi czy przypadkiem nie obejmuje go ustawa dekomunizacyjna

 • 14 marca 2018 o godz. 10:44

  DO HUT : hahahaha dobre.

  moje propozycje ulic:

  – ulica Pięćsetki (słynny autobus 500 zapchany od 6 do 21)
  – Korkowa już istnieje ale w takim razie może ZABYDLONA?
  – Cmentarna
  -Nagrobkowa
  – Pokoja z widokiem na cmentarz
  – Znicza glinianego
  – Gettowska
  – Słoikowa

 • 14 marca 2018 o godz. 11:09

  Deweloperzy decydują o wszystkim Upychając dom przy domu wymyślili nam Holandię Kiedy mamy swoich twórców którzy nie są patronami ulic .To polityka multikulti Pani Prezydent HGW Państwa zachodnie już dawno uznały że polityka multikulti poniosła klęskę ale widocznie do Pani Prezydent to nie dotarło .

 • 14 marca 2018 o godz. 11:14

  … Dziś głosować nad nimi będą radni Targówka – których opinia, jak wiadomo, i tak się nie liczy – a za kilka tygodni ostateczną decyzję podejmą radni całej Warszawy… Przepraszam że zapytam: to po co mają głosować, skoro ich głos psu na budę się zda? Zadam jeszcze jedno pytanie: do czego potrzebni są radni? Do pobierania diet to wiem, ale do czego jeszcze? Hej państwo radni na co macie jakikolwiek wpływ, skoro nawet w tak banalnej sprawie nie macie nic do powiedzenia?

 • 14 marca 2018 o godz. 11:16

  Pierwsze i zasadnicze pytanie: czy będzie można na te ulice i place wejść? A może będą w zamkniętym osiedlu? Jeśli tak, to właściwie co nas to obchodzi jak one się będą nazywały? Ja np. na swojej działce mogę nazwać drogę prowadzącą do garażu wg swojego widzimisię.

 • 14 marca 2018 o godz. 11:21

  Codziennie tamtędy przejeżdżam i nie mogę się nadziwić temu zbliżającemu się klimatowi Holandii, czy ten klimat charakteryzuje się budynkiem na budynku? przecież te osiedla są zbliżone klimatem raczej z osiedlem/gettem Wilanów? nie wiem czym kierują się ludzie kupując mieszkania w takim kołchozie… 100x lepsze są osiedla na Zamiejskiej czy Askenazego, gdzie jest przestrzeń, nikt nie widzi co robi sąsiad na przeciwko w budynku…Oczywiście każdy mieszka tam gdzie chce. To że teraz w obliczu zbliżającego się metra będą zabudowywać każdy metr pola czy też trawnika to było do przewidzenia. Developerom się nie dziwię, ciekaw jestem czy któryś z dyrektorów czy prezesów chciałby na takim osiedlu zamieszkać ;)

 • 14 marca 2018 o godz. 11:24

  Wszystkim negatywnie komentującym nowe osiedle na polu PGR proponuję, aby wykorzystali swoją energię na inicjatywy społeczne związane z wykorzystaniem wolnych jeszcze terenów na Targówku i przeznaczeniu ich na tereny zielone typu parki czy skwery. Szczerze to dziwi mnie fakt atakowania mieszkańców przyszłego osiedla. Te ciągłe nawiązania do cmentarza i betonowej pustyni stają się już nudne. Jeżeli ktoś zdecydował się mieszkać na takim osiedlu to jego sprawa. Pole PGR przez długi czas było jedynie sr*nią dla psów. Gdyby wcześniej były jakieś większe inicjatywy mieszkańców i odpowiednie reakcje reprezentantów w ratuszu, to może by coś z tego wyszło i teren został przekształcony w park. Teraz już jest po ptakach. Widocznie w mentalności większości ludzi jest tylko narzekanie, komentowanie i przeświadczenie, że samo się zrobi. Ludzie ogarnijcie się. Osiedle jest już faktem. Skupcie się na wywieraniu nacisku na władze w sprawach dotyczących rozbudowy infrastruktury i blokowania ewentualnych przyszłych inwestycji. Z tego co wiem, to jeszcze trzecia część pola PGR nie jest jeszcze sprzedana developerom. Może z tym terenem da się coś jeszcze zrobić?

 • 14 marca 2018 o godz. 11:27

  Proponuje św. Wincentego nazwać ulicą Wiecznych Korków. A holenderskie nazwy są bardzo dobre i pasują do Targówka np, korenveld, tulpen, zonnebloemen – tak swojsko brzmią :):)
  Przed powstaniem tego osiedla nie było tam zieleni miejskiej tylko trawa i chaszcze. A nie przesadzajmy – jedno drzewo smogu nie gasi.
  Szkoda może, że osiedle ma być ogrodzone – odgrodzone. W końcu Holandia to otwarty kraj…

 • 14 marca 2018 o godz. 13:07

  ulica Smogowa. Przez zabudowę pól po PGR-ach nie ma już korytarzy powietrznych.

 • 14 marca 2018 o godz. 13:14

  do lucky luke: getto , to jest słowo , które idealnie opisuje to co się dzieje na Targówku. A co do radnych to nie mają nic do powiedzenia, za to ma SM Bródno, które w sprawach dla siebie istotnych jest bardzo skuteczne.

  Tak jak i deweloperzy, którzy dopieli swego i zabudowali NAM Targówek wszedzie gdzie się da. Osiedle przy CH Targówek to tak samo getto…..

 • 14 marca 2018 o godz. 16:16

  Brawo dla pana Krzysztofa za trafny komentarz – swoją drogą jestem ciekawa ilu z komentujących korzystało z ruchu i spacerów po tym polu – mieszkałam w okolicy i nie widziałam, by było szczególnie „użytkowane”, chyba że przez właścicieli psów

 • 14 marca 2018 o godz. 16:48

  Osiedle koszmarek. jak sę dopbrze rozpędzisz to ze swojej sypialni wskoczysz do sypialni w bloku po drugiej stonier chodnika.. upsss to się ma nazywać ulica :)

 • 14 marca 2018 o godz. 17:01

  Skwer jest obs*any, pole obs*ane. Wyluzujcie z tym parkiem. Więcej drzew i alejek jest na cmentarzu. Osiedle DD nie jest grodzone, a ulice dostępne. Atal jest ogrodzony i odcięty od miasta. Na pozostałej części pola jest plan miejscowy i powstanie tam zabudowa. To nie jest teren należący do miasta. Parku tam nie będzie. Tragedią jest brak porozumienia z DD i niemoc dzielnicy i urzędników w kwestii budowy szkoły na tym tetenie.

 • 14 marca 2018 o godz. 18:44

  Popieram komentarz Krzyśka. Trzeba było myśleć o tym terenie wcześniej a nie teraz jak pozamiatane już jest. Korzystać z ugoru to łatwo krzykaczom było, ale ruszyć się i wyjść z inicjatywami jak zachować taki teren to juz nie było komu. Może nastepnym razem pomyślicie wcześniej zamiast pieklić sie po fakcie.
  Pozatym jak komuś nie pasuje to osiedle to niech tam nie mieszka. Mieszkania i tak będą sprzedane tym którym to pasuje. Jednym pasują nowe bloki w gęstej zabudowie innym PRLowska wiekla płyta innym domek na peryferiach. Tak ciężko zrozumieć że ktoś może mieć inne zdanie od was i co innego byc dla niego ważne?

 • 14 marca 2018 o godz. 19:56

  na polach PGR powinien rosnąć las aby dawał tlen po za tym jest to teren zalewowy pobliskiego strumienia, kiedyś budowano dla ludzi a teraz dla zysku wąskiej elity niestety. szybkie przedłużenie budowlanej chociaż do jagiellońskiej odkorkuje targówek

 • 14 marca 2018 o godz. 20:53

  Ja osobiście kupiłam mieszkanie na tym osiedlu i mi ulice się podobają, chociaz uważam że mogą byc za trudne dla starszego pokolenia. Mieszkam na targówku od 7 lat i wolałam wybrać jednak nowe budownictwo, bardziej kameralne 5-piętrowce niz 10 pięter z wielkiej płyty! A zieleń na pewno bedzie super bo ten deweloper o to bardzooo dba, ciesze sie ze osiedle będzie tez zamknięte, nie chce menelstwa sikających pod klatką. Sorry ale taki mamy klimat w Polsce…
  Naprawdę ludziska dajcie spokój non sto piszecie jakieś głupie nazwy- czy to pisze gimbaza?
  Nie popieram oczywiście totalnej zabudowy osiedli, ale skoro tyle lat nie mogli tam posadzić lasu to wątpie że to cos zmieni. Moim zdaniem lepiej by było pobudować parkingi wielopoziomowe na Targówku a w miejscu naziemnych zrobić parki!

 • 15 marca 2018 o godz. 00:01

  @Mieszkanka targówka
  „Moim zdaniem lepiej by było pobudować parkingi wielopoziomowe na Targówku a w miejscu naziemnych zrobić parki!”

  Czy Ty wiesz ile by kosztowało przeciętnego posiadacza samochodu miejsce w parkingu wielopoziomowym, czy też zwykłym parkingu podziemnym?
  No to liczmy:
  – miejsce parkingowe na wyprzedaży to koszt 8000 zł. Za nowe pewnie trzeba dać 30.000 zł,
  – miesięczne utrzymanie tego miejsca to 50-100 zł (mycie+kamery+dozór stróża z Ukrainy+oświetlenie), ale to nie wszystko bo:
  – jest jeszcze podatek od własności garażowej (powierzchnie niemieszkalne, niezwiązane z działalnością gospodarczą). Podatek ten wynosi jakieś 8 zł za m2. Niby mało, ale biorąc pod uwagę fakt, że miejsce garażowe wraz z tzw. częściami wspólnymi (dojazdami do tego miejsca) może mieć powierzchnię 30m2, to już mamy 250 zł rocznie opłaty na same podatki – w urzędzie Targówek siedzą panie, które specjalnie zajmują się to kwestią, ich utrzymanie jest z tego podatku.

  Czyli praktycznie kupujesz miejsce za, średnio, 20.000 zł i miesięcznie płacisz 100 zł za utrzymanie. Jest jeszcze fundusz remontowy – zepsuje się brama, brama przeciwpożarowa, itd. to może być jeszcze +50 zł/m-c.
  Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny samochód w Warszawie ma 10 lat, te koszty są nie do przeskoczenia. Dlatego należy bronić się rękami i nogami przed propozycjami deweloperów, którzy nakładają obowiązek zakupu mieszkania wraz z miejscem parkingowym. Da się wynegocjować bez tego „miejsca”. Sam kupiłem z miejscem parkingowym i żałuję.

 • 15 marca 2018 o godz. 05:24

  Do mieszkanka na Targówku mieszkaniowym nie ma bloków z wielkiej płyty

 • 15 marca 2018 o godz. 08:25

  No właśnie. Bródno, Targówek, to wielka płyta? Na zdjęciach z wczesnej fazy budowy osiedla widać nieotynkowane bloki i pustaki. Na pewno nie były budowane z typowych prefabrykatów. Generalnie czy dzielnicowe bloki mają problem z coraz częściej podnoszonym problemem jakiś rdzewiejących kotw i zagrożeniem degradacji konstrukcji?

  A wracając do tematu, ten Amsterdam będzie ogrodzony? Poważnie? Jeśli tak, to wiocha niesamowita. Taki „nowoczesny” deweloper, tacy „światowi” mieszkańcy, a rozwiązania urbanistyczne jak w jakimś III świecie. Tony papieru poświęcono już na pracę i socjologiczne, i urbanistyczne, mówiące o szkodliwości tego typu rozwiązań.

  Ale jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Sąsiedzi niech postarają się o swój płot wokół tego Amsterdamu. Niech Holendrzy latają do pracy śmigłowcami lub przekopują swoje metro. Bo wieśniactwo tego typu rozwiązań polega na tym – my was nie wpuścimy w nasze okolice, ale my mamy prawo korzystać z waszych okolic. Wasze psy nie będą defekować na trawnikach przypisanych do naszych „apartamentów”, ale nasze mogą defekować na spółdzielczych trawnikach, nasze dzieci mogą się bawić na waszych placach zabaw, ale motłoch z wielkiej płyty nie dotknie naszych zabawek itd. itp.

  Jeśli tworzycie getto, to sobie w tym gettcie żyjcie i nie wystawiajcie z niego nosa. Jeśli chcecie korzystać z okolicznej infrastruktury, to włączcie do niej swoją część. Tacy jesteście światowi, to chyba znacie zasadę dyplomacji – zasadę wzajemności.

 • 15 marca 2018 o godz. 08:52

  Oj widzę jak dużo tutaj smutnych ludzi się wypowiada. No cóż, jak się mieszka w starych paskudnych spółdzielczych blokach, zadłużonych na grubą kasę to się z zazdrością patrzy na nowe ładne bloki jakie teraz powstają tuż obok :)

 • 15 marca 2018 o godz. 09:05

  @chwała racjonalizatorom
  Typowe cwaniackie myślenie. Niech inni frajerzy płacą. Ja postawię swój 15-letni samochód, sprowadzony z zachodu, gdziekolwiek (na drodze dojazdowej, pod oknem, na trawniku, na chodniku, itp.), ale ZA DARMO!!!
  Stać cię na samochód – stać cię na miejsce parkingowe. Nie stać cię na miejsce parkingowe – nie kupuj samochodu.
  @anu
  W punkt.

 • 15 marca 2018 o godz. 09:07

  Ja bym urządził igrzyska na pałki. Starzy mieszkańcy kontra nowi. To by oczyściło atmosferę. :)

 • 15 marca 2018 o godz. 09:17

  @anu
  Radzę przed wypisywaniem głupot w internecie sprawdzić jak to faktycznie ma wyglądać. :) Na serio to nic trudnego, nie musiałbyś tyle pisać.

 • 15 marca 2018 o godz. 09:48

  Mam prośbę do zwolenników teorii o kolejnej ogrodzonej enklawie. Zanim zaczniecie się nadmiernie ekscytować to zobaczcie proszę na stronie osiedla jak to ma wyglądać. Nie będzie ono całkowicie odgrodzone. Uliczki umieszczone na planie będą dostępne dla wszystkich mieszkańców dzielnicy. Ponadto będzie dodatkowe przejście ze schodami i windą pomiędzy dwoma budynkami, ktore połączy skwer Dubickiego z planowaną ulicą Rembrandta. Odgrodzone będą jedynie tereny ‚wewnątrzosiedlowe’ z klatkami schodowymi i mini palcami zabaw, budowlanymi przez dewelopera. Myślę, że Wasze negatywne komentarze wynikają z niewiedzy, bo nie wierzę, że robicie tyle szumu o prawo do przesiadywania na cudzych klatkach schodowych.

 • 15 marca 2018 o godz. 09:54

  Wiedziałam ze spadnie na mnie fala hejtu :) Grodzone osiedla i monitoring mają dac poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom np w trakcie wakacji ze będzie mniejsza szansa na włamanie. Szczególnie gdy teraz w architekturze jest trend na niskie partery od samej ziemi, wiec temu służy ogrodzenie, a nie podziałowi społeczeństwa na lepszych i gorszych – co zarzucają niektórzy… Oczywiście i tak na upartego mozna wszędzie wejsc :) ale takie osiedla to standard na Woli, Bemowie czy Mokotowie.. Przecież sklepy powstałe w lokalach usługowych będą dostępne dla wszystkich. Nie rozumiem po co innym mieszkańcom okolicznych bloków możliwość stania mi pod oknem czy klatką.

  A co do parkingów za 20tyś – no tyle kosztują garaże w calej polsce, jak nie chce sie miec auta w sniegu to dla mnie jest oczywiste kupno.

  Co do psów to uważam ze jest to OGROMNY problem ze obecnie są wydzielone male place zabaw dla dzieci a wielkie trawniki dla psów i dzieci nie mogą po nich swobodnie biegać. Powinno być odwrotnie! Albo kazdy właściciel psa powinien po nim sprzątać – inaczej mandat. Każdemu żyło by sie lepiej, oprócz leniom którzy wola się patrzeć i podziwiać g…. po zimie, niż sprzątać na bieżąco

 • 15 marca 2018 o godz. 09:54

  Dywagacja:
  Osiedle Zielone Zacisze – kartka „Uwaga na sąsiada zrzucającego z góry butelki z moczem”
  Cóż. Bogaty cham to nadal cham .Lepsze osiedle nie oznacza lepszych ludzi. Ogrodzone blokowisko to nadal blokowisko .

 • 15 marca 2018 o godz. 12:18

  Wreszcie nie trzeba będzie jeździć tak daleko po roślinki i susz. Prawdziwy amsterdam to jest to, lepszy niż antybiotyk :)

 • 15 marca 2018 o godz. 12:27

  Zawsze osoba niezadowolona z faktu że w mieście jest mniej zieleni i większe korki może się wyprowadzić – tylko z pracą będzie gorzej i nie będzie tak łatwo zaimponować byciem „z Warszawy” – nawet takiej, jaka jest…
  Ponadto wystarczy porównać zagęszczenie zabudowy w miastach Europy Zachodniej z naszym aby zobaczyć, że tamte miasta są zdecydowanie bardziej zagęszczone i mniej zielone niż Warszawa. Inaczej jest na wschodzie – ciekawe dlaczego?
  Kolejna rzecz: poszerzanie ulic tylko częściowo rozwiąże problem korków. Jeśli realnie ich nie chcemy, to musimy walczyć o więcej autobusów, szybszą rozbudowę infrastruktury, w tym linii tramwajowych (na jakim etapie jest budowa linii na Białołękę przez Wincentego, nie mówiąc już o przebiciu Budowlanej do Jagiellońskiej? Gdyby faktycznie Targówkowi miano ulżyć, to metro skierowanoby dalej na Białołękę – a skoro tak nie będzie, to Białołęka tutaj przyjedzie i zaparkuje gdzie bądź :-(
  I ostatnie: nowe mieszkania na Targówku kupują głównie mieszkańcy tej dzielnicy, którzy przenoszą się ze starszych do nowszych domów. A więc spójrzcie w lustra i zastanówcie się, ile z tych listów jest spowodowana wyłącznie zazdrością?

 • 15 marca 2018 o godz. 13:42

  Podoba mi się w jednym z pierwszych komentarzy nawiązanie do Artystycznego Żoliborza w kontekście tego jaki deweloper jest super.
  Czy to aby nie to osiedle pobudowane w pobliżu bazy MPO na ktorym teraz mieszkańcy protestują, że im śmierdzi i rządają likwidacji bazy?

 • 15 marca 2018 o godz. 15:26

  Mamonka a dlaczego niby uważasz, że ten cham z Zielonego Zacisza jest bogaty? Sądzisz, że na tego typu osiedlach kupują mieszkania bogaci ludzie? To się zdziwisz, a czym niby te osiedle jest dla ciebie lepsze? Bo ma płot? Na szczęście te osiedle wiele terenu nie grodzi, tak samo jak ten Amsterdam, w odróżnieniu do Parku Leśnego gdzie kawał terenu jest ogrodzony i nie ma jak tego przejść. A blokowiska jak blokowiska różny element je zamieszkuje jak wszędzie i nie ma tam żadnego elementu bogactwa.

  Michał, jeżeli chodzi o metro to planowany jest gdzieś w okolicach Toruńskiej P&R i dowozówka z stamtąd do metra, także Białołęka tutaj raczej nie przyjedzie, a to głównie z tego powodu że nie zaparkuje w pobliżu stacji nawet gdzie bądź bo po prostu nie znajdzie tutaj miejsca, jeżeli najbliższe miejsce parkingowe znajdzie w odległości powiedzmy kilometra od stacji to szybko zrezygnuje z takiej „dogodności”, a jeżeli zostawi samochód na wygodnym P&R wsiądzie zaraz w autobus i przesiądzie się wygodnie do metra to jak myślisz nie wybierze tego rozwiązania? Ludzie cenią sobie wygodę aby jak najmniej się nachodzić a spacer z odległego miejsca do najbliższej stacji jest dla wielu niedopuszczalny :)

 • 15 marca 2018 o godz. 16:06

  czemu nikt nie mówi o drogach i parkingach?
  Co ze Św. Wincentego po wprowadzeniu się mieszkańców:
  – osiedle obok Lidla (cm. Bródnowski)
  – osiedle przy Kołowej
  – getto na polu PGR
  – getto przy Głębockiej
  – osiedle obok Kondratowicza (na przeciwko szpitala)
  – osiedle w miejscu Kanwy
  -osiedle obok byłego RWE przy Oszmiańskiej

  CO Z TYM WSZYSTKIM? NOWYCH DRÓG – „0” SŁOWNIE zeeerROOOO!!!!!

  śW. WINCENTEGO STANIE DĘBA

 • 16 marca 2018 o godz. 10:33

  Borys
  Biednym kredytów nie dają, biednych nie stać na wynajmowanie sobie mieszkań.Zresztą bieda to pojęcie względne. Wykształcenie i status zobowiązują -Noblesse oblige-
  Jeśli chodzi o ZZ, to nie chodzi o to,że osiedle jest ogrodzone . ZZ to sposób myślenia ;-/
  ( Forum mieszkańców z czasów zasiedlania osiedla. Euforia i wysokie mniemanie co poniektórych . Nie twierdzę, że wszystkich. )
  Z moimi poglądami nie musisz się zgadzać ale ja, warszawianka w 4-tym pokoleniu swoje lata i doświadczenia mam. Znam. Warszawę .Na niejednym warszawskim osiedlu mieszkałam.

  PS Dywagacje: « np. w kontekście zastanawiania się »
  dywagacja, główkowanie, kombinowanie, myśl, myślenie, refleksja, rozmyślanie, rozumowanie, rozważanie, spekulowanie, wywód,

 • 16 marca 2018 o godz. 15:13

  Mamonka ja przecież nie pisałem, że te mieszkania kupują ludzie biedni, ale na pewno nie bogacze bo ci kupują sobie za gotówkę i to niemałe mieszkania. A na takich osiedlach jak ZZ czy Amsterdam większość to kredyciarze. A ten co bierze kredyt na 20-30 lat na pewno nie jest bogaty.

 • 19 marca 2018 o godz. 09:25

  Czytam te komentarze paskudne i ciśnie się na usta: psy szczekają, karawana jedzie dalej. Możecie sobie narzekać, że słoiki Wam zadepczą prawie-park na polu pgr i będą większe korki. Wszyscy zapewne jesteście autochtonami i pamiętacie czasy założenia pierwszej osady na Bródnie… Część z Was tu przyjechała kilka lat wcześniej albo Waszym dziadkom zabrano ziemię pod budowę bloków i poupychano ich w tych blokowiskach. Wszędzie się Warszawa rozbudowuje, na Bródnie do niedawna niewiele się budowało w porównaniu do innych dzielnic. Do wyboru były mieszkania w starych blokach albo używane spółdzielniane w astronomicznych cenach, w dodatku bez wind. Może zajmijcie się komentowaniem starych podwórek i bloków – z zaśmieconymi i obsranymi chodnikami i trawnikami, sąsiadami kopcącymi papierosy na poszarzałych od dymu klatkach, wyrzucającymi śmieci przez okno, bezdomnymi śpiącymi na schodach i defekującymi się w zsypach, teraz dochodzą przyjezdni ze Wschodu ze swoimi zwyczajami. Stare bloki zamieniają się powoli w slamsy. Jak ktoś chce mieszkać na Targówku, na czystym osiedlu, to kupuje mieszkanie na nowym osiedlu. Za gotówkę czy na kredyt to nie Wasza sprawa. Nowe osiedla mają swoje minusy, np. gęsta zabudowa. Ale mają dużo więcej zalet.

 • 20 marca 2018 o godz. 11:26

  Zgadzam się z kropką. Targówek ma masę problemów, jest raport o każdej dzielnicy, niestety Targówek zajmuje najgorsze miejsca pod względem bezrobocia, patologii, braku zieleni, smogu, bezpieczeństwa, komunikacji, ogólnie dzielnica się starzeje… w sumie nie dziwią mnie te glupie komentarze, jest co zmieniać i na tym warto się skupić…

 • 20 marca 2018 o godz. 21:00

  I bardzo dobrze że budują. Niech się Bródno i cały Targówek rozwija tak jak i reszta miasta. A jak komuś brakuje pola w środku miasta to niech wraca do siebie na wieś. Po co przyjeżdżaliście do miasta jak teraz płacz za ugorem? Jeszcze kozy se sprowadźcie i bedziecie mieli jak u siebie w rodzinnych stronach. Widać kto zasiedla PRLowskie bloki – wiekszość to element napływowy z wiejskich terenów. Ja do chłoporobotników nic niemam ale jak mają problem z odnalezieniem się w mieście to na siłe ich nikt tu nie trzyma. Niech jadą do siebie pod strzeche.

 • 21 marca 2018 o godz. 09:55

  @justka podaj źródło tego do raportu.
  Oficjalne dane na temat bezpieczeństwa stawiają Targówek w tej lepszej połówce, na poziomie Bielan.
  Co do zieleni to patrząc np. z perspektywy Mokotowa, na którym obecnie przebywam to na moje oko Targówek wypada bardzo ok :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.