Klęska przetargu na "obwodnicę" Targówka! Remontu nie będzie? | targowek.info

Klęska przetargu na „obwodnicę” Targówka! Remontu nie będzie?

Chętni na remont tzw. obwodnicy Targówka Mieszkaniowego chcą za to aż 4 razy więcej pieniędzy, niż planowali urzędnicy.

Oczywiście chodzi o ciąg ulic Handlowa, Ossowskiego, Barkocińska, Myszkowska, który niewiele zmienił się od czasu budowy Targówka Mieszkaniowego w czasach PRL. Dwa lata temu miasto ogłosiło, że chce przeprowadzić generalny remont tej drogi. Jak ma wyglądać nowa „obwodnica Targówka” pisaliśmy już rok temu.

Pozostał „drobiazg”: wyłonienie wykonawcy tego remontu. Miasto w 2017 roku planowało przeznaczyć na to 10 milionów złotych, inwestycja się przesunęła i w budżecie na rok 2018 przewidziano na prace już tylko 7 milionów.

Zaś na początku marca Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w ogłoszonym przez siebie przetargu. Dobra wiadomość: wykonaniem prac jest zainteresowanych dwóch wykonawców. Zła wiadomość: obaj chcą za remont naszej „obwodnicy” dużo ponad 20 milionów złotych!

Najkorzystniejszą cenowo ofertę (jeśli można tak powiedzieć) przedstawiła firma IDS – BUD S.A. – która życzy sobie kwotę 23 923 500,00 zł brutto. Druga oferta – od firmy Planeta sp. z o.o. – proponuje kwotę 29 438 020,70 zł brutto.

Żądane sumy przekraczają więc kilka razy stawkę, którą planowali wydać miejscy radni…

Obecnie nie posiadamy całej kwoty na zaplanowane prace – przyznaje oficjalnie ZDM. – W związku z tym zwróciliśmy się już do Rady Warszawy o dodatkowe środki na tę inwestycję. Radni podejmą decyzję w tej sprawie na marcowej sesji. Jeśli radni przychylą się do naszej prośby, będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg i przystąpić do prac w terenie. Wyłoniony wykonawca będzie miał za zadanie wykonać roboty do listopada 2018 r.

Wspomniany termin wykonania robót od razu możemy włożyć między bajki. Znając „hojność” Rady Warszawy dla Targówka, nie za bardzo też liczymy na dorzucenie przez miasto brakujących milionów. Na zejście firm budowlanych z ceny o 70 procent tym bardziej nie powinniśmy mieć nadziei. Więc niezależnie, kto przesadził – czy urzędnicy, zaniżając wartość inwestycji, czy firmy, zawyżając swoje oczekiwania (nie nam to oceniać) – remont „obwodnicy” odsuwa się w nieokreśloną przyszłość.

****

Jak będzie wyglądać „obwodnica Targówka Mieszkaniowego” po remoncie (jeśli do niego dojdzie)?

Na jezdni ulic Handlowej, Ossowskiego, Barkocińskiej i Myszkowskiej zostanie po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, zaś na pozostałej przestrzeni wyznaczonych będzie 140 miejsc do parkowania. Istniejące skrzyżowania ul. Handlowej z ul. Gorzykowską, ul. Pratulińską i Kołową zostaną przebudowane na ronda. Powstaną nowe przejścia dla pieszych przez ul. Handlową (między ul. Lusińską a ul. Kołową, przy ul. Lusińskiej, ul. Mokrej i ul. Szczepanika) i przez ul. Myszkowską (przy ul. Hodowlanej). Na wszystkich przejściach będą azyle (wysepki) dla pieszych.

Wyremontowane zostaną zniszczone chodniki, które pamiętają jeszcze czasy budowy osiedla Targówek. Na całym ciągu powstaną wydzielone drogi dla rowerów o długości ponad 3 km, a także pierwsza po prawej stronie Wisły ścieżka biegowa o nawierzchni nieutwardzonej. Staną nowe ławki, stojaki na rowery i latarnie typu LED. Zostanie posadzonych w sumie 211 nowych drzew: głównie klony, jesiony, graby i brzozy, a także aż 28 tys. krzewów: tawuły, śnieguliczki, róży, forsycji, pięciorników i innye gatunki.

Obecnie „obwodnica Targówka” jest częściowo rozkopana w związku z budową II linii metra. Z tego powodu zablokowany jest przejazd ul. Ossowskiego. Wykonawca metra ma odtworzyć obszar zajęty pod budowę stacji, jednak, chociaż miało stać się to jesienią 2017 roku, prace nad odbudową ul. Ossowskiego wciąż się nie zaczęły.

Pomniejszona wersja koncepcji przebudowy. Pełną wersję można ściągnąć stąd (uwaga, duży plik pdf)

zdjęcie na górze: ulica Handlowa – fragment „obwodnicy Targówka” / fot. archiwum targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

13 komentarzy na temat “Klęska przetargu na „obwodnicę” Targówka! Remontu nie będzie?

 • 6 marca 2018 o godz. 07:03

  ZDM na swojej stronie pisze: (…)Opracowany przez nas kosztorys inwestorski zakładał wartość prac na poziomie 27,3 mln zł brutto. (…) Czyli się wstrzelił w środek. Czyli miasto jest odrealnione a nie ZDM.

 • 6 marca 2018 o godz. 09:37

  Niech płaczą i płacą, a nie jęczą, że za drogo. Na pierdoły zawsze się znajdzie, a na potrzebne rzeczy już nie ma. Ta ulica miała już być dawno otwarta.

 • 6 marca 2018 o godz. 10:14

  Przecież już remontowali i odnawiali… tuż przed budową metra. Tak jak na Radzymińskiej przed Łodygową- nasadzono setki ozdobnych roślin, przez które poprowadzono potem głębokie wykopy. Polak jest totalnie ogłupiony przez pseudowładze i zachodnie koncerny.

 • 6 marca 2018 o godz. 10:43

  Potwierdzają się moje spostrzeżenia, że dla Ratusza Warszawa kończy się na Wiśle.
  Pieniądze na NIEZBĘDNĄ kładke pieszo- rowerową przez Wisłę są, a na potrzebny remont drogi Targówka ,już nie ma.
  Targówek nie jest reprezentacyjną częścią Warszawy.Turyści i zagraniczni oficjele tu nie docierają.

 • 6 marca 2018 o godz. 12:42

  mamionka z jednym się nie zgodzę. Na Targówek dociera cała masa turystów. Na portalach typu airbnb czy booking.com są setki jeśli nie tysiące ofert najmu mieszkań, pokoi czy domów w naszej dzielnicy. Powód jest prosty, jest taniej niż na Mokotowie, Ursynowie czy Bielanach, a do centrum i innych atrakcji jest wciąż blisko. Dodam, że turyści rzadko korzystają z komunikacji zbiorowej (nie licząc metra), więc przepełnione 500 ich nie dotyczą. Wybierają np. Ubera.
  Targówek jest przez wszystkich traktowany jako wielka sypialnia przez co inwestycje idą jak po grudzie. Poza tym mam wrażenie, że władze miejskie wychodzą z takiego założenia- dostaliście metro, więc nie narzekajcie i się odczepcie.

 • 6 marca 2018 o godz. 13:06

  To cwana zagrywka PO. POwiedzą ” chcieliśmy itp” . kasa pojdzie na bastiony PO.

 • 6 marca 2018 o godz. 14:06

  TO JEST WŁASNIE POLSKA :)
  ZROBILI PSEUDO REMONT PRZED BUDOWĄ METRA ZROBIĄ I DRUGI RAZ PO BUDOWIE. A W SUMIE TO ROBILI DWA RAZY:
  1- ŚCIEZKI DLA ROWERZYSTÓW OBOK PASÓW
  2- SKASOWALI ŚCIEZKI BO ZROBILI OBJAZDY DLA AUTOBUSÓW.

  A TERAZ BEDĄ PARKINGI. W CAŁEJ WARSZAWIE LIKWIDUJE SIE MIEJSCA A TU BEDZIE 140. ŻEBY WSZYSCY TU PRZYJEŻDZALI HAHA

 • 6 marca 2018 o godz. 14:26

  Ten remont to miał być taki ochłap za Most Krasińskiego. Widać, żer przed wyborami nic z tego nie będzie. Jednak główny problem jest inny. Zgodnie z obecnie panująca religią ulice mają być wąskie i jednopasmowe. Tymczasem właśnie te ulice są podstawą dla ruchu autobusowego dla całego Targówka Mieszkaniowego. Obecnie nie są przesadnie szerokie. Jeżeli zostaną poważnie zwężone, a taki jest zamiar to autobusy nie będą się mogły swobodnie mijać. Niestety zanosi się na to, że będzie to kolejna kupa zrobiona na głowy mieszkańców Targówka w imię zasad wyższej ideologii komunikacyjnej. Mieszkańcy dalszych dzielnic mają godzinami tkwić w korkach po to, aby lepsze dzielnice miały spokój i dobre samopoczucie. Redakcja wylicza zalety projektu: ścieżki biegowe i rowerowe, miejsca parkingowe w miejsce obecnych jezdni tylko nie wspomina, że miejsca jest zdefiniowana ilość. Wszystko to może być osiągnięte tylko kosztem szerokości jezdni, czyli kosztem swobodnego przejazdu komunikacji masowej.

 • 6 marca 2018 o godz. 22:33

  Na bazyliańskiej wyremontowali przejazd tramwajowy. 2 tygodnie później wszystko rozkopali i zaczęli remont torów tramwajowych.

 • 10 marca 2018 o godz. 08:16

  Standardowo Targówek „wykiwany” (powinno być mocniejsze słowo) przez PO. Chcieliśmy ale nie wyszło. Tego remontu nie będzie. Patrzcie ile mln zł nie wykorzystali na inwestycje w zeszłym roku ! Spokojnie by z tych pieniędzy dorzucili się w tym roku do tego remontu obwodnicy.
  Tak samo miasto obiecywało, że Ossowskiego będzie otwarta jesienią 2017 roku, a potem zwaliło na wykonawcę metra że to jego wina. Tylko, że miasto wiedziało że nie będzie szybszego otwarcia Ossowskiego, tylko dobry chwyt PR ciemnemu ludowi wcisnęli. A i tu niby wielkie zdziwienie, a jak to?
  Ale jak dojdzie PiS do władzy to będzie lepiej…. na każdym rogu tablica św. Lecha.

 • 14 marca 2018 o godz. 23:36

  A moim zdaniem pieniądze na remont się znajdą. Kiedy jak nie teraz? Kiedy jak nie w roku wyborczym? Pamiętajcie, że zostało pół roku do wyborów, a władza dosypując te kilkanaście milionów przecież i tak nie ze swojej kieszeni może ugrać dodatkowe kilka punktów w naszej dzielnicy. Nawet sam termin zakończenia inwestycji jest wliczony na listopad, po to by na tydzień przed wyborami oficjele mogli przeciąć wstęgę w błysku fleszy…

 • 24 marca 2018 o godz. 14:01

  No jak widzimy, znalazły się!!!! I po co były te narzekania….?

 • 5 kwietnia 2018 o godz. 12:25

  Przetarg rozstrzygnięty!
  Wykonawcą IDS-BUD S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.