Motocykliści pojadą buspasem po Radzymińskiej

13
Share

Na głównej ulicy Targówka warszawski ratusz będzie prowadził eksperyment.

 

Negocjacje w sprawie pozwolenia motocyklistom na legalną jazdę buspasami trwają już od wielu miesięcy. Upraszczając, władze Warszawy (oraz oczywiście sami motocykliści) chcą to zrobić, natomiast swój sprzeciw twardo zgłasza stołeczna drogówka.

Zwolennicy wpuszczenia jednośladów na pasy dla autobusów podkreślają, że ułatwi to poruszanie po Warszawie, a podobny ruch zrobiły już inne polskie miasta, m.in. Kraków, Gdańsk i Łódź. Przeciwnicy obawiają się, że spowoduje to dodatkowe zagrożenie na i tak niebezpiecznych ulicach.

Żeby przekonać policjantów, stołeczny ratusz wymyślił „eksperyment”: wpuszczenie motocyklistów na próbę na dwa buspasy w mieście: na Trasie Łazienkowskiej oraz u nas, na buspasie w stronę centrum w ciągu ulic Radzymińska – al. Solidarności (od ul. Krynoliny na Zaciszu do Rzeszotarskiej na Pradze).

 

Czytaj też: Co to jest ten M.T.O.N. na buspasie na Radzymińskiej?

 

I wreszcie wczoraj udało się do tego przekonać drogówkę. Jak poinformował Paweł Lenarczyk, radny z Ursynowa oraz członek inicjatywy „Tak dla motocykli na buspasach”, na spotkaniu motocyklistów z urzędnikami oraz policjantami ustalono, że ten jednośladowo-buspasowy test rozpocznie się już za miesiąc.

Udało się przekonać Policję do wydania pozytywnej opinii w sprawie pilotażowego wpuszczenia motocykli na dwa buspasy: na Trasie Łazienkowskiej oraz na ul. Radzymińskiej. Władze miasta zadeklarowały, że będą starały się, aby odcinki testowe były dostępne od najbliższego, długiego weekendu majowego. Strony na spotkaniu zgodziły się, że test powinien zakończyć się w okolicach 31.10.2019 roku – pisze na swojej stronie radny Paweł Lenarczyk.

Nim to się stanie, miasto musi przygotować nową organizację ruchu na buspasach (przy Radzymińskiej staną nowe znaki), planowana jest też ogólnomiejska kampania informacyjna.

Późniejsze ewentualne wpuszczenie motocykli na na czas nieograniczony na wszystkie warszawskie buspasy będzie uzależnione od tego, co przez najbliższy rok wydarzy się podczas testu na trasie Łazienkowskiej i ulicy Radzymińskiej. Motocykliści już mobilizują się do kulturalnej i przepisowej jazdy. Do tej pory nie zawsze im to wychodziło – czy uda się teraz?

 

zdjęcie na górze: ulica Radzymińska z buspasem / fot. archiwum targowek.info

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx