Nowa szkoła na Gilarskiej: jest porozumienie dzielnicy i dewelopera | targowek.info

Nowa szkoła na Gilarskiej: jest porozumienie dzielnicy i dewelopera

Bliżej też do budowy nowej szkoły na ul. Malborskiej. Happy end? Nie do końca.

 

Wygląda na to, że burza wokół powstania pierwszej od jakichś 30 lat publicznej szkoły na Targówku zmusiła obie strony do pozytywnego zakończenia sporu.

Przypomnijmy szybko, że władze Targówka obwiniły firmę Dom Development – budującą duże Osiedle Amsterdam w pobliżu ul. Gilarskiej – o brak umowy na przekazanie gruntów na drogę dojazdową do planowanej szkoły, co spowodowało wstrzymanie wydania pozwolenia na budowę placówki (czytaj tutaj). Zaś deweloper odpowiedział szybko, przypominając urzędnikom, że otrzymali konieczne dokumenty już w połowie 2017 roku (czytaj tutaj).

Ostatecznie obie strony spotkały się wczoraj i doszły do porozumienia. Jak poinformowali targówkowscy radni Michał Jamiński i Katarzyna Górska-Manczenko, „umowa drogowa” pomiędzy urzędem Targówka i Dom Development została wczoraj podpisana i urzędnicy ponownie wystąpili o pozwolenie na budowę szkoły przy Gilarskiej – które teraz powinno już zostać bez problemów wydane.

Równocześnie urząd i deweloper porozumieli się w drugiej, nieco podobnej sprawie – budowie drugiej szkoły podstawowej przy innej inwestycji DD w dzielnicy: Osiedlu Moderna przy ul. Głębockiej/Malborskiej. Tam grunt w całości należy do dewelopera, który jednak dawno temu obiecał, że odsprzeda dzielnicy działkę pod szkołę za symboliczną złotówkę.

To też wreszcie zbliża się do realizacji. „Decyzja podziałowa umożliwiająca zakup terenu niezbędnego dla budowy szkoły została podjęta. Przystępujemy do zakupu terenu za 1 zł + VAT/m2” – poinformowali wczoraj radni z Targówka.

Cieszymy się? Tak… Choć musimy zauważyć, że zamieszanie wokół szkoły na Gilarskiej spowodowało opóźnienie rozpoczęcia jej budowy o co najmniej pół roku – więc jej otwarcie we wrześniu 2019 roku, na początku roku szkolnego, jest praktycznie niemożliwie. Na budowę szkoły przy Malborskiej poczekamy znacznie dłużej.

 

Tak będzie wyglądała nowa szkoła przy Gilarskiej

Tak mogła wyglądać nowa szkoła przy Malborskiej
(ale nie będzie, bo zmieniły się plany)

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

25 komentarzy na temat “Nowa szkoła na Gilarskiej: jest porozumienie dzielnicy i dewelopera

 • 21 marca 2018 o godz. 08:35

  No to bardzo dobra wiadomość. Oby to były ostatnie problemy :)

 • 21 marca 2018 o godz. 09:46

  Od rozpoczęcia budowy do zakończenia tego typu inwestycji trzeba liczyć zawsze minimum 2 lata. Zatem jak się sprężą to we wrześniu 2020 roku pierwsze dzieci pójdą do tej szkoły.

 • 21 marca 2018 o godz. 10:29

  „Na budowę szkoły przy Malborskiej poczekamy znacznie dłużej.” a są w ogóle jakieś bliższe szacowane terminy tej inwestycji?

 • 21 marca 2018 o godz. 10:45

  czyli rok urzędnicy i radni przespali i nie zauważyli, że mają wszystkie potrzebne dokumenty i jeszcze szukali winnego opóźnień ? a kiedy Nowotrocka ?

 • 21 marca 2018 o godz. 11:01

  Nie mieli wszystkich potrzebnych dokumentów bo nie było UMOWY. Deweloper przekazał urzędowi tylko OŚWIADCZENIE, które było wystarczające do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę ale nie do otrzymania pozwolenia. Deweloper w swoim wyjaśnieniu mydli tylko oczy odbiorcom a dziennikarze tylko mu w tym pomagają nie wyjaśniając czytelnikom rzetelnie sprawy.

 • 21 marca 2018 o godz. 11:27

  jak wam nie wstyd reklamować robotę w ikea- wyzysk ludzi z Polski za marne grosze (robota za trzech, płaca 3 razy mniejsza niż na zachodzie) przez ponadnarodowe koncerny niszczące środowisko. Piszecie za srebrniki

 • 21 marca 2018 o godz. 11:40

  @obłuda – a czy przypadkiem sam/sama nie szukałaś lub kupowałaś czegoś w IKEA? Reklamy które ci się wyświetlają na tej stronie mają charakter kontekstowy więc są związane z tym czego szukasz/kupujesz w internecie. I kto tu jest obłudny??? A tak w ogóle co twój komentarz wnosi do artykułu o budowie szkoły?

 • 21 marca 2018 o godz. 12:16

  Przed wyborami burmistrz wszystko obieca. Radni też ??? Ale budowa ma realną szansę ruszyć najwcześniej pod koniec lata. 12 miesięcy na zbudowanie od podstaw i całkowite wyposażenie wielkiego budynku, do tego stawianego przy drodze, która obecnie w ogóle nie istnieje? Do tego w realiach Targówka? Bądźmy poważni

 • 21 marca 2018 o godz. 12:44

  Gdzie jest napisane, że Burmistrz i Radni obiecali otwarcie szkoły za 12 miesięcy, bo nie mogę znaleźć? Ważne chyba że sprawa ruszyła i że będzie nowa szkoła.

 • 21 marca 2018 o godz. 12:45

  Wiadomo kiedy się ociepli?

 • 21 marca 2018 o godz. 12:50

  Brak porozumienia , wielkie halo . Jest porozumienie( takie złożone sprawy negocjuje się długie miesiące) też niedobrze. Wszystko na nie,szukanie drugiego dna , ciemnych stron każdej sytuacji. Nie ma większych problemów , to trzeba je stworzyć . Wspaniałe jest być malkontentem, jakże można podbudować swe skarlałe ego .

 • 21 marca 2018 o godz. 13:18

  Janusze muszą czymś zabić bezsens dnia codziennego. Janusze zawsze szukają drugiego dna. Janusze są zawsze na nie, bo jak by byli na tak to przestaliby być Januszami. Taka natura Januszy …

 • 21 marca 2018 o godz. 17:05

  Otwarcie nowej szkoły we wrześniu 2019 obiecał burmistrz Antonik na spotkaniach z rodzicami. To nie jest tak że budowanie rok dłużej nie ma znaczenia. Czy osoby komentujące mają pojęcie co dzieje się w szkołach podstawowych nr 28 i 52. Czy wiecie, że lekcje zaczynają się po 13, że nie ma miejsca na zajęcia indywidualne, że nie ma miejsca w sali gimnastycznej na wf (ćwiczą po 2,3 klasy na małej sali gimnastycznej), nie ma miejsca w szatniach i w świetlicy, nie ma miejsca na zajęcia pozalekcyjne… Obie szkoły mają filie a dzieci i klas nie będzie ubywalo. Burmistrzowie mają wygodne gabinety i ich dzieci nie chodzą na 13.30 do szkoły więc dla władz rok dłużej czy krócej jest bez znaczenia a dla rodziców i dzieci ma ogromne znaczenie.

 • 21 marca 2018 o godz. 17:33

  Twórcy reformy też mają wygodne gabinety.

 • 21 marca 2018 o godz. 19:27

  Coś wiadomo kiedy koniec zimy?

 • 22 marca 2018 o godz. 09:52

  Tadku 1 obudź się!! Astronomiczną Wiosnę mamy już od przedwczoraj ;-))

 • 22 marca 2018 o godz. 12:21

  Tytułem podsumowania (wracając do tematu artykułu dla tych, którzy zagubili w dywagacjach o zimie, Januszach i reklamach IKEI).

  Będziemy mieli nową szkołę na terenie dotychczasowego Pola Bródnowskiego ponieważ ostatecznie 20 marca 2018 r. deweloper podpisał niezbędną umowę pozwalającą urzędowi na budowę drogi warunkującej otrzymanie pozwolenia na budowę szkoły.

  Inwestycja będzie jednak opóźniona bo wcześniej deweloper zwlekał z podpisaniem wymaganej umowy i przedłożył urzędowi wyłącznie oświadczenie, które co prawda pozwalało na wystąpienie przez urząd z wnioskiem o pozwolenie na budowę (co zostało uczynione) ale nie pozwalało na wydanie takiego zezwolenia. Do tego potrzebna była umowa.

  Z tego tytułu budowa szkoły opóźni się pewnie pół roku lub więcej ale jesteśmy na dobrej ścieżce by mieć pierwszą od trzydziestu lat nową szkołę w dzielnicy. Cieszmy się więc że szkoła powstanie ale nie łudźmy się, że zmieni ona sytuację w okolicznych podstawówkach szybciej niż w ciągu dwóch najbliższych lat (wspomniane opóźnienie + cykl inwestycyjny + rok szkolny).

  Dodatkowo urząd sfinalizował działania ukierunkowane na przejęcie działki przy ul. Malborskiej, również przeznaczeniem na potrzeby edukacyjne. Jest więc zagwarantowany teren na kolejną szkołę ale w sprawie jej budowy nie ma jeszcze bliżej skonkretyzowanych planów.

  W tym drugim obszarze warto zatem dopingować urząd do planowania budżetu z uwzględnieniem tej inwestycji, tak by również ta inwestycja mogła być uruchomiona wciągu najbliższych 1 – 2 lat. Jedna nowa szkoła wszytskich problemów bowiem nie rozwiązuje.

 • 22 marca 2018 o godz. 21:34

  do @podsumowanie: leki jakie bierzesz? w ogóle bierzesz?

 • 23 marca 2018 o godz. 09:35

  Z podsumowania wynika, że deweloper jednak kręcił wyjaśniając że przekazał wszystkie wymagane dokumenty już w zeszłym roku, bo jak się okazuje umowę podpisał dopiero teraz. To może teraz pomoże nadrobić stracony czas i rzuci swoich ludzi do budowy w ramach czynu społecznego ;P

 • 23 marca 2018 o godz. 15:11

  @Manu
  Ja myślę, że to okoliczni mieszkańcy w ramach podziękowania powinni w ramach czynu społecznego wspomóc budowę szkoły. Nowi mieszkańcy już przekazali kawałek swojej działki pod budowę szkoły :) Bo przecież nikt nie jest na tyle głupi by myśleć, że to dobry deweloper dał za darmo. Oni to sobie wliczyli w cenę mieszkań, które sprzedają.

 • 23 marca 2018 o godz. 16:24

  @AdamVA
  Oczywioście że nic nie ma za darmo, ale to raczej nie mieszkańcy płacą za to. Przy Malborskiej na przykład za oddanie części działki pod szkołę, otrzymali zmianę warunków zabudowy, która umożliwiła im budowę trzech dwunastopiętrowych bloków zamiast oryginalnie przewidzianych czteropietrowych.

 • 23 marca 2018 o godz. 21:48

  Nie budujcie nowych szkol, niech dzieci chodza na 2 zmiany, czesc z nich bedzie przynajmniej mogla sie wyspac. A potem tyle sie pisze o depresjach i samobojstwach u mlodziezy. Nic dziwnego ,jak sa zmuszani do rozregulowywania swojego rytmu biologicznego, bo rodzicom tak wygodniej. Macie nieudane wlasne zycie-trudno, ale nie niszczcie zycia dzieciom. Chociaz to moze dobry moment na zmiany, Kaczynski przeklada godziny obrad sejmu,to moze Minister Edukacji by cos zrobil w sprawie rozpoczynania zajec szkolnych.

 • 24 marca 2018 o godz. 03:00

  @Szczur No ciebie to Bozia musiała pokarać… Ani zrozumienia tekstu. Ani zrozumienia komentarzy. Ani składanego wyrażania myśli. Dzisiejsza szkoła nawet dwuzmianowa nie jest dostosowana do zegarów biologicznych uczniów. Obowiązuje podział klasowy a nie podział klasy wg typów aktywności w damach doby A i B…

 • 24 marca 2018 o godz. 18:54

  Moja wypowiedz tylko luzno nawiazywala do artykulu i komentarzy. Nie wiem jak dokladnie wyglada podzial, ale zdaje sobie sprawe, ze uczniowie nie przechodza badan chronopsychologicznych. Wazne, ze jest pole manewru, ze jezeli dziecko zglasza wyrazne problemy (choc wiekszosc rodzicow skomentuje to tylko „nikt nie lubi rano wstawac, nikt nie lubi szkoly, ale tak jest swiat urzadzony”),to mozna probowac pzepisac je do innej klasy/szkoly bez zmieniania dzielnicy.

 • 26 marca 2018 o godz. 08:48

  @Manu czyli na malborskiej też nowi mieszkańcy za to zapłacili. Można dla uproszczenia przyjąć, że wszyscy którzy kupili mieszkanie od 5 piętra w górę są sponsorami tej działki :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.