Nowa szkoła na Gilarskiej: jest porozumienie dzielnicy i dewelopera

25
Share

Bliżej też do budowy nowej szkoły na ul. Malborskiej. Happy end? Nie do końca.

 

Wygląda na to, że burza wokół powstania pierwszej od jakichś 30 lat publicznej szkoły na Targówku zmusiła obie strony do pozytywnego zakończenia sporu.

Przypomnijmy szybko, że władze Targówka obwiniły firmę Dom Development – budującą duże Osiedle Amsterdam w pobliżu ul. Gilarskiej – o brak umowy na przekazanie gruntów na drogę dojazdową do planowanej szkoły, co spowodowało wstrzymanie wydania pozwolenia na budowę placówki (czytaj tutaj). Zaś deweloper odpowiedział szybko, przypominając urzędnikom, że otrzymali konieczne dokumenty już w połowie 2017 roku (czytaj tutaj).

Ostatecznie obie strony spotkały się wczoraj i doszły do porozumienia. Jak poinformowali targówkowscy radni Michał Jamiński i Katarzyna Górska-Manczenko, „umowa drogowa” pomiędzy urzędem Targówka i Dom Development została wczoraj podpisana i urzędnicy ponownie wystąpili o pozwolenie na budowę szkoły przy Gilarskiej – które teraz powinno już zostać bez problemów wydane.

Równocześnie urząd i deweloper porozumieli się w drugiej, nieco podobnej sprawie – budowie drugiej szkoły podstawowej przy innej inwestycji DD w dzielnicy: Osiedlu Moderna przy ul. Głębockiej/Malborskiej. Tam grunt w całości należy do dewelopera, który jednak dawno temu obiecał, że odsprzeda dzielnicy działkę pod szkołę za symboliczną złotówkę.

To też wreszcie zbliża się do realizacji. „Decyzja podziałowa umożliwiająca zakup terenu niezbędnego dla budowy szkoły została podjęta. Przystępujemy do zakupu terenu za 1 zł + VAT/m2” – poinformowali wczoraj radni z Targówka.

Cieszymy się? Tak… Choć musimy zauważyć, że zamieszanie wokół szkoły na Gilarskiej spowodowało opóźnienie rozpoczęcia jej budowy o co najmniej pół roku – więc jej otwarcie we wrześniu 2019 roku, na początku roku szkolnego, jest praktycznie niemożliwie. Na budowę szkoły przy Malborskiej poczekamy znacznie dłużej.

 

Tak będzie wyglądała nowa szkoła przy Gilarskiej

Tak mogła wyglądać nowa szkoła przy Malborskiej
(ale nie będzie, bo zmieniły się plany)

 

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx