Szkoła na Gilarskiej powstanie dużo później?

33
Share

Flagowa inwestycja obecnych władz Targówka jest poważnie zagrożona.

 

Szkoła przy ul. Gilarskiej, planowana na znikającym polu PGR, ma być pierwszą nową publiczną podstawówką na Targówku od dobrych 30 lat. Przyszła placówka ma mieścić 800 uczniów w 24 klasach. Przy niej powstanie publiczne przedszkole dla 250 dzieci w 9 oddziałach. W tej kadencji to jedna z największych dum rządzących Targówkiem samorządowców – większość dużych inwestycji w dzielnicy powstaje z budżetu całej Warszawy, a szkoła na Gilarskiej ma być dziełem naszego samorządu. I teraz okazuje się, że jest poważnie zagrożona.

Informację tą podał wiceburmistrz Grzegorz Gadecki, a przekazali dalej targówkowscy radni Jolanta Miśkiewicz i Jędrzej Kunowski: „Szkoła na ulicy Gilarskiej może powstać później niż planował to Urząd Dzielnicy Targówek. Winny tego jest brak umowy przekazania gruntów na drogę dojazdową przez dewelopera Dom Development. Brak podpisania tej umowy spowodował wstrzymanie wydania pozwolenia na budowę nowej Szkoły” – alarmują radni.

Konkretnie chodzi o wąski kawałek gruntu przy skwerze Dubickiego. Choć sama szkoła ma stanąć na gruncie należącym do m. st. Warszawy, to jedną z bocznych dróg dojazdowych projektanci zaplanowali na skraju działki należącej do firmy Dom Development, budującej tuż obok wielkie osiedle Amsterdam.

Radni informują, że Dom Development nie podpisał umowy na przekazanie gruntu miastu, ale oficjalnie nikt nie podał szczegółów tej umowy, nie znamy więc przyczyn tej decyzji. Nie wiadomo też, dlaczego w projekcie, który powstał na zlecenie Urzędu Targówek już po sprzedaży działek na polu inwestorom, zaplanowano drogę na prywatnym terenie.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie przedstawicieli firmy Dom Development, i gdy tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją na targowek.info. Więcej być może dowiemy się też podczas posiedzenia komisji Rady Dzielnicy Targówek, która ma zajmować się tym problemem we wtorek 20 marca.

Prace budowlane przy nowej szkole pierwotnie miały się rozpocząć na przełomie 2017 oraz 2018 r. – ale o ich pierwszym opóźnieniu informowaliśmy już dawno temu. Uczniowie i przedszkolaki teoretycznie mają pójść do nowej placówki we wrześniu 2019 roku, lecz w tej chwili ten termin wydaje się nierealny.

 

Projekt przyszłej szkoły. Placówka ma się znajdować na gruntach miejskich, ale południowa droga dojazdowa (na planie oznaczona „111KDD”) leży na działce dewelopera.

 

Deweloper odpowiada: przekazaliśmy urzędowi prawo do działki na budowę szkoły (kliknij tutaj)

 

 

zdjęcie na górze: szkoła przy ul. Gilarskiej / wizualizacja UD Targówek

 

33
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx