Jeden chętny na budowę metra na Zacisze i Bródno. A właściwie dwóch, choć jeden

40
Share

Otwarto oferty w przetargu na budowę kolejnych trzech stacji II linii metra w naszej dzielnicy. De facto już wiemy, kto nam dokończy podziemną kolejkę.

 

Metro Warszawskie zamknęło przetarg na budowę metra na Zacisze i Bródno. Jak się wczoraj okazało, wpłynęła tylko jedna oferta, która zostanie oficjalnie przyjęta, jeśli tylko nie pojawią się jakieś przeszkody formalne – co jest dla nas zdecydowanie dobrą wiadomością.

Ofertę złożyło konsorcjum tureckiej firmy Gülermak oraz włoskiej Astaldi. To firmy doskonale znane w Warszawie i na samym Targówku. Gülermak i Astaldi wspólnie budowały już centralny odcinek II linii metra, a teraz – osobno – przedłużają ją po obu stronach Wisły.

Turecko-włoskie konsorcjum zaproponowało cenę 1 397 895 000 zł (z VAT), czyli ciut mniej, niż planowało na to przeznaczyć Miasto Stołeczne Warszawa (w budżecie jest 1,4 miliarda złotych brutto).

To potrójnie dobra wiadomość: 1) są pieniądze, 2) są doświadczeni profesjonalni wykonawcy, 3) nie ma innych firm, które mogłby rozstrzygnięcie przetargu oprotestować, zaskarżyć i w efekcie opóźnić.

Ten etap rozbudowy II linii metra obejmie budowę na Zaciszu i Bródnie tuneli, wentylatorni, torów odstawczych oraz trzech stacji podziemnych: C19 Zacisze (ul. Figara), C20 Kondratowicza (ul. Kondratowicza, blisko św. Wincentego), C21 Bródno (ul. Kondratowicza i Rembielińska)

Przy wczorajszym otwarciu ofert(y) nie padły deklaracje na temat terminów budowy, ale dzięki rozwojowi sytuacji chyba wciąż możemy liczyć na „optymistyczne” daty: jeśli nagle nic się nie zawali, wielka budowa powinna zacząć się w roku 2019 i trwać około trzech lat. A jeśli dalej wszystko przebiegnie bez przeszkód, metro na Zacisze i Bródno pojedzie w roku 2022.

 

Zobacz, jak będą wyglądały stacje metra na Zaciszu i Bródnie

Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

Zobacz, jak będzie wyglądała Kondratowicza po przebudowie

Zobacz raport z obecnej budowy metra na Targówku

 

zdjęcie na górze: gotowy tunel metra na Targówku. Podobny tunel na Bródnie powstanie za kilka lat / fot. Metro Warszawskie

40
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx