Przebudowa wjazdu na osiedle Wilno. Będzie mini-rondo

35
Share

Realizacja jednego z największych projektów budżetu partycypacyjnego wchodzi w decydującą fazę.

 

Urząd dzielnicy Targówek ogłosił przetarg na wykonawcę ronda na skrzyżowaniu ulic Bukowieckiej, ul. Zamkowej oraz ul. Klukowskiej – czyli przy „bramie wjazdowej” na osiedle Wilno. Głównym elementem tej przebudowy jest budowa ronda o promieniu zewnętrznym 22 m oraz promieniu wewnętrznym 10 m z wyspą długości około 90 m.

O budowie tego ronda zadecydowali sami mieszkańcy podczas zeszłorocznego głosowania nad budżetem partycypacyjnym.

„Jedną z najważniejszych kwestii w tym rozwiązaniu jest to, aby nie było to rondo w wersji malowanej. Przy takim rozwiązaniu kierowcy nie jadą po obwiedni ronda, ale na wprost przez wyspę, nie zwalniając prędkości pojazdu. Dobrym rozwiązaniem zamiast ronda w wersji malowanej przebudować rondo z wysepką wyniesioną co najmniej 4 cm nad powierzchnię jezdni. W praktyce powinno to wyeliminować w stu procentach przejazdy środkiem skrzyżowania” – czytamy w uzasadnieniu projektu „wprowadzenia rozwiązań uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno w Warszawie”, na który zagłosowało 301 osób.

Więcej na temat tego projektu pisaliśmy na targowek.info w ubiegłym roku (kliknij tutaj).

 

 

Budowa ronda na niebezpiecznym skrzyżowaniu Bukowieckiej,  Zamkowej i Klukowskiej to tylko jeden z elementów tamtego projektu. Inne to m.in. wprowadzenie strefy „Tempo 30” na całym obszarze Osiedla Wilno, zmiana skrzyżowania Zamkowa/Montwiłłowska z ulicą Wierną na skrzyżowanie równorzędne i zastosowanie tzw. esowania jezdni na ulicy Zamkowej (ilustracja na górze strony). Obecnie jednak dzielnica zajmuje się wyłącznie samym rondem.

W tej chwili trwa przetarg na zaprojektowanie i budowę ronda przy osiedlu Wilno. Przetarg trwa do 30.04.2018 r.. Termin wykonania dokumentacji projektowej dla przyszłego zwycięzcy postępowania to 31.07.2018 r., termin zakończenia robót budowlanych to 30.10.2018 r., zaś przekazanie nowego ronda do eksploatacji to najpóźniej 20.12.2018 r.

 

Wypadek na skrzyżowaniu Bukowieckiej, Zamkowej i Klukowskiej / zdjęcie: archiwum/czytelnik targowek.info

 

 

ilustracja na górze: esowanie, czyli szykany na ul. Zamkowej, inny element tego samego projektu budżetu partycypacyjnego / grafika pochodzi z „Projektu wprowadzenia rozwiązań uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na Osiedlu Wilno w Warszawie”

35
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx