Tak będzie wyglądał Park Bródnowski [OSTATECZNE WIZUALIZACJE]

150
Share

Wygląda na to, że to koniec zamieszania wokół największego parku w dzielnicy. Urząd dzielnicy przedstawił ostateczną koncepcję jego przebudowy.

 

Po konsultacjach, z których sposobu przeprowadzenia mogą być zadowleni tylko urzędnicy, i po fali protestów, które były spóźnione ale dość skuteczne, władze Targówka pokazały ostateczną koncepcję zmian, jakie mają nastąpić w Parku Bródnowskim, wraz z ich wizualizacjami.

Kluczowe elementy rewitalizacji parku na Bródnie:

 • ostatecznie powstaną tylko dwa nowe pawilony: 1) w miejscu obcnego „Przystanku Gofrowo”, 2) na zamknięciu osi przy zbiornikach, w części wschodniej parku (ten drugi pawilon może mieć kształt nawiązujący do Toguny)
 • z planów wykreślono tor dla rolkarzy, do parku nie będą wprowadzane ścieżki rowerowe (dopuszczalny będzie jedynie ruch rowerowy po jego obrzeżach)
 • wyłączona też została kontrowersyjna mediateka (co nie oznacza, że w ogóle nie powstanie – po prostu temat został przesunięty na później, do czasu generalnej przebudowy ul. Kondratowicza)
 • powstanie park sensoryczny (czyli taki rozszerzy plac zabaw) dla dzieci – zostanie on zbudowany w miejscu starych kortów tenisowych, znajdą się na nim m.in. dwa małe boiska, plac dla dzieci niepełnosprawnych, ścianki wspinaczkowe i urządzenia działające na zmysły (wzrok, węch, dotyk itd.)
 • mały zbiornik (przy „Gofrowie”) zostanie zastąpiony fontanną posadzkową z możliwością „dotknięcia” wody (dysze będą wyposażone w podświetlenie, fontanna będzie miała „program wodny”)
 • asfaltowe alejki zostaną wymienione na betonowe, z kruszywa granitowego i mineralnożywiczne, powstaną też nowe alejki (w miejscu obecnych „przedeptów”, m.in. wzdłuż płotu placu zabaw w kierunku ul. Kondratowicza), zaś główna aleja ulegnie niewielkiej korekcie (przesunięcie o 4 m) od strony ul. Wyszogrodzkiej
 • w centralnej części parku, w miejscu przecięcia się wielu ścieżek powstaje naturalne miejsce centralne – obecnie stniejący „placyk” na głównej alei ma zmienić kształt i stać się ważnym miejscem spotkań z dużą ilością zróżnicowanych miejsc do siedzenia wtopionych w zieleń
 • w całym parku będą nowe ławki (w tym dla matek z małymi dziećmi – ławki z przewijakami) i latarnie, miejsca i stoły piknikowe, poidełka, zostane dosadzona roślinność
 • będzie jeden ogrodzony psi wybieg (przy Orange i policji od strony ul. Chodeckiej) o powierzchni ok. 2000 m2
 • powstanie utwardzony dojazd techniczny na trawie do obsługi imprez, powiązanych z dojazdami z alejek parkowych i utwardzonego miejsca na scenę (ale żadna stała scena nie będzie budowana)
 • w wybranych obszarach parku będzie monitoring: wzdłuż osi wschód – zachód, nad zbiornikami, przy fontannie, przy dawnych gabinetach/scenie oraz przy Żabce (monitoring tylko w wybranych miejscach, gdyż wg. informacji Policji w parku jest dość bezpiecznie – szczególnie w porównaniu z Parkiem Wiecha…)
 • ciekawostka: Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie planuje już rozbudowy Parku Rzeźby o kolejne rzeźby stałe – ale możliwe będą instalacje, wydarzenia artystyczne itp.
 • zimą w niecce dużego zbiornika będzie uruchamiane lodowisko o nieregularnym kształcie i powierzchni ok. 1000 m2
 • jeszcze nie ma decyzji co do przerzedzenia gęstego szpaleru lip, oddzielającego park od ulicy Kondratowicza – do końca kwietnia dendrolog ma wydać opinię, czy wymaga on przerzedzenia – zgodnie z propozycją, wycięte zostałoby tam co drugie drzewo

 

Wizualizacje nowego Parku Bródnowskiego oraz ogrodu sensorycznego (na terenie dawnych kortów):

Rewitalizacja Parku Bródnowskiego ma kosztować 9,5 mln zł, prace mają się zakończyć do 2020 roku, ale pierwsze ruszyły już teraz. Jak wam się podoba ostateczna koncepcja „nowego” Parku Bródnowskiego? Zapraszamy do wyrażania opinii w komentarzach.

 

Wizualizacje: zespół Biura Projektów Urbanistyki i Architektury „ARCA” (koncepcja zagospodarowania Parku Bródnowskiego) oraz arch. Joanna Wójcik (ogród sensoryczny i boiska dla dzieci) / mat. prasowe

150
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx