Tramwaj na Białołękę coraz bliżej - tędy pojedzie przez Bródno | targowek.info

Tramwaj na Białołękę coraz bliżej – tędy pojedzie przez Bródno

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na koncepcję wiaduktu tramwajowego nad Trasą Toruńską.

 

Budowa drugiej linii tramwajowej na Bródnie staje się coraz bardziej realna. Tramwaje Warszawskie ogłosiły wczoraj przetarg na koncepcję wiaduktu tramwajowego nad trasą S8.

Trasa tramwajowa z Bródna na Zieloną Białołękę będzie odłączać się od obecnie istniejących torów przy ul. Rembielińskiej – dalej pobiegnie wzdłuż ulicy Matki Teresy z Kalkuty do Św. Wincentego, a po skręcie w lewo do ul. Głębockiej. Dalej – już po drugiej stronie Trasy Toruńskiej – tramwaje pojadą wzdłuż planowanej (raczej za kilka dekad) trasy Olszynki Grochowskiej do pętli w przy ul. Zaułek.

Sam przebieg trasy nie jest nowością – którędy przez Bródno pojedzie tramwaj na Białołękę pokazywaliśmy „krok po kroku” już półtora toku temu.

Teraz TW uszczegóławiają, że długość nowej trasy wyniesie ok. 6,5 km, planowana częstotliwość tramwajów to co ok. 2-3 minuty, liczba przystanków: 9, czas przejazdu z Białołęki do stacji metra przy ul. Kondratowicza: ok. 15 minut, zaś do Dworca Wileńskiego: ok. 30 minut.

 

Tramwaje pojadą wzdłuż ulicy Matki Teresy z Kalkuty, Św. Wincentego i Głębockiej / mat. TW

 

Wiadukt nad trasą Toruńską razem z dojazdami będzie miał długość ponad 1 km. Dzięki niemu tramwaje na Zieloną Białołękę przejadą bezkolizyjnie nad ekspresówką i przyszłą trasą Olszynki Grochowskiej.

Co być może dla nas najważniejsze – po północnej stronie trasy, bezpośrednio przy białołęckim rondzie Małej Brzozy, urzędnicy zaplanowali budowę węzła przesiadkowego z autobusów do tramwajów. Perony pętli autobusowej będą zbudowane jak najbliżej przystanku tramwajowego, zaś nieco dalej będzie też miejsce na parking park and ride, na którym najdzie się ponad 200 stanowisk postojowych dla samochodów.

Parking P&R, choć nieduży, daje nadzieję, że po otwarciu metra na Bródnie część mieszkańców Białołęki nie będzie wjeżdżało samochodami na Bródno, tylko zostawią auta na parkingu i dalej podjadą nowymi tramwajami. Czyli będzie przynajmniej tych kilkaset samochodów mniej w naszej dzielnicy.

Kiedy zostanie zbudowany tramwaj na Bródnie i wiadukt nad S8 na Białołękę? Wg obecnego harmonogramu tramwajarzy, wykonawca koncepcji, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał pół roku na jej przygotowanie. Zakończenie prac projektowych całej trasy tramwajowej TW planują w 2021 roku. Prace budowlane zajmą około 2 lat, czyli cała linia powinna ruszyć pod koniec 2023 roku – a więc już o rok później, niż zapowiadano to jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

 

zdjęcie na górze: ZTM

PRZECZYTAJ TEŻ:

32 komentarzy na temat “Tramwaj na Białołękę coraz bliżej – tędy pojedzie przez Bródno

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 08:10

  lepiej się zainteresujmy ile zamierzają nam lasku wyciąć przy okazji…
  skręt w budowlaną jest bez sensu! tramwaj powinien pójść prostu św. Wincentego. Tylko wtedy byłby to jakikolwiek interes dla naszej dzielnicy, a tak tylko skomplikuje przejazd już zapchanym odcinkiem św. Wincentego.

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 08:10

  *prosto

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 11:34

  bez sensu ta trasa. Wzdłuż Wincentego zbierała by ludzi z Targówka, a tak będzie wspierać… mieszkańców cmentarza? I dojazd do Żaby (punkt zbieżny) będzie dłuższy. Trasa wzdłuż Budowlanej ma sens jako odnoga gdy będzie most Krasińskiego i wtedy na wprost połączenie z Placem Wilsona. A jako główna trasa to ta wzdłuż Wincentego. Ale po co robić coś logicznie….

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 11:46

  W budownictwie komunikacyjnym jest tak, że czas od koncepcji do przecięcia wstęgi to minimum 10 lat. W mieście dłużej. Pod warunkiem, że są pieniądze, wola włodarzy, nie ma przeszkód jeśli chodzi o własność gruntów, itd. Dla przykładu: prace projektowe remontu i przebudowy Trasy Toruńskiej rozpoczęły się w 2005 roku. Kiedy się zakończyły? Także na razie jesteśmy na etapie gawędziarstwa. Im bliżej wyborów, tym gawędziarstwa będzie więcej.

  Marginalnie można dodać, że w ciągu ul. Modlińskiej wybudowano kilka lat temu wiadukt na koleją i most nad kanałem Żerańskim specjalnie dla tramwajów. A gdzie tramwaje?

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 12:52

  Jak już tak planują to niech wezmą też plany poszerzenia sw. Wincentego bo znając życie jak zakończy się jedna inwestycja to zacznie druga i będą utrudnienia dla mieszkańców Targówka dwa razy

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 12:55

  Dziękujemy Białołęce że niszczy naszą dzielnicę… Wszystko dla nich nic dla nas…

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 13:30

  trasa trolejbusowa jest 100 razy tańsza i szybsza w budowie i eksploatacji no ale kto bogatemu zabroni pchać się w 100 razy droższe tramwaje, po drugie zepsuje się jeden tramwaj i wszystko stoi, a trolejbus zawsze bez problemu ominie inny trolejbus

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 15:03

  Ul. Wincentego od ronda Żaba do Gilarskiej powinna być drogą wewnętrzną z ograniczeniem prędkości do 30 km/h oraz masy 2,5 T

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 15:06

  „Wszystko dla nich” to znaczy co? Dzieci z Białołęki brną w błocie, chodzą do szkoły ulicami bez chodników i oświetlenia, metro tylko do Targówka. Białołęka też płaci podatki.

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 15:14

  Tylko dlatego że, ludzie kupili mieszkania na wsi i ich Dzieci brną w błocie, chodzą do szkoły ulicami bez chodników i oświetlenia, Muszą niszczyć naszą dzielnicę? jest jeszcze Żoliborz.

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 16:07

  Dla mnie to logiczne, że tramwaj skręci przy cmentarzu. Jadący z Białołęki przesiądą się do metra przy Kondratowicza i dalej tramwaj będzie jechał pusty, więc może nawet zawrócić na pętli. A zanim zbudują tę trasę tramwajową to i metro pod Kondratowicza będzie.

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 16:16

  Na św.Wincentego na dojeździe do Żaby nie ma miejsca na tramwaj (zwężenie przy Oszmiańskiej, zabudowa w okolicy skrzyżowania z Kołową, Obwodową)

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 16:19

  Czy ten tramwaj nie może jechać od pętli Żerań Wschodni na Białołękę? Tam są tereny, tam okolica się rozbudowuje

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 17:07

  Ela, sprawdź mapy odpowiednie, wzdłuż sw. Wincentego są oznaczone rezerwy pod poszerzenie ulicy, wiec miejsce na tramwaj by sie znalazło .
  Btw widzieliście jak blisko jezdni budują na PGR? Jeśli kiedykolwiek by doszło do poszerzenia ulicy to mieszkańcy bedą przez okno napoje kierownicom podawać. Idę o zakład, ze pierwsi będąc beda protestować ?

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 18:37

  Prosto Wincentego do Żaby !

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 22:48

  Jeszcze trochę a wytną pół lasu i wybudują nowe osiedle a przez niego też i tramwaj.
  Było tu tak cicho i spokojnie … :( !!!!!.

 • 14 kwietnia 2018 o godz. 23:15

  Zachłanność i głupota ludzka nie zna granic ! :(

 • 15 kwietnia 2018 o godz. 07:56

  Śmiech na sali węzeł przesiadkowy . Przeanalizujmy. Jedziemy autobusem np. Berensona do węzła przesiadkowego. Dalej w tym kierunku się nie da bo jest dogodna przesiadka w tramwaj. Potem cyk kilka przystanków i przesiadka do metra, dogodna, trzeba będzie przejść trochę do peronu metra ale co tam jet super (peron będzie gdzieś pod ziemią, miedzy stacją Circle K a jakże by inaczej ratusze). Potem cyk na stację Świętokrzyską i kolejna dogodna przesiadka w pierwszą linię metra. Ludzie z Marek którzy teraz jeżdżą samochodem z uśmiechem na twarzy zaparują na P&R by przejechać się tramwajem do metra. Taka atrakcja w drodze do pracy.
  Metro idzie a Bródno, to w okolicach stacji Kondratowicza trzeba budować P&R i okolicach ratusza nie gdzieś po krzakach. Jak by metro szło na Białołękę to P&R mógł by stanąć przy S8 i wtedy do tyło by coś.
  Kolejna opcja to linia tramwajowa powinna iść ul. Malborską. Tam są duże skupiska osiedli, bloki na 12 pięter, szkoła będzie dogodna przesiadka, dało by się zrobić tak by przystanek tramwajowy był by na peronami stacji metra.

  Ludzi obrażających Białołękę (sam mieszkam na Bródnie) przypomina że na Bródnie też był pola, na tym portalu był pokazywane zdjęcia jak w okolicach ratusza chłop gnój rozrzutnikiem rozrzucał.

  Co do trolejbusów to są już autobusy, jak komuś to zrobi dobrze to mogąbyć elektryczne.

 • 15 kwietnia 2018 o godz. 16:36

  Spokojnie, spokojnie. Bicie piany przed wyborami. A później się okaże, że nie ma pieniędzy, a las już wycięty. I przyjdzie pan developer do urzędnika decyzyjnego i wręczy kopertę i wybawi gminę z kłopotu. Wybuduje kolejne osiedle koszmarek że wspólnymi oknami bez infrastruktury drogowej. I leszcze kupią mieszkania i będą stać w korkach latami i nic się nie zmieni.

  Poza tym, trzeba mieć TUPET, by pisać, że kupiło się mieszkania na Białołęce, dzieci prowadzą się w błocie, brak chodników i podatki się płaci. Biedna forumowiczka nie dodała, że podatki płaci w Pułtusku czy innych Puławach.

 • 15 kwietnia 2018 o godz. 22:08

  Czy to oznacza, że zabiorą tramwaje z Bródna aby dać na Białołękę? Już to przerabialismy z autobusami

 • 16 kwietnia 2018 o godz. 10:52

  Też uważam za ogromny błąd, że nie projektuje się tej linii tramwajowej na Zieloną Białołękę ze strony istniejącej pętli Żerań Wschodni! Przecież to chyba bardziej logiczne i wymagające mniejszych nakładów inwestycyjnych. O zamieszaniu, które powstanie przy okazji realizacji opisywanej tu koncepcji nie wspomnę. Czy jest jeszcze czas, by to przemyśleć?

 • 16 kwietnia 2018 o godz. 11:28

  super ale linia trolejbusowa jest o wiele tańsza w budowie i eksploatacji i mniej awaryjna

 • 16 kwietnia 2018 o godz. 11:33

  wytnijcie lasek, zróbcie getto na polu przy Ratuszu i bedzie super :) Jeden pas, 500 zapchana .. tylko tak będzie normalnie :)

  Ah wspaniała dzielnica.

  do mieszkaniec Targówka:

  taaaak! świetny pomysł .. 30 km /h. Dodatkowo powinny wpuszczać wahadłowo co minutę. Wtedy będzie super.

 • 16 kwietnia 2018 o godz. 14:35

  Do JAN

  Dobry pomysł od Gilarskiej do bram cmentarza zamiast drogi zasadzić lasek, a 500 i tak skasują jak oddadzą metro. Białołęka do centrum to w ul. Matki Teresy i po problemie.

 • 17 kwietnia 2018 o godz. 00:49

  @ JAN – a ty znowu o gettach. Może trochę więcej zadumy nad jakim piekłem dla ludzi było getto i trochę głębszej refleksji nad tym czy tak potoczne używanie tego terminu nie uwłacza przypadkiem pamięci tych którzy w prawdziwym getcie musieli żyć i walczyć o przetrwanie…

 • 17 kwietnia 2018 o godz. 14:56

  Do nie.chcę@podawać.pl. Skoro mieszkasz na Bródnie to nie wypowiadaj się za ludzi z Białołęki i Marek, dobrze? Ja uważam, że P&R w okolicach S8 to bardzo dobre rozwiązanie. Sam z okolic chętnie będę tam parkował, jak będzie tam tramwaj to bardzo chętnie się tam przesiądę i dojadę do metra. Pozwoli to na szybki dojazd do metra. Jeżeli nie będę się musiał pchać samochodem na Bródno to jest tylko na plus. Przecież jakby P&R był w okolicach Kondratowicza to Wincentego od S8 stałaby w korku bo i dzisiaj już często stoi. Poza tym jestem ciekaw gdzie w okolicach Kondratowicza widzisz miejsce na taki parking? No właśnie o tym zapomniałeś pomyśleć. No ale jaśnie pan z Bródna chciałby mieć P&R na Kondratowicza bo pewnie nie będzie miał pod blokiem stacji i chciałby sobie tam samochodzikiem podjeżdżać. Myślę, że dla ludzi z dalszej Białołęki, Marek i okolic parking przy S8 to świetne rozwiązanie, uniknie wpychanie się samochodem na Bródno i tkwienie tu w korkach. Dla ludzi z Bródna też będzie to dobre rozwiązanie, uniknie korkowania się osiedla. Ale widzę, że dla niektórych tu mieszkających jest to trudne do zrozumienia, aby im było najwygodniej.

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 16:58

  miastem rządzą ludzie o intelekcie burmistrza Antonika. Nie wymagajmy zbyt wiele.
  Każdy inteligentny wie, że do Głębockiej powinno iść metro, a Matki Teresy i Nowotrocką do Ząbek – tramwaj.

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 17:35

  @Elwira – no nie do końca. Już kiedyś o tym było, że ciągnięcie metra do granicznych dzielnic powoduje jeszcze większe rozlewanie miasta na boki co generuje później horendalne koszty związane z utrzymaniem infrastruktury miejskiej.

  Jak by metro poszło na Zieloną Białołękę, to developerzy zaczęliby natychmiast budować kolejne domy 10 km od końcowej stacji metra, reklamując swoje inwestycje krzykliwymi hasłami, że to tylko 10 min autem od parkingu parkuj i jedź a potem prosto metrem do centyrum. Chwilę później nowi mieszkańcy żądaliby przedłużenia linii metra w ich kierunku (bo również wydawałoby im się to oczywistym i optymalnym rozwiązaniem) i tak w nieskończoność.

  Życie dalej od centrum ma swoje plusy, bardziej kameralna zabudowa, zazwyczaj więcej zieleni, cisza (często) czystsze powietrze, niższe koszty zakupu nieruchomości, ale zazwyczaj ma także minusy – słabiej rozwinięta infrastruktura usługowa, mniej bogata oferta transportowa itp.

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 19:04

  @Mmm. Dzięki za sugestię, poszperałam w necie i na Siskomie znalazłam ciekawe plany przebudowy całej ul. Św. Wincentego, nie tylko w związku z budową tramwaju. Tylko kiedy to będzie realizowane…

 • 19 kwietnia 2018 o godz. 14:47

  Trasa wzdłuż Budowlanej ma sens tylko jako odnoga gdy będzie most Krasińskiego i wtedy na wprost połączenie z Placem Wilsona. A jako główna trasa to oczywiście ta wzdłuż Wincentego.

 • 22 kwietnia 2018 o godz. 08:00

  Powinno być metro ale jakie mamy władze takie mamy ,oby przystanek był zlokalizowany blisko wejścia do metra i tramwaje co 5 minut , I kursy nocne w weekendy zęby człowiek raz na tydzień skorzystał z tej komunikacji miejskiej .Za Kondratowicza pętla i szybki powrót.

 • 22 kwietnia 2018 o godz. 09:59

  Dziś na pewno nie powinno być metra na Białołękę. Najpierw buduje się efektywną i gęstą sieć w mieście (a do tego brakuje nam 2 – 3 dodatkowych linii) a dopiero potem można rozważyć ekonomiczną opłacalność ciągnięcia metra na peryferia. Dodatkowo na peryferiach metro i tak zazwyczaj wychodzi zniżenia i jedzie prawie jak pociąg podmiejski. No a to raczej ciężkie do wykonania na Białołęce. Więc pozostają raczej PR i inne środki transportu oraz zwiększona opłata za parkowanie w centrum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.