Akcja "Drewniaki" - powstaje mapa starych drewnianych domów. Mamy ich u nas sporo | targowek.info

Akcja „Drewniaki” – powstaje mapa starych drewnianych domów. Mamy ich u nas sporo

Portal „Kamień i co?” próbuje ocalić stare warszawskie drewniaki. Na mapie ma już 120 domów w całej stolicy, także na Bródnie i Targówku, ale ta lista nie jest pełna. Podpowiedzcie domy, które znacie, a o które warto walczyć!

 

O bródnowskich i targówkowskich drewniakach, czyli starych domach zbudowanych w całości z drewna, regularnie piszemy na targowek.info – ostatnio bodaj z okazji 110. urodzin najbardziej znanego z nich: drewniaka Paprockiego przy ul. Biruty/św. Wincentego (więcej na jego temat czytaj tutaj).

Ogólnowarszawska akcja „Drewniaki”, rozpoczęta na Facebooku na grupie Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki, idzie krok dalej – organizatorzy zbierają adresy starych domów w całej stolicy, żeby później wymóc na mieście ochronę jeśli nie wszystkich, to przynajmniej najcenniejszych z nich.

Drewniane obiekty w Warszawie znikają jeden po drugim. W miejscach takich jak Wawer, Białołęka, Ursynów, bemowskie Górce czy Bródno wciąż stoi wiele pięknych obiektów drewnianych. Stanowią one architektoniczną różnorodność miasta i powinno się je chronić. Zbieramy lokalizacje takich obiektów przez najblizsze tygodnie. Nastepnie chcemy przeanalizować ich ochronę konserwatorską oraz stan techniczny (przynajmniej z zewnątrz) i ewentualnie zgłaszać to służbom konserwatorskim. Pomóżcie nam aktualizować mapę „drewniaków”

piszą organizatorzy akcji Drewniaki na Facebooku.

Akcja trwa do początku czerwca, ale już teraz na mapie drewniaków znalazło się ponad 120 adresów. Organizatorzy jeszcze nie podali pełnej listy, wiemy jednak, że są na niej m.in. takie stare domy z Bródna i Targówka:

 • wspomniany, słynny drewniak przy ul. Biruty 18 (który m.in. „grał” w kultowym serialu Alternatywy 4)
 • świetnie do dziś zachowany drewniak przy ul. Siedzibnej 43
 • będący w znacznie gorszym stanie historyczny dom przy ul. Julianowskiej 27
 • dom przy Ogińskiego 14

Dobre wieści są takie, że pierwsze trzy wymienione powyżej domy są już w gminnej ewidencji zabytków, łącznie w wieloma innymi historycznymi adresami na Bródnie, Targówku i Zaciszu. Jest na niej też sympatyczny, choć opuszczony drewniak z ul. Praskiej 1 – którego adres podrzucamy organizatorom akcji od siebie.

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

Gorzej, że gminna ewidencja zabyków jest tak naprawdę tylko spisem starych obiektów, który w praktyce przed niczym nie chroni. Realną ochronę daje dopiero wpis do Rejestru Zabytków, na którym żadnego drewniaka z naszej dzielnicy nie ma.

Jest więc o co walczyć. Jesli znacie inne drewniaki na Bródnie, Targówku, Targówku Fabrycznym czy Zaciszu (a jest ich wiele), to podajcie ich dokładne adresy u organizatorów akcji oraz w naszych komentarzach – może uda się je zachować!

 

Przeczytaj też: pełna lista wszystkich zabytków na Bródnie, Targówku i Zaciszu

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Akcja „Drewniaki” – powstaje mapa starych drewnianych domów. Mamy ich u nas sporo

 • 7 maja 2018 o godz. 08:43

  ul. Zana róg Szaserów na Pradze Południe. Drewniany budynek w głębi podwórka.

 • 7 maja 2018 o godz. 08:48

  Drewnika z Biruty nie powinien stać dalej w tym miejscu jako dom mieszkalny. 1) ze względu na przebudowę św. Wincentego, 2) ze względu na standard życia. Lepiej go przenieść w bezpieczne miejsce i wykorzystać np. na cele kulturalne – na przykład przy Parku Bródnowskim?

 • 7 maja 2018 o godz. 09:01

  Lewandowski też jest w tym rejestrze?

 • 7 maja 2018 o godz. 10:45

  To niech wsiadają na rower i szukają. Robienie kasy kosztem innych. Akurat robią to społecznie hahaha.

 • 7 maja 2018 o godz. 12:25

  Na przeciwko Siedzibnej 43, gdzie na ukonczeniu jest budowa bloku mieszkalnego, stoi tam resztka domku drewnianego. To ma isc pod walec, czy cos z tym zrobia sensownego? Czy nic z tym nie moga?

 • 7 maja 2018 o godz. 12:42

  Z Siedzibną 43 sąsiaduje dawny dom drewniany (róg Krzywińskiej i Siedzibnej). Zagrał w Bialym Kieślowskiego, to tam miał zakład fryzjerski starszy brat Zamachowskiego – Sthur. Potem odłozyli ten dom płytami plastikowymi, a obecnie jest „w klasycznym” styropianie. Jak ktoś wspomniał z kolei naprzeciwko Siedzibnej 43 (róg Siedzibnej i Boleslawickiej) na połowie działki stoi już nowy blok po wyburzeniu dawnego ceglanego domu, który przylegał do domu drewnianego. Ten stary dom drewniany stoi, choć cała działka należy do dewelopera. Być może jakieś zawirowania prawne, bo nie przypuszczam, żeby zostawili go z własnej woli. Z kolei na tyłach Siedzibnej 46 stał świdermajer (wejscie od Krzywińskiej) – wyburzony ze 2 lata temu pod nowy blok. Do działki Ogińskiego 14 przylega opuszczona działka, na której stoją ruiny drewnianego domu z przełomu wieków. Podpalili go w sylwestra z 10 lat temu. Prędzej czy później czeka to opuszczony dom przy Julianowskiej.

 • 7 maja 2018 o godz. 14:41

  Na Targówku Fabrycznym jest wiele takich drewniaków, jeden jest na Handlowej, jeden „nowy” drewniak na Kołowej, półdrewniak stoi też na Rzeszowskiej przy samym murze cmentarnym…

 • 7 maja 2018 o godz. 20:51

  Ten z Biruty już się sypie i nie długo sam się zapadnie, że też ze względów bezpieczeństwa pozwala się ludziom tam mieszkać w XXI wieku , to skandal

 • 8 maja 2018 o godz. 15:21

  Drewniak z murowanym gankiem: Litawora 1 róg Rolanda.

 • 9 maja 2018 o godz. 00:24

  Nic się nie dzieje bez przyczyny. Tak przynajmniej uczono w podstawówce na lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

  Czyje są te „kamienice” i ile można na tym zarobić? Ktoś coś tu finansuje, ktoś może coś na tym zyskać? ;-)

 • 17 lutego 2019 o godz. 18:32

  Piękne są te drewniane domy na Pradze i całej prawobrzeżnej częsci miasta. Inne niż drewniaki na wsiach, ale też ciekawe. Jak inaczej by było gdyby się cofnąć o półtora wieku. W innych krajach byłyby uszanowane i zakonserwowane na perełki. U nas czasem opuszczone, nadal zupełnie podupadają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.