Ranking liceów... przyjaznych osobom homoseksualnym. Targówek bardzo różni się od Bródna | targowek.info

Ranking liceów… przyjaznych osobom homoseksualnym. Targówek bardzo różni się od Bródna

Tym razem nie chodzi o wyniki szkolnych olimpiad czy matur. W tym rankingu warszawskich ogólniaków pod uwagę wzięto ich otwartość na uczniów LGBT. Licea z naszej dzielnicy wypadły… zastanawiająco.

Na pomysł tego mocno nietypowego rankingu wpadł Dominik Kuc, uczeń śródmiejskiego liceum im. Klementyny Hoffmanowej i młody aktywista grup LGBT (rozszyfrowując ten skrót z języka angielskiego: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender – czyli lesbijki, geje, osób biseksualne i transpłciowe).

Stworzył on kwestionariusz, który rozesłał do internetowych grup zrzeszających warszawskich uczniów z publicznych liceów ogólnokształcących (przede wszystkim na Facebooku). Pytania dotyczyły np. atmosfery w szkole, czy pary homoseksualne mogą przyjść razem na studniówkę, jak nauczyciele reagują na homofobiczną agresję itp. Ku zdziwieniu samego organizatora, akcja spotkała się z olbrzymią popularnością – odpowiedziało aż 4227 licealistek i licealistów z całej Warszawy.

Ważne: na pytania odpowiadali wyłącznie członkowie tych internetowych grup licealistów. Same szkoły – jako instytucje – nie brały udziału w badaniu.

Wyniki badań? W tych szkołach, w których udało się przeprowadzić ankietę – a była ich zdecydowana większość – wyniki są głównie pozytywne dla osób LGBT. Były też jednak przypadki, że uczniowie odmawiali wzięcia udziału w akcji i usuwali kwestionariusze ze szkolnych forów internetowych.

Całkiem pozytywnie do osób o innej orientacji seksualnej odnieśli się uczniowie z Targówka (Mieszkaniowego). W „najlepszej” kategorii – szkół zdecydowanie przyjaznych osobom nieheterosekualnym i zaangażowanych w ich sprawy – znalazło się 18 liceów ogólnokształcących z całej Warszawy, w tym CXXXVII LO im. Roberta Schumana, zaś w kategorii „pozytywnie ze strony młodzieży” (lecz nie za dobrze ze strony samej szkoły) wśród 16 stołecznych ogólniaków znalazło się też XIII LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Na drugim końcu rankingu, z dużo mniejszym gronie szkół niechętnych osobom o innej orientacji, znalazły się za to licea z Bródna. Uczniowie CII LO im. Ks. Józefa Woźniaka nie odpowiedzieli na ani jedno pytanie z ankiety (co twórca interpretuje negatywnie, jako niezainteresowanie tematem osób LGBTQ+), zaś uczniowie XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego dość szybko całkowicie usunęli kwestionariusz ze swojej grupy, z adnotacją, że nie popierają LGBT.

Cały ranking znajduje się pod tym linkiem (plik pdf)

Zobacz też „tradycyjny” ranking liceów na Targówku. W 2018 roku najlepsza w dzielnicy jest szkoła… niepubliczna

zdjęcie na górze: fot. Flickr/Per Pettersson/CC BY 2.0

PRZECZYTAJ TEŻ:

41 komentarzy na temat “Ranking liceów… przyjaznych osobom homoseksualnym. Targówek bardzo różni się od Bródna

 • 14 maja 2018 o godz. 07:58

  a kiedy ranking liceów przyjaznych osobom uważających że całe lgbt to grzech? Że takie osoby nie są dyskryminowane i że nikt z nich się nie naśmiewa? Licea w których nowocześni nauczyciele nie traktują gorzej takich uczniów? A osoba wierząca nie jest traktowana przez kolegów jak oszołom. Sam nie jestem wierzący, ale tak dla równowagi cieszyła by mnie taka akcja.

 • 14 maja 2018 o godz. 08:11

  Czas na licea przyjazne zoofilii i kazirodztwu. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

 • 14 maja 2018 o godz. 08:27

  piter – trafiłeś w sedno. Promowana jest odmienność, iż dziwniejsza tym bardziej o niej słychać. Tradycyjne wartości takie jak wiara, czy przywiązanie do tradycyjnego modelu rodziny, już o patriotyzmie nie wspomnę, traktowane są jako oznaka zacofania i ciemnogrodu. pozdrowienia

 • 14 maja 2018 o godz. 08:34

  Proponuję ranking liceów przyjaznych debilom :)

 • 14 maja 2018 o godz. 09:16

  Wstyd mi za Liceun im Czarnieckiego, jestem jego absolwentka,matura 77

 • 14 maja 2018 o godz. 09:46

  Może jeszcze pedofilów do tego rankingu dodacie?

 • 14 maja 2018 o godz. 09:52

  Polacy mają otwarte granice, wszędzie podróżują a umysły nadal wpajane przez klechy jak w średniowieczu , brakuje inkwizycji

 • 14 maja 2018 o godz. 09:53

  Ranking liceów przyjaznych wierzącym będzie jak wierzący będą mieć problem z dyskryminacją i jak młodzież się tym zainteresuje. Przypominam, że to badanie było przeprowadzane przez ucznia, nie przez Szkołę/Ministerstwo, więc jak chcecie takich badań dla balansu to sobie zróbcie, tak jak zrobił to jegomość wspomniany w artykule :)

 • 14 maja 2018 o godz. 10:11

  i tu MACIE CAŁĄ HUCPE!!! I homoFASZYZM—-CYT nie odpowiedzieli na ani jedno pytanie z ankiety (co twórca interpretuje negatywnie, jako niezainteresowanie tematem osób LGBTQ+)-I CO – JAK JESTES CZYTELNIKU NIEzainteresowany „innymi’ TO DLA tęczowego JESTEŚ ZŁY !!! a co??! musze się „INNOŚCIĄ’ interesować — A JA NIElubie NIEzaintersowanych GRANIEM NA TRĄBCE W SMOKINGU !!

 • 14 maja 2018 o godz. 10:17

  Hmm. To teraz czekać tylko na podobny ranking w szkołach podstawowych i przedszkolach, no bo czemu nie? I tu, i tam osoby są niepełnoletnie, a różnica w wieku prawie żadna. Promujący liberalne postawy oraz LGBT wychowawcy, wybiorą sobie co atrakcyjniejsze osóbki i będą się nimi ,,opiekować” przez cały okres wychowawczy.

 • 14 maja 2018 o godz. 10:40

  Odmowę udostępniania lub szybkie usunięcie ankiety interpretuje się jako negatywny stosunek do osób LGBTQ+ ? To może oznaczać, że ktoś po prostu to toleruje i nie chce propagować zachowań odbiegających od normy. Mogę nie akceptować czyjegoś zachowania lub postawy, lecz tolerować je w pewnych granicach. Nie musi to wcale oznaczać, że mam negatywny stosunek do tej osoby.
  Na przykład. Jestem przeciwny tatuowaniu ciała ale nie mam nic przeciwko osobom, które sobie je zrobiły. Jeżeli będzie mi co chwilę zostawiał magazyny z tatuażami, to będę je oddawał albo wyrzucał do kosza. No i co jestem nietolerancyjny? Czy może ktoś przekroczył tą granicę, którą sobie wyznaczyłem, jako moją granicę tolerancji?
  Analogiczny przypadek osoby, które proponują komuś seks. Czy jeżeli ktoś odrzuca zaloty to czy to znaczy, że ma w każdym przypadku negatywny stosunek?
  Czy taka narracja nie przypomina wam sposobu wymuszania roszczeń przez pewne lobby Żydowskie?

 • 14 maja 2018 o godz. 10:47

  Jedną ze strategii radzenia sobie z nietolerancją wobec homoseksualizmu jest teatralne wyparcie się jakichkolwiek związków z nim.

  Homoseksualiści albo przyznają, że nimi są (ciągle to postawa mniejszościowa), albo najgłośniej krzyczą, że są przeciw, aby uwiarygodnić się w nietolerancyjnym społeczeństwie.

  W tym kontekście komentarze powyżej są interesujące, to samo paniczne odrzucenie zaproszeń do uczestnictwa w ankiecie.

 • 14 maja 2018 o godz. 10:52

  CO TO ZA RANKING?! JESTEM OBURZONY

 • 14 maja 2018 o godz. 10:52

  Proszę popatrzeć choćby na tak modne wśród kiboli, dresiarzy, wyklętych damskie torebki. Oficjalnie to najbardziej nietolerancyjna wobec innych modeli seksualnych grupa.

  Wystarczy natomiast rzut oka na tę modę, żeby stwierdzić, że w tej grupie rok się od osób LGBT.

 • 14 maja 2018 o godz. 10:53

  Anu mylisz tolerancję z uwielbieniem, zgodnie z zasadą że jeśli nie jesteś gejem to znaczy że jesteś homofobem. Mamy bardzo tolerancyjne społeczeństwo, różne mniejszości mogą wyrażać głośno swoje opinie, organizować marsze, czy akcje. Nikt im tego nie zabrania, czy to jest nietolerancja? Niestety według takich jak Ty to za mało, bo trzeba uwielbiać takie mniejszości, mamy zmienić myślenie, a jakaś wąska grupa nam powie co mamy myśleć…

 • 14 maja 2018 o godz. 10:54

  POD WZGLĘDEM SOCJOLOGICZNYM TA ANKIETA TO ŚMIETNIK :)
  GRUPA REPREZENTATYWNA? W GRUPIE NA FACEBOOKU MOŻE BYĆ PAN X, FEJKOWE KONTA, OSOBY, KTÓRA SĄ W TEJ GRUPIE DLA BEKI ITD.

 • 14 maja 2018 o godz. 10:54

  Według mnie pomysł przeprowadzenia ankiety świetny, powinien się zmienić jednak sposób żeby to było prowadzone rzetelnie i oficjalnie. Jestem za wprowadzeniem takich ankiet w szkołach w całej Polsce

 • 14 maja 2018 o godz. 11:44

  Nie można promować lub nie promować odmienności LGTB. Promować można ser w hipermarkecie, ale nie LGTB, bo albo ktoś się rodzi LGTB albo nie. Nikt nie wybiera LGTB dlatego, że promuje się LGTB. Czy twoje dziecko stanie się LGTB jeśli będzie tego promocja w szkole? A może ono jest LGTB i uczy się w szkole bez promocji odmienności? Wtedy robisz mu krzywdę.

 • 14 maja 2018 o godz. 13:03

  Mniejszosc próbuje narzucic swoje dewiacyjne zachowania normalnej większości. Cieszy że mlodzi nie daja sie omamic i czesto wybierają tradycyjne wartości i patriotyzm a nie to co płynie do Polski ze zgnilego zachodu.

 • 14 maja 2018 o godz. 13:29

  Blisko liceów położone są cmentarze Bródnowski i Żydowski. Może warto byłoby przeprowadzić ranking liceum przyjaznych nekrofilom.

 • 14 maja 2018 o godz. 16:04

  No dobra, a czy są tu jacyś obecni licealiści i mogą napisać czy w liceach na Targówku są obecnie nieukrywające się pary homoseksualne? To jednak byłby duży i ważny znak czasów.

 • 14 maja 2018 o godz. 16:38

  czytając większość z powyższych komentarzy jestem przerażony skalą nienawiści która się z nich wylewa. Obrzydliwość większości z nich zrównujące nieheteronormatywną orientację seksualną do nekrofilii czy zoofilii.. I ten lament, że to jest promocja lgbt i że narusza prawa wierzących… Z tego co wiem wierzący są w większości i to oni są, po mimo konstytucyjnego i konkordatowego rozdziału kościoła od państwa, promowani dyskryminując wszystkich pozostałych. Z tego co wiem to krzyż wisi w każdej jednej sali. Czy gdyby prawosławny chciał powiesić swój to też by mógł? Czy dzieciaki są zwalniane z lekcji na rekolekcje prowadzone w cerkwi czy w kościele katolickim? Czy uroczystości w szkołach rozpoczynają się od modlitwy w jidisz czy w przychodzi katolicki klecha?! Czy w każdej szkole są zajęcia z etyki? Bo że są z religii to wiem na pewno i to z moich podatków (z podatków i owszem ale świeckie kuratorium nie może nawet przeprowadzić wizytacji na lekcji i sprawdzić co klecha za bzdury wygaduje).

  PS. z moich obserwacji wynika że największy ból …. pleców z lgbt maja kryptogeje, którzy boją się przyznać przed samym sobą że woleliby kochać chłopców, co doprowadza ich do frustracji i całkowitego niespełnienia w życiu. A żeby broń Boże się nie zdradzić ze swoją orientacją są najbardziej przeciw. Bo na logikę każdy gej to dla heteroseksualnego faceta wręcz najlepszy prezent, bo o jednego mniej do ograniczonej liczby potencjalnej liczby partnerek…

  Ale jeśli ktoś się boi nawet pomyśleć, że dotknięcie albo rozmowa z gejem może odkryć jego prawdziwe „homo-ja” to faktycznie musi sobie to udowadniać przez całe życie plując na chłopaków w spodniach rurkach.

  Ja mam kilku kolegów gejów i traktuję ich jak zwykłych kumpli, bo jestem pewny że ja wolę dziewczyny i że nic nigdy do żadnego z nich nie poczuję, więc możemy razem pić wódkę i gadać o samochodach i sporcie.

  No ale do tego trzeba mieć tę pewność, którą ja posiadam, a kto jej nie ma to taki „kolega-gej” zawsze będzie „niebezpieczeństwem”…

 • 14 maja 2018 o godz. 17:06

  MJ, ty tak na poważnie czy robisz sobie jaja?

 • 14 maja 2018 o godz. 17:09

  Zboczeńcy!

 • 14 maja 2018 o godz. 17:23

  MJ, jesteś jedynym normalnym tutaj. Też uważam, że te komentarze są obrzydliwe i dziwię się, że w ogóle jest przyzwolenie w polskim internecie na mowę nienawiści, a szczególnie ból tylnej części ciała o brak „ochrony” wartości religijnych. Jakiej ochrony im potrzeba, to ja nie rozumiem, bo byłam wręcz dyskryminowana przez ludzi wierzących, ponieważ nie podzielałam ich przekonań. Ta grupa nie potrzebuje żadnego dodatkowego wsparcia, bo już je ma…

  Co do homofobii tutaj to nawet nie będę się wypowiadać, bo szkoda czasu na wyjaśnianie podstaw, które każdy może sobie wyszukać na googlach.

 • 14 maja 2018 o godz. 18:15

  Połowa Targówka jest zalogowana na Grindrze (w tym wasi bogobojni mężowie i ojcowie), ale jak co do czego do psy wieszacie na aktywistach LGTB. Ludzie ogarnijcie się, hipokryzja zabija.

 • 14 maja 2018 o godz. 19:04

  Jak czytam te komentarze to ręce opadają. Jednak lata indoktrynacji tej czarnej watykańskiej zarazy zrobiły swoje.

 • 14 maja 2018 o godz. 19:15

  „indoktrynacji tej czarnej watykańskiej zarazy”, no bo wkładanie sobie czegoś do tyłka to jest symbol wolności i nowoczesności

 • 14 maja 2018 o godz. 19:20

  Niech każdy robi sobie ankiety jakie chce. Ja może zrobię ankietę na temat higieny osobistej młodzieży licealnej w danej dzielnicy. Proponuje od czasu do czasu kąpiel i połowa autobus nie umiera że smrodu. I od razu zaznaczam że nie jestem nietolerancyjna na tych co nie myją się.

 • 14 maja 2018 o godz. 20:03

  Jestem dumny z Targówka Mieszkaniowego, w szczególności że jestem jego mieszkańcem. Tolerancja jest bardzo ważna, także dla osób LGBT. Brawo! Precz z ciemnogrodem i zabobonem!

 • 14 maja 2018 o godz. 23:51

  A kiedy ranking liceów przyjaznych normalnym uczniom nie zainteresowanych takimi pierdół i jak LGBT? Nie dajmy się terroryzować mniejszości.

 • 15 maja 2018 o godz. 10:20

  do Ciemnogrodzanin: w tym problem, że nigdy.
  Ktoś kiedyś powiedział, że za kilkanaście lat jak powiesz, że masz żone i dzieci (jesteś normalny) to będziesz postrzegany jako NIENORMALNY.
  A to, że chłopaczek lubi kolory tęczy i zrobił ankietę to jego sprawa. Ale po co cała ta poruta

 • 16 maja 2018 o godz. 15:57

  A po co redakcjo te zboczenia propagujecie?
  Przypominam, ze taka akcja w szkołach ociera się o pedofilię!!!!
  Skończycie w więźniu i tam wam pod prysznicem wybiją z… te całe lbgt – od el do te. Pogadamy wtedy o tolerancji :)

 • 16 maja 2018 o godz. 23:04

  Nienawiść do homosiów kiełkuje po takich właśnie artykułach. Jeśli ktoś się z czymś na siłę obnosi, to niech nie liczy na to, że wywoła jedynie pozytywne reakcje opinii publicznej. Sami sobie dołki kopiecie. Po co w ogóle poruszać ten temat? Po co na siłę o sobie przypominacie? Kara was ktoś? Więzi?
  Ile można. Może niedługo stworzymy na stadionie oddzielne trybuny dla kibiców o konkretnych preferencjach seksualnych? Sami zniechęcacie do siebie ludzi takim własnie ciągłym obnoszeniem się ze swoją odmiennością.

 • 18 maja 2018 o godz. 00:14

  No tak. Jal się ma za patrona takiego gościa jak Józef Woźniak z zawodu ksiądz, to urzędowo wręcz trzeba reprezentować sobą poziom mentalny putinowskiej Rosji czy innej Ugandy
  . Ostatecznie pracodawca pana Woźniaka, do dziś dnia z tego słynie, a prawa rządzące światem, w tym także biologią człowieka, próbuje zakrzyczeć jakimiś ekwilibrystykami intelektualnymi, zwanymi prawem naturalnym – cokolwiek ma to zresztą wg tych biednych ludzi znaczyć. Ot kiedyś upierali się, że ziemia jest płaska, teraz przyczepili się do lgbt… Kto wie, może następni będą blondyni?

 • 19 maja 2018 o godz. 08:16

  Ludzie. Zatracamy normalność, kulturę regionalną, tradycję, wieki naszego narodu przekreslamy kłócąc się o jakąś mniejszość odstającą od kręgosłupa moralności. Próbujemy z całym uporem nazywać g* złotem. Zachód z całym swoim śmietnikiem nowo kulturowym ręce zaciera z uciechy. A my jakbyśmy nie mieli wzorców, ideałów, własnej historii i kultury. Pamiętajcie. Pod prąd płynie ryba szlachetna. Z prądem byle g*.

 • 5 czerwca 2018 o godz. 18:27

  ale co ma nauka w szkole do prywatnych preferencji sexualnych…to chyba nie miejsce …

 • 21 lipca 2018 o godz. 23:31

  Orientacja homo i hetero od z a w s z e występowała w przyrodzie i będzie tak dalej. Komuś musi to bardzo przeszkadzać, bo te fakty są wszędzie pomijane. Przyroda od początków istnienia wie lepiej od człowieka, który lubi „naciągać” wszystko do swego „widzi mi się”.
  To wstyd, że tak ogromna ilość ludzi dorosłych (niestety tylko w metryce) nie wie co oznacza słowo tolerancja ! Oznacza ono – ambiwalentne podejście do tematu, obojętne, zrównoważone.

 • 25 października 2018 o godz. 19:21

  kiedy będzie lista szkół wolnych od homopropagandy i propagandy gender?

 • 31 maja 2019 o godz. 23:39

  Czy teraz w szkołach średnich Warszawy Targowka, Mokotowa, Żoliborza i śródmiecia czy Wilanowa i Ursynowa bedzie mozna „siu*” o „ci*” nosic na wierzchu czy dalej będzie obowiazek nosic ich w majtkach>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.