Turniej Rycerski na Bródnie – już w niedzielę [PROGRAM]

9
Share

To już 22. turniej o szablę króla Zygmunta III Wazy. Szykuje się sporo atrakcji (i hałasów).

 

XXII Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy, organizowany przez Dom Kultury Świt, w tym roku odbywa się pod hasłem „Polskie drogi ku niepodległości na przestrzeni wieków”.

Będzie i rycersko, i powstańczo – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Impreza odbędzie się 27 maja w godzinach 11:30-20:00 w Parku Bródnowskim, więc kto chce spędzić ciekawie czas, niech przychodzi z całą rodziną. A kto mieszka w blokach w pobliżu parku, niech się przygotuje na huki wystrzałów i inne hałasy przez cały dzień.

 

Program XXII Turnieju Rycerskiego o Szablę Króla Zygmunta III Wazy
27 maja 2018, godz 11:00-20:00, Park Bródnowski

11.30 – Orkiestra Dęta – marsze wojskowe.
12.00 – Salut armatni na cześć mieszkańców Targówka, prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznych.
12.30 – „Sbandietratori dumą naszych serc” cz. I – Gwardia Gryfa (Wrocław) – żonglerka chorągwiami.
12.30 – Turniej łuczniczy – Mazowiecka Rota Strzelcza (Warszawa).
13.00 – „W obronie księstwa i wiary – pacyfikacja buntu Miecława i odparcie Brzetysława” – Stowarzyszenie Pozytywni Historycznie i Drużyna Wojów Arkona (Ciechanów).
13.30 – „Krzyżacy” – Chorągiew Zaciężna Trzy Miecze (Warszawa).
14.00 – „Lisowczycy” – East Riders Stunt Team Kaskaderzy Filmowi, pokaz konny cz. I
14.30 – Turniej Szabli Polskiej – Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów (Warszawa).
15.30 – Blok Muzyka Źródeł – koncert kapeli Janusza Prusinowskiego i wiejska potańcówka (poleczki, kujawiaki, mazurki, oberki).
16.30 – „Niepodległa- Ojczyzna nie jedno ma imię” cz. II – Gwardia Gryfa (Wrocław) – żonglerka chorągwiami.
16.45 – „Sprawności kawaleryjskie” – East Riders Stunt Team Kaskaderzy Filmowi, pokaz konny cz. II.
17.15 – „Od Kościuszki do Traugutta – insurgenci i powstańcy” – GRH Chorągiew Zaciężna Ziemi Radziejowskiej.
17.45 – „Powstanie Listopadowe 1831” – GRH Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał (Warszawa).
18.15 – „Orzeł biały vs gwiazda czerwona 1920” – GRH 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy (Ciechanów/Mława).
18.45 – Uroczyste wręczenie nagród.

Przez cały dzień – Jarmark Rzemiosł Dawnych, Rękodzieła Artystycznego, Ludowego i Archeologii Doświadczalnej

* Ośrodek Archeologiczny „Choina Chorodyszcze”: Prasłowiańska Osada – wyrób uzbrojenia, warsztat krajkarski i tkacki, drzeworyt i plecionkarstwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, stanowiska: mincerskie, lepienia z gliny, obróbki krzemienia i bursztynu, pisarskie, piwowarskie, bartnicze, wróżb kapłańskich, łucznicze, bębniarskie i instrumentów archaicznych, opowieści i bajania, kuglarskie, tańca średniowiecznego
* Jarmark Rzemiosł Dawnych: kuźnia kowala płatnerza, obróbka żelaza i wyrób broni, huta pradziejowa, wyrób ozdób, broń pierwotna, płatnerstwo i wyrób białej broni, wyrób toporów, włóczni i łuków, stroje pradziejowe, ozdoby i amulety Prasłowian wikingów, wyroby z wikliny, metaloplastyka historyczna, ciesielstwo i wyrób pochodni, garncarstwo i warsztaty ceramiczne, toczenie garnków na kole, jubilerstwo, złotnictwo i biżuteria historyczna, cukiernictwo artystyczne, stoisko z zabawkami ludowymi z drewna, siana i wikliny, kiermasz książki i gier historycznych
* Widowisko Muzyczno-Choreograficzne Grupy Słowiański Gród (z Wólki Bieleckiej) pt. „Święto młodej brzozy” – chłosta gałązkami brzozowymi przybyłej publiczności, wspólne tańce, tańce z ogniem, taniec i poczęstunek miodem, pokaz dzielności bojowej, wróżby i bajania
* Stowarzyszenie Pozytywni Historycznie – Zbrojownia, zabawy plebejskie, gry historyczne
* Rzemiosła: szczytnik, tkactwo, kolczużnik, prezentacja historycznych instrumentów muzycznych

Przez cały dzień – Blok animacji i zabaw dla dzieci (warsztaty, zabawy, doświadczenia) Domu Kultury Świt

* Kraina eksperymentów i bąbelkowy świat – robaki faraona, bąbelkowy wulkan, eksperymenty z suchym lodem, helem, cieczami, różne rodzaje slime, czyli popularnych glutków, wydruk własnej chmury w kształcie podanym przez uczestników i wiele, wiele innych
* Wyciskarka kreatywności – zabawy animacyjne dla maluchów. W programie: slimy, masy plastyczne, eksperymenty, kreatywna plastyka.
* Patchwork – szycie duchów i kreatywnych potworów
* Papieroplastyka – temat przewodni: wiosenne inspiracje w technikach papieroplastycznych z uwzględnieniem kształtu, koloru, bryły i faktury
* Rękodzieło i ceramika – warsztaty
* Robotyka – przygoda z Lego. Podróż do świata Lego urozmaicona wieloma zabawami i konkursami dla dzieci
* Akademia Rysunku – warsztaty „Sztuka świata – zwierzęta afrykańskie w Parku Bródnowskim” – malowanie zwierząt. Dzieci i młodzież wykonają wielkoformatowy mural.
* Pierwsza pomoc – szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Elementy resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) prowadzone przy użyciu fantomów.
* Tor przeszkód – różne aktywności – od czołgania się, poprzez wspinaczkę, na biegach kończąc. Możliwość przetestowania swoich umiejętności samoobrony oraz zdobycia wiedzy na ten temat.

 

zdjęcie na górze: Turniej rycerski w Parku Bródnowskim / fot. DK Świt/archiwum

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx