Znany skradziony obraz był ukryty na Targówku

5
Share

Sukces policji – choć w pewnym sensie strata dla Targówka :)

 

Henryk Grunwald, rysownik i malarz, żył w latach 1904-1958. Jednym z jego cenionych dzieł jest obraz „Droga do Nałęczowa” – który jednak w 2004 roku został skradziony z prywatnej kolekcji. Od 14 lat obraz był zarejestrowany w Krajowym Wykazie Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem.

Policjanci, którzy poszukują skradzionych dzieł sztuki, stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie. Na przestrzeni ostatnich lat funkjonariusze odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro. Ale tym razem okazało sie, że skradziony obraz nie jest za granicą – ale w naszej dzielnicy.

Policjanci z KSP ustalili, że „Droga do Nałęczowa” Henryka Grunwalda może znajdować się w mieszkaniu na terenie warszawskiego Targówka. Tak było – z tym, że dzieło było przechowywane przez jego nowego „właściciela” w zwykłym garażu.

Funkcjonariusze zabezpieczyli obraz, który już opuścił Targówek i wkrótce wróci do prawowitych właścicieli. Policjanci prowadzą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Północ postępowanie w tej sprawie. Mieszkańcowi Targówka za paserstwo może grozić kara nawet do 5 lat więzienia.

 

zdjęcie: „Droga do Nałęczowa” Henryka Grunwalda / fot.: Policja

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx