Radni: zamiast mostu Krasińskiego zbudujcie chociaż wiadukt nad torami

22
Share

Radni Targówka podejmują jeszcze jedną próbę walki o odkorkowanie Bródna. Co jest ona warta?

 

Po pamiętnej kompromitacji rządzącej Warszawą Platformy Obywatelskiej – która dwa lata temu w ostatniej chwili skasowała budowę mostu oraz trasy Krasińskiego i od tamtej pory nie jest w stanie zrealizować chociażby „ochłapów pocieszenia” dla Targówka – dzisiaj radni Targówka (głównie z tej samej PO) będą głosowali nad kolejną uchwałą w tej sprawie.

Na LIX sesji rady dzielnicy będzie dziś poddane pod głosowanie (i raczej bez wątpliwości zostanie uchwalone) „Stanowisko rady dzielnicy Targówek w sprawie budowy wiaduktu wraz z dojazdami nad torami PKP w ciągu projektowanej Trasy Mostu Krasińskiego pomiędzy ul. Matki Teresy z Kalkuty na Targówku i ul. Jagiellońską na Pradze Północ”.

W skrócie: w związku z przesunięciem na „świętego Nigdy” budowy całego mostu i trasy z Żoliborza przez Pragę Północ (Śliwice) na Bródno, radni postulują budowę tylko części tego projektu – czyli drogi która połączy przez tory kolejowe nasze ul. Matki Teresy/Budowlaną z szeroką praską Jagiellońską.

„Budowa wiaduktu ma kluczowe znaczenie dla poprawy obsługi komunikacyjnej osiedla Bródno i odciążenia w szczególności ul. Odrowąża i ul. św. Wincentego, na których będzie wzrastać natężenie ruchu w związku prowadzonymi inwestycjami mieszkaniowymi i budową II linii metra. Należy zaznaczyć, że budowa w/w wiaduktu jest inwestycją, na realizację której od dawna liczą mieszkańcy Dzielnicy Targówek i nie budzi żadnych kontrowersji po stronie Dzielnicy Żoliborz ani Pragi Północ. Ponadto realizacja wiaduktu wraz z dojazdami z uwagi na zakres inwestycji jest mniej kosztowna w stosunku II etapu planowanej Trasy Mostu Krasińskiego” – czytamy w projekcie uzasadnienia stanowiska.

Czy to słuszny postulat? Tak. Choć cała trasa i most są najlepszym i koniecznym rozwiązaniem, to w sytuacji, gdy PO z powodu swoich partykularnych interesów zablokowała tę inwestycję, sam wiadukt jest oczywiście lepszy niż nic. Nawet tylko dojazd do Jagiellońskiej znacząco ułatwi poruszanie się po zakorkowanym Bródnie.

Jakie ma znaczenie? Żadne. „Stanowisko” rady dzielnicy to tylko forma wyrażenia opinii, sugestii, propozycji przez dzielnicowych radnych. Wiążące decyzje w tej sprawie może podjąć tylko rada całej Warszawy, która wyjątkowo rzadko przejmuje się „sugestiami” radnych Targówka.

Czy budowa wiaduktu ma szansę realizacji? W kampanii przedwyborczej i dzielnicowi i miejscy radni Platformy (gwoli sprawiedliwości – innych ugrupowań też) oczywiście obiecają nam wszystko, więc w tym sensie nie zdziwi nas przywrócenie jeszcze w tym roku do planów miasta budowy wiaduktu w 2020-którymś roku.

Czy naprawdę ma szansę realizacji po jesiennych wyborach? Chcielibyśmy wierzyć, że tak, ale doświadczenie z dotychczasowych (nie)realizacji obietnic wyborczych rządzących Warszawą na Targówku podpowiada nam jednak, że nie tylko nie ma co otwierać szampanów, ale nawet nie ma sensu wsadzać ich do lodówki…

 

Gąszcz torów kolejowych oddzielających Bródno od centrum Warszawy / fot. targowek.info

 

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx