Jan Olszewski, jeden z najsłynniejszych mieszkańców Bródna, obchodzi dziś urodziny

34
Share

Były premier Rzeczypospolitej wychował się przy ulicy Poborzańskiej, a maturę robił w liceum im. Lisa-Kuli.

20 sierpnia 1930 roku, a więc dokładnie 88 lat temu, przyszedł na świat Jan Ferdynand Olszewski, syn kolejarza z Bródna, jedna z najsłynniejszych osób, które wychowała nasza dzielnica.

W historii Polski zapisał się jako postać kontrowersyjna – był premierem III RP zaledwie przez kilka miesięcy, od grudnia 1991 do czerwca 1992 roku, a jego rząd zasłynął głównie z lustracyjnej nagonki rozpętanej przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza.

Ale my nie chcemy się skupiać na polityce, ale na bródnowskiej młodości przyszłego premiera. Rodzinny dom Jana Olszewskiego stał przy ulicy Poborzańskiej 21. Jego ojciec był kolejarzem, zaś matka – kuzynką Stefana Okrzei, słynnego zamachowca, którzy w czasie zaborów wrzucił bombę do rosyjskiego posterunku przy ul. Wileńskiej. Okrzeja był bohaterem PRL i do dziś jego imię nosi ulica na warszawskiej Pradze.

Jeszcze przed II wojną światową Jan Olszewski poszedł do szkoły powszechnej w nowym budynku przy ul. Bartniczej. O bródnowskiej przeszłości Olszewskiego opowiadał nam Zygmunt Żukowski, mieszkaniec przedwojennego Bródna:

Premier Olszewski chodził ze mną do gimnazjum. Jak ja byłem w pierwszej klasie, to on był w trzeciej. Już wtedy był wysoki, ale znacznie szczuplejszy niż dziś. W sumie to był nawet przystojny mężczyzna – wspominał pan Zygmunt w rozmowie z targowek.info.

Przyszły premier z Bródnem związany był w czasie wojny, jako członek Szarych Szeregów – Zawisza, a także po wojnie, bo do 1949 roku chodził do XIII Liceum im. Lisa-Kuli, w którym zdał maturę (wprawdzie za komuny patrona szkoły zmieniono na Ludwika Waryńskiego, ale wszyscy wiedzieli, że to przedwojenna szkoła z tradycjami).

W PRL wychowany na Bródnie chłopak został prawnikiem, był blisko związany z antykomunistyczną opozycją i m.in. w okresie stanu wojennego bronił działaczy „Solidarności” – Lecha Wałęsę i Zbigniewa Romaszewskiego, zaś później występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.

W wolnej Polsce był posłem na Sejm trzech kadencji i, jak już wspomnieliśmy, premierem w latach 1991-92. Już później, w latach 2006–2010, Jan Olszewski został doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych. W roku 2009 został odznaczony Orderem Orła Białego, zaś w 2014 roku został Honorowym Obywatelem Warszawy.

zdjęcie na górze: Jan Olszewski / fot. www.prezydent.pl

34
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx