Szkoła na Gilarskiej będzie opóźniona, budowana etapami i droższa | targowek.info

Szkoła na Gilarskiej będzie opóźniona, budowana etapami i droższa

Ale przynajmniej ratusz Targówka ogłosił przetarg na cześć inwestycji.

 

Dobra wiadomość: jest kolejny krok w stronę budowy pierwszej od ponad 30 lat publicznej szkoły podstawowej w dzielnicy Targówek – na skraju pola PGR, w okolicy ul. Gilarskiej. Urzędnicy właśnie rozpoczęli przetarg na jej budowę i jest szansa, że inwestycja wreszcie zacznie się w tym roku.

A teraz gorsze wiadomości.

* podawany przez urzędników termin otwarcia szkoły (i zaciekle przez nich broniony po naszych artykułach wskazujących na grożące opóźnienie) na wrzesień 2019 r. jest już oficjalnie nieaktualny. Z materiałów przetargowych wynika, że najwcześniejszy możliwy termin otwarcia podstawówki to teraz 1 września 2020 roku – o ile oczywiście nie będzie kolejnych opóźnień.

* opóźnienie w rozpoczęciu budowy przy Gilarskiej spowodowało podrożenie inwestycji. W 2016 roku władze Targówka liczyły, że cała placówka będzie kosztować ok. 25 mln zł. Ale od tego czasu koszty robót budowlanych w całej Polsce znacznie wzrosły i teraz urzędnicy rezerwują na tę inwestycję już 34 mln zł (plus VAT). A ta kwota jeszcze może być wyższa, bo przecież przetarg dopiero się rozpoczął.

* tak właściwie przy Gilarskiej ma powstać budynek szkolno-przedszkolny z osobnymi wejściami do szkoły podstawowej i przedszkola. I początkowo miał on zostać zbudowany „za jednym zamachem”. To też już nieaktualne: inwestycję podzielono na etapy – w pierwszym etapie (na który obecnie ogłoszono przetarg) będzie zbudowana sama szkoła. Etap II – przedszkole, oraz etap III – sala sportowa, powstaną później. Kiedy dokładnie, jeszcze nie wiadomo, ale najwcześniej w roku 2021.

* czyli to oznacza, że pierwsi uczniowie szkoły podstawowej przy Gilarskiej będa się uczyć na placu budowy – bo obok będą trwały prace przy kolejnych etapach inwestycji. I przez dłuższy czas nie będą mieli sali gimnastycznej, która powstanie dopiero na samym końcu prac.

 

Co zostanie zbudowane na dawnym polu PGR od strony ul. Gilarskiej (gdy już zostanie zbudowane)?

Będzie to budynek szkolno-przedszkolny z osobnymi wejściami do szkoły podstawowej i przedszkola. Ma pomieścić ponad 800 dzieci. Będzie część sportowa i gastronomiczna. Powstanie boisko oraz plac zabaw dla przedszkola i świetlicy dla różnych grup wiekowych.

Co ciekawe, choć w tej chwili projekt funkcjonuje pod nazwą „zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Gilarskiej”, nowa placówka będzie miała inny adres – główne wejście zaplanowano bowiem od strony jeszcze nieistniejącej ulicy, która przetnie pole PGR. Zaś od samej Gilarskiej szkołę i przedszkole będzie oddzielała (w nieokreślonej przyszłości) mityczna ulica Nowotrocka.

 

 

 wizualizacje: Autorska Pracownia Projektowa/Urząd Dzielnicy Targówek

PRZECZYTAJ TEŻ:

20 komentarzy na temat “Szkoła na Gilarskiej będzie opóźniona, budowana etapami i droższa

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 08:53

  Budowa metra, szkoły, linii tramwajowej tam będzie niezły BURDEL siostry! Ja sie pytam kiedy będzie most i ul. Nowotrocka ???

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 09:41

  Czy ja jestem ślepa czy ja widzę 0 (słownie ZERO) miejsc postojowych?

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 10:36

  A po co miejsce postojowe? Przecież to szkoła i przedszkole dla OKOLICZNYCH mieszkańców.
  Piechotą blisko, po co więc pchać się samochodem kiedy można piechotą, rowerem, wózkiem, na rolkach.
  Wozimy dupska swoich pociech i dziwimy się ,że później nie lubią wysiłku ani nie uprawiają żadnego sportu . Hodowla roszczeniowych leni zaczyna się już w przedszkolu.

  PS. Szkoła na Samarytanki znów powiększy się o kolejne oddziały wynajmowane w okolicznych nieruchomościach. Drodzy Radni to kosztuje i to niemało .

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 10:36

  Dzieci do szkoły, a już zwłaszcza podstawowej, czyli takiej w najbliższej okolicy domu, powinny CHODZIĆ, a nie być podwożone przez rodziców pod same drzwi.

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 11:05

  Nóżki, nóżki i jeszcze raz nóżki.
  Dla szkolnej kadry również :-)

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 11:20

  Jakby Tarchomin, Białołęka, Marki i Ząbki nie pchały się na Targówek to starczyłoby miejsca dla dzieci
  w przedszkolach i szkołach na Targówku i nie byłyby tak przeładowane jak są obecnie!

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 11:38

  A kiedy Nowotrocka?

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 12:07

  Jeżeli to prawda, że Tarchomin Białołęka itd upychają tu swoje dzieci to gdyby był dobry gospodarz w Warszawie to by budował przedszkola na Targówku. Proste.

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 12:34

  Teraz przeciez sie robi Kiss and Ride wystarczy jedna zatoka na coś takiego i jazda :)

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 13:20

  I bardzo dobrze ze noe ma miejsc parki gowych. To szkola i przedszkola dla okolicznych miesKancow a nie dojazdu z bialoleki

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 15:23

  HAHAHAAHHA TAK TAK NA TO CZEKAMY. 500 ZABIERZCIE I 169 BO BĘDZIE METRO :D i POPROSIMY KOLEJNĄ ŚWIĘTNĄ PĘTLĘ NA POLU PGR GDZIE WYSIADAJĄ 2 OSOBY :) SZKOŁA TO BĘDZIE DLA SŁOIKÓW I PSEUDO UBOGICH . TARGÓWEK TO ZAPOMNIANA DZIELNICA

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 17:25

  Ale tę ulicę dojazdową też zbudują czy przypomną sobie o niej w 2031?

 • 17 sierpnia 2018 o godz. 22:40

  @JAN musisz udać się do psychiatry po nową receptę. Jak brałeś leki zgodnie z wytycznymi lekarza, to było cicho, spokojnie i normalnie.

  Deficytu umysłowego oczywiście w ten sposób nie uzupełnisz, ale przynajmniej zaakceprujesz otaczający cię świat i to że nas Słoików jest co raz więcej na Targówku, że pracujemy, kupujemy (także na kredyt), że mieszkamy w nowych blokach,że zmieniamy swoje otoczenie… i wreszcie, że nie mamy ci za złe że mieszkasz w otrzymanym za przysłowiową złotówkę M3.

  Więcej optymizmu i otwartości na innych a także więcej zaangażowania w lokalną aktywność – Twoje Kochane Słoje :)

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 09:57

  a czy nie można na dachu tej szkoły zaprojektować żywego ogrodu?? Za chwilę na polu PGR nie będzie już kawałka zieleni. Zielony i żywy dach przypominałby o dobrych czasach tego terenu…

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 10:04

  Targówek się rozbudowuje. Przybywa nam mieszkańców – także słoików ;) Dla Wszystkich Naszych Targówkowskich dzieci budują szkołę i przedszkole. Gdyby nie to, że mamy w dzielnicy spory deficyt miejsc szkolnych i przedszkolnych, nie byłoby problemu.
  Zgadzam się z Janem że Targówek to zapomniana dzielnica.Od dawna brak inwestycji. Nie dziwię się więc ,że TUBYLCY warczą na samą myśl o najeździe OBCYCH ;))

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 17:52

  @grzeszy – nie można, bo jak widać szkoła jest już zaprojektowana. Więc gdyby tak podchwycić Twój pomysł o zielonym dachu,to dopiero za jakieś 3-4 lata mogłaby rozpocząć się budowa, bo tak jakoś dziwnie się składa na tym świecie , że żeby coś zbudować , trzeba to najpierw zaprojektować a w tym wypadku przeprojektować , a to zapewne również są pieniądze i czas.

  A tak w ogóle zawsze rozśmieszają mnie opinie, typu: a nie można było tego zbudować inaczej… ? Jak widać skoro zbudowano tak , to widać nie można było, a choćby nawet z małego powodu, że nikt na to po prostu wcześniej nie wpadł, albo było za drogo, albo nie było czasu, albo projektant nie miał umiejętności , albo kolejne albo….. Tak czy siak, jak chcesz żeby coś było jakoś , to weź udział np. w konsultacjach społecznych ale mocno przed budową i zaprojektowaniem , to pewnie ktoś przynajmniej rozważy twój pomysł, a budzenie się po pozwoleniu na budowę , że coś można było inaczej jest za późno. Zawsze można było coś inaczej tak w jedną jak i w drugą stronę. Każdy pomysł na inwestycję , to nie zadanie matematyczne i ma nieskończenie wiele rozwiązań i wiele z nich jest prawidłowych i zależy od punktu widzenia, podejścia do tematu, okoliczności, pieniędzy itd.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 11:02

  Federacja Słoików Targówka – HAHAAHHAHAHAA SŁOJE WYGINĄ. i wy tez. ZA pół roku będziesz mieszkał pewnie na Białołęce albo na Ursynowie i tam będziesz pisał takie rzeczy. Słoma wystaje z waszych butów słoje

 • 24 sierpnia 2018 o godz. 06:35

  na byłym polu PGR co krok to nowa ulica śmieszne a możnaby przedłużyć już istniejące

 • 6 września 2018 o godz. 12:03

  Tych z Kondratowicza 20 wyslac do tych barakow a dzieci do ich siedziby ktores pietro przerobic to tak w ramach nagrody za ciezka prace ze przez 30 lat nie powstala zadna szkola podstawowa

 • 6 października 2018 o godz. 12:58

  Przetarg został unieważniony i możemy się pożegnać z wrześniem 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.