Jadłodzielnia na Bródnie już nie działa

25
Share

Nie zanoście więcej jedzenia do Jadłodzielni na Bazyliańskiej. Idea była fajna, ale niestety nie sprawdziła się w praktyce.

 

„Jadłodzielnia” to punkt służący do nieodpłatnej wymiany żywności. Każdy, kto ma niepotrzebne (ale zdatne do spożycia) jedzenie, zamiast wyrzucać je do śmietnika, może przynieść do punktu i za darmo oddać. A ktoś inny może za darmo je zabrać i zjeść. Po angielsku nazywa się to „foodsharing”.

Na początku roku taka Jadłodzielnia została otwarta na ul. Bazyliańskiej i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Na jedzenie i chętnych czekały lodówka oraz szafki w sklepie społecznym Sklepowisko.

Ale ciepłe przyjęcie to za mało dla sprawnego funkcjonowania punktu. Po zaledwie kilku miesiącach działania, w lecie, Jadłodzielnia na Bródnie została zamknięta. Jak się dowiedzieliśmy, po prostu za mało osób przynosiło tam jedzenie, nie udało się też namówić do współpracy firm czy resturacji. W rezultacie lodówka i półki do foodsharingu na Bazyliańskiej przez większość czasu były niemal puste.

Ostatecznie więc zapadła decyzja o zamknięciu Jadłodzielni i zwolnieniu miejsca dla innych produktów oferowanych w Sklepowisku. Informacja o tym nie została jednak nagłośniona i od czasu do czasu ktoś cały czas chce oddać jedzenie do Sklepowiska – tyle, że teraz nie ma co już co z nim robić.

Więc – nie szukajcie więcej Jadłodzielni na Bródnie. Już jej nie ma.

Na szczęście samo Sklepowisko na ulicy Bazyliańskiej działa i ma się dobrze. Przypomnijmy, że nie jest to zwykły sklep. To sklep charytatywny – istnieje nie dla zysku, a z chęci niesienia pomocy. Przyjmuje używane rzeczy, które jednym są już niepotrzebne i sprzedaje je tanio najbardziej potrzebującym. A zyski przeznacza na pomoc dla najbiedniejszych.

 

zdjęcie na górze: Sklepowisko/www.sklepowisko.waw.pl

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx