MPO zdecydowało, kto rozbuduje spalarnię śmieci na Targówku

12
Share

Podpowiedź: najtańsi.

 

Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (tak ładnie nazywana jest spalarnia śmieci na Targówku Fabrycznym u zbiegu ulic Zabranieckiej i Gwarków) został rozstrzygnięty.

Przypomnijmy, że o kontrakt na rozbudowę instalacji do odzysku energii z odpadów rywalizowały trzy podmioty: konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A.; TM.E. S.p.A. Termomeccanica; Atzwanger S.p.A.; konsorcjum firm francuskich i polskich Constructions Industrielles de la Mediterranee – CNIM S.A.; CNIM Poznań sp. z o.o.; PORR S.A. oraz chińska Shanghai Electric Power Construction.

Chińczycy złożyli zdecydowanie najlepszą ofertę o wartości 1,038 miliarda zł brutto, ale nie byli murowanymi faworytami przetargu, bo przy weryfikacji i ocenie ofert wzięto także pod uwagę efektywność energetyczną urządzeń, okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny oraz dyspozycyjność roczną instalacji.

Jednak – chińska propozycja także całościowo okazała się lepsza od innych i wczoraj MPO ogłosiło Shanghai Electric Power Construction zwycięzcą przetargu.

W listopadzie br. planujemy podpisać umowę z wyłonionym wykonawcą – informuje Piotr Karczewski, dyrektor w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w m. st. Warszawie.

Rozbudowana i zmodernizowana spalarnia na Targówku Fabrycznym ma rozpocząć funkcjonowanie w terminie 36 miesięcy od wejścia wykonawcy na plac budowy. Jeśli umowa zostanie podpisana zgodnie z planem, oznacza to, że wielka spalarnia zacznie działać na przełomie 2021 i 2022 roku.

Rocznie ZUSOK będzie mógł spalać 305 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych, nienadających się do recyklingu – czyli około 1/3 odpadów całej Warszawy – i przekształcać to w prąd i ciepło dla kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych.

MPO zapewnia, że odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku, a panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu. Nie da się jednak zapobiec najazdowi śmieciarek na naszą dzielnicę – obecnie szacuje się, że do spalarni na Zabranieckiej będzie codziennie dojeżdżało ok. 270 śmieciarek.

 

zdjęcie na górze: z lewej strony spalarnia na Targówku obecnie (fot. Google Earth), z prawej po planowanej rozbudowie (mat. inwestora) / mat. archiwalne

 

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx