Na św. Wincentego będą nowe światła, a autobusy zatrzymają się na ulicy (fakt, tylko w jedną stronę)

65
Share

Karkołomne rozwiązanie na wysokości nowego osiedla firmy Atal.

Wkrótce na ul. św. Wincentego na wysokości Cmentarza Bródnowskiego nastąpią zmiany: powstanie zupełnie nowe, duże skrzyżowanie z ulicą Niwa – drogą dojazdową do budowanego przed firmę Atal osiedla Nowy Targówek.

„Gazeta Stołeczna” opisała skalę tego skrzyżowania: mają powstać pasy do skrętu w lewo i prawo zarówno dla samochodów wyjeżdżających z Nowego Targówka, jak i na to osiedle wjeżdżających.

Naszą uwagę przykuło jednak coś innego: na skrzyżowaniu św. Wincentego i Niwa powstanie sygnalizacja świetlna!

Oraz przystanki autobusowe, z czego jeden z zatoką przystankową (w kierunku Bródna), a drugi bez zatoki – tu autobusy będą zatrzymywać się na głównej jezdni (w kierunku Ronda Żaba).

Skąd takie dziwne rozwiązanie? Początkowo zatoki autobusowe miały być po obu stronach ulicy – ale „po stronie cmentarza jest kolizja ze szpalerem drzew, w związku z tym Zarząd Zieleni nie wydał decyzji na wycinkę. Wykonawca ma zrealizować inwestycję bez uszczerbku dla zieleni. Po stronie cmentarza nie będzie zatoki autobusowej, a jedynie słupek. Przystanek będzie zlokalizowany w pobliżu sygnalizacji świetlnej i będzie przystankiem na żądanie” – wyjaśnia targowek.info Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Zarząd Dróg Miejskich.

Przedstawicielka ZDM uważa, że autobusy zatrzymujące się na jezdni w stronę ronda Żaba nie spowolnią dodatkowo ruchu – gdyż autobus zatrzymuje się jedynie na kilkanaście sekund. Może i prawda. Głównym spowalniaczem ruchu na i tak regularnie korkującej się ulicy św. Wincentego będą przecież światła na skrzyżowaniu z ul. Niwa…

Kiedy to skrzyżowanie i przystanki będą zbudowane? Tu jest kolejny kłopot, bo inwestycja się opóźnia. „W tej chwili firma Atal (która zbuduje skrzyżowanie na własny koszt) dokonuje zmian w projekcie. Będziemy mobilizować wykonawcę, aby prace zrealizował do końca tego roku” – podkreśla Karolina Gałecka.

Szybka budowa skrzyżowania jest kluczowa, bo lada chwila na Bródnie ruszy budowa metra i ul. św. Wincentego stanie się jednym z jej najważniejszych objazdów (choć może być częściowo zamknięta).

Z kolei firma Atal ma też inne kłopoty – z powodu problemów z nieuregulowanymi granicami osiedla Nowy Targówek wstrzymano wydawanie lokali w jednym z już zbudowanych bloków. Ale to zupełnie inna historia.

zdjęcie na górze ilustracyjne / fot. archiwum targowek.info

65
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx