Najgorsza wylotówka z Warszawy wreszcie przejdzie generalny remont

22
Share

W końcu pojawią się chodniki oraz – ale to już nie jest pewne – ścieżki rowerowe.

 

Wielu mieszkańców Targówka w ogóle nie zna ulicy Janowieckiej. Znają ją za to doskonale mieszkańcy Ząbek i sąsiednich miejscowości, którzy w drodze do Warszawy omijają tędy wiecznie zakorkowaną Łodygową.

Ulica Janowiecka prowadzi między działkami prosto z Ząbek na Targówek Fabryczny i wpada w Swojską, a dalej w ulicę Ziemowita. Stoi przy niej tablica z nazwą miasta „Warszawa” i dzielnicy „Targówek”. Tyle że ulica nijak nie przypomina ważnej arterii, choć stała się nią w ostatnich latach.

W 2015 roku nazwaliśmy Janowiecką „najgorszą wylotówką z Warszawy”. Nie ma tu latarni, nie ma chodnika, nie ma nawet pobocza. Piesi wydeptali ścieżkę na trawniku, ale spróbujcie tędy przejść po deszczu albo z wózkiem dziecięcym…

Rok temu Janowiecka przeszła frezowanie i wymianę asfaltu, ale to jedyne, co się na niej zmieniło od kilkudziesięciu lat. Ale – na szczęście – miejscy urzędnicy w końcu zauważyli te ulicę i szykują jej wielką tranformację.

Koncepcja rozbudowy ul. Janowieckiej obejmuje odcinek o długości ok. 1,55 km. Kluczowym punktem jest całkowita przebudowa i zmiana lokalizacji wlotu w ulicę Swojską: powstanie nowy odcinek drogi o długości ok. 200 m, dzięki któremu przyszła Janowiecka będzie się krzyżowała w jednym punkcie nie tylko ze Swojską, ale też z Bardowskiego.

To jest pewne, podobnie jak latarnie i chodniki po obu stronach wyremontowanej Janowieckiej. Ale urzędnicy jeszcze nie zadecydowali o szczegółach: czy na ulicy będą ścieżki rowerowe, ile będzie przy niej drzew, czy będą bezpiecznie „wysepki” na przejściach dla pieszych itd.

Opracowano aż 4 warianty rozwiązań koncepcyjnych tej ulicy, które różnią się tylko sposobem organizacji ruchu samochodowego i rowerowego (np. w wariancie, w którym jest ścieżka rowerowa, to już nie ma miejsca na gęsty szpaler drzew). O tym, który wariant ostatecznie zostanie zrealizowany, urzędnicy zdecydują po spotkaniu z mieszkańcami Targówka Fabrycznego i Elsnerowa (choć bezpośrednio przy Janowieckiej mieszka niewiele osób – głównie są tam działki).

Spotkanie dotyczące koncepcji rozbudowy ul. Janowieckiej na odcinku od ul. Swojskiej do granicy Warszawy, odbędzie się 2 października (wtorek) o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej nr 58 im. Gajcego przy ul. Mieszka I nr 7.

Dopiero potem zostanie wybrana ostateczna koncepcja, która posłuży do oszacowania kosztów realizacji inwestycji i wykonania dokumentacji projektowej umożliwiającej rozbudowę ulicy.

Urzędnicy jeszcze nie podają nawet przybliżonej daty generalnego remontu Janowieckiej – jednak nie wydaje się możliwe, żeby nastapiło to wcześniej niż w 2020 roku.

 

zdjęcie na górze: Janowiecka w 2015 roku / fot. archiwum targowek.info
pozostałe zdjęcia: Janowiecka obecnie / fot. ZMID

 

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx