Prezydent Warszawy uroczyście rozpocznie dziś budowę, która zaczęła się rok temu (i powinna skończyć za miesiąc) | targowek.info

Prezydent Warszawy uroczyście rozpocznie dziś budowę, która zaczęła się rok temu (i powinna skończyć za miesiąc)

W „eksperymentalnym budynku komunalnym” powstaną 64 mieszkania dla osób, które zarabiają za wiele, że dostać standardowe mieszkanie komunalne.

 

Warszawski ratusz ogłosił dziś na Targówku Mieszkaniowym małą uroczystość: o godzinie 9:00 odbędzie się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego na budowie budynku wielorodzinnego przy ul. Korzona (przy Trockiej). Będzie obecna m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

I fajnie. Tyle, że budowa bloku przy Korzona rozpoczęła się na początku lata 2017 roku, czyli już ponad rok temu. Ba, zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami stołecznego ratusza, powinna się właśnie kończyć, bo oddanie tego budynku do użytku zaplanowano na 30 października 2018 roku

Oczywiście wszystko ma wytłumaczenie, szczególnie podczas kampanii wyborczej. Bowiem rozpoczęta ponad rok temu budowa miejskiego bloku na Targówku zamarła po zaledwie kilku miesiącach, gdy wybrany przez miasto wykonawca – firma Dorbud z Kielc – znalazł się na skraju bankructwa.

Robotnicy opuścili budowę i kolejne długie miesiące nic się na niej nie działo. Wybranie nowego wykonawcy zajęło miastu dużo czasu, ale w końcu się udało. Stąd dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, która zastąpi planowane od dawna oficjalne otwarcie gotowego bloku…

Co powstanie na ulicy Korzona?

Budynek na ul. Korzona, z dostępem także od strony ulicy Chyrowskiej, będzie miał trzy piętra i podziemny garaż. 56 z 64 mieszkań będzie bardzo małych – jedno i dwupokojowe. Najmniejsze z nich będą miały 27 m kw., największe sięgnie 75 m kw (4 pokoje z kuchnią). Wszystkie mieszkania na parterze będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Budynek ten bywa czasem nieprezycyjnie nazywany jest TBS-em. To dlatego, że na zlecenie Urzędu Miasta Warszawy funkcję inwestora pełni w nim Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS)  Warszawa Północ. De facto to jednak „eksperymentalny” budynek komunalny, w którym mieszkania otrzymają osoby nieznacznie (do 10% oraz o 10%-40%) przekraczające kryterium dochodowe do tego, aby otrzymać „standardowe” mieszkanie komunalne.

Tak będzie wyglądał „TBS” przy Korzona:

 

Aktualny termin zakończenia budowy bloku na Targówku, podawany przez TBS Warszawa Północ, to IV kwartał 2019 r. Koszt całej inwestycji to 18 mln zł.

 

wszystkie zdjęcia: wizualizacje budynku przy ul. Korzona / mat. TBS Warszawa Północ

PRZECZYTAJ TEŻ:

24 komentarzy na temat “Prezydent Warszawy uroczyście rozpocznie dziś budowę, która zaczęła się rok temu (i powinna skończyć za miesiąc)

 • 25 września 2018 o godz. 07:04

  Precz z patologią! Mamy wystarczająco własnej patoli a chcą nam wcisnąć jeszcze więcej…

 • 25 września 2018 o godz. 07:23

  Co to są te sznurki na elewacji ? Co to pranie będą tam wieszać ?

 • 25 września 2018 o godz. 07:47

  Kłamstwa HGW na porządku dziennym,przetniemy wstążkę i nikt się nie dowie że nic nie robimy a bierzemy kasę naiwnych warszawiaków !

 • 25 września 2018 o godz. 07:49

  WOW! Ile tam przestrzeni wokół na tych zdjęciach! :D

 • 25 września 2018 o godz. 07:56

  Piękna ta wizualizacja. Pani Prezydent może być zdziwiona tym,że okolica wygląda zupełnie inaczej. Może wizualizacja uwzględnia już zniszczenie przedszkola,co do którego są roszczenia? Trzaskowski dokończy to, czego HGW nie zdążyła…”oddać”.
  No a przecinanie wstęg na inwestycjach, które albo już są w budowie albo wręcz są ukończone, to w Bolanda długa tradycja. U polityków z każdej opcji.
  Przejdę się tam i popatrzę, jak zaparkowane będą limuzyny oficjeli. Ile zakazów zostanie złamanych i ile trawników zniszczonych. By żyło się lepiej.

 • 25 września 2018 o godz. 08:03

  Nie ma co się łudzić tak naprawdę mieszkania te dostaną znajomi urzędu miasta. Kolokwialnie mówiąc kolesiostwo

 • 25 września 2018 o godz. 08:13

  Wizualizacja jest zgodna z planem, przynajmniej przez jakiś czas tak to będzie wyglądać, bo tego przedszkola za chwilę tam nie będzie.. (rodzice zacznijcie szukać innego miejsca dla swoich pociech..), a tam wizualizacja znowu się zmieni bo… jak myślicie… tak zgadliście Bo będzie tam… kolejny blok :) hip hip hurra…

 • 25 września 2018 o godz. 08:17

  Typowy Polski Janusz ma zepsuty dzień, jak z rana się od kogoś nie wywyższy, komuś nie dos…ra, czegoś nie skrytykuje, lub nie wytropi jakiejś afery. Taki to nasz Januszowi charakter narodowy … W tej dziedzinie faktycznie jesteśmy narodem wybranym…

 • 25 września 2018 o godz. 08:21

  Że jeszcze nikt nie skomentował garażu podziemnego pod tym budynkiem dla biedaczków…

 • 25 września 2018 o godz. 08:43

  To mieszkali KOMUNALNE czyli gminne a nie SOCJALNE i kryteria aby takie mieszkania dostać są zasadniczo inne. Nie powiedziałbym też że to jakaś skrajna biedota patrząc na obowiązujące kryterium dochodowe. Po prostu przeciętni ludzie nie wyróżniający się niczym wśród większości społeczeństwa.

 • 25 września 2018 o godz. 09:10

  Jak się dostanie mieszkanie za darmoszkę , to przecież już będzie stać takiego mieszkańca na leksusa , więc garaż się przyda, jak znalazł.

 • 25 września 2018 o godz. 09:58

  Czyli pieniądze są. I można wybudować szkołę tak by nie trzeba było upychać dzieci w jakiś filiach na dwie zmiany bez boiska i sali sportowej.

 • 25 września 2018 o godz. 10:29

  @Anonim. Aaaa… To teraz rozumiem dlaczego Bródno i Targówek są tak zastawione przez samochody. Przecież większość z tych mieszkań to mieszkania dane jakimś szczęśliwcom kiedyś za darmoszkę (mieszkania zakładowe), lub mieszkania spółdzilecze, które można dziś wykupić za ułamkową część ich wartości lub nawet za przykładową złowtówkę :) Stąd te mega parkingi na każdym trawniku i chodniku.

 • 25 września 2018 o godz. 11:04

  podobno w przyszłym tygodniu uroczystość z okazji budowy Nowotrockiej, a także mostu krasińskiego, szkoły podstawowej, liceum i przedszkola, na za dwa tygodnie otwierają budowę drugiej nitki ul. Św. Wincentego, uruchamiają też pośpieszną linię autobusową z Bródna do Centrum Warszawy oraz rozpoczyna się rewitalizacja ul. Kondratowicza i ul. Łabiszyńska. Budowa ośrodka zdrowia oraz posterunku Policji na Zaciszu w kompleksie Dom Kultury Zacisze też ma się rozpocząć już przed wyborami, podobnie jak budowa krytej pływalni na Targówku Mieszkaniowym oraz odkrytej w parku bródnowskim działającej zimą jako lodowisko.

 • 25 września 2018 o godz. 12:29

  @piter. Pieniądze oczywiście są, tylko wszytsko zależy od tego na co zostaną przeznaczone. Można zbudowac metro, wyremontować ulice albo zbudowac szkoły. Wszytskiego na raz jednak się nie da – chyba normalne. W Warszawie na mieszkanie komunalne czeka się kilka lat a miejsc w szkołach (przynajmniej na Targówku) jest wystarczająco.

  Zdecydowanai większośc podstawówek na Targówku działa w systemie jednozmianowym z klasami w granicach 17-21 uczniów. Wystarczy zatem nie pchać się do jednej – dwóch szkół, z których rodzie przez jakiś głupi małpi pęd zrobili kołchozy, tylko złożyć papiery do szkoły obok. Na pewno przyjmą. Z przeniesieniami też nie ma problemu.

 • 25 września 2018 o godz. 14:24

  No właśnie Polaczków jak zwykle boli, że ktoś w trudniejszej sytuacji może coś dostać od państwa czy miasta, ale już ich nie boli jak to samo państwo czy miasto oferuje im odsprzedaż mieszkań spółdzielczych za grosze, czy jak oni sami za darmo zajmują nie swoją przestrzeń np. na klatkach schodowych wystawiając tam meble i odgradzając je kratami, czy jak za darmo zajmują nie swoją przestrzeń parkując samochody na chodnikach czy trawnikach. Nie ważne skąd ja mam mieszkanie i jak kombinuję na co dzień parkując swoje auto gdzie popadnie (byle za darmoszkę), kradnąc prąd z klatki, czy sygnał telewizyjny od sąsiada. Najważniejsze żeby inny miał gorzej niż ja mam. A na dodatek to ciągłe wywyższanie ponad innych. Bo przecież oni sa na pewno gorsi ode mnie!

 • 25 września 2018 o godz. 17:36

  Olek, tak będzie ??? You made my day

 • 25 września 2018 o godz. 19:11

  Kiedyś zarabiałem dosłownie najniższą krajową pensję i na mieszkanie komunalne byłem za bogaty bo dochody liczy się chyba od najniższej renty/emerytury a nie pensji. W ten sposób zawsze premiowani będą wielodzietni albo wielopatologiczni. Niestety na Targówku mieszkania komunalne to właściwie to samo, co socjalne tylko może czynsze trochę wyższe.

 • 25 września 2018 o godz. 21:40

  Rozszerzając myśl Olka, należałoby też uroczyście otworzyć także te nowooddane inwestycje, których na Bródnie nie brakuje, nie tylko celebrować rozpoczęcie budowy. Szpital bródnowski na przykład. Czy klub Lira. Jak wiadomo Targówek to oczko w głowie obecnej władzy, więc mamy się czym pochwalić.

 • 26 września 2018 o godz. 14:15

  Ja tam bym zrobił mały przeglądzik mieszkań w SM Bródno, kto za darmoszkę dostał mieszkanko i nawet w nim nie mieszka tylko podnajmuje komuś innemu. Jak mu nie potrzebne, niech odda do zasobu mieszkaniowego .

 • 27 września 2018 o godz. 12:57

  Większość tu piszących nie wyzwoliła się jeszcze z syndromu realnego socjalizmu z lat 70-tych i 80-tych.
  Gnębią was jakieś fobie? Trochę optymizmu i radości i wszystko wyda się prostsze.

 • 28 września 2018 o godz. 17:16

  no proszę jaka dobra pani,przed wyborami.

 • 2 października 2018 o godz. 22:04

  Dobre te wizualizacje, przestrzeń, zieleń… szczególnie ta od ul. Chyrowskiej robiona chyba przez niewidzialne ściany stojącego ze 2 m od opisywanej inwestycji budynku ? hiperprzestrzeń na Targówku ? Ciekawe czy dostający tam mieszkania wiedzą, że Chyrowska jest zabytkiem i nie da się jej „poprawić” zalewając asfaltem zu tak ubustwianą w tej dzielnicy kostką brukową… hehehe terenówki będą stały w tym garażu budynku dla ubogich ?

 • 24 października 2018 o godz. 10:29

  Tak jak na filmach Barei .Bhawo pani prezydent , bhawo platforma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.