Przedwojenny bruk doprowadzi do nowej stacji metra

21
Share

Historyczne odkrycie na ul. Tykocińskiej zostanie zachowane!

To nieoczekiwane odkrycie i tym bardziej możemy się cieszyć z obrotu sprawy. Chodzi o długi odcinek przedwojennego bruku w okolicach ulic Tykocińskiej i Witebskiej, odkryty podczas trwającego właśnie remontu „obwodnicy Targówka” (czyli ciągu ulic Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej).

Kocie łby pochodzą z czasów, gdy na Targówku stały tylko drewniane domy i małe kamieniczki. Gdy w latach 70. XX wieku zastąpiono je wielkimi blokami, starą brukowaną ulicę zalano asfaltowym chodnikiem. I o bruku zapomniano.

Kiedy kilka tygodni temu spękany asfalt zerwali robotnicy remontujący „obwodnicę”, okazało się że odsłonięty przedwojenny bruk jest wciąż równy, z zachowanym rynsztokiem i ogólnie w dobrym stanie.

Na szczęście miejskie urzędy tym razem stanęły na wysokości zadania: znaleziskiem szybko zainteresował się konserwator zabytków. I co najważniejsze – jak podaje „Gazeta Stołeczna” – nakazał on zachowanie i wyeksponowanie części odsłoniętego bruku!

Z informacji „Gazety” wynika, że prawdopodobnie bruk będzie przeniesiony w okolice wejścia do stacji metra Targówek przy ul. Ossowskiego. Dokładna lokalizacja rekonstrukcji i jej ostateczny kształt będą jeszcze dyskutowane. Propozycję wkomponowania bruku w otoczenie ścieżek biegowych i rowerowych ma przedstawić wkrótce projektant przebudowy „obwodnicy”.

Przeczytaj też: 9 brukowanych ulic z Targówka trafiło do ewidencji zabytków

zdjęcie: odsłonięty bruk w okolicach Tykocińskiej/Ossowskiego / fot. Twitter

21
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx