Wybory 2018: kto chce zbudować most i trasę Krasińskiego?

38
Share

Temat budowy mostu Krasińskiego jest dla nas „papierkiem lakmusowym” w tej kampanii. Pokazuje, czy kandydaci na najwyższy urząd w mieście naprawdę interesują się Targówkiem, czy, podobnie jak obecnie rządzący Warszawą, mają naszą dzielnicę gdzieś.

Przypomnijmy krótko, że most Krasińskiego planował już przed II wojną światową prezydent Warszawy Stefan Starzyński. W ostatnich latach na przygotowania do budowy trasy samochodowo-tramwajowej, która miała spiąć Żoliborz, Śliwice i Bródno, miasto stołeczne Warszawa wydało już 30 milionów złotych. I dwa lata temu wyrzuciło te pieniądze do kosza, gdy zdominowana przez PO Rada Warszawy postanowiła poświęcić kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Bródna, codziennie stojących w gigantycznych korkach, żeby dojechać na drugą stronę Wisły, po to aby uspokoić protest hałaśliwej grupki mieszkańców „elitarnego” Żoliborza.

Rafał Trzaskowski (PO) nie odważył się wystąpić przeciwko swoim kolegom z partii i podczas kampanii wyborczej zdecydowanie przekreślił możliwość powrotu do niedawnych planów budowy mostu Krasińskiego. I w ogóle budowy jakiegokolwiek mostu dla samochodów w całej Warszawie. Udało mu się za to napisać w swoim programie wyborczym, że „Most łączący Białołękę z Żoliborzem powinien być planowany jako przeprawa tramwajowa i rowerowa”. Nie wiemy, w jaki sposób Rafał Trzaskowski widzi budowę mostu z Żoliborza na Białołękę – na ukos przez Wisłę? – ale przynajmniej wiemy, że nie ma on pojęcia o tym temacie.

Patryk Jaki (PiS) umieścił w programie ogólne hasło, że powstanie co najmniej jedna przeprawa mostowa na północy Warszawy. Czy chodzi o most Krasińskiego? Raczej nie, gdyż kandydat PiS stwierdził w jednej z wypowiedzi, że „prawdopodobnie będzie trzeba zrezygnować z Mostu Krasińskiego, ponieważ generuje on niepotrzebne konflikty”. Z drugiej strony trasa mostu Krasińskiego pojawia się na jego liście tramwajowych zadań inwestycyjnych, opisana jako „połączenie Targówka z Żoliborzem – północna część Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia”. Więc przynajmniej wiemy, że Patryk Jaki odróżnia Bródno i Targówek od Białołęki.

Jan Śpiewak (koalicja Wygra Warszawa) w kampanii wyborczej wypowiada się o moście oraz trasie Krasińskiego zachowawczo – np. w jednym z wywiadów stwierdził, że „trzeba przemyśleć budowę mostu Krasińskiego, ale w porozumieniu z mieszkańcami i w taki sposób, by nie wtłaczać nadmiernego ruchu na Żoliborz”. My jednak na Targówku pamiętamy, że kilka lat temu głośno i aktywnie potestował przeciwko tej inwestycji, walnie przyczyniając się do skasowania budowy mostu Krasińskiego przez PO.

Justyna Glusman (Miasto Jest Nasze) też wywodzi się z ruchu miejskich, które bezpośrednio protestowały przeciwko mostowi i trasie Krasińskiego 2-3 lata temu. Lecz w obecnej kampanii nie torpeduje już całkowicie tej inwestycji – choć dalej pozostaje przeciwna samochodom. „Skłaniam się ku budowie mostu Krasińskiego, ale jako mostu dla komunikacji publicznej (tramwajów i autobusów), rowerzystów i pieszych” – ta wypowiedź Justyny Glusman jest najkonkretniejszą, jak dotychczas, deklaracją na temat mostu Krasińskiego spośród wszystkich kandydatów na prezydenta Warszawy.

Jacek Wojciechowicz (komitet Akcja Warszawa) był wiceprezydentem Warszawy w czasie batalii o most Krasińskiego i długi czas konsenwentnie przygotowywał tę przeprawę, kierując działaniami stołecznych urzędników. Jego zaangażowanie w sprawę mostu było prawdopodobnie jednym z powodów, dla których odwołano go ze stanowiska (choć głównie chodziło o nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji). W kampanii wyborczej jednak mostem Krasińskiego się nie zajmował.

Pozostali kandydaci na prezydenta Warszawy w wyborach 2018 na temat mostu i trasy Krasińskiego jak dotąd się nie wypowiadali. Do tej grupy należy też niestety Sławomir Antonik (Bezpartyjni). Burmistrz Targówka, który z ramienia Spółdzielni Bródno rządzi w koalicji z PO, a kandyduje na fotel prezydenta z ramienia bezpartyjnych samorządowców, w ogóle dość dyskretnie ujawnia swój program wyborczy i na temat swojej własnej dzielnicy praktycznie się nie wypowiada.

Przeczytaj także: Wybory 2018: metro na Targówku będzie dłuższe czy SKM stanie częściej?

38
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx