Wybory 2018: kto chce zbudować most i trasę Krasińskiego? | targowek.info

Wybory 2018: kto chce zbudować most i trasę Krasińskiego?

Temat budowy mostu Krasińskiego jest dla nas „papierkiem lakmusowym” w tej kampanii. Pokazuje, czy kandydaci na najwyższy urząd w mieście naprawdę interesują się Targówkiem, czy, podobnie jak obecnie rządzący Warszawą, mają naszą dzielnicę gdzieś.

Przypomnijmy krótko, że most Krasińskiego planował już przed II wojną światową prezydent Warszawy Stefan Starzyński. W ostatnich latach na przygotowania do budowy trasy samochodowo-tramwajowej, która miała spiąć Żoliborz, Śliwice i Bródno, miasto stołeczne Warszawa wydało już 30 milionów złotych. I dwa lata temu wyrzuciło te pieniądze do kosza, gdy zdominowana przez PO Rada Warszawy postanowiła poświęcić kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Bródna, codziennie stojących w gigantycznych korkach, żeby dojechać na drugą stronę Wisły, po to aby uspokoić protest hałaśliwej grupki mieszkańców „elitarnego” Żoliborza.

Rafał Trzaskowski (PO) nie odważył się wystąpić przeciwko swoim kolegom z partii i podczas kampanii wyborczej zdecydowanie przekreślił możliwość powrotu do niedawnych planów budowy mostu Krasińskiego. I w ogóle budowy jakiegokolwiek mostu dla samochodów w całej Warszawie. Udało mu się za to napisać w swoim programie wyborczym, że „Most łączący Białołękę z Żoliborzem powinien być planowany jako przeprawa tramwajowa i rowerowa”. Nie wiemy, w jaki sposób Rafał Trzaskowski widzi budowę mostu z Żoliborza na Białołękę – na ukos przez Wisłę? – ale przynajmniej wiemy, że nie ma on pojęcia o tym temacie.

Patryk Jaki (PiS) umieścił w programie ogólne hasło, że powstanie co najmniej jedna przeprawa mostowa na północy Warszawy. Czy chodzi o most Krasińskiego? Raczej nie, gdyż kandydat PiS stwierdził w jednej z wypowiedzi, że „prawdopodobnie będzie trzeba zrezygnować z Mostu Krasińskiego, ponieważ generuje on niepotrzebne konflikty”. Z drugiej strony trasa mostu Krasińskiego pojawia się na jego liście tramwajowych zadań inwestycyjnych, opisana jako „połączenie Targówka z Żoliborzem – północna część Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia”. Więc przynajmniej wiemy, że Patryk Jaki odróżnia Bródno i Targówek od Białołęki.

Jan Śpiewak (koalicja Wygra Warszawa) w kampanii wyborczej wypowiada się o moście oraz trasie Krasińskiego zachowawczo – np. w jednym z wywiadów stwierdził, że „trzeba przemyśleć budowę mostu Krasińskiego, ale w porozumieniu z mieszkańcami i w taki sposób, by nie wtłaczać nadmiernego ruchu na Żoliborz”. My jednak na Targówku pamiętamy, że kilka lat temu głośno i aktywnie potestował przeciwko tej inwestycji, walnie przyczyniając się do skasowania budowy mostu Krasińskiego przez PO.

Justyna Glusman (Miasto Jest Nasze) też wywodzi się z ruchu miejskich, które bezpośrednio protestowały przeciwko mostowi i trasie Krasińskiego 2-3 lata temu. Lecz w obecnej kampanii nie torpeduje już całkowicie tej inwestycji – choć dalej pozostaje przeciwna samochodom. „Skłaniam się ku budowie mostu Krasińskiego, ale jako mostu dla komunikacji publicznej (tramwajów i autobusów), rowerzystów i pieszych” – ta wypowiedź Justyny Glusman jest najkonkretniejszą, jak dotychczas, deklaracją na temat mostu Krasińskiego spośród wszystkich kandydatów na prezydenta Warszawy.

Jacek Wojciechowicz (komitet Akcja Warszawa) był wiceprezydentem Warszawy w czasie batalii o most Krasińskiego i długi czas konsenwentnie przygotowywał tę przeprawę, kierując działaniami stołecznych urzędników. Jego zaangażowanie w sprawę mostu było prawdopodobnie jednym z powodów, dla których odwołano go ze stanowiska (choć głównie chodziło o nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji). W kampanii wyborczej jednak mostem Krasińskiego się nie zajmował.

Pozostali kandydaci na prezydenta Warszawy w wyborach 2018 na temat mostu i trasy Krasińskiego jak dotąd się nie wypowiadali. Do tej grupy należy też niestety Sławomir Antonik (Bezpartyjni). Burmistrz Targówka, który z ramienia Spółdzielni Bródno rządzi w koalicji z PO, a kandyduje na fotel prezydenta z ramienia bezpartyjnych samorządowców, w ogóle dość dyskretnie ujawnia swój program wyborczy i na temat swojej własnej dzielnicy praktycznie się nie wypowiada.

Przeczytaj także: Wybory 2018: metro na Targówku będzie dłuższe czy SKM stanie częściej?

PRZECZYTAJ TEŻ:

38 komentarzy na temat “Wybory 2018: kto chce zbudować most i trasę Krasińskiego?

 • 17 września 2018 o godz. 07:06

  30 baniek w koszu!!!! To 2 szkoły by powstały.

 • 17 września 2018 o godz. 08:16

  Czyli praktycznie nikt nie jest ZA. Wiadomo, że lepiej chuchać na żoliborz niż przejmować się Targówkiem. W obecnych wyborach NIE MA człowieka na którego z perspektywy mieszkańca Targówka warto głosować.

 • 17 września 2018 o godz. 08:37

  pokupowaliście mieszkania za pół ceny warszawskiej i jeszcze macie pretensje że standard życia nie jest taki jak w dzielnicach gdzie się za to płaci w cenie.

 • 17 września 2018 o godz. 08:56

  @FMG przepłaciliście trzykrotnie cenę warszawską i teraz chcecie sobie zrobić jeszcze rezerwat. Na Żoliborzu standard życia jest taki że i tak nie macie gdzie zaparkować samochodu pod domkiem, bo wszystko pozastawiane, na Placu Wilsona łatwiej wziąć kredyt niż coś zjeść a do kina czy teatru i tak musicie się udać do Śródmieścia, bo namiastki takie jak Wisła, Elektronik czy Komedia to śmiech na sali jak na taką dzielnice :) A poza tym to spoko – i tak najedziemy te przedpola śródmieścia zostawiając tam nasze auta. Nie tym mostem to innym. A jest nas ponad 120000 :)

 • 17 września 2018 o godz. 09:00

  Fmg, a przychodzi ci do głowy, że ktoś tu mieszka od pokoleń? Targówek jest dłużej w Warszawie niż twoje Kabaty czy na jakiej tam wiosce mieszkasz.

 • 17 września 2018 o godz. 09:36

  Jakieś złogi PRL-owskie musiały pisać ten artykuł, bo słownictwo i zwroty żywcem wyjęte z lat komuny.
  „protest hałaśliwej grupki mieszkańców „elitarnego” Żoliborza.” – to chyba skopiowane z Trybuny Ludu.
  Dodatkowo wprowadza czytelników w błąd, co do planów prezydenta Starzyńskiego. Most miał powstać rzeczywiście, ale jako przedłużenie Al. Słowiańskiej, czyli w linii dzisiejszej ul. Żeromskiego – i powstał, to jest most Grota-Roweckiego. Pomijam już fakt, że prezydent Starzyński znany ze swoich niewątpliwych zasług w obronie Warszawy, był komisarzem/prezydentem, który niczym szczególnym się nie zasłużył miastu.

 • 17 września 2018 o godz. 09:37

  Skoro lewa strona tak się odcina od Prago to może powinno się im odciąć odpływ ścieków do Czajki na Białołęce czy też zablokować spalarnię śmieci na Targówku. Zobaczymy jak szybko zarosną gó*nem:)

 • 17 września 2018 o godz. 09:40

  Komunikacja miejska, Ok, ale w pl. Wilsona , który o 7.15 już jest zakorkowany wtłoczyć ruch z Targówka, absurd…

 • 17 września 2018 o godz. 09:51

  Trole z Żoliborza już w ataku

 • 17 września 2018 o godz. 09:56

  pis wam zrobi trase i most tak jak kupił smigłowce hahahahah

 • 17 września 2018 o godz. 09:58

  @lenio, a przypomnij proszę jakie hasła padały w stronę Targówka ze strony Żoliborza, w trakcie protestu przeciwko planowanej budowie mostu. Rozumiem, że był to język elity intelektualnej, Żoliborza dziennikarskiego czy oficerskiego :) Budowa tego mostu także wam ullatwiłaby sprawę, bo śmieciarki z Waszymi śmieciami nie nadrabiałyby drogi i waliłyby prosto do ZUSOK na Targówek. No chyba, że aż tak się chcecie tak izolować, i macie w planach gzieś własną spalarnię np. na Rydygiera (tereny poprzemysłowe) czy gdzieś bliżej Wisły…

 • 17 września 2018 o godz. 10:04

  NIE dla budowy mostu Krasińskiego!!! Żoliborz jest jeszcze piękny a taki most go zdemoluje. przede wszystkim należy chronić wspólne dobro!!!

 • 17 września 2018 o godz. 10:08

  Czy politolog Jaki odróżnia Targówek od Białołęki, to mam poważne wątpliwości, skoro całkiem niedawno mówił o mieście Targówek a na Pragę jechał przez most w czeskiej Pradze :)

 • 17 września 2018 o godz. 10:18

  @wdwn a targówek nie jest pięknym dobrem wspólnym? Go mozemy niszczyc i nie dbać? Slabe to! Most musi być!

 • 17 września 2018 o godz. 10:47

  Żoliborz to Patola. Wysoka przestępczość. Nawet głowy siekiera odcinają. Hałas smród.

 • 17 września 2018 o godz. 10:56

  Zatem omijajcie go jak najszerszym łukiem:)

 • 17 września 2018 o godz. 11:20

  Trzeba ją ( tą patrole zoliborską ucywilizować). Połaczmy ja że światem mostem Krasińskich

 • 17 września 2018 o godz. 11:21

  Redakcjo, może podkreślajcie, że nam zależy na moście tylko do Wisłostrady. Dalej szanowni sąsiedzi mogą sobie postawić mur z drutem kolczastym, który uratuje ich piękną, nudną dzielnicę przed najazdem warszawiaków. Nikt nie chce jeździć na Żoliborz, bo za bardzo nie ma po co. Zależy nam „tylko” na swobodnym przekraczaniu Wisły.

 • 17 września 2018 o godz. 11:33

  @lenio – sprytnie piszesz, tyle że to właśnie ty wzorujesz sie na dezinformacji rodem z PRL, czy może nowoczocześniej: z Rosji.
  Przeczytaj tutaj, gdzie byla planowana ta trasa, wystarczą pierwsze 2 zdania: http://siskom.waw.pl/trasa-krasinskiego.htm
  Co do zasług S. Starzyńskiego, to wspaniałe, jak PO i cały Żoliborz wychwalają go pod niebiosa przy każdej okazji i w każdym punkcie, tylko w temacie mostu Krasińskiego okazuje się że „niczym szczególnym się nie zasłużył miastu”

 • 17 września 2018 o godz. 11:59

  @Targówczanin, tego Wam nie można odebrać. pod IKEA zawsze macie gdzie zaparkować i można wyskoczyć na hot doga

 • 17 września 2018 o godz. 12:02

  Żadnej trasy tu nie puścicie. Układ urbanistyczny Żoliborza jest chroniony, a wy chcecie wszystko rozjeżdżać. Może most od Zoo na Mostową?

 • 17 września 2018 o godz. 12:22

  HAHAAHA Tk zbudują mosty metra drogi I 1000 NOWYCH GETTO-OSIEDLI

 • 17 września 2018 o godz. 12:28

  Jak to kto chce ? Przecież Morawiecki już ją zbudował ?

 • 17 września 2018 o godz. 12:50

  Targówek za chwilę będzie miał linię metra wybudowaną przez tę „okropną Gronkiewicz Walz”.
  Autor pisząc o „elitarnym Żoliborzu” chce skłócić nas WARSZAWIAKÓW.
  A może lepszy by był szybki tramwaj łączący Żoliborz, a może dalej Wolę z Targówkiem, a może i Białołęką „przyklejony” do mostu Grota – podobnie ja jak jest zrobione przy moście północnym połączenie z Tarchominem.

 • 17 września 2018 o godz. 13:24

  „W samorządzie powinny być tylko partie” stwierdził w wywiadzie wódz narodu. Nikt tak nie zaspokoi potrzeb mieszkańców jak partyjny aparatczyk , którego największym marzeniem jest uścisk dłoni prezesa.

 • 17 września 2018 o godz. 19:18

  trasę i most krasińskiego muszą natychmiast zbudować deweloperzy co zabudowali między innymi pola pgr przez co mamy większy smog a była szansa powiększyć las i park bródnowski

 • 17 września 2018 o godz. 20:12

  Śpiewak: „trzeba przemyśleć…” – ale jakby Żydzi przyszli i powiedzieli, Janku przehandluj z jakimś deweloperem nasza działkę, to by pierwszy był do biznesu. Jeśli na interesie nie trzymają łapy Żydzi, to już budować nie wolno. Co za… nie ma w języku wyzwiska na takiego buca

 • 17 września 2018 o godz. 20:15

  Ale po co pytać o takie rzeczy Śpiewaka? Kim jest Śpiewak? To architektoniczny i urbanistyczny ignorant i nieuk. Jego zdanie znaczy tyle co kupa zrobiona na środku chodnika. Niech tęczą zepnie brzegi Wisły, a po dwóch końcach tęczy niech buduje sobie hotele dla gejów, a potem niech tam rozdaje kawę

 • 18 września 2018 o godz. 00:34

  Most powinien powstać, ale tylko jako kładka rowerowa, bym mógł nie pocąc się zbytnio pomknąć swym gustownym rowerem na latte na plac Wilsona, gdyż niespocony i jednocześnie ostentacyjnie sygnalizujący swe bogactwo poprzez zamówienie wspomnianego napoju, miałby duże szanse na wzbogacenie puli genetycznej tamtejszej populacji pachnących kobiet – niby wyemancypowanych, a jednak pragnących podświadomie mężczyzny z miejskiej dżungli.

  Już sobie wyobrażam tę sytuację… Oblepiony intelektualistami odpowiadałby ma ma ich pytania. A skąd u ciebie takie umięśnione nogi? Od ucieczki przed miejscową żulerią. A skąd taki tors? Od wdychania palonych na Zaciszu śmieci. A uszy? Od słuchania koncertów disco polo w parku bródnowskim. A grymas na twarzy? Od codzienngo obcowania z wyborcami PiSu.

 • 18 września 2018 o godz. 10:38

  Będzie Krasińskiego i będziemy jeździć gdzie się nam podoba, na Żoliborz, Marymont, na te Powązki co to dzisiaj się nazwa Żoliborzem i dalej. ĄĘ które nie mają pojęcia o życiu pierdzielą głupoty – więcej mostów to więcej bezpieczeństwa, więcej możliwości. To jest wizja Starzynskiego, i najlepszy sposob by oddac mu hołd to ją zrealizowac, a nie robic mu pomniki czy nazywac jego imieniem szpetne rondo.

 • 20 września 2018 o godz. 10:18

  Żadnego mostu dla tramwajuff. Marzy wam się linia Metro Pl. Wilsona- Derby, ale nic z tego. Przejdą wybory, na które polecicie, bo marzy wam się mesjasz zbawiający od kredytów frankowych albo Dawca 500+ na każdego bachura; przestaną spełniać i obiecywać.

 • 20 września 2018 o godz. 20:27

  A tym czasem cichaczem wszczęto ponownie procedurę uzyskiwania decyzji środowiskowej dla budowy Mostu Krasińskiego :)

 • 24 września 2018 o godz. 08:37

  @anu. Trafnie. Trafnie…

  Poza tym. Cały ten Żoliborz korzysta z Grota, bo mostu północnego już się boją. Za skomplikowany dla nich.

  Odczuwa się też brak miejscowych lobuziakow z TGK.

  Kiedyś taki z Żoliborza siedem razy by się zastanowił nad tym czy wybrać się do Ikei do tej bandyckiej dzielnicy.

 • 27 września 2018 o godz. 14:15

  Urodziłem się na Żoliborzu. Wychowałem na Pradze. Przez całe swoje 50-letnie życie widziałem jak władza (obojętnie jakiej opcji), ma w d..ie prawą stronę Wisły. Bo co? To już nie Warszawa? Kiedy to się zmieni? Most Krasińskiego jest dla Targówka niezbędny! Zrozumcie to egoiści z Żoliborza!

 • 27 września 2018 o godz. 14:20

  Swoją drogą, ten co wymyślił żeby obwodnica Warszawy (Trasa Toruńska/ Prymasa), przechodziła przez środek miasta, powinien zwrócić swój dyplom inżyniera, czy kogo tam…

 • 29 września 2018 o godz. 09:13

  Trasa Toruńska była zaprojektowana w latach 70. Wtedy była poza miastem. Jeszcze w latach 90 TT była na obrzeżach miasta. Mój dziadek mawiał. Gdyby nie komuna to do Katowic byśmy brukiem jeździli.

 • 30 września 2018 o godz. 23:27

  Śpiewak budował będzie tylko mieszkania, ale tylko i wyłącznie dlatego, że sam nieoficjalnie robi biznes z jednym z deweloperów i pewnie pod stołem lecą koperty. Czuję, że szykuje się niezła afera z tymi mieszkaniami. I chyba ten deweloper jest sponsorem kampanii Śpiewaka

 • 14 października 2018 o godz. 11:49

  Wybudować most Krasińskiego. Zlikwidowac zjazd i wjazd z Krasińskiego na Wisłostradę. Zamknąć wiadukt na Andersa. Żoliborz jest taki piękny – czas ochronic tamtejsze słoiki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.