Jak będą nazywać się stacje metra na Targówku? Aż 6 różnych propozycji

91
Share

Budowa metra się kończy, a wciąż nie wiadomo, jak będą nazywały się stacje na Targówku Mieszkaniowym. Ostateczny wybór będzie jedną z pierwszych decyzji nowej Rady Warszawy.

Budowane stacje metra na Targówku nazywają się na razie tak: C17 i C18. I tyle. Żeby te stacje lepiej odróżnić i zapamiętać, na pierwszą z nich (przy ul. Ossowskiego) mówi się roboczo „Targówek”, a na drugą (przy ul. Trockiej) „Trocka”. To jednak nie są ostateczne ich nazwy.

Przed wyborami samorządowymi nazwami targóweckich stacji zajęli się eksperci od nazewnictwa, radni dzielnicy oraz całej stolicy. I każde z tych organów ma inne zdanie.

Propozycje Zespołu Nazewnictwa Miejskiego (złożonego z varsavianistów, historyków, kartografów itd.) to: Targówek-Ossowskiego oraz Targówek-Trocka – a więc połączenie nazwy osiedla i głównych ulic, przy których zatrzyma się metro.

Wbrew tej opinii, Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego (złożona z radnych Warszawy) wybrała nazwy: Targówek oraz Trocka – a więc te, których potocznie używamy od początku budowy metra.

Obie te propozycje odrzucili radni Targówka, którzy na ostatniej sesji przed wyborami zagłosowali na takie nazwy: Teatr Rampa oraz Targówek Mieszkaniowy – choć szczególnie ta pierwsza wydaje się dość zaskakująca, bo jednak od stacji przy Ossowskiego do teatru jest dobrych kilkaset metrów pomiędzy blokami.

To jednak wciąż nie są ostateczne i oficjalne nazwy metra na Targówku – finalne decyzje podejmuje Rada Warszawy, która nie zdążyła zająć się tym tematem przed wyborami.

Decyzja o nazwach naszego metra przechodzi więc na nowych radnych stolicy, którzy nie muszą się słuchać nikogo z powyżej wymienionych (mogą przegłosować nawet zupełnie inne nazwy), ale muszą się naprawdę spieszyć. Budowniczowie metra powinni już bowiem opracować i zamówić tablice na nowe stacje, a także przygotować nowe mapki i inne materiały informacyjne. Zakończenie budowy na Targówku planowane jest na wiosnę 2019 r.

na górze strony: jedna z pierwszych wizualizacji stacji metra na Targówku – z czasu, gdy stacje w dzielnicy były roboczo nazywane „Targówek I” oraz „Targówek II”

91
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx