Nieprawidłowości w wyborach na Targówku (raczej drobne)

53
Share

Nie wszystko przebiegło we wczorajszych wyborach idealnie.

21 października cała Polska głosowała w wyborach samorządowych. Największa frekwencja była w Warszawie – wg wstępnych informacji znacząco przekroczyła 50 procent. I to było widać w punktach wyborczych także w naszej dzielnicy: w większości z nich, żeby oddać głos, trzeba było poczekać w kolejce od kilkunastu minut do nawet godziny.

Niektórzy jednak zauważyli, że kolejki nie wynikały tylko z dużej ilości chętnych do głosowania, ale też bałaganu organizacyjnego – często zdarzało się, że mieszkańcy byli kierowani do niewłaściwych kolejek, członkowie komisji gubili się w przeszukiwaniu list wyborców czy wydawali niewłaściwą ilość kart do głosowania. Było też sporo przypadków nieumieszczenia na listach wyborców osób, że które w ostatniej chwili chciały dopisać się poprzez system elektroniczny ePUAP – lecz to był problem ogólnowarszawski, czy wręcz ogólnopolski.

Najpoważniejsze incydenty jakie odnotowaliśmy:

W Komisji nr 910 przy ul. Gościeradowskiej urna wyborcza była niezaplombowana. Zostało to naprawione dopiero po interwencji mieszkańców u przewodniczącej komisji wyborczej.

W Komisji nr 921 przy ul. Bartniczej ktoś podpisał się na liście wyborców cudzym nazwiskiem i oddał głos, uniemożliwiając tym samym głosowanie uprawnionemu mieszkańcowi.

W Komisji nr 907 przy ul. Samaratynka nie było na liście wyborców osoby stale mieszkającej i zameldowanej w dzielnicy od 10 lat – dopiero po kilkunastu minutach zamieszania i kilku telefonach umożliwiono jej głosowanie.

Jednak mimo tych wszystkich kłopotów, nie ma wątpliwości, że wybory samorządowe na Targówku generalnie odbyły się prawidłowo i są ważne. Oficjalne wyniki powinny być znane we wtorek lub w środę.

Wg pierwszych sondaży głosowanie na prezydenta Warszawy już w pierwszej turze wygrał Rafał Trzaskowski (PO), natomiast w Radzie Warszawy głosy rozłożyły się mniej więcej po równo między PO i PiS. Kto wygrał w Radzie Targówka – jeszcze nie wiadomo.

zdjęcie na górze: głosowanie na Targówku 21 października 2018 r. / fot. targowek.info

53
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx