Przed DK Świt stanęły drewniane niedźwiadki. To rzeźba z pnia ściętego drzewa

17
Share

Stworzył je znany artysta piłą mechaniczną za pieniądze wielkiego dewelopera. Oficjalne odsłonięcie rzeźby jutro.

Nie ma już starego dębu, który rósł przed wejściem do Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11. Ponad stuletnie drzewo musiało zostać ścięte, ponieważ stanowiło poważne zagrożenie dla otoczenia – w przeszłości wielokrotnie odpadały od niego grube konary, a dwa lata temu dąb pękł i utracił dużą część korony.

Po badaniach urzędnicy zadecydowali o likwidacji drzewa, jednak dyrekcja DK Świt wpadła na pomysł jak zachować przynajmniej część dębu. Z ocalałego kilkumetrowego pnia artysta Andrzej „Andre” Zawadzki wyrzeźbił piłą mechaniczną dwa niedźwiedzie – dorosłego (w domyśle: rodzica) i małego, czytającego książkę.

Andrzej „Andre” Zawadzki, rzeźbiarz z Mszczonowa, jest już znany w Warszawie – m.in. na początku roku z uszkodzonego przez wichurę drzewa przy ul. Baśniowej na Ochocie wyrzeźbił piłą mechaniczną Misia Uszatka. Wcześniej m.in. wykonał figury, które „zagrały” w filmie Agnieszki Holland „Pokot”.

Artysta nie zrobił misi obok DK Świt za darmo – fundatorem rzeźby jest deweloper Home Invest, który kilka miesięcy temu niedaleko bródnowskiego domu kultury (przy ul. Poborzańskiej) rozpoczął budowę osiedla o romantycznej nazwie „Warszawski świt”.

Home Invest to spółka należąca do firmy „Investor 12 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych”, która kupiła od PKP olbrzymi teren 11,3 hektara przy torach kolejowych. Kiedyś znajdowały się na nim kolejowe warsztaty oraz parowozownia (a dopiero w tym roku ten teren formalnie został przyłączony do dzielnicy Targówek). Teraz deweloper planuje zbudować tam olbrzymie osiedle mieszkaniowe i „Warszawski świt” jest właśnie pierwszym blokiem tego osiedla: na ośmiu kondygnacjach zostanie zbudowanych 139 mieszkań.

Wracając do wyrzeźbionych za pieniądze Home Invest drewnianych niedźwiadków: otwarcie rzeźby zaplanowane jest na jutro, czwartek 4 października, o godzinie 17:30. Mamy nadzieję, że do tego czasu z sympatycznych misi zniknie reklama rzeźbiarskich usług Andrzeja „Andre” Zawadzkiego, odblaskowo żółta i kłująca w oczy z daleka.

zdjęcie na górze: niedźwiedzie przed DK Świt / fot. Facebook/Dom Kultury Świt

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx