Ruszyła budowa metra na Bródnie!

62
Share

Po cichu, bez fanfar, ani nawet bez jakiegoś komunikatu – ale zaczęło się! Bródno już nigdy nie będzie takie samo.

 

Jeszcze oficjalnie tego nikt nie ogłosił, ale wczoraj (20 listopada 2018 roku) na dobre rozpoczęła się budowa metra na Bródnie. Robotnicy pojawili w kilku miejscach osiedla, stanęły też – znane od kilku lat mieszkańcom Targówka Mieszkaniowego – pierwsze zielone płoty.

Na Kondratowicza robotnicy zaczęli przekopywać koparkami łączniki pomiędzy jezdniami – jeden na wysokości Parku Bródnowskiego, drugi bliżej urzędu dzielnicy. Najprawdopodobniej po rozkopaniu głównej nitki ul. Kondratowicza będą tędy prowadzić objazdy dla samochodów.

Robotnicy pojawili się też na boisku szkoły podstawowej nr 275 przy ul. Hieronima. Płoty z tabliczkami „Astaldi” otoczyły pawilon, w którym do niedawna mieścił się oddział przedszkolny (teraz dzieci zostały przeniesione do głównego budynku szkoły). Budynek przedszkolny wkrótce zostanie rozebrany, a duża część boiska rozkopana – powstanie pod nimi zachodni kraniec stacji „Rembielińska”.

Podobny los czeka pawilon z kwiaciarnią na rogu Rembielińskiej i Kondratowicza – jego też wczoraj otoczyły zielone płoty.

Budowniczowie metra na boisku SP 275, za nimi żółty pawilon przedszkolny / fot. Facebook/Jolanta Zientek-Varga

 

Co dalej? Będzie jeszcze więcej płotów i utrudnień. Urzędnicy jeszcze nie podali oficjalnego harmonogramu budowy na Bródnie, jednak na Targówku Mieszkaniowym od pojawienia się płotów do zamknięcia głównych ulic minęły mniej niż dwa tygodnie – i zapewne podobnie będzie na Bródnie. Początku największego zamieszania możemy się więc spodziewać w pierwszych dniach grudnia.

Jeśli wszystko pójdzie gładko, rozpoczęta wczoraj budowa potrwa do końcówki 2021 roku – co po dodaniu czasu na niezbędne odbiory końcowe oznacza, że mamy realną szansę pojechać metrem z Bródna przez Zacisze i Targówek do centrum Warszawy w początkach 2022 r. Koszt tej inwestycji to 1,4 miliarda zł.

Zobacz, jakie będą (prawdopodobnie) zamknięte ulice i objazdy podczas budowy metra na Bródnie

Zobacz, jak będą wyglądały stacje metra na Zaciszu i Bródnie

Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

Zobacz, jak będzie wyglądała Kondratowicza po przebudowie

Zobacz raport z obecnej budowy metra na Targówku

 

62
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx