Spalarnia na Targówku: albo droższy wykonawca, albo nowy przetarg

26
Share

MPO ostatecznie potwierdziło, że zostało wprowadzone w błąd przez chińskiego zwycięzcę przetargu na rozbudowę spalarni przy ul. Zabranieckiej. Kontrowersyjna inwestycja znów może się opóźnić.

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała unieważnienie wyboru oraz wykluczenie chińskiej firmy Shanghai Electric Power Construction (SEPC) z postępowania przetargowego na wykonawcę modernizacji i rozbudowy warszawskiego Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych – czyli, mówiąc w skrócie, spalarni śmieci na Targówku Fabrycznym.

Powodem wykluczenia Chińczyków, którzy zaproponowali rozbudowę spalarni za (tylko) ok. 1 miliard złotych, była zakwestionowana wiarygodność referencji potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Wyjaśnienia złożone przez SEPC w czasie rozpraw nie przekonały Krajowej Izby Odwoławczej. Chiński oferent dostał szansę, żeby przed KIO okazać kolejne dokumenty, z których wynikałoby, że posiada stosowne doświadczenie. Dokumentów tych jednak nie przedstawił.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania podkreśla, że to informacje i dokumenty przekazywane przez chińską firmę wprowadziły ich w błąd. W uzasadnieniu wyroku KIO czytamy:
„Przystępujący wprowadził Zamawiającego w błąd co do spełnienia warunków udziału w postępowaniu. (…) Nie jest zadaniem Zamawiającego ustalenie, które spośród przedstawionych przez wykonawcę referencji spełniają wymagania.”

Co dalej z budową spalarni śmieci na Targówku Fabrycznym? MPO, zgodnie z wyrokiem KIO, jest zobowiązane wykluczyć Chińczyków z przetargu. Ale w postępowaniu pozostaje jeszcze droższa aż o ok. 690 mln zł oferta od konsorcjum CNIM-PORR. MPO analizuje, czy da radę dorzuć tyle pieniędzy, czy raczej ogłosi nowy przetarg.

Ewentualny wybór CNIM-PORR umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych przy Zabranieckiej w I kwartale 2019 roku. Jeśli przetarg będzie powtórzony, rozbudowa spalarni kolejny raz się przesunie – i akurat to opóźnienie publicznej inwestycji mieszkańców Targówka nie zmartwi.

 

zdjęcie na górze: spalarnia śmieci obecnie / fot. archiwum targowek.info

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx