Spalarnia na Targówku: albo droższy wykonawca, albo nowy przetarg | targowek.info

Spalarnia na Targówku: albo droższy wykonawca, albo nowy przetarg

MPO ostatecznie potwierdziło, że zostało wprowadzone w błąd przez chińskiego zwycięzcę przetargu na rozbudowę spalarni przy ul. Zabranieckiej. Kontrowersyjna inwestycja znów może się opóźnić.

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała unieważnienie wyboru oraz wykluczenie chińskiej firmy Shanghai Electric Power Construction (SEPC) z postępowania przetargowego na wykonawcę modernizacji i rozbudowy warszawskiego Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych – czyli, mówiąc w skrócie, spalarni śmieci na Targówku Fabrycznym.

Powodem wykluczenia Chińczyków, którzy zaproponowali rozbudowę spalarni za (tylko) ok. 1 miliard złotych, była zakwestionowana wiarygodność referencji potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Wyjaśnienia złożone przez SEPC w czasie rozpraw nie przekonały Krajowej Izby Odwoławczej. Chiński oferent dostał szansę, żeby przed KIO okazać kolejne dokumenty, z których wynikałoby, że posiada stosowne doświadczenie. Dokumentów tych jednak nie przedstawił.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania podkreśla, że to informacje i dokumenty przekazywane przez chińską firmę wprowadziły ich w błąd. W uzasadnieniu wyroku KIO czytamy:
„Przystępujący wprowadził Zamawiającego w błąd co do spełnienia warunków udziału w postępowaniu. (…) Nie jest zadaniem Zamawiającego ustalenie, które spośród przedstawionych przez wykonawcę referencji spełniają wymagania.”

Co dalej z budową spalarni śmieci na Targówku Fabrycznym? MPO, zgodnie z wyrokiem KIO, jest zobowiązane wykluczyć Chińczyków z przetargu. Ale w postępowaniu pozostaje jeszcze droższa aż o ok. 690 mln zł oferta od konsorcjum CNIM-PORR. MPO analizuje, czy da radę dorzuć tyle pieniędzy, czy raczej ogłosi nowy przetarg.

Ewentualny wybór CNIM-PORR umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych przy Zabranieckiej w I kwartale 2019 roku. Jeśli przetarg będzie powtórzony, rozbudowa spalarni kolejny raz się przesunie – i akurat to opóźnienie publicznej inwestycji mieszkańców Targówka nie zmartwi.

 

zdjęcie na górze: spalarnia śmieci obecnie / fot. archiwum targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

26 komentarzy na temat “Spalarnia na Targówku: albo droższy wykonawca, albo nowy przetarg

 • 28 listopada 2018 o godz. 08:38

  W tym przypadku 3-mamy kciuki za fiasko. Niestety ekipa pana Trzaskowskiego już się postara, żeby Targówek był oazą tego typu atrakcji, czyli spalarni, składowisk, przetwórni drobiu itd. Dojazd oczywiście drogami gruntowymi. Dziwię się, że mieszkańcy prawej strony pomyśleli o głosowaniu na tę opcję. Mówcie co chcecie, ale team Haneczki o Targówek dba jak bałwan o kaloryfer.

 • 28 listopada 2018 o godz. 08:54

  Wiecej smieci wiecej!! Przeniesc spalarnie obok Obi!! Przeciez dostanieny metro haha TARGOWICA

 • 28 listopada 2018 o godz. 09:54

  A co EC KAWĘCZYN tam miała być spalarnia?

 • 28 listopada 2018 o godz. 09:57

  ale choć na Bielanach przestanie śmierdzieć jak wybudują :>

 • 28 listopada 2018 o godz. 10:02

  Może trzeba wybudować spalarnie śmieci w każdej dzielnicy, bo podobno spalanie są nieszkodliwe. Dlaczego wszystkie śmieci mają być dowożone na Pragę? Innych inwestycji obiecanych przez HGW nie widać. Metro od lat budowane to trochę za mało. Żoliborz nie chce nowego mostu bo im niepotrzebny, Praga nie chce spalarni dla całej miasta.

 • 28 listopada 2018 o godz. 10:28

  od początku była zmowa, aby wygrac przetarg. A teraz drozej. To taka ustawka władz z biznesem.

 • 28 listopada 2018 o godz. 10:41

  Unowocześnić EC Kawęczyn, i EC Siekierki. dostosować je do spalania śmieci i tam przenieść wszystko – jeżeli już…

 • 28 listopada 2018 o godz. 11:09

  Najlepsze spalarnie świata są w Japonii i stamtąd trzeba brać jeśli ma być dobrze. Tylko tam segregacja jest bardzo rygorystyczna, 8 rodzajów odpadów.

 • 28 listopada 2018 o godz. 11:14

  Spalarnia śmieci na Targówku…. poczekajcieWarszawiacy , aż Wam pierdykną wysypisko śmieci w Jaskółowie. .Wbrew opiniom ekspertów 50 hektarów przy ujęciu wody dla Warszawy, blisko Zalewu Zegrzyńskiego. Największe wysypisko w Polsce z syfem, sprowadzanym między innymi z zagranicy.

 • 28 listopada 2018 o godz. 11:38

  Ale to są wasze smieci to wąchajcie sobie a nie wywiesc poza Wawe i zrobic wysypisko w Lesie albo obok wsi ludziom pod nos.

 • 28 listopada 2018 o godz. 11:44

  Akurat kolo spalarni jezdze codziennie. I jeśli mam być szczery to nic nie śmierdzi , jest tam czysto , przynajmniej z przodu. Rozumiem że nikt nie chce takich budowli koło siebie ale gdzież musza stać. Składowanie śmieci też powinoo być nie pod chmurką tylko w halach sortować powinna maszyna itditd.

 • 28 listopada 2018 o godz. 12:12

  To może spalarnię przenieśmy do Wilanowa, albo na Żolborz , a jeśli Wilanów ani Żoliborz nie pasuje to proponuję najsprawiedliwsze rozwiązanie : Pałac kultury i nauki przerobić na Centralą Spalarnię Śmieci. Rozwiązanie idealne.

 • 28 listopada 2018 o godz. 12:13

  Optuję za zakazem handlu w Warszawie w całe weekendy. Mniej sprzedanych towarów, mniej wyrzucanych opakowań, mniej śmieci = czystsze środowisko. Czy wiesz, że większość tych pięknych towarów znajdujących się w sklepach na półkach to są śmieci, które zaraz wyrzucisz?

 • 28 listopada 2018 o godz. 12:31

  Precz ze spalarnią!

 • 28 listopada 2018 o godz. 12:33

  A ja chcę żeby sklepy otwarte były 7 dni w tygodniu od 7 rano do 23 wieczorem. Koniec kropka. Jak ktoś chce można mu pracować ile chce i żaden kurdupel ie będzie mu mówił co dla niego jest najlepsze i ile ma pracować .

 • 28 listopada 2018 o godz. 12:39

  Nie ma sprawy anonimie – jeśli masz swój sklep to stajesz na kasie i robisz 24/7. Powiem więcej, w wolne niedziele jest bardzo dużo klientów w takich małych osiedlowych sklepach, tak więc zarobisz.

 • 28 listopada 2018 o godz. 13:45

  pewnie !! lepiej utonac w smieciach niz je spalac.. warszawa jako jedyna stolica nie ma porzadnej nowoczesnej spalarni. :(

 • 28 listopada 2018 o godz. 14:49

  Mieszkam na Pradze i proponuje Panu co jeździ koło spalarni powdychać nocą i wcześnie rano, kiedy najwiecej trują.Jestem przeciwko rozbudowie, a Pan Trzaskowski niech buduje koło siebie, to zobaczy jakie jest powietrze.

 • 28 listopada 2018 o godz. 14:51

  PO wyborach po spalarniach- tak wygląda Warszawa za rządów i za elektoratu warszawki. Oni pojadą na swoje wsie i miasteczka my utoniemy w śmieciach i bezprawiu

 • 28 listopada 2018 o godz. 16:13

  hahaaha do fx: nie śmierdzi? tu nie chodzi o zmród jak wyrzucasz worek ze śmieciami. Tam jest inny WIELKI problem.

 • 28 listopada 2018 o godz. 16:20

  Spalarnia na Żoliborz, który otwiera się na mieszkańców każdego dnia…

 • 4 grudnia 2018 o godz. 20:09

  nie chcemy spalać śmieci z całego miasta ,chcemy oddychać dobrym powietrzem

 • 27 marca 2019 o godz. 13:00

  Widzę, że są tu sami fachowcy od utylizacji odpadów, postępowań publicznych i kompetencji urzędniczych.
  Jakie to Polskie!!!! A np. Trzaskowski ma tu tyle do gadania co nic. A to, że nikt nie chce takiej inwestycji koło siebie jest normalną sprawą. Tyle tylko, że nie mieszajcie do tego polityki.
  Najważniejszą rzeczą jest to aby wykonawca wykonał rozbudowę zgodnie z dokumentacją i na najwyższej klasy komponentach, wtedy uciążliwość tego typu obiektu będzie znikoma. Odsyłam do Berlina gdzie spalarnia stoi w jednej z dzielnic w większość mieszkańców nawet nie wie co to za zakład.

 • 27 maja 2019 o godz. 17:40

  Ludzie. Ten teren od dawna jest przemysłowy, więc kupując mieszkania na osiedlu Wilno sami strzeliliscie sobie w kolano.

 • 28 października 2019 o godz. 10:11

  ja jestem już zielony proszę o info – czy to ma powstać nowa spalarnia obok już istniejącej , jeżeli tak czy to na TARGÓWKU CZY W KAWĘCZYNIE , czy to opcja modernizacji już istniejącej spalarni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.