Wraca stare. Krzysztof Miszewski przewodniczącym rady dzielnicy

28
Share

Rada Targówka wybrała swoje władze. Zaskoczeń nie było.

 

W środę wieczorem po raz pierwszy zebrała się nowa rada dzielnicy Targówek, wybrana podczas wyborów samorządowych na kadencję 2018-2023.

Nowi radni złożyli przysięgi, odebrali pisemne potwierdzenie zdobycia mandatów i przegłosowali pierwsze ważne decyzje: wybór kierownictwa rady.

Zaskoczenia nie było: przewodniczącym rady Targówka został ponownie Krzysztof Miszewski (PO). Jego zastępcami zostali Joanna Mroczek (także PO), Jacek Duczman (Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno) oraz Grzegorz Golec (PiS). Kto śledzi polityczne życie naszej dzielnicy, dobrze zna ich wszystkich.

Krzysztof Miszewski jest szefem Platformy Obywatelskiej na Targówku. Był też przewodniczącym rady przez większość poprzedniej kadencji, ale rok temu został odwołany. Teraz wrócił na to stanowisko w chwale. Użytkownicy Facebooka znają go też z jego grupy internetowej „TeBeZet”, która zdobyła wielką popularność wśród mieszkańców dzielnicy, nieświadomych, że jest ona narzędziem nie tylko sąsiedzkim, ale i politycznym.

Joanna Mroczek z PO była jedną z najbardziej zaangażowanych radnych w poprzedniej kadencji – m.in. złożyła 93 interpelacje w sprawach Bródna i Targówka. W tegorocznych wyborach pobiła rekord zdobytych głosów w całej dzielnicy: dostała aż 3147 głosów (25,7% w swoim okręgu na Bródnie).

Jacek Duczman to wieloletni działacz „Mieszkańców Bródna-Targówka-Zacisza”, czyli de facto Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno. W przeciwieństwie do radnej Mroczek, w poprzedniej kadencji przesadnie się nie przemęczał: w ciągu 4 lat złożył 4 (cztery) interpelacje.

Grzegorz Golec z PiS także był już radnym w poprzedniej kadencji. Wyróżnił się szczególnie w sprawie walki z sortownią odpadów przy ul. Staniewickiej – jednak nie udało mu się zablokować jej budowy.

Przypomnijmy, że rada Targówka, choć jest organem niewątpliwie ważnym, ma tak naprawdę niewielkie kompetencje. Decydujące znaczenie w stolicy ma rada Warszawy, która m.in. zatwierdza budżet miasta, dzieli pieniądze między poszczególne dzielnice i w poprzedniej kadencji zupełnie nie przejmowała się opinią radnych z Targówka.

W skali dzielnicy najważniejsze jest natomiast stanowisko burmistrza. Jego wyborem na wczorajszej sesji jeszcze się nie zajmowano – jednak teraz już wiadomo, że na kolejną kadencję została odnowiona koalicja PO i Spółdzielni Bródno. Skoro stołek przewodniczącego rady dostała Platforma Obywatelska, to fotel burmistrza na następnej sesji rady otrzyma jej sojusznik z SM Bródno.

***

Mandaty na kadencję 2018-2023 do 25-osobowej rady dzielnicy Targówek zdobyli:

Platforma Obywatelska (PO) : 11 mandatów

MROCZEK Joanna, GÓRSKA-MANCZENKO Katarzyna, JAMIŃSKI Michał, KILJAŃCZYK Joanna, KUNOWSKI Jędrzej, MISZEWSKI Krzysztof, MIŚKIEWICZ Jolanta, WYCZÓŁKOWSKA Aneta, SZAJKOWSKI Bartosz, CIASTEK Jadwiga, RUCYK Justyna (koalicjantka PO z partii .Nowoczesna).

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) : 10 mandatów

MARCZYK Janusz, WĄSIK Cezary, GOLEC Grzegorz, GRABOWSKI Andrzej, DĄBROWSKI Andrzej, LEWANDOWSKI Łukasz, WASZCZAK Marek, SKŁODOWSKI Marcin, SOSNOWSKA Edyta, BORCZYŃSKA Marta

„Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza” (SM Bródno) : 4 mandaty

ŻARNECKI Jerzy, DUCZMAN Jacek, WINTER Bożena, KWIATKOWSKA Małgorzata

 

zdjęcie na górze: nowe kierownictwo rady Targówka – od lewej: Grzegorz Golec, Andrzej Duczman, Joanna Mroczek i Krzysztof Miszewski / fot. Facebook/Dorota Kozielska

28
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx