Jaka będzie organizacja ruchu podczas budowy metra na Bródnie? Przygotowania przeciągają się

65
Share

Minęło już dwa i pół miesiąca od podpisania umowy na budowę metra na Bródnie i Zaciszu, a inwestycja wciąż nie może się rozpędzić. Na Targówku taki sam etap przygotowawczy trwał znacznie krócej.

Umowa na budowę końcówki II linii metra na Bródnie została podpisana 28 września 2018 r. Spodziewaliśmy się, że w takim razie sama budowa i związane z nią utrudnienia (zamknięte ulice, objazdy, zmiany w komunikacji miejskiej itp.) rozpoczną się w ciągu kilku następnych tygodni – tak, jak to było na Targówku „Mieszkaniowym”, gdzie w 2016 roku umowę podpisano 11 marca, a ulice zostały zamknięte już 2 maja.

Tym razem przygotowania do inwestycji przeciągają się. Minęło już dwa i pół miesiąca od podpisania umowy na budowę metra na Bródnie i Zaciszu, a na razie toczą się tylko poboczne prace przygotowawcze (choć już odczuwalne przez mieszkańców). Czytelnicy targowek.info zasypują nas mejlami i komentarzami, które można streścić do jednego pytania:

„Kiedy zacznie się główna budowa metra i jaka będzie nowa organizacja ruchu?”

Odpowiedź brzmi: tego jeszcze nikt na 100 procent nie wie.

– Wykonawca nie przygotował jeszcze projektów czasowych organizacji ruchu na okres zamknięć ulic na Bródnie. Dlatego też podanie jakichkolwiek terminów czy też zmian w komunikacji miejskiej nie jest możliwe, bo podstawą do ich określenia jest zatwierdzona czasowa organizacja ruchu – mówi Tomasz Kunert z Zarządu Transportu Miejskiego.

Według nieoficjalnych informacji, wykonawca prac, czyli konsorcjum firm Gulermak i Astaldi, taki projekt czasowej organizacji ruchu (zbliżony go tego, który prezentowaliśmy na targowek.info już w lipcu) już przygotował, jednak został on odrzucony przez miasto. Teraz urzędnicy negocjują poprawioną – czytaj: mniej blokującą całe Bródno – wersję projektu.

Oficjalnie przedstawiciele miejskich instytucji nazywają to dyplomatycznie „procesem uzgodnień”.

– Na przełomie października i listopada do Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy złożone zostały wstępne propozycje zmian w układzie drogowym. Od tamtej pory trwa proces uzgodnień projektów wynikający z należytego przygotowania i wytyczenia objazdów dla warszawiaków mieszkających w strefie oddziaływania budowy, a także umożliwienia przeprowadzenia wszystkich etapów budowy w sposób sprawny i jak najmniej uciążliwy – mówi targowek.info Tomasz Demiańczuk z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Urzędnicy zapewniają, że prace nad ostatecznym projektem organizacji ruchu dla budowanych stacji Zacisze, Kondratowicza i Bródno są już na ukończeniu i „wkrótce” zostanie on przedstawiony (wraz ze zmianami w układzie linii komunikacji miejskiej) warszawiakom.

Wkrótce, czyli kiedy?

– Byłbym nierzetelny, gdybym teraz zadeklarował termin, który przez np. trwające opiniowanie projektu nie zostałby dochowany. Z pewnością prezentacja zmian w układzie drogowym i komunikacyjnym nastąpi w ciągu najbliższych tygodni – dodaje Tomasz Demiańczuk.

Biorąc pod uwagę, że za chwilę czeka nas „świąteczny maraton”: Boże Narodzenie, Nowy Rok, a zaraz po nim święto Trzech Króli, możemy dość bezpiecznie założyć, że ostateczny plan organizacji ruchu, zmian w komunikacji itd. na Bródnie i Zaciszu poznamy dopiero po tych świętach – a więc w okolicy połowy stycznia 2019 roku. Właściwa budowa ruszy 2-3 dni po tym, jak ten plan poznają mieszkańcy.

zdjęcie na górze: kontenerowe przedszkole przy SP nr 275 które właśnie jest rozbierane – będzie tu kraniec ostatniej stacji II linii metra, roboczo nazywanej „Rembielińska” bądź „Bródno” / fot. targowek.info

65
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx