Nadzwyczajna sesja rady Targówka w sprawie wysokości bonifikat

31
Share

Nasi lokalni radni włączają się w wir ogólnowarszawskiej dyskusji.

 

Dziś o godzinie 17 w urzędzie dzielnicy przy ul. Kondratowicza 20 odbędzie się nieplanowana wcześniej sesja rady dzielnicy Targówek, zwołana na wniosek radnych z klubu PiS.

Temat sesji jest jeden: projekt stanowiska w sprawie ustalenia wysokości bonifikat przekształcenia użytkowania wieczystego na własność.

Radni Targówka będą debatować na temat niesławnej decyzji zdominowanej przez PO rady całej Warszawy – która, w związku z planowaną likwidacją użytkowania wieczystego, tuż przed wyborami samorządowymi w październiku 2018 r. ustaliła wysokość bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na poziomie 98 proc., a w ostatni czwartek nieoczekiwanie zmniejszyła tę bonifikatę do raptem 60 proc.

Kierujemy to stanowisko do władz miasta, aby stanowczo sprzeciwić się proponowanym podwyżkom wysokości opłat przekształcenia użytkowania wieczystego na własność. Jest to odpowiedź na apel mieszkańców Targówka, którzy nie zgadzają się z zaproponowaną przez Prezydenta podwyżką. Zakładana zmiana obciąża mieszkańców Warszawy kwotą 1,7 mld złotych. Znaczną część tej sumy będą musieli ponieść mieszkańcy Targówka (…) Tuż przed ostatnimi wyborami samorządowymi zostały uchwalone bonifikaty na poziomie nawet 98%, obniżanie ulg po rozstrzygnięciu tych wyborów jest sprzeniewierzeniem demokratycznego mandatu powierzonego przez mieszkańców

– czytamy w projekcie targóweckich radnych PiS, którzy chcą przegłosować takie stanowisko na radzie dzielnicy.

Oficjalnie PiS na Targówku chce wpłynąć w ten sposób na radę całej Warszawy i prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Ale tak naprawdę chodzi tylko o efekt propagandowy, bo przegłosowanie takiego dokumentu w radzie dzielnicy, w której większość ma koalicja PO-Spółdzielnia, jest bardzo mało prawdopodobne. A nawet jeśli by się udało, to takie stanowisko nie ma żadnej mocy wiążącej.

Lecz mimo to sama dyskusja w radzie Targówka może być dziś ciekawa. Nie z powodu ciągłych kłótni PO i PiS, ale dlatego, że wierny koalicjant targóweckiej Platformy, czyli Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno, zarządza w naszej dzielnicy olbrzymimi terenami znajdującymi się w użytkowaniu wieczystym – które teraz bardzo chętnie przejęłaby na własność jak najmniejszym kosztem.

fot. UM Warszawa

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx