Rada Warszawy nieoczekiwanie ma nowy pomysł na nazwanie stacji metra przy ul. Ossowskiego. Radni chcą utrwalić nazwę wymyśloną w PRL.
Rada Warszawy zajęła się wczoraj wreszcie nazwami nowych stacji na II linii metra, których budowa zbliża się do końca. Jednak obrady udały się im połowicznie: radni uchwalili oficjalną nazwę tylko jednej z dwóch powstających stacji w naszej dzielnicy. Zgodnie z przewidywaniami stacja C18 przy ulicy Trockiej oficjalnie dostała nazwę „Trocka”.
Tak prosto nie było już przy drugiej targóweckiej stacji, C17 przy ul. Ossowskiego. Stołeczni radni poprzedniej kadencji szykowali się do nadania jej prostej nazwy „Targówek” i już przeprowadzili w tej sprawie wymagane prawem konsultacje z Zespołem Nazewnictwa Miejskiego oraz Radą Dzielnicy Targówek (którzy zresztą tę propozycję odrzucili, proponując własne, zupełnie inne nazwy…).
Jednak nowi radni stolicy mają nowy pomysł: teraz chcą, żeby ta stacja nazywała się „Targówek Mieszkaniowy”. Tę nazwę przegłosowano na wczorajszej sesji, ale ponieważ to nowy projekt, to musi znów przejść całą procedurę – przeprowadzenie ponownych konsultacji z Zespołem Nazewnictwa Miejskiego i Radą Targówka (pomimo, że te konsultacje nie mają mocy wiążącej i radni Warszawy mogą na końcu i tak przegłosować, co chcą…).
W rezultacie stacja C17 przy ul. Ossowskiego wciąż nie ma oficjalnej nazwy. Nim zostaną przeprowadzone konsultacje i ponowne głosowania, minie jeszcze co najmniej kilka tygodni. Co stawia w wyjątkowo kłopotliwej sytuacji budowniczych metra, który „na pewniaka” już wyprodukowali i wszędzie rozwiesili na budowanych stacjach tablice i drogowskazy z aktualnie odrzuconą nazwą „Targówek”.
Można bez końca dyskutować o wyższości jednej nazwy nad drugą i każdą inną, ale fakty są takie, że nowi radni Warszawy chcą nadać stacji metra przy Ossowskiego sztuczną nazwę, którą wymyślono w Polsce Ludowej.
Targówek (bez dodatków) ma bowiem kilkasetletnią tradycję – tak od wieków nazywano osadę/wieś/część Warszawy w tej okolicy. Natomiast niehistoryczna nazwa „Targówek Mieszkaniowy” powstała dopiero za komuny – jako określenie zbudowanych wtedy wielkich nowych blokowisk.
W wolnej Polsce tę komunistyczną nazwę niestety utrzymano dla odróżnienia osiedla Targówek od dzielnicy Targówek. Nowi mieszkańcy dzielnicy często o tym nie wiedzą i nieświadomie mylą te określenia, popularyzując sztuczny twór z epoki PRL. A teraz ostatecznie komunistyczny wymysł chcą przypieczętować w nazwie stacji metra radni Warszawy.
Nazwa „Targówek” rozwieszona we wszystkich możliwych miejscach na stacji metra przy ul. Ossowskiego. Jeśli Rada Warszawy wybierze inną nazwę, te wszystkie znaki i tablice trafią do śmietnika / wszystkie zdjęcia: Urząd Miasta Warszawy
Totalna głupota radnych. Nazwa Targówek jest krótka i dobra. Więcej stacji metra i tak na Targówku w dającej się przewidzieć przyszłości nie powstanie (nie piszę o 3 stacjach w kierunku Bródna) więc po co to sztuczne wydłużanie nazwy? A koszty zmiany nazwy pewnie są zależne od zapisów w umowie. Miasto musi podać nazwę z odpowiednim wyprzedzeniem przed końcem kontraktu. Jeśli zapis w umie to pół roku, czy rok to zapłaci za to Warszawa, czyli my wszyscy. Ale niech się radni bawią.
Trocki jak Lenin, wiecznie żywy. :)
Do padalec:
Ulica Trocka ma swą nazwę od miasta Troki, dawnej stolicy województwa trockiego w I Rzeczypospolitej. :)
Nazwa Targówek już jest zajęta – pętla autobusowa przy Trockiej
Od początku stacja ta nazywana była „Targówek” zarówno w sferze planów, jak i budowy. Ponadto jest krótka i odpowiednia dla tej części dzielnicy, jest to w końcu centrum „właściwego” Targówka. Mam nadzieję, że Radni „otrzeźwieją” i przestaną szukać problemów tam, gdzie ich nie ma, przecież tabliczki z nazwami już są zamontowane. A może opóźnione zostanie otwarcie stacji przez kolejną, wspaniałą ekipę Radnych?
Nazwa „Targówek” jest prosta i krótka, i tak powinno być! Po co tworzyć zbyt długie nazwy? One są do szybkiego odczytywania przecież.
Podobnie było z nazwą „Ratusz-Arsenał” – nie wiadomo po co tak wyszło? Wystarczyłby sam „Ratusz”, no ale ponad prostotą i rozsądkiem wzięły górę ambicje pewnych osób. Na to nie ma siły.
Pewnie teraz też będzie tak samo i dostaniemy dziwoląga językowego, bo ktoś ważny się uparł.
Głosowaliście na takich to macie teraz
Do jinx: To miasto leży obecnie na Litwie, pod Wilnem, i tylko nielicznym nazwa „Trocka” będzie kojarzyć się z tym miastem, natomiast zdecydowanej większości pierwszy skojarzy się Trocki. Fakt, gdyby rzeczywiście nazwa upamiętniała Trockiego, to tak powinna się nazywać „Trockiego”, ale ilu ludzi się nad tym zastanowi że coś tu nie pasuje, że to nie jest „trockiego”, tylko „Trocka”, więc pewnie chodzi o coś innego.
A ja proponuję lepszą nazwę: „Osiedle Targówek Mieszkaniowy – Skwer Stefana Wiecheckiego-Wiecha”. Chyba nieźle brzmi?
Proszę Radnych o rozpatrzenie mojej oddolnej obywatelskiej inicjatywy!
Czy stacja Trocka to nie Targowek? Czy kolejne 3 stacje to tez nie Targowek? Oczywiście ze Targowek. Wiec nazywanie tak tylko jedna z 5 stacji to bezsens. I chociaż jestem antykomunista to Ew. Targowek Mieszkaniowy ma jakiś sens. Teatr Ramoa to tez promocja targowkowskiego teatru i dzielnicy.
Szanowna antykomunistyczna redakcjo – słuszną linię macie. Tylko po co się ograniczać żyjac w wolnym kraju? Pójdźmy dalej! Osiedle Targówek Mieszkaniowy powstało jako sztuczny twór w czasach Polski Ludowej. Burzymy pomniki – zburzmy i to osiedle a nie tylko wymażmy jego nazwę. Osobiście przechodząc przez Park Wiecha nie mogę patrzeć na te bloczyska gloryfikujące planistów, architektów i budowlańców epoki komunizmu! A tak serio… upadliście mocno ostatnimi czasy. Nic nie ma o korkach na Wincentego, nie ma nacisku na władzę, nie ma mobilizowania społeczności lokalnej jak w przypadku skweru Ciechowskiego, nie ma nic o konieczności doświetlania przejść dla pieszych, nie ma… Czytaj więcej »
Do Fana: stacja „Trocka”, to też Targówek Mieszkaniowy, wiec jaki sens tej wypowiedzi? A tak poza tym, owszem Bródno leży w dzielnicy Targówek, ale któż z tamtych okolic mówi, że mieszka na Targówku? nikt. A tzw. Targówek Mieszkaniowy, to rdzenny, historyczny Targówek, więc nazwa stacji jak najbardziej na miejscu moim zdaniem.
Mamy tyle pilnych problemów: miejsca w przedszkolach, zmiany w szkołach, wywóz śmieci – zajmiemy się więc zmienianiem nazw.
Trocka od stolicy Troki, obecnie w granicach Litwy, ale też Trocki to żyd.
A to może by zmienić ulice Warszawska na inną nazwę, bo kolejny żyd nosi takie nazwisko.
Wkrótce dowiemy się, że może jeszcze inny żyd nazywa się Krakowski, czy Lubelski, czy Radomski, czy Poznański, byle tylko nie Podkarpacki. W zmianie nazwisk oni są na czele.
Komentarz redakcji jak z gadzinówki pisowskiej. Wolna Polska to była od 1945, ewentualnie 1953. Co do samej nazwy stacji metra, bo kwestia tego gdzie się kończy i zaczyna Targówek zawsze wywołuje gównoburzę, wystarczyło nazwać C17 „Ossowskiego” i sprawa rozwiązana.
W socjalizmie pohatersko pokonuje sie trudności nieznane w żadnym innym ustroju ! ZA CO MY PŁACIMY TYM DEBILOM ????
Do grzesiek-gość:
Z Trok do centrum Wilna jest dalej niż Wołomina do centrum Warszawy.
Mam nadzieję, że nie masz racji twierdząc, że nazwa Trocka nic nikomu nie mówi.
Bo co wtedy mogą wiedzieć o rodowodzie nazw: Oszmiańska, Horodelska, Smoleńska?
Nie rozumiem o co chodzi w komentarzu niejakiego „jurka” z 7 grudnia 2018 o godz. 10:07
Może by tak wywalić?
Nie wiem czy to głupota czy prowokacja.
Nazwa Targówek Mieszkaniowy jest brzydka i sztuczna – przecież nikt nie będzie tak mówił na tę stację, no i krótsza nazwa jest wygodniejsza, np. przy wyszukiwaniu w jak dojadę. Radni chcą tylko utrudnić życie mieszkańcom i zmarnować pieniądze na nowe tablice.
Gdyby była w planie stacja np. Targówek Przemysłowy, to i owszem, Targówek Mieszkaniowy byłaby może i lepsza dla ich rozróżnienia. Ale skoro przez Targówek Przemysłowy linia metra nie przebiega, to przynajmniej ja, dyskusję uważam za niepotrzebne bicie piany.
A nie lepiej było zostawić pierwotną nazwę WITEBSKA?
Tak to jest jak przyjezdni znajdą się w radzie miasta. gówno ich obchodzą jakieś historyczne nazwy. Robia po swojemu, wioskowemu.
A będzie Targówek Przemysłowy albo Fabryczny? Na pewno nie więc ten Mieszkaniowy to jakiś poroniony pomysł. Aż dziw bierze że wymyślają to ludzie którzy mają coś sobą reprezentować. Na razie reprezentują totalną głupotę.
Jaki sztuczny twór – jak są mieszkania („blokowiska”) to jest Targówek Mieszkaniowy. Jakby nazwano Targówek Kosmiczny, Targówek Zbrojeniowy albo Targówek Ogrody czy jakoś tak, to byłaby sztuczna nazwa.
@Zbigniew Partyka
Rozumiem, że pozostałe Targówki są inne, nieMieszkaniowe.
Podobnie wygłupiali się radni z nazwą mostu północnego. Mieszkańcy 80% było za nazwą Most Północny ale radni a zwłaszcza przewodnicząca komisji nazewnictwa Pani Nehrebecka zlekceważyła tą opinię i nazwano Most Marii Curie Skłodowskiej. Więc wyborcy w głosowaniu podziękowali tej Pani i PO. Czy to obecnych radnych niczego nie nauczyło?
Targówek Podwórkowy
Targówek Slamsy
Targówek Główny
Targówek Targowy
…. ja wysiadam przy tym. :(
Powinno być Ossowskiego. Targówek czy też Targówek Mieszkaniowy trochę sugeruje jakby stacja Trocka nie była na Targówku Mieszkaniowym.
@Janusz
Witam Towarzysza
Towarzyszu, to nie Myśmy budowali Polskę za czasów PRL. I tu musimy się, Towarzysze, w pierś uderzyć. Polskę budowali zwykli ludzie, którzy do naszych czerwonych szeregów nie należeli. Myśmy tych ludzi za bardzo wykorzystywali. Przez naszą zachłanność i nieporadność mlekiem i miodem płynący (chociaż bez mięsa) PRL upadł. Ci ludzie się zbuntowali. A mogliśmy dalej dobrze żyć i budować socjalizm.
Targówek Mieszkaniowhy przynajmniej wiadomo o co chodzi. A sma Targówek to gdzie? Urząd dzielnicy? Czy gdzie? :/ to tak jakby stacja była Mokotów
@Roman B. z Łomianek. „Rozumiem, że pozostałe Targówki są inne, nieMieszkaniowe.” Zgadza się, istnieje jeszcze Targówek Fabryczny, w okresie powojennym nazywany Przemysłowym
Stację C17 powinni nazwać Chrystusa Króla od pobliskiego kościoła. A C18 Marka Ewangelisty.
C17 Targówek C18 Trocka C19 Zacisze C20 Kondratowicza/Bródno C21 Różopol.
Redakcjo a co z budową metra na Bródnie?! Umowa podpisana 28.09.2018 mineło 2,5 miesiąca i poza paroma płotkami gdzieś z boku i przekopami Kondratowicza nic się nie dzieje.Do końca listopada miała być przedstawiona nowa organizacja ruchu i cisza. Na co czekają?W tym tempie to metro będzie w 2023r.
I bardzo dobrze.
Czas zmienić nazwę dzielnicy na: BRÓDNO!
Było i jest znacznie większe od Targówka!
@no wicie, rozumicie chyba: ano jak zakładam rozumicie, że tak samo jak przewrotna jest argumentacja redakcji w sprawie nazwy (odwoływanie się do komunizmu zamiast do logiki, geografii czy porządku nazewniczego) tak przewortna jest teza o burzeniu bloków. Tyle i tylko tyle w temacie. PS: A tak serio powinno być „Park Wiecha”. Neutralnie, zielono, i blisko (północne wejścia są właściwie w parku).
Dzielnica – Blokowisko -Bródno…. Buahahaha … No niezłe niezłe.
Helga dobrze pisze, wszystko koncentruje się na Bródnie i jest ono największe. Mnie jako mieszkankę Targówka ciągle denerwuje nazywanie tak Bródna, albo wciskanie tego Mieszkaniowego tworu na siłę. Jest Dzielnica Targówek, Targówek Fabryczny i Targówek. Plątanie z tą nazwą metra to straszna głupota, to pierwsza lub ostatnia stacja na Targówku (zależy z której strony będzie się jechać jak skończą linię metra), więc właśnie dobrze pasuje… i może wreszcie słoje zaczęłyby nazywać Targówek Targówkiem, a nie Bródno Targówkiem.
Do Helga, 42 lata temu wprowadziłam się na Trocką na Targówku a nie na Bródnie
:/ i inni… otwórzcie te swoje zwoje mózgowe i zrozumcie wreszcie że Bródno i Targówek to nazwy historyczne, zapożyczone od dawnych wsi (nie koniecznie – jak w przypadku Bródna – zlokalizowanych na terenie dzisiejszego Bródna). Potem te nazwy objęły swoim zakresem większetereny ale obecnie administracyjnie nie mają żadnego znaczenia a tylko konotacje z określonymi skupiskami bloków. Dzielnica to natomiast podział administracyjny, więc mieszkaniec Bródna (pewien umowny obszar) nadal może mieszkać w dzielnicy Targówek (obszar określony podziałem administracyjnym) czy jak już bywało w dzielnicy Praga Północ. I może najlepiej by było jak by ta ostatnia wchłonęła Dzielnicę Targówek bo skończyłyby się… Czytaj więcej »
Do mieszkanki Trockiej.
A od kiedy na Trockiej znajdują się lokale mieszkalne?
Zarówno C17 jak i C18 znajdują się na Targówku, czy jak niektórzy wolą na Targówku Mieszkaniowym.
Jeżeli C18 Trocka to C17 Ossowskiego.
Tak, C17 Targówek nie, ale C18 Trocka jak najbardziej… kiedy 99,9% osób ulica Trocka kojarzy się z nikim innym jak z Trockim. Poprawnie czy nie, ale takie jest pierwsze skojarzenie. Kto słyszał o jakiejś wsi Troki. Może jeszcze nazwać C17 Pratulińska i C18 Pratulińska II bo obie stacje są na ulicy Pratulińskiej. Było dobrze to musieli swoje popis radni dać.
Nie było dobrze i dalej też nie będzie dobrze. Nazywanie stacji od ulic (zwłaszcza dłuższych) nie daje wyobrażenia gdzie stacja jest zlokalizowana. A nazwy stacji mają być czytelne i baja dawać informację wszystkim korzystającym z metra a nie tylko mieszkańcom. Targówek jest słaby, bo większość nie wie, gdzie zaczyna się i gdzie kończy Targówek i ta nazwa niczego nie mówi o lokalizacji. Powinien być wiec Park Wiecha lub Teatr Rampa. Trocka podobnie (czy stacja jest przy pętli czy przy Radzymińskiej) jak by tam zbudowali Parkuj i Jedź to mgłoby być P&R Trocka . Dalej problem z Zaciszem bo tam nie… Czytaj więcej »
Wiecie dlaczego oni chcą Targówek-Mieszkaniowy? By potem zamiast stacji Kondratowicza zrobić nam Targówek-Ratusz.Oni nie uznają wogóle Bródna i tyle,dla nich tu na Bródnie też jest Targówek.Zobaczycie że zmienią też nazwe ostatniej stacji z Bródno na Rembielińska i tacy ludzie nami rządzą którzy nie mają pojęcia o historii tych obszarów.Wstyd.
Powinno być 1. Wiecha 2. Pętla 3. Domki 4. Ratusz 5. Różopol
1. Stalowa 2. Wiecha 3. Amsterdam 4. Domki 5. Ratusz 6. Różopol
1) Stalowa 2) Park Wiecha 3) Trocka 4) Zacisze 5) Targówek Ratusz 6) Park Bródnowski.
Szwedzka, Targówek, Trocka, Zacisze, Kondratowicza, Bródno
Kto jest rodowitym mieszkańcem Bródna wie że takie nazwy są właściwe.
L: chyba z tą rodowitością u ciebie coś jest nie tak, bo przy takich nazwach to rozumiem że Trocka to nie Targówek a Kondratowicza to nie Bródno. Na koniec pytanie: gdzie jest stacja Kondratowicza – prze lesie, przy Ratuszu, czy przy Różopolu, bo to wszystko Kondratowicza.
Targówek Mieszkaniowy jest naprawdę bez sensu. Znaczy, że na Trocka nie leży też w tej części dzielnicy?
W tym kontekście może pojawić się też podobny problem za 3 lata. Stacja Metra Kondratowicza i Stacja Bródno. A gdzie obecnie są przystanki tramwajowe i autobusowe Kondratowicza? Właśnie przy przyszłej stacji Bródno.
1. Tesco 2. Wiecha 3. Obi 4. Chatki 5. Bródno 6. Różopol
To że ktoś nazwał blokhaus różopolem, nie oznacza, że tam był historycznie Różopol. Przewrotnie proponuję wersję historyczno-współczesną: 1) Zakłady Polena = Szwedzka 2) Cynowa = Targówek 3) Nowotrocka = Trocka (tak na zachętę) 4) Zacisze = Zacisze, 5) Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno = Ratusz Targówek 6) Nowy Ursynów = Rembielińska
Większość komentarzy pokazuje ograniczenie, żeby nie powiedzieć ciemnotę komentujących w połączeniu z typowo polskim zacietrzewieniem. Znakomity przepis na wojnę polsko polską… Ludzie – to że urodziliście się z spółdzielczym bloku na Targówku czy Bródnie lub dostaliście służbowe mieszkanie na Targówku czy Bródnie nie ma żadnego znaczenia. Jesteście jedną dzielnicą. Może ona nazywać się Targówek jak dziś. Może nazywać się Praga Północ, jak kiedyś, czy nawet Białołęka. Skupcie swoją energię na małej ojczyźnie, niezależnie od tego jak się ona administracyjnie nazywa nie traćcie energii na spory o nazwę. Zgłaszajcie problemy (byle nie tylko na forum), proponujcie ulepszenia, angażujcie się w inicjatywy… Czytaj więcej »
Jeśli by nadawano nazwę wentylatorniom metra, to by się mogła nazywać Park Wiecha, ale nie stacji przy Ossowskiego. :) Przymiotnik „mieszkaniowy” przy nazwie „Targówek” jest pozbawiony sensu, i dowodzi, że radnym się nudzi, muszą koniecznie zaznaczyć, że to oni nadali nazwę. Budowa trwa 2,5 roku i dopiero teraz stwierdzili, że ktoś śmiał nie czekać na ich decyzję, tylko zrobił tabliczki.
Wejścia po jednej są wejścia do tej stacji i pod kościołem is zielonej. Zęści przylegającej bezpośrednio do parku i ile nie będącej jego częścią, więc nazwa Park Wiecha jak najbardziej trafna. Na pewno odcinek ów wyjścia z metra do serca parku jest tu krótszy niż ze stacji Politechnika do Politechniki ;)
Na Politechnikę to z całej Warszawy i okolic przyjeżdżają setki, czy tysiące osób. Na „pypciowaty” skwerek o nazwie Park Wiecha raczej nikt nie będzie jechał metrem. To nie jest Pole Mokotowskie. Dlatego nazwa Targówek na wjeździe do dzielnicy jest najlepsza.
Używanie nieprecyzyjnej nazwy Targówek dla pewnego obszaru dzielnicy o tej samej nazwie jest całkowicie nielogiczne i wprowadzające w błąd nieobeznanych z lokalną historą. Oznaczenie metra jest nie dla lokalsów z dziada pradziada (czy to bródnowskich czy targóweckich) żeby podbudować ich lokalno-patriotyczne ego tylko dla każdego korzystającego z metra. W tym kontekście nazwa Targówek nie powinna pojawić się wcale, chyba że w kontekście urzędu dzielnicy jako Targówek Ratusz. Pierwsza stacja na Targówku (żeby mieć wartość informacyjną) nazwana powinna być albo od pobliskiego teatru, albo parku, albo ostatecznie od ulicy przy której wypada (na szczęście krótkiej). Dalej Trocka lub Pratulińska, potem Zacisze… Czytaj więcej »
Jakoś pierwsza stacja na Ursynowie też ma nazwę dzielnicy i nikt nie dyskutuje, że nie ma wartości informacyjnej, że się powinno ją zmienić itp. Dobrze funkcjonuje na tamtej linii metra i tak samo może być z Targówkiem.
Tak Targówek Ratusz na Bródnie. Tylko kogo z mieszkańców Warszawy obchodzi położenie ratusza, jeśli nie tylko lokalsów? Na pewno z całej Warszawy wszyscy chcą znać jego położenie? To jest tak samo beznadziejna nazwa jak Park Wiecha – chyba, że ktoś chce pooglądać atrapę monitoringu z kartonowych pudełek. :) Teatr Rampa to i tak się kojarzy, że to Teatr na Targówku – więc nazwa stacji Targówek by nie wprowadzała w błąd – ale to nie jest jakiś tytan sztuki.
I żeby nie było, Trocka też jest znana w Warszawie najbardziej z bazaru.
Idąc tropem pierwszej linii na Ursynowie powinno być zatem Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy 1, Targówek Mieszkaniowy 2, Zacisze (albo Bródno 1), Bródno 2 i Bródno 3 bo w przeciwieństwie do tamtego obszaru, z uwagi na przebieg linii metra mamy tylko dwie utarte nazwy do wykorzystania :)
Targówek Mieszkaniowy nie jest utartą nazwą. Raczej „Targówek” i „Generalska” od nazw osiedli RSM Praga.
To nie ma sensu. Niech będzie a) Szwedzka, b) Osowskiego c) Pratulińska, d) Figara e) Św. Wincentego, f) Rembielińska. Żadnego Targówka, żadnego Bródna, żadnego Zacisza.
Ostatnia stacja powinna nazywać się Różopol albo Kościół więc najlepsza nazwa to Różopol Kościół.
Jak ma być kościelnie to 1) Kościół Matki Bożej z Loudres zamiast Szwedzkiej, 2) Kościół Chrystusa Króla zamiast Ossowskiego, 3) Droga do Kościoła św. Marka Ewangelisty zamiast Trockiej, 4) Droga do Kościoła Św. Rodziny (zamiast Zacisza), 5) Brakującego Kościoła zamiast Ratusza i 6) Kościół. Św. Włodzimierza zamiast Rembielińskiej.
Różopol (blokowiec – szkaradek) mógłby nazywać sięrównie dobrze Białołęki Dworskiej (bo dawny Różopol to dziś część Białołęki a nie Targówka) a tak na prawdę chyba powinien nazywać się blokiem nepotyzmu SM Bródno :)
metro nigdy nie powinno powstać na Targówku i Bródnie, gdyż są to dzielnice postkomunistyczne wybudowane za czasów PRL. dlaczego metra nie ma na kapitalistycznej dewoloperskiej Zielonej Białołęce? ewidentny spisek komunistyczny
Nazwy stacji powinny odnosić się najlepiej do nazw dzielnic lub osiedli ewentualnie ważniejszych obiektów. Nazwy powinny być krótkie najwyżej dwuczłonowe (Centrum Nauki Kopernik to kuriozum, powinni nazwać Powiśle albo Bulwary). Moje propozycje:
C16 Nowa Praga C17 Targówek C18 Trocka C19 Zacisze C20 Kondratowicza/Bródno C21 Rózopol
dla klientów:
C16 Tesco C17 Biedra/Kanwa C 18 Topaz C19 Aldi C20 Żabka C21 Lidl
dla pacjentów
C16 Plac Hallera C17 Tykocińska-Radzymińska C18 Korzona IPS C19 Enel-Med C20 Szpital Bródnowski C21 Poborzańska ?
Nazwy dla parafian:
C16 Lourdes C17 Chrystusa Króla C18 Marka Ewangelisty C19 Świętej Rodziny C20 Faustyny/Cmentarz zadżumionych C21 Św. Włodzimierza.
Ostatnia stacja powinna nazywać się Różopol.
Różopol? A niby czego Różopol? Że niby dlatego, że SM Bródno tak nazwała swój bloczek? To może lepiej od razu Antonika :)
Tylko nie bloczek!
Jal by metro szło na Różopol (dziś Białołęka) to i stacja mogłaby nazywać się Różopol, a tak to totalny bezsens, tak samo jak nazwanie przez inwestora tego koszmarku architektonicznego na rogu Różopolem. Szkoda że nie nazwali tego jeszcze Residence Różopol, bo to oprócz braku wiedzy podkreślałoby jeszcze słomę w butach autora pomysłu.
Koszmarku architektonicznego? Przez kogoś zazdrość przemawia.
Tak – koszmarku architektonicznego. Góra betonu w styropianowej panierce, pokryta lukrem ze szkła. Bez logicznych podziałów, bez detalu, byle wyciągnąć maksimum PMU. Ale oczywiście niektórym może się to podobać – o gustach się nie dyskutuje. Ale tak naprawdę kompletnie niewykorzystana przestrzeń – plastik fantastik. Ważne jedna żeby dobrze się mieszkało.
Moja propozycja na nazwę dla stacji C17 to „Alkohole 24”.
pamiętam jak powstawały nazwy gmin warszawskich i szum o to, że Bródno to nie Targówek – po latach żałuję, że nie krzyczeliśmy głośniej o zachowanie odrębności Bródna – teraz nawet nazwanie stacji metra „Bródno” jest nieakceptowalne dla młodej ludności napływowej w Warszawie.
A co do nazwy „Targówek” – popytajcie się, pooglądajcie stare zdjęcia – jak się nazywała stacja kolejki dojazdowej do Radzymina, która była nieopodal miejsca, gdzie teraz budowana stacja metra?
Właśnie „Targówek”