Dwie wierzby – symbole Parku Bródnowskiego – wycięte

43
Share

Mieszkańcy są oburzeni, urzędnicy się usprawiedliwiają.

Zdjęcie na górze tego artykułu jest nieaktualne. Dwie dorodne wierzby, które od dziesięcioleci zdobiły „wysepkę” w Parku Bródnowskim, zostały zaraz po nowym roku ścięte przez drwali, razem z kilkoma innymi drzewami.

Wierzby były najbardziej rozpoznawalnymi drzewami w całym parku – okazałe, widoczne niemal z każdej strony, w lecie zawsze zielone. Ich nagłe wycięcie (nie było wcześniej żadnej informacji, wygrodzenia terenu, ostrzeżeń) zszokowało wielu mieszkańców Bródna.

Urząd dzielnicy Targówek szybko zaczął się usprawiedliwiać i uzasadniać decyzję o wycince:

Uprzejmie informujemy, że usunięcie 8 drzew w Parku Bródnowskim, nastąpiło na podstawie Decyzji Marszałka Województwa Nr 1151/2018/PE-ZD-II z dnia 19 października 2018 r. Drzewa znajdowały się w stanie obumarłym lub zamierającym, zagrażające bezpieczeństwu, ze stwierdzoną martwicą lub pękniętym pniem. W dniu 13 września odbyły się komisyjne oględziny planowanego do usunięcia zadrzewienia z udziałem upoważnionych pracowników Urzędu Marszałkowskiego, które potwierdziły zły stan drzew – czytamy w komunikacie UD Targówek.

Informacja urzędu może dziwić, gdy przypomnimy sobie, jak wierzby z wysepki – podobno „w stanie obumarłym lub zamierającym” wyglądały jeszcze kilka miesięcy temu w lecie: całe zielone, szczelnie pokryte liśćmi.

Mieszkańców Bródna zastanawia też dlaczego, chociaż „zły stan drzew” „zagrażający bezpieczeństwu” stwierdzono już we wrześniu, urzędnicy przez prawie cztery miesiące milczeli w tej sprawie i nawet nie zabezpieczyli terenu wokół nich.

Na pocieszenie, w miejsce wyciętych drzew zostaną za jakiś czas posadzone nowe.

Zgodnie z decyzją do 30 listopada 2019 r. mają zostać przeprowadzone nasadzenia zastępcze następujących gatunków: klon pospolity, lipa drobnolistna, wierzba biała – informuje urząd.

Pamiętacie jeszcze? Dwa lata temu, mimo protestów, ścięto inne drzewo-symbol Targówka

zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

43
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx